2019.07.26 13:55

Pasaulio plaukimo čempionatas: trys auksiniai Rusijos plaukimai ir trys nauji pasaulio rekordai

atnaujinta 16.25
LRT.lt2019.07.26 13:55

Pietų Korėjoje vykstančiame pasaulio plaukimo čempionate penktadienio vakaro programoje netrūko įdomybių – tris iš penkių vykusių finalų laimėjo Rusijos plaukikai, taip pat buvo pasiekti net trys nauji pasaulio rekordai.

Pirmasis pasaulio rekordas krito jau antroje vakaro rungtyje, o jį 100 m peteliške rungtyje pasiekė puikų pasaulio čempionatą turintis amerikietis Caelebas Dresselas. Jo pasiektas rezultatas – 49,50 sek. Ankstesnis rekordas priklausė legendiniam JAV plaukikui Michaelui Phelpsui ir buvo pasiektas dar 2009-aisiais (49,82 sek.).

Vėliau C. Dresselas laimėjo ir 50 m laisvu stiliumi rungties finale ir šeštadienį varžysis dviejuose finaluose.

Dar vieną rekordą amerikiečiai pasiekė jau kitoje rungtyje, tiesa, jis buvo tikėtas kiek mažiau. 200 m nugara rungtyje moterų grupės pusfinalyje istorinį pasiekimą užfiksavo vos septyniolikos metų esanti JAV plaukikė Regan Smith (2 min. 03,35 sek.). Po finišo jaunoji rekordininkė neslėpė savo nuostabos ir turės geras pozicijas prieš savo rungties finalą. Ankstesnis rekordas (2 min. 04,06 sek.) nuo 2012-ųjų priklausė kitai amerikietei Missy Franklin.

Vėliau prasidėjo Rusijos sportininkų dominavimas – rusai triumfavo trijuose finaluose iš eilės, o vienoje iš rungčių pasiekė ir naują pasaulio rekordą.

Pirmoji auksą iškovojo 200 m krūtine plaukusi Julija Jefimova. Be pagrindinės varžovės Lily King likusi rusė kiek strigo tik pirmoje rungties dalyje, tačiau vėliau spurtavo ir nugalėtoja tapo su 2 min. 20,17 sek. laiku.

Po plaukimo kalbinta pasaulio čempionė dalijosi emocijomis su žiniasklaida.

„Tai buvo sunkūs metai, bet aš sugebėjau pasiekti geriausią rezultatą. Po 100 metrų supratau, kad tikrai laimėsiu. Per paskutinius 50 m jau tik gaudžiau sienelę“, – džiaugėsi rusė.

J. Jefimova paminėjo ir amerikietę Lilly King, kuri buvo diskvalifikuota atrankos plaukimų metu ir dalyvauti negalėjo.

„Gaila, kad jos nebuvo, manau, kad varžybos būtų buvusios įdomesnės su ja. Bet aš padariau viską geriausiai, kaip tik galėjau“, – LRT.lt sakė čempionė.

Plaukikė pripažino, jog 2020-ųjų Tokijo olimpinės žaidynės bus jai paskutinės.

„Jau galvoju apie tai nuolat. Esu tikra, kad tai bus mano paskutinė olimpiada. Tai bus man jau ketvirtosios žaidynės, dar neturiu aukso medalio, tad tikiuosi, kad dabar man pavyks jį iškovoti“, – viltingai kalbėjo rusė.

J. Jefimova pasidalijo mintimis ir apie dopingo vartojimu kaltinamą Sun Yangą.

„Nežinau, ką pasakyti. Tai labai keista situacija. Panašiai buvo ir man, aš žinau, kokia jo situacija, bet juk visi darome klaidų. Bet man jo sudaužytų buteliukų istorija labai keista“, – įtarimus dėstė atletė.

LRT.lt žurnalistas Pietų Korėjoje Paulius Cubera pastebėjo, kad rusės anglų kalbos gebėjimai stipriai patobulėję. Dar Rio olimpiadoje jai reikėjo vertėjų, dabar sportininkė pati kalba su žurnalistais.

Vėliau sėkmingą seriją pratęsė Jevgenijus Rylovas, 200 m nugara rungtyje antrą kartą iš eilės tapęs pasaulio čempionu. Tai padaryti jam pavyko atstumą nuplaukus per 1 min. 53,40 sek.

Vyšnia ant torto rusams tapo vėliau sekusi 200 m krūtine rungtis. Ilgą laiką vidurinėje sportininkų grupėje plaukęs Antonas Čupkovas finišavo įspūdingai lenkdamas visus varžovus ir, distanciją įveikęs per 2 min. 06,12 sek., tapo ne tik pasaulio čempionu, bet ir nauju pasaulio rekordininku.

Verta paminėti, jog ankstesnis pasaulio rekordas buvo pakartotas ir vakar (2 min. 06,67 sek.), o tai padarė australas Matthew Wilsonas. Tiek jis, tiek ir kitas rekordininkas Ippei Watanabe finale iškovojo kitas dvi prizines vietas. Australas buvo antras (2 min. 06,68 sek.), japonas tenkinosi bronza (2 min. 06,73 sek.).

Paskutinė rungtis vakaro programoje – vyrų 4x200 estafetė laisvu stiliumi. Intrigos čia netrūko iki pat paskutinių grybšnių, tačiau galų gale sėkmė nusišypsojo australams, kurie distanciją įveikė per 7 min. 00, 85 sek. ir pasiekė naują Okeanijos rekordą.

0,96 sek. nuo laimėtojų atsiliko Rusijos komanda, treti liko amerikiečiai.

VAKARO PROGRAMOS EIGA:

PAPILDYTA 16:25. 17-metė amerikietė Regan Smith po pagerinto pasaulio rekordo 200 m metrų plaukimo nugara rungtyje dalijosi emocijomis ir prisiminė įkvėpusią buvusią rekordininkę Missy Franklin, kuri rekordą taip pat sumušė būdama 17-kos.

„Vis dar negaliu patikėti. Pasaulio rekordas – skamba tiesiog fantastiškai, tačiau dabar reikia ruoštis rytojui. Aš vakar vakare žiūrėjau M. Franklin plaukimą, tai buvo man lyg motyvacija prieš šios dienos varžybas“, – kalbėjo R. Smith.

PAPILDYTA 15:42. Rusai tęsia puikų pasirodymą penktadienio vakarinėje programoje ir iškovojo jau trečią aukso medalį per vakarą. Šį kartą savo distancijoje triumfavo Antonas Čupkovas, ne tik taškęs pergalės purslus, bet ir pagerinęs pasaulio rekordą, jau trečiąjį per vakarą.

Rusas 200 m krūtine distancijoje ilgą laiką buvo vidurinėse pozicijoje, tačiau paskutinius 50 metrų įveikė įspūdingu tempu, aplenkė visus varžovus ir pagerino pasaulio rekordą, nuplaukęs per 2 min. 06,12 sek.

P, Korėjoje viešintis LRT.lt žurnalistas Paulius Cubera pastebėjo, jog prieš tai savo aukso medalį atsiėmusi Julija Jefimova, plaukiant A. Čupkovui, buvo mixed zonoje ir kalbėjo su rusų žurnalistais, bet vis viena akimi žiūrėjo į ekraną. Čupkovui finišavus, nuskambėjo nedrąsūs šūksniai ura.

PAPILDYTA 15:22. 50 m peteliške pusfinalyje geriausiai sekėsi antrą kartą per vakarą plaukusiai švedei Sarah Sjoestrom, kuri distanciją įveikė per 24,79 sek. ir į finalą pateko su geriausiu rezultatu. Antrą geriausią rezultatą pusfinalyje parodė olandė Ranomi Kromowidjojo (25,54 sek.), trečiu rezultatu į finalinį pasirodymą įplaukė Marie Wattel iš Prancūzijos (25,56 sek.).

PAPILDYTA 15:09. Pasaulio čempiono titulą 200 m nugara rungtyje apgynė rusas Jevgenijus Rylovas, distanciją įveikęs per 1 min. 53,40 sek. Ilgą laiką jam į nugarą kvėpavo amerikietis Ryanas Murphy, tačiau rimčiau įkąsti favoritui nesugebėjo ir liko antras, nuplaukęs per 1 min. 54,12 sek. Trečią poziciją ant podiumo pelnė britas Luke`as Greenbankas (1 min. 55,85 sek.).

Šioje rungtyje startavo ir lietuvis Danas Rapšys, tačiau pusfinalyje liko penkioliktas ir į finalinį plaukimą nepateko.

PAPILDYTA 15:02. Nesunkiai pirmąjį savo pasaulio čempionės titulą Pietų Korėjoje iškovojo rusė Julija Jefimova, užtikrintai laimėjusi 200 m krūtine rungties aukso medalį. Finale rusė kiek lėčiau plaukė tik pirmus 50 metrų, tačiau likusią distancijos dalį įveikė puikiu tempu ir, užfiksavusi 2 min. 20,17 sek. laiką, tapo pasaulio čempione.

Antrąją vietą užėmė PAR plaukikė Tatjana Schoenmaker, bronzą iškovojo Sydney Pickrem iš Australijos.

Verta paminėti, jog kovoje dėl medalių neplaukė viena iš rungties favoričių amerikietė Lily King. Buvo laukiama įtemptos jos akistatos su J. Jefimova šios rungties finale, tačiau dar atrankos metu L. King buvo diskvalifikuota už neteisingą posūkio įveikimą (sportininkė esą viena ranka sienelę palietė anksčiau) ir prarado progą kautis dėl apdovanojimų.

Iki šio čempionato L. King buvo šios rungties lyderė tiek 50, tiek 100, tiek ir 200 metrų distancijose.

PAPILDYTA 14:54. Caelebas Dresselas tęsia sėkmingą savo vakarą. Šį kartą amerikietis puikiai plaukė 50 m laisvu stiliumi sprinto rungtyje ir pusfinalyje buvo pirmas, užfiksavęs 21,18 sek. laiką. Tai reiškia, jog JAV plaukiko šeštadienio programoje lauks du finalai.

Antrą rezultatą pusfinalyje parodė brazilas Bruno Fratusas (21,53 sek.), trečią – Benjaminas Proudas iš Didžiosios Britanijos (21,56 sek,).

PAPILDYTA 14:39. Puikus vakaras amerikiečiams tęsiasi, mat jų atstovė pagerino dar vieną pasaulio rekordą. Šį kartą istorinio pasiekimo autore tapo septyniolikmetė Regan Smith, antrajame 200 m nugara pusfinalyje užtikrintai triumfavusi ir finišavusi per 2 min. 03,35 sek. Ji beveik sekunde pagerino nuo 2012-ųjų jos tautietei Missy Franklin priklausiusį rezultatą (2 min. 04,06 sek.).

Į finalą taip pat pateko ir legendinė Vengrijos plaukikė Katinka Hosszu.

PAPILDYTA 14:24. Jau antroje vakaro rungtyje krito pasaulio rekordas. Jo autoriumi 100 m plaukimo peteliške antrajame pusfinalyje įspūdingai plaukęs amerikietis Caelebas Dresselas, distanciją įveikęs per 49,50 sek. JAV atstovas pagerino legendinio savo tautiečio Michaelo Phelpso dar 2009-aisiais pasiektą rekordą (49,82 sek.).

Pietų Korėjoje dirbantis LRT.lt sporto žurnalistas Paulius Cubera pastebėjo, jog antrasis pasaulio rekordas Caelebui Dresselui šiame čempionate buvo palydėtas audringomis ovacijomis. Amerikietis čia ypač mėgstamas publikos.

Į finalą antru rezultatu pateko rusas Andrejus Minakovas, PAR plaukimo legenda Chadas le Closas bei pasaulio rekordą dvigubai ilgesnėje distancijoje jau pagerinęs vengrų plaukimo žvaigždė Kristofas Milakas.

Toliau leidžiasi kito vengro Laszlo Cseho žvaigždė. Legendinis šalies plaukikas pusfinalyje parodė tik dešimtą laiką ir į finalą nepateko.

PAPILDYTA 14:11. Vakarinė programa startavo moterų 100 m laisvu stiliumi finalu. Čia geriausiai sekėsi čempionės titulą gynusiai amerikietei Simone Manuel. Su septintu laiku į pusfinalį patekusi JAV atstovė pirmavo visos distancijos metu ir atstumą įveikė per 52,04 sek. Antra liko australė Cate Campbell (52,43 sek.), trečiąją poziciją užėmė pusfinalyje geriausiai atplaukusi pasaulio rekordininkė iš Švedijos Sarah Sjoestrom (52,46 sek.).