Sportas

2019.08.07 10:37

NBA vasaros lygoje dirbęs Maksvytis: galėtume ir mes tokias stovyklas organizuoti

Rokas Skurdauskas, LRT.lt2019.08.07 10:37

Kazys Maksvytis savo 2019-ųjų vasarą pradėjo iki LKL bronzos medalių atvesdamas Klaipėdos „Neptūno“ vyrus. Uostamiesčio krepšininkai sausai 3-0 įveikė Panevėžio „Lietkabelį“ ir gražiai atsisveikino su strategu, kuris vietoj atostogų ėmė ruoštis darbui NBA vasaros lygoje Las Vegase.

Kretingiškis jau buvo stažavęsis JAV – lankėsi Dalaso „Mavericks“ ir Hjustono „Rockets“ stovyklose, tačiau šios vasaros patirtis su Minesotos „Timberwolves“ jaunaisiais krepšininkais treneriui buvo išskirtinė.

„Dabar buvau trenerio asistentas. Anksčiau yra tekę stažuotis su „Mavericks“ ir „Rockets“. Bet tada teko iš šono stebėti treniruotes. Dabar šiek tiek kitaip – buvau tarp trenerių, patys atlikom visus darbus. Ir įgavau daugiau patirties“, – portalui LRT.lt sakė K. Maksvytis.

Nors NBA trenerių štabai paprastai turi daug narių ir kiekvienas turi savo specifinę užduotį, vasaros lygoje situacija kiek kitokia. Į Las Vegasą patirties įgyti atvykusiems strategams reikėjo ir dirbti su auklėtiniais, ir stebėti varžovus, ir su kitais treneriais derinti žaidimo planą. Lietuviui nebuvo sudėtinga, nes visa tai jis jau buvo įpratęs daryti gimtinėje.

„Viską reikėjo: reikėjo ruoštis ateinančioms rungtynėms su kitais treneriais, reikėjo treniruočių metu tinkamai paruošti krepšininkus, kaip buvom šnekėję prieš treniruotes. Pakalbėti apie tam tikrus dalykus, kuriuos krepšininkai galėtų atlikti geriau. Reikėjo kelioms rungtynėms ruošti pranešimą apie varžovų komandą. Tad buvo labai įdomi ir įvairiapusiška patirtis“, – savo darbų spektrą apibūdino specialistas.

Patirtis vasaros lygoje labai skiriasi nuo darbo trenerių štabe Europoje. Čia žaidžia jaunieji krepšininkai. Vieni ką tik buvo pašaukti NBA naujokų biržoje, kiti – dar bandantys gauti vietą kurio nors klubo treniruočių stovykloje.

Bandymo įsitvirtinti ir pasirodyti komandoms pasekmė – savanaudiškas žaidimas. Vasaros lyga turi stereotipą – dauguma atletų ten ignoruoja komandos draugus, nori patys atlikti kiekvieną metimą, kad pasigerintų statistiką. Paklaustas, kiek tiesos yra tame teiginyje, K. Maksvytis atsiduso.

„Sunku pasakyti, nes tam ir yra vasaros lyga – kai tu nori pasirodyti gerai, nori pasirodyti savo treneriams. Kai žaidžia žaidėjai, kurie neturi klubo, jie nori gerai atrodyti tam, kad patektų į komandą. Taip, kad tų skaičių ten yra vaikomasi.

Mūsų komandoje to buvo mažiau, nes tarp trenerių buvo Pablo Prigioni. Būtent dėl jo pas mus buvo akcentuojami komandiniai veiksmai. Bet tokią tendenciją vasaros lygoje tikrai galima pastebėti. Ir trenerius tikrai erzina tas skaičių vaikymasis“, – mintis dėstė buvęs „Neptūno“ vairininkas.

„Timberwolves“ jaunimo žaidime matėsi ramybė ir komandos dvasia. Net 5 krepšininkai rinko po dviženklį taškų skaičių, o dar trys – tarp 8 ir 9,9 taškų per rungtynes. Bendro indėlio dėka ši komanda sugebėjo patekti į Vasaros lygos finalą, tačiau ten nusileido Memfio „Grizzlies“ jauniesiems krepšininkams.

K. Maksvytis dėl to nuopelnus priskyrė ne tik jau įvardintam legendiniam Argentinos įžaidėją P. Prigioni, tačiau ir tam, kaip buvo sustyguotas trenerių štabo darbas, bei auklėtinių imlumui.

„Mes tikrai laiko prie pasiruošimo praleidome daug. Tikrai buvo nuostabūs treneriai, dirbę aukštame lygyje. Pavyko paruošti komandą, nustatyti puolimo ir gynybos rėmus. Ta sistema veikė ir žaidėjai jos laikėsi. To pasekmė – nuėjome iki finalo“, – pasakojo būsimasis Permės ekipos strategas.

Las Vegase K. Maksvyčiui reikėjo ne tik greitai prisitaikyti prie darbo neįprastoje aplinkoje, tačiau ir prie visiškai kitokio krepšinio. Ne tik savanaudiškų žaidėjų, tačiau ir krepšininkų, kurie dar nėra išsiugdę tokių įgūdžių kaip LKL ar FIBA Čempionų lygoje besivaržantys atletai, su kuriais lietuviui teko susidurti praėjusį sezoną.

„Turbūt, kad ten lygis prastesnis. Dažniausiai rungtyniauja jauni žaidėjai iš NBA komandų arba tie, kurie bando į jas patekti. Kiti yra tie, kurie kažkada ateity galėtų patekti į komandą, arba nori pasirodyti treneriams ir skautams. Kiekvienoje komandoje žaidė po 3-4 pagrindinės sudėties krepšininkus. Manau, kad tas lygis nebuvo pats geriausias, kadangi žvaigždės čia nežaidžia“, – patirtimi dalijosi strategas.

Net ir netreniruojant aukščiausio lygio krepšininkų, kretingiškis patirtį NBA vasaros lygoje įvertino teigiamai, tačiau pripažino, kad ne viską galima pritaikyti Europoje.

„Krepšinis buvo atrastas Šiaurės Amerikoje. Jie yra pažengę toliausiai ir iš jų galima daugiausiai išmokti. Ir kiekvieną kartą ten nuvažiavęs randu kažką, ko galiu išmokti. Aišku, ne viską galima pritaikyti, nes skiriasi žaidimo stilius ir taisyklės.

Viena pagrindinių sričių, kur mes atsiliekame, yra individualus žaidėjų ruošimas. Mes Europoje neturime atskirai trenerio, kuris tuo rūpintųsi. Treneris šalia visų savo darbų – puolimo, gynybos analizė, varžovų rungtynių analizė – neturi laiko dar ir ruošti žaidėjų individualiai. O JAV yra atskiri žmonės, kurie tik tuo ir rūpinasi“, – pasakojo specialistas.

Anot lietuvio, šie skirtumai nebūtų tokie ryškūs, jei klubai turėtų daugiau resursų. Europoje krepšinio populiarumas žymiai mažesnis, todėl ir biudžetai negali galinėtis su NBA klubais. Kauno „Žalgirio“ biudžetas viršija 10 mln. JAV dolerių, tačiau jis yra beveik tris kartus didesnis nei Vilniaus „Ryto“.

Iš kitos pusės, pirmasis šių NBA naujokų biržos šaukimas Zionas Williamsonas pats per metus uždirbs 10 mln. JAV dolerių. NBA algų kepurės taip pat nesustoja augti – jau judama į devynženklius skaičius. Šie kontrastai ir parodo, kiek finansiškai daugiau galimybių turi JAV rungtyniaujančios komandos.

„NBA komandos turi daugiau dirbančių žmonių, mūsų komandose yra 3-4 asistentai. Ten gali būti 10 ir daugiau. Yra geresnis darbų pasiskirstymas, galima labiau susikoncentruoti į vieną žaidėją ir kiekvieną dalyką detaliai išanalizuoti.

Mes neturime tiek resursų, kad turėtume panašų trenerių skaičių komandoje, bandome, kad mūsų treneriai vienu metu atliktų kelis darbus – taip krenta kokybė. O ten kiekvienas trenerių štabo narys gali geriau gilintis tik į savo sritį“, – pasakojo specialistas.

Paklaustas, ar turi iš patirties Las Vegase išskirtinių įspūdžių, treneris vieno atsiminti negalėjo, tačiau vėl pakreipė kalbą į resursus ir užsiminė, jog naudinga tokio tipo renginius būtų organizuoti ir Europoje.

„Sunku išskirti vieną dalyką, bet pati vasaros lyga yra geras dalykas: tai yra lyg stovykla jaunimui. Galėtume ir mes tokias organizuoti – Europos komandose būtų tikrai naudinga tai daryti, gal paprasčiausiai neužtenka resursų suorganizuoti tokio lygio renginius ir stovyklas. Jų resursų išnaudojimas yra puikus“, – kalbėjo K. Maksvytis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt