Naujienų srautas

Sportas2019.07.30 23:39

Čempionė, pralaiminti tik teismuose: Semenya negalės varžytis pasaulio čempionate

LRT.lt 2019.07.30 23:39

Rugsėjo pabaigoje Dohoje (Katare) prasidėsiančiame pasaulio lengvosios atletikos čempionate dukart olimpinės 800 m bėgimo rungties čempionės Caster Semenyos neišvysime. BBC skelbia, jog nustojo galioti Šveicarijos Aukščiausiojo Teismo sprendimas, suteikęs teisę bėgikei laikinai dalyvauti varžybose.

Tai reiškia, jog vėl įsigalios Tarptautinės lengvosios atletikos federacijos (IAAF) sprendimas, įvedantis testosterono reguliavimo taisykles sportininkėms, turinčioms padidėjusį testosterono lygį organizme. IAAF skelbia, jog atletės turi vartoti medikamentus, kurie sureguliuotų testosterono lygį organizme iki nustatytos normos.

Kiek anksčiau tituluota bėgikė iš Pietų Afrikos Respublikos yra tvirtinusi, jog medikamentai, kurie sumažina testosterono lygį jos organizme, sukelia „nuolatinį pykinimą“ ir gali turėti „nenusakomų pasekmių sveikatai“.

C. Semenya dukart apeliavo į IAAF sprendimus bei šių metų gegužės 1-ąją sulaukė nepalankaus sprendimo iš sporto arbitražo teismo (CAS), kuris paliko galioti IAAF įvestus taisyklių pakeitimus dėl padidėjusio testosterono lygio sportininkių organizme.

CAS tvirtinimu, priimti taisyklių pakeitimai prieš lyties vystymosi sutrikimą turinčius sportininkus yra diskriminacinio pobūdžio, tačiau tokia diskriminacija yra „būtina, racionali ir proporcinga“, siekiant apsaugoti moterų lengvaatlečių sporto sąžiningumą.

Nesulaukusi pagalbos iš CAS, sportininkė kreipėsi ir į Šveicarijos Aukščiausiąjį teismą, tačiau ir aukščiausiosios instancijos teismas nepadėjo C. Semenyai išsikovoti teisės varžytis su kitomis bėgikėmis be medikamentų vartojimo. Tai reiškia, jog triskart pasaulio čempionė Dohoje nesivaržys.

„Esu labai nusivylusi, jog negalėsiu apginti savo taip sunkiai iškovoto čempionės titulo, – BBC teigė 28-erių metų sportininkė. – Bet tai nesustabdys manęs nuo kovos už žmogaus teises ir visas atletes, kurioms aktuali ši tema.“

Portalas LRT.lt primena, jog C. Semenya 2009-ųjų rugpjūčio mėnesį buvo priversta atlikti lyties nustatymo testą prieš pasaulio lengvosios atletikos čempionatą Berlyne. Tuomet sportininkė nežinojo, kokį tyrimą buvo priversta atlikti, jai buvo pranešta, jog tai įprastas dopingo testas.

Tų pačių metų lapkritį pasirodė duomenys, jog C. Semenya turi moteriškosios ir vyriškosios lyties požymių. 2010 m. liepą IAAF leido sportininkei toliau varžytis.

2012 m. Londono olimpinėse žaidynėse C. Semenya laimėjo aukso medalį 800 m bėgimo rungtyje, po ketverių metų Rio olimpinėse žaidynėse ji vėl tapo čempione.

2018 m. balandžio 26-ąją IAAF pristatė naujas taisykles sportininkėms, kurių testosterono lygis organizme yra per aukštas.

2019 m. gegužės 1 d. C. Semenya išgirdo nepalankų CAS sprendimą po 2018 m. birželį pateiktos apeliacijos.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi