Naujienų srautas

Sportas2019.07.25 19:23

Tarp ryškiausių JAV beisbolo talentų patenkantis 16-metis Vytas: didžiuojuosi būdamas lietuviu

Rytis Kazlauskas, LRT.lt 2019.07.25 19:23

16-mečio Vyto Valinčiaus vardą ir pavardę žino retas Lietuvos sporto gerbėjas. Už Atlanto – lietuvių kilmės amerikietis seniai sukasi ateities JAV beisbolo žvaigždes medžiojančių skautų radaruose. Iki 193 cm ūgio ištįsęs ir daugiau nei 100 kg sveriantis jaunuolis šį savaitgalį su Lietuvos rinktine kovos dėl patekimo į Europos elitą.

Lietuviškai V. Valinčius supranta be problemų – vaikino mama Vaida emigravo iš Lietuvos ir JAV susipažino su Punsko lietuviu, su kuriuo sukūrė šeimą, kurioje gimė Vytas ir keleriais metais jaunesnis brolis Tomas. Tiesa, JAV gimes ir užaugęs Vytas su portalu LRT.lt pasirinko bendrauti anglų kalba – jaunuoliui lengviau dėlioti mintis kalba, kurios buvo supamas Čikagoje, kur atrado ir meilę beisbolui.

Visgi nereikia abejoti – V. Valinčius savo laiko tikru lietuviu bei turi tiek JAV, tiek Lietuvos Respublikos pasus.

„Kitiems JAV pasakoju, jog esu lietuvis. Mano mama yra tikra lietuvė, todėl ir pats tokiu jaučiuosi. Didžiuojuosi galėdamas tai sakyti“, – šypsojosi pašnekovas.

Žaisti beisbolą Vytas pradėjo nuo šešerių metų, tačiau, kalbant apie vaikino kelią į šią sporto šaką, negalima nepaminėti susipažinimo su beisbolu istorijos, kurią pirmą kartą išgirdęs gardžiai kvatojo ir Lietuvos beisbolo asociacijos (LBA) prezidentas Virmidas Neverauskas.

„Vieną dieną žaidėme beisbolą kieme su kaimynais. Atmušiau kamuoliuką ir užfiksavau „home run“. Kiti šaukė, jog padariau „home run“, kas skamba, kaip „go home“ – arba keliauk namo, todėl verkdamas parbėgau namo. Mano mama supykusi keliavo aiškintis visą šią situaciją, bet jai buvo paaiškinta, jog nieko blogo nenutiko. Nuo to viskas prasidėjo“, – pasakojo V. Valinčius.

Šv. Laurenso vidurinėje mokyklos beisbolo komandoje beisbolą žaidžiantis vaikinas greitai tapo vienu iš svarbiausių ir perspektyviausių žaidėjų ne tik tarp savo komandos draugų, bet ir platesniuose vandenyse.

„JAV jis patenka į Top-50 žaidėjų sąrašą savo amžiaus grupėje. Jis labai talentingas“, – apie V. Valinčių lietuviškai pasakojo Lietuvos vyrų beisbolo rinktinėje dirbantis amerikietis Willas Gordonas.

Tarp savo amžiaus Ilinojaus valstijos talentų tvirtai sudėtas, tačiau puikų beisbolo pojūtį turintis lietuvių kilmės amerikietis neturi lygių. Beisbolo talentus apžvelgiantis portalas „prepbaseballreport.com“ išskiria, jog V. Valinčius „žaidžia lyg būtų gerokai vyresnis bei demonstruoja didžiulį pasitikėjimą savo jėgomis“.

Pirmosios ir trečiosios bazės žaidėjas netrukus persikels iš Ilinojaus valstijos į Tenesį, kur toliau tęs mokslus mokykloje, tačiau V. Valinčius jau tiesia ir tolimesnės karjeros kelią. Beisbolininkas yra pasiekęs žodinį susitartimą su Pietų Karolinos universitetu, kurio beisbolo komanda žaidžia itin pajėgioje konferencijoje studentų lygoje.

„Praėjusią vasarą su manimi susisiekė Pietų Karolinos universitetas ir užmezgėme kontaktą. Jie mane pakvietė ateityje prie jų prisijungti – taip pasiekėme preliminarų susitarimą. Esu labai sujaudintas, žinodamas, jog ten vieną dieną žaisiu. Universiteto komanda žaidžia itin pajėgioje „Southeastern“ konferencijoje. Tai viena geriausių konferencijų visoje JAV", – tikino portalo LRT.lt pašnekovas.

Kuomet tave kalbina tokio pajėgumo universiteto komanda, aišku, jog viltys tapti profesionaliu beisbolininku bei praverti MLB (Major League Baseball – stipriausia beisbolo lyga pasaulyje – LRT.lt) tik sustiprėja. Tokį tikslą turi ir augantis beisbolo talentas.

„Turiu vieną tikslą ir svajonę – patekti į MLB ir tapti profesionalu“, – užtikrinai kalbėjo V. Valinčius.

Akivaizdu, jog toks talentas negalėjo praslįsti pro Lietuvos beisbolo asociacijos (LBA) prezidento V. Neverausko radarą. Tiesa, užmegzti ryšius su Lietuva padėjo V. Valinčiaus mama Vaida ir feisbukas.

V. Valinčiaus kelias į Lietuvos vyrų beisbolo rinktinę

Pirmoji su LBA prezidentu ir mūsų šalies beisbolo rinktinės treneriu V. Neverausku, kurio sūnus Dovydas tapo pirmuoju istorijoje MLB lygos žaidėju iš Lietuvos, susisiekė Vaida Valinčius.

Moteris užsiminė apie beisbolo treniruotes lankantį ir puikų žaidimą demonstruojantį savo sūnų, o V. Neverauskas peržiūrėjo feisbuko Vyto mamos feisbuko paskyroje patalpintus tuomet tik 10-ies metų sulaukusio V. Valinčiaus žaidimo epizodus.

„Esu beisbolo specialistas, tad ilgai žiūrėti vaizdo klipų nereikėjo, jog įsitikintum, kad matai aukšto lygio talentą, – portalui LRT.lt tvirtino V. Neverauskas. – Neilgai trukus pasikvietėme Vytą atstovauti ir Lietuvos vaikų rinktinėms.“

Įdomu tai, jog 11-os jau prisijungęs prie mūsų šalies vaikų beisbolo komandos, jau po vienerių metų Vytas buvo medžiojamas ir JAV rinktinės atstovų, kurie norėjo matyti lietuvių kilmės talentą savo gretose. Visgi, nors beisbole sportininkai gali keisti nacionalinių šalių komandas, tam, kad tai įvyktų turi praeiti tam tikras laiko tarpas. V. Valinčius liko mūsų šalies rinktinių atstovu.

Kaip bebūtų, viena yra rungtyniauti su savo bendraamžiais ar metais vyresniais komandos draugais, kita – atstovauti suagusiųjų rinktinei. V. Neverauskas neabejojo – 16-mečio pagalba yra reikalinga Lietuvos rinktinei, kuri šią vasarą pradėjo pasiruošimą liepos 1-6 dienomis Slovakijos mieste Trnavoje vykusioms Europos beisbolo „B“ diviziono 1-osios grupės čempionato kovoms.

„Mane pakvietė į Lietuvos rinktinę likus trims savaitėms iki turnyro Slovakijoje. Iš pradžių, buvau kiek sutrikęs – turėjau keliauti žaisti su savo ekipa, bet tuomet atėjo pasiūlymas keliauti į Slovakiją. Dabar galiu pasakyti, jog džiaugiuosi, jog prisijungiau prie Lietuvos rinktinės“, – aiškino V. Valinčius.

Slovakijoje V. Valinčius greitai įrodė, jog amžius neturi nieko bendro su aukštu šio beisbolininko meistriškumu. Anot V. Neverausko, iš Čikagos kilęs pirmosios ir trečiosios bazių žaidėjas buvo ne tik vienas geriausių ir rinktinėje, bet ir visame turnyre Slovakijoje, kuriame lietuviai tapo nugalėtojais.

„Vytas – itin aukšto meistriškumo sportininkas. Jis mato aukšto lygio beisbolą ir tai, ką jis išdarinėjo stadione kitiems mūsų rinktinės žaidėjams keldavo nuostabą ir juoką. Ne visi buvo žaidę kartu su tokio meistriškumo komandos drauug“, – pasakojo Lietuvos vyrų beisbolo rinktinės vyriausiasis treneris.

Iškovoję pirmąją vietą, Lietuvos rinktinės žaidėjai gavo progą palypėti iki pačio aukščiausio – Europos elito diviziono. Tiesa, norint pasiekti šias aukštumas, lietuviai turės šį savaitgalį serijoje iki 2 pergalių Utenoje palaužti Izraelio rinktinę.

Poroje su Izraeliu Lietuvos rinktinės šansai yra vertinami prasčiau. Jau į Uteną atvykusių varžovų sudėtyje yra ne vienas aukšto pajėgumo natūralizuotas amerikietis. Visgi V. Valinčius spinduliuoja „amerikietiškuoju“ pasitikėjimu ir neabejoja, jog mūsų šalies beisbolininkai turi galimybių laimėti.

Atrodo, jog V. Valinčiaus asmenybėje puikiai dera amerikietiška dvasia ir pasitikėjimas savo jėgomis bei lietuviškas kovingumas ir darbštumas, kurį yra išskyrę ir jaunuolį treniruojantys treneriai Lietuvos rinktinėje.

„Nemanau, kad visi žaidėjai tikėjo, jog galime laimėti turnyrą Slovakijoje. Aš tikrai tikėjau mūsų galimybėmis. Beisbolas – kitokia sporto šaka. Čia tu gali visada laimėti, net jeigu ir tavo šansai nevertinami gerai. Manau, kad aš labiau tikėjau mumis nei pati komanda tikėjo savimi“, – kalbėjo V. Valinčius. – Kartais atrodo, apie tai kalbu tikrai ne iš blogosios pusės, jog lietuviai beisbolininkai yra per daug įsitempę, sukaustyti įtampos. Kartais netiki, jog gali laimėti. Bet galimybė iškovoti pergalę visuomet yra. Visada turi šansų laimėti beisbole. Turime nusiraminti ir tiesiog susikaupti – laimėti tikrai galime.

Lemiamą seriją su Izraelio rinktine Lietuvos beisbolininkai pradės liepos 26-ąją, penktadienį, nuo 14 val. Utenos hippodrome esančiame atnaujintame beisbolo stadione. Antrosios rungtynės vyks šeštadienį nuo 14 val. Jeigu prireiks trečiųjų, jos numatomos sekmadienį nuo 14 val.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi