Sportas

2019.08.08 11:58

Pristatytas projektas „Parateam Lietuva“: siekiame, kad neįgalieji būtų matomi per sportą

Rokas Skurdauskas, LRT.lt 2019.08.08 11:58

Ketvirtadienį Lietuvos paralimpinis komitetas pristatė naują projektą „Parateam Lietuva“. Surengtoje spaudos konferencijoje mūsų šalies neįgaliųjų sporto veidai papasakojo apie projekto tikslus ir ką tikisi pasiekti.

Projektą pristatė komiteto prezidentas Mindaugas Bilius. Spaudos konferencijoje dalyvavo ir ryškiausi neįgaliųjų sporto atstovai – paralimpinis čempionas golbolininkas Mantas Panovas, paralimpinis vicečempionas Kęstutis Skučas, pasaulio neįgaliųjų plaukimo čempionas Edgaras Matakas, Europos neįgaliųjų lengvosios atletikos vicečempionas Danas Sodaitis bei paralimpietė maratonininkė Aušra Garunkšnytė.

„Parateam Lietuva“ nėra tik ženklas ar komanda. Tai socialinis judėjimas, kuriuo sieksime laužyti stereotipus apie neįgaliųjų bendruomenę. Mes ne tik sakome „ne“ diskriminacijai, tačiau kviesime visus jungtis prie mūsų judėjimo.

Pasirinkome gilės logotipą projektui. Tai padarėme, nes gilė yra stipriausio Lietuvos ąžuolo sėkla. Gilė krenta žemyn, ją gali sutrypti ar pervažiuoti, tačiau ji vis tiek išauga. Kiekvienam būna akimirkų, kai jie yra psichologiškai ir fizišai palaužti. Čia susirinkę sportininkai man yra didžiausias pavyzdys – kaip ta gilė jie gali išaugti į ąžuolą. Čia yra nuostabiausias dalykas.

Idėja kilo, nes Lietuvoje yra 250 tūkst. Žmonių, turinčių negalę. Iš jų sportuojančių – mažiau nei 1 proc. Mes norime surasti juos, įtraukti į sportą, atrasti žvaigždžių. Norime juos ištraukti iš namų. Norime pritraukti kuo daugiau žmonių į sportą.

Turintys negalią nežino, kad turi galimybę sportuoti. Šie sportininkai yra mūsų vėliavnešiai, kurie parodo, kad nėra nieko neįmanomo. Jie parodo, kad sunkumas gali būti kažko pradžia. Turėsime aprangą „Parateam Lietuva“, kad žmonės būtų atpažįstami.

Dalis sportininkų negalėjo čia būti, nes turi projektą su Lietuvos kariuomene – kartu dalyvauja karinėse pratybose. Važinėsime po Lietuvą ir pranešime, kas yra neįgaliųjų judėjimas ir sportas.

Bandysime pritraukti kuo daugiau savanorių. Savanorystė labai padės mūsų sportininkams. K. Skučas kaskart treniruočių metu turi sviedęs įrankį sėsti į vėžimėlį ir pats parsivežti diską. Mums tikrai reikia savanorių, kurie galėtų padėti jiems ir kartu treneriams dirbti savo darbą. Taip pat pritrauksime naujų partnerių ir rėmėjų. Mes būsime matomi ir girdimi.

Mūsų šūkis yra „įveik save“. Šie sportininkai yra įveikę, o mes kviečiame visus kitus daryti tą patį. Jie pasakys, kad negalia nėra pabaiga, jie yra kažko naujo pradžia“, – pasakojo M. Bilius.

Spaudos konferencijos metu sportininkai buvo paklausti apie treniruočių sąlygas. Į klausimą atsakęs K. Skučas teigė, jog neįgalieji vis dar neturi tokių patogumų, kaip sveikieji atletai, tačiau situacija, anot jo, gerėja.

Sąlygos vis gerėja. Organizuojamos yra stovyklos, turime startų. Palyginus su tuo, kas buvo anksčiau, dabar geriau. Nesame dar tame lygyje, tačiau tam ir yra reikalinga „Parateam Lietuva“, kad sąlygos artėtų prie sveikų sportininkų, kiek įmanoma. Treniruočių ir varžybų specifika diktuoja kiek kitokias sąlygas, tačiau tikiuosi, jog „Parateam Lietuva“ spręs šiuos klausimus.“

Pasisakė ir D. Sodaitis, kuris turi galimybes varžytis ir sveikųjų, ir paralimpiniame sporte.

„Tai, jog galiu dalyvauti sporte su sveikaisiais, su stipriausiais Lietuvos sprinteriais, ir juos aplenkti, tai mane įkvepia. Noriu tą daryti ir kitiems žmonėms.“

M. Bilius atskleidė, jog projekto tikslas: per sportą norime padėti visiems neįgaliesiems. Norima, kad jie būtų matomi mieste, kino salėse, parduotuvėse ir kad jie jaustųsi kaip visi kiti žmonės.

„Parateam Lietuva“ neapsiribos tik neįgaliaisiais atletais. Kartu komandai priklausyti galės medicinos personalas bei savanoriai.

„Parateam“ nariai bus sportininkai, tačiau planuojame įtraukti ir medikus, ir savanorius, kad matytų kaip atletai dirba ir ko jiems trūksta. Važinėsime po universitetus ir kviesime prisijungti. Visiems neįgaliesiems reikia tos pagalbos, tų savanorių. Juos turėdami nukalsime kelią į naujus medalius“, – teigė M. Bilius.

Būtent pagalbinio personalo trūkumas ir visuomenės stigma kalbant apie neįgaliuosius, anot paralimpinio komiteto pirmininko, yra pagrindinės kliūtys.

„Jiems trūksta medikų, savanorių ir kineziterapeutų. Jų yra, tačiau per mažai. Mums trūksta pripažinimo ir atpažinimo. Norime būti matomi ir priimti. Šie žmonės įveikė negalias ir tai yra labai stipru. Jie sulaužys stereotipus apie neįgaliųjų bendruomenę“, – vylėsi M. Bilius.

Taip pat komiteto prezidentas atskleidė, jog bendradarbiaujama su įvairiomis Lietuvos sporto federacijomis. Sveiki sportininkai turi galimybę išbandyti save neįgaliųjų sporte ir suprasti, kaip jie jaučiasi. Taip tikimasi šviesti visuomenę.

„Kalbame su kai kuriomis sveikųjų sporto federacijomis. Klausiame, ar leis dalyvauti sveikųjų sporto renginiuose. Jie mielai sutinka ir tai mus džiugina. Teko būti stovyklose su Liveta Jasiūnaite, Andriumi Gudžiumi. Mums naudinga turėti bendras stovyklas su sveikaisiais. Jie labiau matomi, tačiau ir mes esame pavyzdžiai, nes radome jėgų įveikti save.

Turėsime projektą „Paralimpinis iššūkis“, kur filmuojame, kaip sveikas sportininkas varžosi su neįgaliu. Sveikas atletas turi galimybę pasijusti neįgaliųjų vietoje. L. Jasiūnaitė metė ietį kėdutėje. Tai yra tikrai specifinis sportas. Pasikvietėse ir brolius Lavrinovičius, kurie vėžimėliuose žaidė krepšinį su mūsiškiais. Taip pat kviečiame ir plaukikus, lauksime ir jų atsakymo. Visi šie dalykai viešai turėtų būti matomi rudenį“, – užbaigė M. Bilius.