Sportas

2019.07.24 08:29

Kova dėl Rapšio medalio: bemiegė naktis, sujudinti FINA bosai ir neeilinis posėdis

Paulius Cubera, LRT.lt iš Pietų Korėjos2019.07.24 08:29

Net ir po atmestos apeliacijos pasaulio plaukimo čempionate Lietuva nenuleido rankų kovoje dėl Dano Rapšio aukso medalio 200 metrų laisvu stiliumi varžybose. Po bemiegės nakties Gvangdžou trečiadienio rytą buvo sušauktas neeilinis posėdis su aukščiausiais FINA vadais, kurie dar kartą nusprendė, jog lietuvis diskvalifikuotas teisingai. Vis dėlto kova nenuėjo veltui – mažai Lietuvai pavyko kaip reikiant sujudinti FINA vandenis.

Nors FINA antradienio vakare atmetė lietuvių apeliaciją dėl Dano diskvalifikacijos, tačiau plaukimo federacijos prezidentas Emilis Vaitkaitis nenuleido rankų. Jam pavyko pasiekti, kad šis klausimas nueitų iki aukščiausio FINA valdymo organo – FINA biuro (FINA bureau). Jame balsavimo teisę turi 25 nariai.

„Antradienį parašėme protestą, jis buvo atmestas, bet manau, kad buvo nesilaikyta tam tikrų procedūrų. Argumentai nenurodyti teisingai, plaukimo taisyklės nenurodytos, konkrečiai, kokiais punktais remiantis buvo atmestas protestas. Buvo tokių netinkamų žodžių, kaip „I believe“, t. y. remtasi tikėjimu, o ne faktais.

Vakar vakare pats nuėjau pas FINA vadovą, prezidentas yra vadovas, bet toks neoficialus vadovas yra vykdomasis direktorius Cornelis Marculescu. Dar kartą jam išdėsčiau mūsų nusiskundimus ir jis paskyrė apeliacinę komisiją, kuri rinkosi trečiadienį 9:30 val. (3:30 val. Lietuvos laiku)“, – LRT.lt pasakojo E. Vaitkaitis.

Paskyrus apeliacinę komisiją, kurią sudarė FINA biuro nariai, teko visą naktį ruošti skundą, kuriame Lietuva tvarkingai išdėstė argumentus, kodėl D. Rapšys turėtų būti pripažintas pasaulio čempionu.

„Kai teiki protestą, jį reikia pateikti gana greitai ir jis gaunasi ganėtinai paviršutiniškas. Per naktį parašėme argumentuotą protestą, su visais punktais, dvejonėmis. Manau, kad atlikome tikrai gerą darbą. Šiandien įteikėme oficialų pareiškimą ir dalyvavome posėdyje. Buvo susirinkęs visas biuras su prezidentu priešakyje.

Pradžioje jie diskutavo užsidarę duris, paskui pasikvietė mus su Dano trenere Ina Paipaliene – mes išdėstėme savo poziciją, atsakėme į jų klausimus. Tada mes palikome kambarį ir po mūsų buvo pakviesti pagrindiniai teisėjai, jie turbūt pateikė savo paaiškinimus. Kai jie išėjo, laukėme pakankamai ilgai, procedūra užtruko apie valandą, manau, kad ten buvo daug vidinių diskusijų“, – apie bandymą pakeisti FINA sprendimą pasakojo federacijos prezidentas.

Vis dėlto po kurio laiko jis su I. Paipaliene išgirdo, kad po anoniminio biuro narių balsavimo buvo nuspręsta, kad D. Rapšys diskvalifikuotas teisingai.

Šis pasaulio plaukimo čempionatas taps nemaža dėme FINA istorijoje – problemos su sportininkų atsispyrimo įrenginiais plaukiant nugara, protestai ant nugalėtojų podiumo prieš dukart čempioną Sun Yangą, D. Rapšio diskvalifikacija. Vis tai FINA įvaizdžiui neprideda balų.

Tiesa, nors pats lietuvis pažeidė taisykles ir Lietuvos plaukimo federacija to neginčija, tačiau toks nutikimas FINA tikrai nepatiko. To įrodymas – antradienio vakarą oficialioje organizacijos „Facebook“ paskyroje buvo paskelbti visų vakaro finalų vaizdo įrašai, išskyrus D. Rapšio finalo. O jis buvo tikrai įspūdingas ir kupinas emocijų bei puikių rezultatų.

„Manau, kad FINA daug pakeitimų darys ateityje. Jau trečiadienį duodant startus kur kas labiau prašoma tribūnų tylos. Manau, kad jie tikrai pertvarkys protestų teikimo procedūras. Nes dabartinė tvarka yra nepriimtina – formos, paaiškinimai, procedūros. Suprantu, kad varžybos vyksta, jiems reikia toliau dirbti, teisėjauti – bet tokias taisykles jie sugalvojo patys. Medalio neatkovojome, bet ateityje šis dalykas tikrai pasitarnaus plaukimo vystymuisi“, – LRT.lt sakė E. Vaitkaitis.

Ar FINA sprendimas būtų toks pat, jeigu D, Rapšys būtų ne lietuvis, o amerikietis, kinas ar australas? E. Vaitkaitis mano, kad taip.

„Manau, kad padarėme absoliučiai viską, kas buvo mūsų jėgoms. Gal net daugiau. Nemanau, kad didelei šaliai sprendimai būtų kitokie“, – sakė E. Vaitkaitis.

Iš rankų išsprūdęs medalis: rungtyje pirmas, bet diskvalifikuotas Danas Rapšys

D. Rapšys padarė pažeidimą – diskvalifikuotas teisingai

Kaip dar antradienio vakarą LRT.lt sakė E. Vaitkaitis, nebuvo bandyta skųsti fakto, kad D. Rapšys pažeidė taisykles.

Pagal oficialias FINA taisykles, po komandos „take your marks“ plaukikai turi sustingti – iki pat starto signalo jie negali daryti jokių judesių. Tačiau Lietuvos proteste buvo teigiama, kad starto procedūros metu arenoje nebuvo visiškos tylos, kuri pagal taisykles privalo būti užtikrinama.

„Tylos nebuvo, buvo papildomi garsai, kurie galėjo sportininkus išblaškyti, gal dėl to Danas sujudėjo. Teisėjas bandė laukti tos tylos, nes startas tikrai buvo užlaikytas, bet aš manau, kad teisėjas turėjo visai nutraukti starto procedūrą, užtildyti areną ir pakartoti startą. Tai nebuvo padaryta“, – antradienio vakarą iškart po pateikto protesto sakė E. Vaitkaitis.

Taip, po signalo „take your marks“ sportininkai turi sustingti ir laukti starto signalo. Jie dabar turi kameras, tas judesiukas šiek tiek buvo. Bet mes ginčijome pačią starto procedūrą.“

D. Rapšys 200 m laisvuoju stiliumi distanciją įveikė per 1 min. 44,69 sek. Tai būtų buvęs Lietuvos rekordas ir aštuntas greičiausias plaukimas istorijoje.

Šiame pasaulio čempionate D. Rapšys dar varžysis 200 metrų nugara varžybose, tiesa, ši rungtis nėra itin svarbi – tai labiau treniruotė prieš paskutinę dieną vyksiančias 4 po 100 metrų estafetės varžybas. Dvylika geriausių komandų šiame čempionate iškovos tiesioginius kelialapius į olimpines žaidynes ir tai svarbiausias komandos tikslas.

Danas Rapšys į pasaulio čempionato finalą atplaukė būdamas pirmas pusfinalyje
Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt