Sportas

2015.07.14 13:46

Supainioto Lietuvos himno skandalas: kurtieji įsižeidę, organizatoriai atsiprašinėja

Jaunius Sarapas, DELFI.lt, ELTA2015.07.14 13:46

„Tarybinę Lietuvą liaudis sukūrė/Už laisvę ir tiesą kovojus ilgai...“, – tokie žodžiai, kylant Lietuvos trispalvei, nuskambėjo pasaulio kurčiųjų krepšinio čempionato Taivane apdovanojimų ceremonijos metu. Bet šalies krepšininkai apie šį incidentą nežinojo ir su pasididžiavimu laikė rankas prie širdies.

„Tarybinę Lietuvą liaudis sukūrė/Už laisvę ir tiesą kovojus ilgai...“, – tokie žodžiai, kylant Lietuvos trispalvei, nuskambėjo pasaulio kurčiųjų krepšinio čempionato Taivane apdovanojimų ceremonijos metu. Bet šalies krepšininkai apie šį incidentą nežinojo ir su pasididžiavimu laikė rankas prie širdies.

„Mes pagerbėme į viršų kylančią Lietuvos vėliavą, bet himno negirdėjome. Bet jeigu mums būtų pasakę, kad skamba kitas himnas – būtumėm galvas nusukę ir nulipę nuo pakylos“, – antradienio rytą į Lietuvą su pasaulio čempionato aukso medaliu sugrįžęs pasakojo Arvydas Bareikis.

Rinktinės vyriausiasis treneris Algimantas Šatas pripažino, kad situacija buvo tikrai nemaloni, tačiau šventinės ceremonijos sugadinti nesiryžo. Susisgribę turnyro organizatoriai iškart puolė atsiprašinėti lietuvių, teisindamiesi atsitiktine klaida.

„Atleidom, – atsidūsta naudingiausiu finalo žaidėju pripažintas krepšininkas. – Nieko nepakeisi. Diplomatiniai ryšiai dabar yra svarbiausia. Gal šalies vadovai sutvarkys šį nesusipratimą.“

Taipėjaus misija Rygoje Užsienio reikalų ministerijai perdavė Kinijos Taipėjaus kurčiųjų sporto asociacijos atsiprašymą už įvykusį incidentą.

Misijos laiške teigiama, kad ši klaida įvyko, kai renginio organizatoriai atsisiuntė himną iš interneto. Kinijos Taipėjaus kurčiųjų sporto asociacija atsiprašė visų ceremonijoje dalyvavusių Lietuvos sportininkų ir informuoja, kad rengia laišką Lietuvos kurčiųjų sporto komitetui.

Lietuvos užsienio reikalų ministerija Taipėjaus misijai Rygoje perdavė kompaktinę plokštelę su „Tautiškos giesmės“ įrašu, pranešė ministro atstovas spaudai Kęstutis Vaškelevičius.                            

Incidentas aptemdė puikų Lietuvos rinktinės pasirodymą. Be pralaimėjimų pirmenybėse žengusi Lietuvos komanda finale susitiko su amerikiečiais. Iki rungtynių pabaigos likus žaisti 18 sekundžių lietuviai pirmavo 2 taškais ir sėkmingai sužaidė gynyboje. Tačiau kamuolį atkovojęs A. Bareikis jį atidavė tiesiai varžovui į rankas, todėl teko prasižengti. JAV žaidėjas sumetė abi baudas ir rezultatas tapo lygus. Paskutinė ataka priklausė lietuviams.

„Turėjau daug erdvės, pasitikėjau savimi ir įmečiau lemiamą metimą. Bet po savo klaidos jau galvojau, kad tikrai pralaimėsim. Tačiau pasitikėjimo savimi nepraradau. Įmetęs pergalingus taškus pasijaučiau tarsi pasakoje. Tokio jausmo niekada nesu patyręs. Net sunku nupasakoti“, – lemiamas finalo akimirkas prisiminė A. Bareikis.

Lietuvos vyrų rinktinė pasaulio čempione tapo trečią kartą iš eilės. Finalo didvyriu tapęs A. Bareikis gavo naudingiausiojo prizą (MVP), o Gediminas Žukas ir Andrejus Zenevičius kartu su rusu, graiku ir amerikiečiu pateko į simbolinį turnyro geriausiųjų penketuką.

2013 metais dėl trūkusios achilo sausgyslės A. Bareikis buvo priverstas praleisti olimpines žaidynes, kuriose lietuviai pasidabino aukso medaliais. Į rinktinę sugrįžęs 34 metų įžaidėjas ypatingai džiūgavo dėl asmeninio prizo, bet duoklę atidavė ir komandos draugams.

„Turėjau 3 metų pertrauką, todėl dabar Dievas man įteikė tokią dovaną. Bet tai ne mano vieno nuopelnas – rinktinėje svarbiausia buvo komandinė dvasia“, – sėkmės paslaptį atskleidė A. Bareikis.

Šiemet rinktinės vienybė išryškėjo lemiamoje čempionato stadijoje, kuomet jai teko žaisti be trečiame mače sunkią traumą patyrusio lyderio Roberto Puzino.

„Nežinau, kaip kitose rinktinėse, bet kas dėl darbo – botago nereikėjo, – juokėsi strategas. – Nebuvo jokių incidentų: nei kas cigaretę užtraukė, nei kas išėjo alaus išgerti. Pas vyrus tokių įpročių nėra.“

Be jau minėtų A. Bareikio, G. Žuko, A. Zenevičiaus ir R. Puzino, pasaulio čempionais taip pat tapo Justinas Navlickas, Martynas Vainius, Karolis Birieta, Algirdas Pazdrazdis, Lukas Laurinaitis, Arūnas Kubilius, Lukas Pečiulis ir Mantvydas Vaičiulis.

Kitą vasarą Lietuvos kurtieji dalyvaus Europos čempionate, kuriame sieks sugrįžti ant aukščiausiojo nugalėtojų pakylos laiptelio, nes 2012 metais Turkijoje jie tenkinosi sidabro medaliais.

Tuo metu Linos Dambrauskaitės treniruojamos Lietuvos krepšininkės planetos pirmenybių finale 54:68 nusileido amerikietėms ir tenkinosi sidabro medaliais. 14 taškų į varžovių krepšį įmetė Justina Burbaitė-Mačiulienė, 13 – Gabrielė Valaitytė, 11 – Jurgita Šegždaitė. Lietuvos rinktinėje taip pat žaidė Agnė Žegytė (7 tšk.), Ramunė Eskertaitė (5 tšk.), Deimantė Naruševičiūtė (2 tšk.), Gražina Jocytė, Rūta Pazdrazdienė (po 1 tšk.). Sidabru taip pat pasidabino Aušra Milašauskaitė, Sonata Bareikienė, Jurgita Jankutė-Meškinė ir Jurgita Navickaitė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt