2019.08.16 11:52

„Sūduvos“ žygis, išlaikantis Marijampolės futbolo svajonę gyvą

Vaidotas Kazlauskas, LRT.lt2019.08.16 11:52

Tel Avivo „Maccabi“ ketvirtadienio rungtynių antrajame kėlinyje jau buvo pradėję didinti savo spaudimą, vis ilgiau užsibūdavo Marijampolės „Sūduvos“ aikštės pusėje ir ne kartą grasino šeimininkų vartams. Po vieno iš savo atremtų smūgių Ivanas Kardumas demonstratyviai atsisuko į pilnas ARVI arenos tribūnas ir galingais rankų mostais jas užvedė – ošti pradėjęs stadionas suprato, jog svajonė jau visai čia pat.

Skyrėsi oras, skyrėsi aikštė, skyrėsi žiūrovų minios, tačiau vaizdas aikštėje, lyginant „Sūduvos“ rungtynes Netanijoje ir Marijampolėje, jei nebuvo identiškas, tai bent jau išliko labai panašus.

Izraelio čempionai, toliau tęsdami pirmų rungtynių pabaigoje pradėtą naudoti braižą, atakavo sūduviečius kraštais, tačiau didelę pirmo kėlinio dalį kažko rimtesnio nesukūrė – išskirti galima nebent du smūgius į skersinį.

Marijampoliečiai, tuo tarpu, antrą savaitę iš eilės pademonstravo pavydėtiną efektyvumą – šeimininkams toli gražu ne visada sekėsi praeiti aikštės vidurį, tačiau kai tai pavydavo – Tel Avivo futbolininkai turėjo rimtų sunkumų.

Pirmo smūgio Izraelio čempionai susilaukė jau dvyliktąją rungtynių minutę – Paulius Golubickas į patogią padėtį išvedė komandos puolėją Josipą Tadičių, šis, kiek sudelsęs, atliko smūgį į vartus. Kamuolys kliudė jį blokuoti bandžiusį gynėją ir nusileido vartininkui už nugaros, o greta buvusiam Mihretui Topčagičiui reikėjo tik iš kelių centimetrų jį nukreipti į tuščius vartus.

Marijampoliečiams ilgai įrodinėti nereikėjo – pirmasis „Sūduvos“ įvartis krenta į varžovų vartus

M. Topčagičius beje yra rezultatyviausias „Sūduvos“ futbolininkas Europos turnyruose šiemet – jo sąskaitoje jau yra penki įvarčiai per šešerias rungtynes.

Nors po pirmo įvarčio ARVI arena puolė į euforiją, džiaugtis dar buvo kiek anksti, mat „Maccabi“, kaip ir rungtynių pradžioje, reikėjo mušti du įvarčius. Skirtumas tik tas, jog tie du įvarčiai rungtynes būtų perkėlę į pratęsimą, o ne garantavę svečiams pergalę per pagrindinį laiką.

Tačiau pačioje pirmo kėlinio pabaigoje tapo aišku, jog pratęsimo Marijampolėje nebus. Po Giedriaus Matulevičiaus perdavimo į baudos aikštelę kamuolį priėmė jau minėtas M. Topčagičius, kuris, nieko nelaukęs, vienu lietimu atliko perdavimą į ataką prisijungusiam Andro Švrljugai.

Šis visų pirma ieškojo, kam atlikti perdavimą, tačiau tada nusprendė žemu smūgiu pasiųsti kamuolį į vartų pusę.

Sprendimas pasiteisino – dar vienas rikošetas, dar viena gynėjo nesėkmingai pakišta koja, dar vienas įvartis ir dar vienas posakio „sekasi geriausiems“ patvirtinimas.

Andro Švrljugos įvartis – lyg įrodymas, kad Fortūna šįvakar vilki „Sūduvos“ marškinėlius

Antrame kėlinyje „Sūduva“ turėjo atremti dar vieną varžovų atakų bangą, kurią varžovai dažniausiai liejo per dešinį savo atakos kraštą, kur gynėsi ne savo pozicijoje žaidęs Ovidijus Verbickas.

„Sūduvos“ trenerių štabas, matydamas sunkią situaciją, nusprendė pakeisti O. Verbicką ketvirtu vidurio gynėju ir į aikštę išleido Ivaną Hladiką. Šis tapo vienu iš trijų vidurio gynėjų, į kraštą kiek pasistūmėjo Aleksandaras Živanovičius, kuris į komandos atakas per daug aktyviai nesijungė ir buvo atsakingas, visų pirma, už varžovų atakų stabdymą.

Reikia paminėti, jog „Sūduvos“ gynyba antrajame kėlinyje braškėjo ne kartą ir komandai daugeliu atveju pasisekė (tą vėliau spaudos konferencijoje pripažino ir laimėtojų treneris Vladimiras Čeburinas), tačiau kai komanda abejas rungtynes laimi tokiais pačiais skirtumais viską priskirti tik sėkmei nebūtų teisinga.

„Sūduva“ abiejose rungtynėse turėjo savo planą, nuo kurio nenusisuko ir sunkiomis akimirkomis.

Sunkiomis akimirkomis su komanda liko ir beveik 5,4 tūkstančio ketvirtadienį į stadioną sugūžėjusių sirgalių, tarp kurių netrūko ir žinomų, futbolu pasimėgauti nusprendusių žmonių, tokių kaip buvęs Kauno meras Andrius Kupčinskas, krepšininkas Simas Jasaitis, ar itin aktyviai savo sekėjus socialiniuose tinkluose atvykti į stadioną raginęs žurnalistas Andrius Tapinas.

Žiūrovai nuo pat pirmų minučių bandė sukurti maksimalų spaudimą, kokį gali sukurti pusšešto tūkstančio sirgalių minia. Pirmame kėlinyje kone kiekviena „Maccabi“ ataka buvo pasitinkama didžiuliu švilpimu, o kamuolį perėmus šeimininkams pasigirsdavo gausūs aplodismentai.

Žinoma, galima sakyti, jog toks skaičius žmonių į kiekvienas A lygos rungtynes tikrai nesirinks, tačiau Marijampolėje futbolo kultūra nenumaldomai auga ir tai paneigti yra sunku.

Tai puikiai iliustruoja ir faktas, jog pirmieji sirgaliai į stadioną pradėjo rinktis iki dvikovos starto likus dar pusantros valandos. Vieni iš jų laiką leido greta esančioje kavinėje, kiti iškart sėdo į savo vietas, treti šnekučiavosi su pažįstamais ir aptarinėjo būsimų rungtynių scenarijų.

Apie žmonių susidomėjimą liudijo ir eilės, kurios greta stadiono buvo nusidriekusios kone kilometro ilgio.

Kaip buvo galima tikėtis, atkakliose rungtynėse netrūko ir emocijų – dvikovos pabaigoje greta aikštės kilo nemenkas susistumdymas, kai kamuolį Izraelio čempionų žaidėjui paduoti turėjęs berniukas kiek uždelsė, o Yonatanas Cohenas išmušė kamuolį jaunuoliui iš rankų.

Yonatanas Cohenas puola jam kamuolį uždelsusį paduoti berniuką, teisėjas rodo raudoną kortelę, Marijampolė skanduoja „gėda“

Iškart užsiplieskė konfliktas, į kurį įsivėlė abiejų komandų žaidėjai, treneriai ir net apsaugos darbuotojai, tačiau viskas baigėsi tuo, jog Y. Cohenui buvo parodyta antroji geltona kortelė ir jis buvo priverstas palikti aikštę.

Diskusijos nesibaigė ir po rungtynių – futbolas.lt užfiksuotame vaizdo įraše matyti, jog jau po dvikovos komandų treneriai ir toliau aiškinosi santykius, o įsikišti į tai turėjo ir apsauga.

Abu treneriai savo spaudos konferencijose incidentą vertino skirtingai. Vladimiras Čeburinas sakė, jog tai buvo viso labo sukilusių emocijų padarinys ir viskas buvo išspręsta kalbantis po rungtynių, tuo tarpu „Maccabi“ strategas Vladimiras Ivičius apkaltino konkurentą negarbingu elgesiu ir teigė su panašiu atveju susidūręs pirmą kartą savo karjeroje. Pridėjo ir tai, jog galbūt Lietuvoje taip elgtis ir galima, tačiau Europos lygos varžybose tai nėra priimtina.

Į šitą situaciją galima pažiūrėti iš dviejų pusių. Pradėti reiktų nuo berniuko ir pasakyti, jog kamuolio užlaikyti jis neturėjo – jo tiesioginė atsakomybė yra kaip įmanoma greičiau atiduoti žaidimo įrankį futbolininkams, kad rungtynes būtų galima tęsti be didelių pauzių.

Tačiau, kita vertus, kalbant apie tai, kas nėra priimtina – ar Izraelyje yra priimtina kone atvirai siūlyti santykius išsiaiškinti kumščiais? Panašu, kad V. Ivičius ar jo asistentai būtų buvę nieko prieš tokią galimybę, sprendžiant iš jau minėto vaizdo įrašo.

Vėlgi, reikia pasikartoti – kamuolius padavinėjusio berniuko elgesio pateisinti vadinti pavyzdiniu negalima, tačiau kai komanda yra netoli istorinės pergalės – kartais tokios gudrybės yra neišvengiamos.

Panašus incidentas Anglijoje nutiko 2013-ųjų sausį, kai Lygos taurės pusfinalio rungtynėse Velse, kur vietos „Swansea“ pirmavo prieš Londono „Chelsea“ futbolininkus 2:0 ir buvo pakeliui į finalą.

Rungtynėse likus žaisti kiek mažiau nei 15 minučių, už vartų buvęs padavinėtojas irgi nenorėjo grąžinti kamuolio į žaidimą ir siekė vilkinti laiką. Tai nepatiko tuometiniam Londono ekipos lyderiui Edenui Hazardui, kuris ėmėsi ir fizinių veiksmų bei bandė kamuolį kojomis išmušti iš po jį užgulusio berniuko kūno.

Tada belgas buvo nubaustas net raudona kortele.

Tad galima pasvarstyti – ar rungtynių Izraelyje metu, kai „Maccabi“ kaunasi su, tarkim, pirmojo ketverto Anglijos ar Ispanijos komanda, vietiniai kamuolių padavinėtojai elgtųsi kitaip.

Turbūt ne.

Tuo tarpu „Sūduva“, įveikusi visas kilusias krizes, žiūri į ateitį. Toje ateityje laukia Budapešto „Ferencvaros“ klubas iš Vengrijos, praėjusiame Čempionų lygos atrankos etape neprilygęs Zagrebo „Dinamo“ ir dviejų rungtynių seriją pralaimėjęs 1:5.

Vėl galima kalbėti, jog „Sūduva“ nebus favoritai, jog varžovas pajėgus, tačiau reikia pažvelgti tiesai į akis – vengrų klubas nėra prieš du metus tame pačiame etape sutiktas pajėgus Razgrado „Ludogorec“ ar pernai egzaminuotas Glazo „Celtic“ su palei šoninę liniją vaikščiojusiu dabartiniu „Leicester City“ treneriu Brendanu Rodgersu ar Marijampolės veją deginusiu ir į Londono „Arsenal“ šiemet persikėlusiu gynėju Kieranu Tierney.

Verta paminėti, kad pagal paskutinių kelių sezonų UEFA koefiecientą „Sūduva“ yra netgi aukščiau (231 vietoje), negu jų būsimi varžovai (292). Tokios pozicijos – visiška priešingybė vietų, kuriose buvau jau anksčiau marijampoliečių sutiktos Belgrado „Crvena Zvezda“ (88) ar ketvirtadienį parblokštas Tel Avivo „Maccabi“ (90).

Galima neabejoti, jog ir vengrų komanda labiau džiaugiasi sulaukusi „Sūduvos“, tačiau viską reikės įrodyti aikštėje. Belieka tikėtis, jog trečias kartas marijampoliečiams nesumeluos. To laukia Marijampolė, to laukia kone visa Lietuva.