Naujienų srautas

Sportas2019.07.28 10:53

15-mečio kompiuterinių žaidimų genijaus tikslas – naujas būstas šeimai

LRT.lt 2019.07.28 10:53

Iki didžiausio visų laikų kompiuterinių žaidimų turnyro lieka vos kelios dienos – tada prasidės kompiuterinio žaidimo „Fortnite“ varžybos, kuriose aukščiausias pozicijas užėmusiems žaidėjams bus išdalinti net 30 milijonų dolerių. 15-metis britas Benjy „Benjyfishy“ Davidas Fishas turnyre dalyvaus turėdamas aiškų planą – laimėti didįjį prizą ir už jį nupirkti savo mamai naują namą. Apie neeilinę paauglio istoriją rašo ESPN žurnalistas Tyleris Erzbergeris.

„Norėčiau nupirkti savo šeimai naują namą, – kalbėjo vaikinas. – Nuo tada, kai netekome tėčio (tada man buvo 8 mėnesiai), būstą visada galėjome tik nuomotis, tad tikrai būtų smagu prisidėti.“

Gyvendamas mažame miestelyje prie upės, kur net nėra mašinų, o viskas gabenama vežimėliais, Benjy dažnai yra atskirtas nuo viso likusio pasaulio. Savo miegamajame, kuris yra vienintelis visame name, jis kasdien sutinka daugybę naujų žmonių, kurių niekada nesutiktų eilinio pasivaikščiojimo mieste metu. Viskas per žaidimą „Fortnite“ – būtent dėl jo jaunuolis kas kartą nueina miegoti paryčiais, kai saulė pradeda savo kelionę horizontu.

Jo mama Anne miega už sofos, jos lova ir stalas sugrūsti tame pačiame name, kurį šeima pajėgia tik nuomotis. Nors gyvenimo sąlygos yra ganėtinai kuklios, mama labai stengiasi kuo galėdama padėti savo jauniausiam iš dviejų sūnų – ji net dirba trijuose darbuose, kad galėtų leisti savo vaikui likti vaiku.

Tai, kas prasidėjo kaip paprastas jaunuolio ir jo bendramokslių hobis (toks, kurį turi ir milijonai vaikų visame pasaulyje), greitai tapo tiek paties vaikino, tiek ir jo mamos gyvenimą pakeitusiu faktoriumi.

Šių metų pradžioje Benjy sudarė sąrašą dalykų, kuriuos norėtų pasiekti iki metų pabaigos. Tarp jų – tikslas prisijungti prie profesionalios e. sporto organizacijos, pasiekti 5 tūkstančių sekėjų socialiniame tinkle „Twitter“ ir patekti į turnyrą, apie kurį svajoja milijonai vaikų visame pasaulyje – „Fortnite“ pasaulio čempionatą.

Metams vos įpusėjus jaunuolis didelę dalį savo tikslų jau yra įgyvendinęs – dar kovą jis pasirašė sutartį su e. sporto klubu „NRG Esports“, turi daugiau nei 145 tūkstančių sekėjų grupę tviteryje ir jau yra patekęs į „Fortnite“ čempionatą tiek asmeninėse, tiek ir porų varžybose.

Žaidėjo mama Anne papasakojo apie akimirką, kada suprato, jog žaidimai gali būti kažkuo daugiau nei tik pomėgiu.

„Jis laimėjo vieną virtualų turnyrą, kurio prizinis fondas buvo 10 tūkstančių dolerių. Tai buvo pirmieji signalai, jog mano sūnus žaidžia tikrai gerai. Tuo metu aš buvau lovoje ir, negalėdama tuo patikėti, visą naktį neužmigau“, – atsiminė Benjy motina.

Kurį laiką vienintele kliūtimi link visų jaunuolio išsikeltų tikslų įgyvendinimo buvo tapusi bendrovė „Epic Games“, kurianti tokių turnyrų taisykles.

Kol „Epic Games“ nepakėlė minimalaus žaidėjų amžiaus, jis siekė 16 metų. Benjy buvo pakankamai geras, jog patektų į didelių turnyrų finalus, tačiau negalėjo varžytis čempionatuose dėl piniginių prizų dėl savo amžiaus. Žaidime, kur didžiausios žvaigždės dar tik pradeda lankyti gimnazijas, paaugliui iš Didžiosios Britanijos būtų tekę laukti iki 2020-ųjų.

Tačiau tiek jam, tiek kitiems žaidimo talentams praėjusį vasarį nusišypsojo sėkmė – minimalus žaidėjų amžius buvo sumažintas iki 13 metų – būtent tada, kai Benjy pradėjo kurtis savo vardą virtualiame pasaulyje. Kai tapo aišku, jog bus galima dalyvauti pasaulio čempionate, beliko kibti į darbus. Dešimt savaičių vykusiose skirtingose kvalifikacinėse varžybose žaidėjas į turnyrą prasimušė net keturis atskirus kartus.

Nors oficialiai žaidėjai į turnyrą gali patekti daugiausia du kartus – po vieną asmeniškai ir porose – Benjy ir jo partneris 14-metis Martinas „MrSavage“ Fossas pakankamai sėkmingai rungtyniavo trijuose skirtinguose kvalifikaciniuose turnyruose ir gavo bilietus į Niujorką, kur varžysis dėl didžiulio piniginio prizo.

Augęs vietoje, kurioje greitas interneto ryšys nebuvo įprastas dalykas, Benjy tikėjosi, jog bus kitokios sporto šakos atstovas. Nors jo vyresnysis brolis ir pratino jį prie kompiuterių tokiais žaidimais, kaip „Guitar Hero“, tačiau Benjy buvo augantis fizinių sporto šakų atletas.

Benjy užsiiminėjo regbiu, kriketu, futbolu ir boulingu. Pastarajame, pradėjęs žaisti vos 3-ejų, jis buvo itin talentingas – tai liudija ir žaidėjo kambaryje, ant stalo greta kompiuterio ir transliacijų įrangos sudėti laimėti trofėjai. Jie tarsi primena, kas galėjo būti.

Net ir tada, kai reikėjo priimti sprendimą tradicinį sportą padėti į šalį ir pereiti prie kitokios veiklos, jo mama visada buvo šalia.

„Mano mama visada labai man padėjo, kad ir kuo aš norėdavau užsiimti, – pasakojo Benjy. – Tarkime, kai dar žaidžiau boulingą, kas porą savaičių nuolat keliaudavome treniruotis pas gerus Anglijos trenerius. Mama dėl manęs visada darė labai daug nematomo darbo“.

Benjy savo karjerą tradiciniame sporte turėjo baigti būdamas 10-ies, kai jam buvo diagnozuotos Osgudo-Šlaterio ir Severio ligos – sutrikimai, paveikę jaunuolio pėdas ir kelius. Tai lėmė sprendimą pereiti prie kompiuterinių žaidimų, kur daugiau laiko galėjo praleisti sėdėdamas, ir taip atrado naują savo konkurencingą pusę.

Laimėjęs pirmąjį savo turnyrą, Benjy greitai atsidūrė savo bendramokslių ir mokytojų dėmesio centre. Pastarieji net netikėjo, jog jaunas vaikinas iš tiesų uždirbo pinigų žaisdamas kompiuterinius žaidimus. Netrukus žaidėjo dienos pasidarė ilgesnės, naktys trumpesnės, mat teko suktis iš padėties, siekiant suderinti profesionalaus žaidėjo karjerą bei išlikti normaliu 15-mečiu moksleiviu. Kartais Benjy pamokose tiesiog užmigdavo, mat nesuskaičiuojamos valandos prie kompiuterio ir nuolatinis varžymasis turnyruose vaikiną tiesiog išsunkdavo.

Kai pamatė, jog sūnus turi sunkumų, Anne ėmėsi iniciatyvos.

Įprastai tai yra istorijos dalis, kurioje tėvai ragina vaikus mesti tuos „kvailus žaidimus“ ir susirasti tikrą darbą. Tik ne Anne. Ji pasiūlė sūnui mokytis namuose, leisdama jam ilgiau žaisti naktį ir vėliau atsibusti dieną, kad jo organizmas nenusilptų nuo išsekimo ir miego trūkumo. Sprendimas pasiteisino, mat jau po kelių savaičių Benjy prasimušė į jau minėto žaidimo pasaulio čempionatą.

Čempionate Benjy yra laikomas vienu iš favoritų tiek asmeninėse, tiek ir porų varžybose, nepaisant to, jog turės rimto pasipriešinimo ir iš kitų žaidėjų. Tačiau didelė konkurencija yra natūraliai suprantama – turnyro laimėtojas iš turnyro išeis galėdamas vadintis pasaulio čempionu ir su 3 milijonais dolerių.

Kai „Epic Games“ praėjusiais metais pranešė apie planuojamą pasaulio čempionatą, jie norėjo suteikti šansą visiems. Tai padaryti padėjo atvira kvalifikacijos sistema bei jau minėtas sumažintas amžiaus cenzas (13 metų), kai kiti turnyrų organizatoriai kaip minimalią ribą įprastai nubrėžia 17 ar 18 metų. „Epic Games“ paskleidė aiškią žinutę – jie nori suteikti gyvenimo galimybę žmonėms iš viso pasaulio.

Būtent vienas tokių ir yra Benjy, gyvenantis tokioje vietoje, kurią net mažų miestelių gyventojai pavadintų labai nedidele. Tomis naktimis, kai visiškoje tamsoje jam į akis šviesdavo tik kompiuterio monitorius ir kol jis varžėsi su nepažįstamaisiais iš viso pasaulio, jis iš tiesų niekada nebuvo vienas. Jo mama visada buvo greta – už durų, už sofos, palaikanti ir viską stebinti rūpestinga akimi.

„Emocijos mane apima jau vien apie tai galvojant, – pasakė Anne, paklausta apie tai, kokius jausmus jai sukels sūnaus stebėjimas pasaulio čempionate. – Neįtikėtinai dėl jo išgyvensiu, tačiau žodžiais negaliu nupasakoti to, kaip juo didžiuojuosi. Jo tėvas Davidas juo taip pat rūpinsis iš viršaus.“

Nuo tada, kai Benjy dar buvo mažas vaikas, Anne visada svajojo apie nuosavą būstą. „Fortnite“ pasaulio čempionate ji pagaliau pamatys, kaip jos sūnus turi nuosavą vietą – didžiulėje arenoje, kur jam ir vieta.

Kai Benjy ten sėdės ir kausis dėl 3 milijonų dolerių ir galimybės vadinti save pasaulio čempionu, Benjy nebus vienas. Šalia visada bus jo mama. Taip visada buvo, taip visada ir bus.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi