Sportas

2019.07.21 09:44

Nerasite kito taip gyvenimą užbaigusio bokso čempiono: mafijos įrankiu tapusio Listono istorija

LRT.lt 2019.07.21 09:44

1971-ųjų sausį buvęs pasaulio bokso sunkiasvorių čempionas Sonny Listonas buvo rastas negyvas savo namuose Las Vegase. Į įvykio vietą atvykę pareigūnai savo išvadose paskelbė, jog boksininkas mirė natūralia mirtimi. Visgi yra manančių, jog tiesa gali būti žymiai tamsesnė, teigiama BBC žurnalisto Garetho Evanso straipsnyje.

Vėlyvą vakarą grįžusi namo, Geraldina Liston prie lauko durų išvydo didžiulę laikraščių krūvą. Ji jau beveik dvi savaites nesėkmingai bandė susisiekti su savo vyru – neseniai karjerą pabaigusiu sunkiasvoriu boksininku Sonny Listonu. Po paskutinio neatsakyto skambučio G. Liston atsiprašė savo motinos, pas kurią ji Kalėdų proga svečiavosi Sent Luise, ir nieko nelaukdama išvyko į Las Vegasą patikrinti, kas nutiko jos vyrui.

Namų durys buvo neužrakintos ir visa namų erdvė skendėjo tamsoje. Geraldina jautėsi itin nejaukiai. Ji tikėjosi, jog ras savo vyrą vienoje iš jo pamėgtų vietų – žaidžiantį kortomis su draugu ar žiūrintį televizorių. Vietoje to didžiuliuose poros namuose moterį pasitiko ore tvyrantis nosį riečiantis dvokas.

„Pagalvojau, kad jis kažką kepė ant viryklės ir apie tai pamiršo, – vėliau viename iš savo retų interviu prisimins moteris. – Bet įėjusi į virtuvę ten nieko panašaus nepamačiau.“

Ji nusekė dvoko pėdsakais iki pat antrame aukšte buvusio miegamojo, ten ir atrado savo vyrą. Praeityje baimę varžovams kėlęs boksininkas buvo sudribęs prie lovos tik su apatiniais. Vyro kūnas buvo išpampęs – jis buvo miręs mažiausiai šešias dienas. Buvusiam atletui iš nosies tekėjęs kraujas buvo sukrešėjęs. Geraldina liepė poros 7-mečiui sūnui Danieliui nusileisti laiptais į apačią ir laukti mamos ten.

Mirusio boksininko žmona kelias valandas nekvietė policijos. Anot oficialaus Las Vegaso policijos pranešimo, moteris iš pradžių susisiekė su savo advokatu, o po to desperatiškai bandė susisiekti su gydytoju. Kai vienas iš specialistų galų gale atvyko į įvyko vietą, padėti buvusiam boksininkui nebuvo galima niekuo – gydytojas pranešė ir taip Geraldinai žinomas naujienas. Charlesas Sonny Listonas buvo oficialiai paskelbtas mirusiu. Jo mirties paslaptis išlieka viena iš didžiausių sporto pasaulį gaubiančių paslapčių.

Policija jau po vidurnakčio atvyko į „Paraside Palms“ – turtingų baltaodžių kvartalą, kuriame buvo įsikūrusi ir Listonų šeima.

Namų slenkstis buvo užgriozdintas neatidarytais pieno buteliais bei neskaitytais Las Vegaso laikraščiais „Sun“, pagal juos buvo nustatyta tiksli S. Listono mirties data. Namuose buvo praverti keli langai, bet tai nepadėjo pravėdinti namų, kuriuose ir toliau buvo jaučiamas pūvančio kūno tvaikas.

Policijos seržantas Dennisas Caputo, kuriam šiuo metu 69-eri, buvo vienas pirmųjų, atvykusių į įvykio vietą.

„Skambutis mane pasiekė iš dispečerinės ir mums buvo pranešta, jog turime keliauti į Listonų šeimos namus, – prisiminimais dalijosi pareigūnas. – Las Vegase nebuvo neįprasta sulaukti tokio pobūdžio pranešimų. Man tai nebuvo išskirtinis atvejis.“

D. Caputo iškart pradėjo nuodugniai tirti įvykio vietą.

„Tai buvo labai gražūs namai – tvarkingi ir gerai prižiūrėti. Apėmė jausmas, jog juose nebuvo dažnai gyvenama. Po pirminės apžiūros nemačiau jokių įsilaužimo ženklų, nebuvo atrasta jokių ginklų ar susirėmimo su auka ženklų“, – aiškino pareigūnas.

Netrukus virtuvėje D. Caputo atrado heroino likučių, tačiau švirkštų surasta nebuvo.

„Virtuvė buvo iščiustyta, tačiau ant spintelės radome heroino transportavimui naudojamą balionėlį. Šis atradimas taip pat leido suprasti, jog S. Listonas vartojo narkotikus“, – situaciją nupasakojo policijos atstovas.

Didžiojoje dalyje policijos pranešimų buvo teigta, jog ant S. Listono rankų buvo rastos šviežios dūrių švirkštais žymės. Geraldina tvirtino – jos vyras apskritai niekada nėra vartojęs narkotikų, tačiau dalis žmonių tvirtino, jog moteris švirkštus galėjo tiesiog paslėpti.

„Nenustatėme, kiek laiko Geraldina ir jos iškviestas advokatas namuose buvo vieni, kol mes atvykome. Man keista, jog ji iš pradžių paskambino advokatui ir tik po to susisiekė su policija“, – kalbėjo D. Caputo.

S. Listoną pažinoję vėliau pasakojo, jog buvęs boksininkas tikrai nebūtų vartojęs heroino, kadangi vyras labai bijojo adatų.

„Jis netgi vengdavo keliauti pas gydytoją dėl planinio sveikatos patikrinimo, bijodamas, jog gydytojas suleis švirkštą“, – 1989-aisiais „Washington Postui“ teigė buvęs S. Listono treneris Johnny Taco.

Netrukus S. Listono kūnas buvo perkeltas į greitosios pagalbos automobilį. Liudininkų teigimu, nešant mirusįjį į automobilį, sunkus buvusio atleto kūnas keliskart buvo neišlaikytas ir nukritęs ant žemės. Tai buvo pagarbos nekeliantis vaizdas, kuris priminė kritusį boksininką, išnešamą iš ringo.

Skrodimas vėliau išaiškino, jog buvusio sportininko organizme atrasta morfino ir kodeino pėdsakų – sudedamųjų heroino dalių. Tiesa, surastas kiekis nebuvo toks, kuris leistų teigti, jog S. Listonas mirė nuo narkotinių medžiagų perdozavimo. Oficialioje ataskaitoje Klarko apygardos vyresnysis policijos atstovas, pabrėždamas plaučių kongestiją ir širdies nepakankamumą, pažymėjo, jog boksininkas mirė natūralia mirtimi.

Po tokio verdikto daugelis bokso gerbėjų skėsčiojo rankomis ir kėlė klausimą – kaip galėjo nutikti, jog dar neseniai profesionaliai ringe kovojęs sportininkas staiga numirė? Ar gali būti, jog treniruodamasis atletas tuo pačiu metu vartojo narkotikus? Galbūt adatų baimė buvo visiškai perdėta?

Keistomis aplinkybėmis miręs S. Listonas ir jo gyvenimą gaubęs įtarimų šešėlis įpylė žibalo į didelį įtarimų laužą. Dalis žmonių, tokių kaip D. Caputo, susitaikė su oficialia policijos versija dėl S. Listono mirties. Tiesa, net ir po oficialaus tyrimo išvadų daugelis prieštaravo oficialiajai versijai ir iškėlė savo teoriją, kuri susilaukė daug pasekėjų, – kriminalinė S. Listono praeitis jį pasivijo ir buvusį boksininką nužudė mafijos atstovai.

„Visa S. Listono istorija yra apgaubta paslapties šydu. Tiek daug žmonių jau yra mirę, kurie galėtų papasakoti, kas iš tikrųjų jam nutiko. Nemanau, kad kas nors patikėjo, jog jis mirė nuo širdies smūgio“, – kalbėjo Robas Steenas, parašęs biografiją apie boksininką.

Paslaptys, lydinčios S. Listono mirtį, yra neatsiejamos nuo viso vyriškio gyvenimo, kuriame netrūko spekuliacijų net dėl paprastų jo biografijos faktų. Jis gimė Arkanzaso ūkininkų šeimoje ir buvo 24-asis iš 25-ių vaikų. Visgi tuo metu gimimo liudijimai nebuvo teisinė prievolė, todėl vyras niekada neturėjo dokumento, patvirtinusio jo gimimo faktą. Mirus boksininkui, buvo spėjama, jog jam buvo apie 40 metų, nors kai kas tikino, jog atletas galėjo būti ir arti 50-ies.

Vaikystėje S. Listonas patyrė smurtą ir nepriteklių, o ir mokykloje sekėsi prastai.

„Mūsų šeima beveik neturėjo maisto ir buvo prie badavimo ribos. Neturėjome batų, buvome apsirengę tik keliais drabužiais. Niekas negalėjo mums padėti išvengti tokio siaubingo gyvenimo. Augome lyg kokie laukiniai“, – apie savo vaikystę yra kalbėjęs pats istorijos herojus.

Šeimai iš Arkanzaso persikėlus į Sent Luisą, jaunasis Sonny tapo nuolatiniu pašaipų objektu, kadangi jis nemokėjo nei skaityti, nei rašyti. Galiausiai jaunuolis metė mokslą ir pasuko nusikalstamumo keliu.

„Policija jį nuolat persekiojo. Pasirodo, policininkai prie savo automobilių prietaisų skydelių būdavo prisilipdę Sonny nuotrauką. Jis nuolat turėjo problemų su teisėsauga“, – pasakojo R. Steenas.

Vienas iš ankstyvesnių incidentų su policijos pareigūnais puikiai iliustruoja buvusio boksininko panieką teisėsaugos atstovams bei kartu parodo, kiek daug jėgos turėjo Sonny.

„Jis įsivėlė į muštynes su pareigūnu, be gailesčio primušė policininką, atėmė jo ginklą, pakėlė nelaimėlį ir nusviedė jį į patvorę. Po to jis tiesiog užsimaukšlino policininko kepurę ir nukeliavo sau šypsodamasis“, – tokią istoriją papasakojo Jonathanas Aigas filme „Muhammadas Ali: Gyvenimas“.

Į pirmas rimtas problemas S. Listonas pateko būdamas 22-ejų, kuomet buvo sulaikytas dėl ginkluoto apiplėšimo. Jis buvo nusiųstas į Misūrio valstijos pataisos namus, kur vyriškio atletiškumą ir talentą kovoms ringe pastebėjo katalikų kunigas Aloisas Stevensas, kalėjime taip pat buvęs atsakingas už sporto salę.

„Jis buvo aukščiausios klasės vyriškos jėgos pavyzdys, kokį tik esu matęs. Galingos rankos, platūs pečiai. Labai greitai jis krėtė visiems į kaulus sporto salėje. Jo rankos buvo tokios didžiulės! Nebuvo galima tuo patikėti“, – leidiniui „Sports Illustrated“ yra pasakojęs A. Stevensas.

Po dvejų metų, praleistų kalėjime, S. Listonas į laisvę buvo paleistas lygtinai 1953-aisiais bei tapo profesionaliu boksininku. Visgi naujai atrasta laisvė buvo trumpa – mafijos įtaka greitai grįžo į boksininko gyvenimą bei pradėjo kontroliuoti jo karjerą. Nusikalstamo pasaulio atstovai vyrą laikė savo nuosavybe. Nusikaltėliai, pasak bokso istorikų, kontroliavo kiekvieną S. Listono kovą ir uždirbtą dolerį.

„Grįžus iš kalėjimo, niekas nenorėjo kovoti su S. Listonu dėl jo natūralios jėgos ir stambaus kūno sudėjimo. Tam, kad būtų suorganizuotos kovos, leidusios tobulėti boksininko įgūdžiams, reikėjo tinkamo reprezentavimo, – kalbėjo R. Steenas. – Būtent šioje vietoje pasirodo mafijos įtaka. Jie sugebėjo suorganizuoti kovas, kurių niekas kitas nebuvo suorganizavęs, naudodamiesi savo raumenimis. Sonny buvo paskutinė didelė nusikaltėlių pasaulio investicija.“

Mafijos atstovus traukė nenuginčijamas S. Listono talentas. Tam, kad kovotojas būtų patrauklus investicijoms, reikia, jog jis skintų pergales. Mūsų istorijos herojus savo karjeroje pasiekė 50 pergalių, iš kurių 39 nokautais, bei patyrė 4 nesėkmes. S. Listono jėga buvo bauginanti. Jo smūgis kaire ranka iki šiol laikomas vienu galingiausių mūsų laikų bokso istorijoje, o žvilgsnis, dar net nespėjus nuskambėti dvikovos pradžios gongo dūžiui, gąsdindavo varžovus savo aršumu.

„Iš visų varžovų, su kuriais esu susidūręs ringe, S. Listonas buvo pats baisiausias“, – yra sakęs legendinis M. Ali.

„S. Listonas ne tik nugalėdavo savo varžovus, jis juos sulaužydavo, pažemindavo. Po jo smūgių varžovai sapnuodavo S. Listoną savo košmaruose ir buvo priversti krūpčioti“, – teigė J. Aigas, rašęs apie S. Listono gyvenimą.

Baimę keliančio boksininko reputaciją istorijos herojus puikiai išnaudojo skindamas pergales nuo praėjusio amžiaus šeštojo dešimtmečio pabaigos iki septintojo dešimtmečio pradžios. Tokią reputaciją pakurstė ir žiniasklaida, kuri rasistiškai vaizdavo boksininką kaip žvėrišką juodaodį, kurio taip bijojo „baltoji Amerika“.

„Jis arogantiškas, šiurkštus, piktas, žiaurus ir galiausiai gąsdinantis, – apie boksininką rašė garsus to laikmečio „New York Times“ žurnalistas Arthuras Daley. – Jis yra paskutinis žmogus, kurį norėtum susitikti tamsiame skersgatvyje.“

Dažnai žurnalistai, apibūdindami S. Listoną, jam prilipdydavo žeminančius ir rasistinius epitetus, tokius kaip „gorila“ ar „siaubūnas“. Kai buvo suplanuota, jog dėl pasaulio sunkaus svorio kategorijos čempiono titulo boksininkas stos į kovą su Floydu Pattersonu, netgi tuometinis JAV prezidentas Johnas F. Kennedy`is bandė įtikinti F. Pattersoną susirasti „geresnį personažą“ kaip varžovą.

Visuomenė bei žiniasklaida nemėgo boksininko, kurio praeitis buvo pažymėta metais kalėjime bei ryšiais su nusikalstamu pasauliu, todėl S. Listonas buvo tapęs svetimu.

Nepasitenkinimas S. Listonu pasiekė aukščiausiąjį tašką, kuomet 1962 metais vykusioje kovoje dėl pasaulio čempiono titulo sunkaus svorio kategorijoje vos per 2 minutes ir 6 sekundes buvo sudorotas publikos numylėtinis F. Pattersonas. Nugalėtoju tapęs boksininkas tikėjosi, jog jo gimtajame Filadelfijos mieste jį pasitiks džiūgaujanti gerbėjų minia.

„Jis kartojosi kalbą apie dvikovą, turėjo ją pasakyti žurnalistams. Jis užlipo laiptais į viršų, pasirengęs sutikti kiekvieną savo kalba apie tai, kaip jis žada tapti puikiu pavyzdžiu juodaodžių bendruomenei, o ten – nieko nėra. Tai jį privertė vėl sulįsti atgal į savo kiautą“, – teigė R. Steenas.

S. Listoną pašaliniu laikė ne tik „baltoji Amerika“, bet ir civilinių teisių judėjimo atstovai, kuriems trukdė boksininko ryšiai su organizuotu nusikalstamu pasauliu.

„Sonny buvo paskutinis žmogus, kurio pasiekimus norėjo iškelti civilinių teisių judėjimas, vaizduodamas juodaodžių laimėjimus, – aiškino R. Steenas. – Jis buvo neraštingas, sėdėjęs kalėjime bei tariamai mafijos paliepimu mušdavęs streikuojančius darbininkus. Jis pardavė savo sielą mafijai, kad gautų galimybę kovoti ringe. Jo vadybininkė buvo mafija.“

Mafijos bosas iš Sent Luiso – Johnas Vitale – boksininką tariamai buvo įdarbinęs savo vairuotoju, tačiau iš tikrųjų Sonny atliko kitą vaidmenį – buvo reketininkas ir kojų laužytojas. S. Listono reikalais boksininko karjeros pradžioje rūpinosi Franky „Mirksniukas“ Palermo, kuris buvo liūdnai pagarsėjusio mafijos samdomo žudiko Frankie Carbo partneris.

„Didžiausia mūsų laiko bokso bėda yra ta, jog teisėta veikla užsiimantys verslininkai kaišioja ragus į mūsų žaidimų aikštelę“, – yra sakęs F. Palermo.

„S. Listonas yra paskutinis didis čempionas, kurį mafija laikė supančiotą savo rankose“, – knygoje apie Muhammedą Ali yra rašęs Davidas Remnickas.

Baimę varžovams keliančio S. Listono įspūdis ėmė blėsti po to, kai jis 1964 metais pralaimėjo kovą dėl pasaulio čempiono titulo M. Ali, kuris tuomet dar vadinosi Cassiumi Clay`umi. Visgi didžiausią smūgį istorijos herojaus reputacijai sudavė atsakomoji boksininkų dvikova.

Prabėgus vos 104 sekundėms nuo dvikovos, kuri vyko nedideliame Luistono miestelyje, Meino valstijoje, pradžios, S. Listonas krito ant ringo grindų po iš pirmo įspūdžio nepavojingo smūgio. Smūgio, kurio nepastebėjo netgi dalis žiūrovų, sėdėjusių šalia ringo. Po garsiojo „fantomo smūgio“ M. Ali įniršo – jis rėkė ant savo varžovo ir liepė jam kuo greičiau stotis ir tęsti dvikovą.

„Tu turėtum būti toks blogas. Niekas nepatikės tokia dvikovos baigtimi!“ – šaukė legendinis kovotojas.

Nudribęs ant nugaros, S. Listonas vis vartėsi, bandydamas atsistoti ant kojų. Tas momentas, kuomet M. Ali prie gulinčio savo oponento šaukė, liepdamas tęsti dvikovą, buvo įamžintas fotografijoje ir tapo vienu iš pačių garsiausių kadrų sporto istorijoje.

„Fantomo smūgis“ buvo išnarstytas ir išnagrinėtas po kaulelį. Kol daugelis tvirtino, jog S. Listoną „išjungė“ puikus dešinės rankos smūgis, kiti ginčijosi, jog boksininkas ant ringo grindų griuvo dėl kitos priežasties – dvikovos eiga buvo nulemta mafijos. Net ir Geraldina turėjo savo įtarimų.

„Manau, kad Sonny tą sekundę tiesiog atidavė pergalę varžovui. Nežinau, ar už tai jau buvo užmokėta, tačiau tokia mano nuomonė. Esu jam apie tai sakiusi“, – prabėgus 35-eriems metams po dvikovos kalbėjo moteris.

Kad ir kokia bebūtų tiesa, visuomenė greitai pasinaudojo proga pakrikštyti S. Listoną korumpuotu boksininku. Jis buvo pažemintas didžiausioje bokso scenoje bei sulaukė kaltinimų, jog sportininkas buvo tik mafijos įsakymus vykdanti marionetė.

Po pralaimėjo M. Ali istorijos herojus grįžo į Las Vegasą, kur jam teko grįžti prie ištakų. S. Listonas buvo praradęs visus savo pinigus, žinoma, ne be mafijos pagalbos, todėl boksininkui teko ieškoti būdų, kaip gauti pinigų. Jis žinojo tik vieną būdą. Kaip vėliau pasakojo S. Listoną pažinoję asmenys, sportininkas tarnavo miesto paskolų rykliams ir narkotikų prekeiviams.

„Į Las Vegasą S. Listonas grįžo po didžiausio įmanomo pažeminimo visuomenės akyse, – pasakojo rašytojas Shaunas Assaelas, aprašęs paskutinius boksininko gyvenimo metus savo išleistoje knygoje. – Arba šią gėdą jis užsitraukė pats, vykdydamas mafijos nurodymus, arba jis krito po M. Ali smūgio. Bet kokiu atveju žmonių akyse Sonny staiga tapo menkysta.“

Nepaisant visuomenės požiūrio, S. Listonas tikėjosi, jog gali atgaivinti savo profesionalaus boksininko karjerą. Po garsiojo pralaimėjimo M. Ali boksininkas grįžo į ringą ir iškovojo net 14 pergalių iš eilės. Jis netgi pradėjo kalbėti apie tai, jog bandys susigrąžinti pasaulio sunkaus svorio kategorijos čempiono titulą. Visgi tokioms kalboms atėjo galas, kuomet 1969-aisiais, likus metams iki sportininko mirties, kovoje su senu treniruočių partneriu Leotisu Martinu S. Listonas buvo nokautuotas negailestingu smūgiu. Šis pralaimėjimas užgesino bet kokias viltis ir Sonny vėl paliko be pinigų ir visų atstumtą.

Netrukus S. Listonas pradėjo gyventi dvigubą gyvenimą. Sportininkas praleisdavo nemažai laiko su savo šeima „Paradise Palmse“ ir rodydavosi viešumoje, mieste įsikūrusiuose kazino, kur naudodavosi savo įžymybės reputacija, spausdavo rankas sutiktiesiems bei dalindavo autografus.

Naktimis pasirodydavo ir kita boksininko gyvenimo pusė. Jis klaidžiodavo Las Vegaso gatvėmis vairuodamas savo išskirtinį rožinį kadilaką.

„Buvo nemažai vietų visame mieste, kurias reikėjo prižiūrėti, kuriose reikalai buvo tokie prasti, kur verslas vos išsilaikydavo, – pasakojo S. Assaelas. – Sonny buvo vienas tų, kurie prižiūrėdavo tokias vietas. Įprastoje jo darbo rutinoje netrūko nuolatinio alkoholio vartojimo. Be to, jis užsiėmė prekyba kokainu ir heroinu. Dvigubas gyvenimas pradėjo jį slėgti.“

S. Listonas buvo siejamas su liūdnai pagarsėjusiais ir blogą reputaciją turinčiais žmonėmis.

„Policija organizavo narkotikų reidą kosmetologo Earlo Cage`o, kuris buvo įtariamas narkotikų prekyba, namuose, – teigė S. Assaelas. – Tuose namuose buvo ir S. Listonas. Policijai įsilaužus į įvykio vietą, pareigūnai rengėsi boksininką nušauti, kadangi jis nesirengė lengvai pasiduoti.“

Kartą boksininkas susitiko su savo senu pažįstamu – vienu iš įtakingiausių mafijos atstovų Las Vegase – Moe Dalitzu. Juokaudamas sportininkas imitavo smūgį M. Dalitzui į veidą. Kaip teigia rašytojas D. Remnickas, toks pokštas nusikaltėlių pasaulio vadeivai nepatiko.

„Jeigu man trenksi, pasistenk nugalabyti mane, nes priešingu atveju man prireiks vieno telefono skambučio ir tu būsi negyvas jau po 24 valandų“, – M. Dalitzo S. Listonui pasakytą frazę savo knygoje aprašė D. Remnickas.

Ši scena buvo daugiau nei pranašiška – netrukus S. Listonas bus surastas negyvas, o mafijos šešėlis seks sportininką ir po mirties.

Taigi, ar galėjo mafijos atstovai, ar bent jau narkotikų prekeiviai, būti susiję su boksininko mirtimi? Kodėl jie norėjo, jog sportininkas mirtų? Labiausiai aptariamoje versijoje teigiama, jog boksininko karjera aukščiausiame lygyje jau buvo pasibaigusi dar iki S. Listono mirties. Tai reiškė, jog mafijai nebėra jokio poreikio investuoti pinigus į S. Listoną. Be to, visa jo karjera priklausė nusikaltėliams, o Sonny paprasčiausiai žinojo per daug apie jų veiklos principus.

„Mano manymu, juo buvo atsikratyta, nes jis nebeteikė jokios naudos mafijai. Jis žinojo apie kai kuriuos nusikaltėlių pasaulio dalykus, o jie, mafija, nusprendė, jog palikti boksininką gyvą būtų per didelė rizika“, – aiškino R. Steenas.

„Nesu vienintelis tokios teorijos šalininkas, – pasakojimą tęsė R. Steenas. – Po antrosios dvikovos su M. Ali visas S. Listono gyvenimas buvo atsidūręs sumaištyje. Kartą jis bendravo nepagarbiai su vienu iš Klivlendo mafijos atstovų. Nusikaltėlis supyko ir tai buvo kibirkštis, kuri įskėlė ugnį bei leido mafijai suprasti, jog S. Listonas jiems yra nebereikalingas.“

Vienas iš Las Vegaso mafijos muziejaus vadovų – Michaelas Greenas – teigė, jog S. Listono mirtį gali paaiškinti išaugusi mafijos atstovų baimė dėl boksininko turimos informacijos.

„Susidorojimai su mafijos atstovais turėjo tiesioginį ryšį su baime, jog kažkas gali prasižioti ir atskleisti informaciją. Jeigu pažiūrėtumėte į visą S. Listono karjerą, išsiaiškintumėte asmenis, kurie buvo susiję su juo, pamatytumėte, ką jis darė kaip reketininkas, suprastumėte, jog boksininkas žinojo daugiau nei turėjo“, – aiškino M. Greenas.

Galima spekuliuoti, ką S. Listonas žinojo apie M. Ali „fantomo smūgį“. Galbūt po kurio laiko jis galėjo viešai prabilti apie korupciją, įsivyravusią bokso pasaulyje?

„Buvo keliama teorija, jog S. Listonas galėjo atsisakyti padaryti tam tikrą darbą, kurio reikalavo mafija“, – mąstė M. Greenas.

Kai kurie bokso istorikai spėja, jog S. Listonas galėjo atsisakyti specialiai pralaimėti dvikovą Chuckui Wepneriui, prieš kurį laimėjo likus vos keliems mėnesiams iki savo mirties. Toks nepaklusimas mafijos įnoriams be jokios abejonės galėjo turėti labai liūdnų pasekmių.

„Visi įkalčiai tvirtina, jog buvo labai daug asmenų, kurie norėjo matyti boksininką mirusį. Tikiu, kad jis buvo nužudytas. Buvo kokie penki ar šeši asmenys, kurie galėjo tai padaryti“, – tikina S. Assaelas.

Tyli, nekruvina ir neaiški mirtis, kuri pasitiko S. Listoną, nėra būdinga mafijos veiklos metodams. Buvo manoma, jog mafijos mirtys turėjo būti su aiškiai pasiųsta žinia, o net ir šiandien nėra aišku, kas tiksliai nutiko boksininkui.

„Esu linkęs manyti, jog S. Listoną pražudė mafija, bet tuo pačiu metu sunku įsivaizduoti, jog tai galėjo būti mafijos darbas, žinant jų metodus. Mafija, kaip įprasta, tikrai ne taip būtų susitvarkiusi su jiems neparankiu boksininku“, – teigė M. Greenas.

Visgi, M. Greeno tvirtinimu, keičiantis laikams, mafijos susidorojimo su žmonėmis metodai galėjo įgauti daugiau subtilumo.

„Mafija iš esmės keičiasi. S. Listono kūne nebuvo rasta kokių dešimties kulkų. Jis tiesiog buvo rastas negyvas. Tai taip pat gali signalizuoti apie mafijos įsikišimą“, – aiškino mafijos muziejaus atstovas.

Ką gali pasakyti ant S. Listono rankų rasti švirkštų dūriai ir heroino pėdsakai namuose? Ar gali būti, jog boksininkas paprasčiausiai perdozavo narkotikų? Kai kurie bokso žurnalistai ir mafijos istorikai teigia, jog S. Listonas galėjo būti nužudytas priverstinai suleidus jam mirtiną narkotikų dozę.

„S. Listono mirties pobūdis leidžia įtarti, jog tai buvo įprastinė mafijos surengta egzekucija – bandymas parodyti, jog sportininkas tiesiog padaugino narkotikų“, – aiškino R. Steenas, pridurdamas, jog tai paaiškintų adatų dūriai ant boksininko, kuris taip bijojo švirkštų, rankų.

Kitos boksininko mirties teorijos nėra tokios intriguojančios ar apgaubtos mistika.

„Reikia pridurti, jog prieš pat savo mirtį Sonny buvo patekęs į avariją. Jis dažnai būdavo susiėmęs už krūtinės. Buvo žmonių, manančių, jog, bandydamas sumažinti kankinančius skausmus, boksininkas netikėtai numirė“, – teigė S. Assaelas.

Kad ir kokia būtų iškelta teorija, S. Listono mirtis vainikavo gyvenimą, pažymėtą neaiškių personų ir kriminalinės veiklos, kuri persekiojo boksininką visą jo karjerą.

„Jo mirtis skaudžiai kirto bokso įvaizdžiui. Iš vienos pusės, S. Listonas yra senojo pasaulio tvarkos simbolis. Jo mirtis yra ženklas, kaip blogai seniau buvo tvarkomi reikalai ir kaip bokso pasauliui pasisekė, jog iškilo toks sportininkas kaip M. Ali, – tikino R. Steenas. – Nerasite kito taip gyvenimą užbaigusio bokso čempiono, bet, iš kitos pusės, boksininkai įprastai taip giliai neįsitraukia į mafijos darbelius kaip S. Listonas.“