Naujienų srautas

Sportas2019.07.29 10:08

Binevičius apie pasaulio plaukimo čempionatą: FINA turi didelių problemų

1 minutė 44,69 sekundės – geriausias sezono rezultatas pasaulyje ir Lietuvos rekordas. Tokį laiką parodė Danas Rapšys 200 metrų laisvu stiliumi rungties finale pasaulio čempionate Pietų Korėjoje. Deja, bet džiaugsmo buvo vos akimirka, nes iškart po finišo lietuvis buvo diskvalifikuotas dėl neleistino judesio prieš startą, aukso jis taip ir negavo. Nors Lietuvos plaukimo federacija apskundė šį teisėjų sprendimą, galutinis sprendimas liko toks pat – diskvalifikacija.

„Savaitėje“ Lietuvos plaukimo federacijos viceprezidentas, trejų olimpinių žaidynių dalyvis, Europos čempionato prizininkas trumpajame baseine Saulius Binevičius.

– Kad niekam nekiltų abejonių – baigęs karjerą jūs ėmėtės teisėjo darbo ir dabar jau dirbote ne tiktai Lietuvoje vykusiose varžybose, bet ir pasaulio bei Europos čempionatuose. Tai, kas atsitiko su D. Rapšiu, jums turbūt labai aišku ir galite mums paaiškinti. Kodėl negalima judėti prieš startą?

– Todėl, kad taip parašyta taisyklėse. Bet kas nutiko Danui Rapšiui, daug kam nepastebima. Jeigu D. Rapšys plaukė ir buvo paskelbti rezultatai, ir Danas džiaugėsi, per dvi minutes nebuvo priimtas sprendimas ir buvo paviešintas rezultatas, kas dažniausiai nevyksta tokiu atveju, nes būna iš karto priimamas sprendimas, ir, jeigu rezultatai parodomi oficialiai, tai reiškia oficialu.

D. Rapšio atveju – jis praplaukė, laimėjo, džiaugėsi ir matė rezultatus, kad tapo pasaulio čempionu, ir staiga po kelių sekundžių viskas pasikeičia, švieslentėje užsidega, kad jis jau ne pasaulio čempionas. Tai čia turbūt žmogiškasis faktorius, teisėjų klaida. Lygiai taip pat stebėjau kitą plaukimą po D. Rapšio, teisėjai priėmė visiškai kitą sprendimą.

Buvo 50 metrų krūtine pusfinalis, pirmas pusfinalis. Lygiai ta pati situacija – sportininkai užlipo ant bokštelio, teisėjas davė komandą į vietas, visi pasilenkė ir tribūnose kažkas suriko, triukšmavo ir staiga teisėjai priėmė sprendimą nukelti visus sportininkus nuo bokštelio. Italas sudrebėjo net beveik šoko, bet išsilaikė ant bokštelio, kai teisėjai tiesiog dėl triukšmo nukėlė visus sportininkus ir iš naujo tęsė procesą, ir dėl to niekas nebuvo diskvalifikuotas.

– Kitaip sakant, jūs norite pasakyti, kad, kai jis sujudėjo, teisėjai iš karto turėjo stabdyti ir neleisti plaukti?

– Jeigu buvo įmanoma taip sustabdyti, bet, jeigu nebuvo įmanoma, tiesiog jeigu dvejojo, o starteris ir referis priėmė sprendimą, kad nedvejojo, tai jie turėjo būti 100 procentų užtikrinti. Aš peržiūrėjau 200 metrų laisvu stiliumi startą, nežinau kiek kartų, aš dvejoju iki šiol. Ir taip, gal aš kažko nematau, gal negirdžiu to garso, bet šiuo atveju aš būčiau abejojęs ir aš nebūčiau diskvalifikavęs.

– Po to, kai Lietuvos protestas buvo atmestas, pasigirdo labai daug tokių kalbų, kad, jeigu tai būtų amerikiečiai, tarkime, tai taip nebūtų buvę, bet toks pat likimas vėliau ištiko ir JAV plaukimo žvaigždę Lilly King, kuri irgi buvo diskvalifikuota 200 metrų plaukimo krūtine atrankoje. Ir tada bene 8 valandas vyko diskusijos, bet ir jos protestas buvo atmestas. Tai vis dėlto ar turi reikšmės šalis, kai sprendžiamos tokios apeliacijos?

– Turi, nes jie turi didesnę komandą, turi teisėjų, advokatų komandą, kurie priekabiai žiūri į kiekvieną sprendimą, bet, kaip sakiau, turbūt čia FINA didžiulė bėda. Turbūt reikia keisti ir daug taisyklių, keisti ir žmogiškųjų faktorių.

Aš pats teisėjavau ir Europos čempionate, ir pasaulio čempionate, tai matau du didžiulius skirtumus. Realiai Europos čempionatas pagal atrinktus teisėjus, galiu tiesiai šviesiai pasakyti, kad vyksta profesionaliau ir geriau, nei pasaulio čempionatas, nes ką pasaulio čempionate turime? Į pasaulio čempionatą kviečia teisėjus ne pagal jų patirtį, ne pagal gerumą, bet pagal žemynus, kas yra ir olimpinėse žaidynėse. Teisėjai, kurie net visiškai neturėjo savo nacionalinių čempionatų, jie teisėjauja pasaulio čempionate.

Iš rankų išsprūdęs medalis: rungtyje pirmas, bet diskvalifikuotas Danas Rapšys

Tai lygiai taip pat ir sportininkai, jeigu pastebėjote, pasaulio čempionate tiek lengvosios, tiek plaukimo kartais dalyvauja dalyviai, kurie net nesusipažinę su plaukimo taisyklėmis, ir teisėjams yra iššūkis juos diskvalifikuoti, nes nebūna tai aprašyta net knygose. Tai teisėjų, man atrodo, problema yra didžiulė. Ir L. King kai diskvalifikavo, tikrai peržiūrėjau. Negaliu per peržiūrą per televizorių sakyti 100 procentų, kad tai buvo dviejų rankų lietimas, nors buvo teigiama, kad vienos, bet...

– Manote, kad neturėjo būti diskvalifikuota?

– Tikrai ne. Ir man labiausiai gaila, kad visos federacijos, olimpiniai komitetai, mes turėtume dirbti dėl sportininkų, o ne juos teisti juos, bausti, jeigu mes nesame užtikrinti. O nutinka tokie dalykai, kaip su D. Rapšiu, kaip su L. King. ankstyvesni visi pažeidimai, diskvalifikacijos.

– Tai jūs sakote, kad čia didžiausia problema yra FINA (Tarptautinė plaukimo federacija) ir jos parenkamų teisėjai?

– Manau. Tiesiog turi būti tobulinama FINA teisėjų knyga, turi būti keičiama, kad tokių atvejų kuo mažiau būtų.

– Ir dar vienas dalykas man užkliuvo šiame čempionate, kad būtent paties čempionato metu buvo priimtas „Elgesio per varžybas kodeksas“ dėl Sun Yango, kad neva sportininkai nepagarbiai su juo elgiasi. Aš taip suprantu, kad tai iššaukė pirmiausiai tai, kad jie privalo rodyti pagarbą, kad draudžiami politiniai, religiniai, diskriminacinio pobūdžio veiksmai. Bet juk, ar tai anksčiau buvo leidžiama, juk irgi nebuvo toleruojama?

– Taip, nebuvo toleruojama, bet mes pastebime su kiekvienu čempionatu vis išlendančių tokių ylų ir tokių blogųjų pavyzdžių – mes suspenduosime, mes jums padarysime, nes jūs, sportininkai, elgiatės taip ir taip.

Bet realiai pažiūrėkime į situaciją, jeigu S. Yangas, koks jis bebūtų dabar, buvo teistas už dopingo vartojimą, dabar jis yra lyg ir švarus, bet, jeigu žmogus startuoja, o jam nėra priimtas sprendimas, ar jis bus suspenduotas, ar jis bus švarus ir jis plaukioja tarp švarių sportininkų, tai savaime suprantama, kad visiems sportininkams, kaip ir australui, ir anglui, kyla tokios diskusijos. Ką nori, manau, tą jie galėtų pasakyti, bet iš karto viskas uždraudžiama ir, jūs, sportininkai neturite savo teisės, jūs negalite politiškai kažko išsakyti ir panašiai. Aš manau, kad tai nėra teisinga.

– Ar tai gali pakenkti FINA autoritetui tokie dalykai, kaip šiame čempionate atsitiko, plius dar, man regis, plaukiantiems nugara buvo problemų su įrenginiais?

– Taip, su įrenginiais nugarai. Yra paskelbta, kad pasaulio čempionatuose, net Lietuvos nacionaliniame čempionate, mes taikome nugarai įrenginius, ir antrą dieną net buvo paskelbta, kad dalyvausime be nugarai įrenginių. Tai aš neįsivaizduoju, pasaulio čempionate dalyvauti be nugarai įrenginių? Ir tiek problemų buvo!

Italas du kartus krito, jam reikėjo du kartus plaukti, kad perplauktų tai, kiek įsivaizduokite, jis išnaudoja jėgų, kad papultų į pusfinalį dėl kažkieno, technikos klaidų, kuri neveikė gerai. Turbūt buvo nepasirūpinta dviem, trimis egzemplioriais tų renginių.

Turbūt atsakingi teisėjai, kurie teisėjauja, gali būti, kad bus nubausti ir teisėjaus paskutinį kartą, nes turbūt reikia naujovių ir naujos teisėjų bangos, taisyklių keitimo, kad šitų diskusijų išvengtume, nes paprasti žmonės žiūri ir sako, kas čia vyksta.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi