Naujienų srautas

Sportas2019.07.17 08:00

Europos beisbolo elito slenkstį peržengti siekianti Lietuvos rinktinė išvengė „benamės“ likimo

Rytis Kazlauskas, LRT.lt 2019.07.17 08:00

Beveik prieš šimtą metų, 1920-aisiais, iš JAV sugrįžęs lakūnas Steponas Darius Lietuvoje pradėjo populiarinti beisbolo žaidimą. Tarpukariu „amerikietiškasis“ sportas Lietuvoje sunkiai prigijo dėl aikščių stokos. Prabėgus šimtui metų, situacija nedaug pasikeitė – beisbolo pozicijas mūsų šalyje toliau padeda stiprinti amerikiečiai, o sporto šakos atstovai ir toliau laužo galvą: kur svarbiausias rungtynes žaisti į Europos elitą besibeldžiančiai Lietuvos rinktinei?

Nors beisbolo infrastruktūros mastais lietuviai yra visiškas Europos užkampis, rinktinės demonstruojami rezultatai – arti pačio aukščiausio lygio Senajame žemyne.

Dar liepos 1–6 dienomis Trnavos mieste (Slovakija) surengtame Europos beisbolo „B“ diviziono 1-osios grupės čempionate Virmido Neverausko treniruojama rinktinė B grupėje užėmė antrąją vietą, pusfinalyje nugalėjo šveicarus, finale susitvarkė su ukrainiečių pasipriešinimu ir tapo savo grupės čempionais.

Iškovota pirmoji vieta leido Lietuvos rinktinei pelnyti bilietą į Europos beisbolo čempionato elitinio diviziono atrankos etapą, kuriame lietuviai serijoje iki dviejų pergalių dėl patekimo į aukštesnį lygį kovos su 2-osios grupės nugalėtoja Izraelio rinktine.

Įveikusi izraeliečius, mūsų šalies rinktinė ne tik pirmą kartą rugsėjo mėnesį Vokietijoje varžytųsi su kitomis stipriausiomis Senojo žemyno rinktinėmis, bet ir kovotų dėl vieno iš šešių kelialapių į šiais metais vyksiantį Tokijo olimpinių žaidynių atrankos turnyrą.

Lietuvos rinktinė pasiekė tą patį slenkstį, kurio nepavyko peržengti 2018-aisiais metais, kuomet dėl patekimo į 2019 m. Europos beisbolo čempionato elito divizioną mūsų šalies sportininkai serijoje iki dviejų pergalių pralaimėjo Austrijai 0:2.

„Tada atrodė ir ruošėmės, bet nepavyko pademonstruoti gero rezultato. Buvo daug chaoso. Austrai buvo gerai pasirengę serijai su mumis. Rungtynės vyko Austrijoje ir visos smulkios detalės buvo ne mūsų naudai, – portalui LRT.lt kalbėjo Lietuvos beisbolo asociacijos (LBA) prezidentas V. Neverauskas. – Jeigu seriją su Izraeliu žaisime namuose, turime realių galimybių iškopti į aukštesnį lygį. Turime išlaikyti tą formą, kurią demonstravome Slovakijoje. Aišku, tikimės sulaukti ir papildomų pajėgų, nes B diviziono kovose turėjome šešis traumuotus žaidėjus, tai atsiliepė mušimui, o gynyboje trūko rotacijos.“

Marga Lietuvos rinktinės sudėtis – nuo 16-mečio talento iki patyrusių veteranų

Kaip S. Dariaus laikais, kuomet beisbolas Lietuvoje buvo tik kažkur girdėtas sporto šakos pavadinimas, o žinios apie sportą atkeliavo iš JAV, taip ir šiais laikais lietuviai neišsiverčia be pagalbos iš už Atlanto.

Slovakijoje vykusiame turnyre rinktinės trenerių štabe darbavosi du amerikiečiai – Willas Gordonas ir Christopheris Rodriguezas.

Nė vienas nustebtų išgirdęs W. Gordoną – 36-erių metų beisbolo treneris kalba nepriekaištinga lietuvių kalba ir jau dešimtmetį yra vedęs lietuvę Viktoriją. Jam talkinantis Ch. Rodriguezas pasigirti tokiu metų bagažu mūsų šalyje dar negali, tačiau entuziastingai prisideda prie darbo rinktinėje.

Rinktinės garbę gina ir du natūralizuoti lietuvių kilmės užsieniečiai. Gaudytojo pozicijoje rungtyniauja vos 16-os sulaukęs Vytas Valinčius, gyvenantis Čikagoje. JAV gimęs V. Valinčius sėkmingai puoselėja ryšį su tėvų gimtine – jaunuolis yra gavęs Lietuvos pilietybę ir kalba lietuviškai.

„JAV jis patenka į Top-50 žaidėjų sąrašą savo amžiaus grupėje. Jis labai talentingas“, – apie V. Valinčių lietuviškai pasakojo amerikietis W. Gordonas.

Aukštą žaidėjo meistriškumą ir talentą įrodo ne tik žaidimas su suaugusiaisiais Lietuvos rinktinėje. 16-metis jau yra pasiekęs žodinį susitarimą su Pietų Karolinos universitetu ir baigęs mokyklą prisijungs prie šio universiteto beisbolo komandos bei toliau tęs žygį profesionalo karjeros link.

Kitas užsienio legiono atstovas – metiko pozicijoje (ang. pitcher) žaidžiantis Lukas Johnas Barry iš Kanados. Perspektyvus sportininkas, kaip ir V. Valinčius, Lietuvoje neaugo, tačiau turi mūsų šalies pilietybę.

„Luko močiutė bėgo nuo karo, todėl jis galėjo pretenduoti į Lietuvos pilietybę. Mes tuo pasinaudojome ir pasikvietėme jį į rinktinę. Kitas mūsų žaidėjas – Marius Balandis – bus trečiakursis ir kartu su L. Barry studijuos Sent Luiso universitete“, – pasakojo V. Neverauskas.

Tarp kitų ryškių žaidėjų – žinoma pavardė Lietuvos atletikos padangėje. Slovakijoje vykusiame čempionate geriausiu turnyro žaidėju buvo pripažintas Edvardas Matusevičius. Beisbolininko brolis Edis liepos 11-ąją Neapolyje (Italija) vykusioje vasaros universiadoje iškovojo sidabro medalį ieties metimo rungtyje.

Edvardas atstovauja Vokietijos „Dohren“ klubui ir yra laikomas vienu pagrindinių mūsų šalies rinktinės ramsčių.

Užsienyje rungtyniauja ir Švedijoje „Solversborg“ klubo garbę ginantys Kęstas Vilimas ir Arūnas Dankovskis. Marius Balandis studijuoja JAV ir atstovauja Sent Luiso universiteto komandai.

Įdomu tai, kad bene paskutinę akimirką prie rinktinės Slovakijoje prisijungė ir uteniškis Dalius Neliupšis. Metiko pozicijoje žaidžiančiam kairiarankiui beisbolininkui jau 42-eji. Beisbole, skirtingai nei daugumoje kitų komandinių sporto šakų, toks amžius nėra galutinė ribą, o D. Neliupšis gerokai sustiprino metiko poziciją, kuri mūsų šalies rinktinėje yra viena stipriausių grandžių.

„Lietuviai yra tikri kovotojai. Turnyre Slovakijoje buvo daug tokių momentų, kuomet atrodydavo, jog nelaimėsime, pergalę iškovoti šansų visiškai nėra. Bet mes kovojome, palaikėme vienas kitą ir kovojome. Beisbole ūgis galbūt ir nėra toks svarbus, kaip krepšinyje, bet ištvermė, stiprybė yra labai svarbu. Lietuvos sportininkai turi tokį užsispyrusio atleto charakterį“, – aiškino puikiai lietuvius pažįstantis W. Gordonas.

Lietuvos beisbolininkai neliks be rungtynių namų aikštėje

Antradienį Utenoje Lietuvos beisbolo asociacijos (LBA) atstovai su prezidentu V. Neverausku priešakyje išgirdo itin džiugias naujienas – lemiamą atkrintamųjų seriją su Izraeliu dėl patekimo į Europos čempionato elito grupę lietuviai liepos 26–28 dienomis žais savų žiūrovų akivaizdoje Utenoje esančio hipodromo teritorijoje.

Visgi dar penktadienį susitikime su portalu LRT.lt V. Neverauskas neturėjo aiškaus atsakymo, ar mūsų šalies rinktinė galės, apskritai, seriją su Izraeliu sužaisti Lietuvoje. Problema aiški – Lietuva iki šiol neturėjo laisvai naudojamos tarptautinių varžybų standartus atitinkančios beisbolo aikštės.

„Esame bene vienintelė valstybė, rodanti tokius rezultatus, tačiau praktiškai neturinti, kur žaisti. Latviai ir estai, kurie žaidžia C divizione, turi aikštes. Šios rinktinės pagal savo rezultatus net neturi šansų pakilti į „B“ divizioną. Kitas pavyzdys – Lenkijoje yra mažiausiai 30 beisbolo stadionų, o lenkai šiais metais buvo šešti „B“ divizione“, – dar penktadienį kalbėjo V. Neverauskas.

Įdomu tai, jog aukšto lygio beisbolo aikščių trūkumas atsiliepia ir lietuvių žaidimui. Apie tai portalui LRT.lt aiškino W. Gordonas, teigęs, jog žaisdami beisbolui sunkiai pritaikytose erdvėse bei aikštynuose mūsų šalies sportininkai išsiugdo nevalingą baimės refleksą.

„Sąlygos irgi turi įtakos. Kalbame apie kvadrato žaidėjus. Tie, kurie stovi arčiau, turi gaudyti kamuoliuką nuo žemės. Lietuvoje yra toks įprotis palaukti ir gaudyti su pirštine, nes baisu, jog kamuoliukas gali atšokti neprognozuojama trajektorija. Atsiranda kažkoks nereikalingas savisaugos refleksas. To būti negali – paprasčiausiai nėra kada laukti. Mūsų žaidėjai žaidžia ne taip, nes yra tokie įpročiai“, – aiškino W. Gordonas.

LBA prezidentas portalui LRT.lt pasakojo, jog Europos beisbolo konfederacijos Techninei komisijai buvo išsiųstos dviejų sporto aikštynų, kuriuose mūsų šalies sportininkai potencialiai galėjo surengti pereinamąją rungtynių seriją su Izraeliu, nuotraukos.

Kaip pasakojo V. Neverauskas, LBA planavo rungtynių seriją su Izraeliu surengti Utenoje arba Vilniuje.

Situacija dėl Vilniaus buvo aiški – pasirinktas Lietuvos edukologijos universiteto stadionas, kuriame LBA savo lėšomis būtų įvykdžiusi reikiamas laikinas stadiono rekonstrukcijas: bėgimo takai būtų užklojami dirbtine žole, pastatomos tvoros, įrengiamos beisbolo aikštynuose reikalingos vietos – metiko kalniukas, slydimo zonos ir t. t.

Visgi jau susitikimo penktadienį metu buvo aišku, jog lietuviai labiausiai norėtų lemiamas rungtynes sužaisti Utenoje, kur dar pirmajame šio tūkstantmečio dešimtmetyje senajame miesto hipodrome buvo įrengta tarptautinių varžybų standartus atitinkanti beisbolo aikštė, tapusi geriausia vieta Lietuvoje žaisti aukščiausio lygio beisbolą.

Dar 2008-aisiais koncesijos sutartį dėl Utenos hipodromo su miesto valdžios atstovais sudarė įmonė „Kasandros grupė“, kuri įgijo teisę 25 metus valdyti hipodromo aikštyną bei kartu ten esantį beisbolo stadioną. Netrukus įmonė atliko ir hipodromo renovacijos projektą bei pradėjo rengti žirgų lenktynes Utenoje.

2015-aisiais tarp beisbolininkų ir beisbolo stadioną valdžiusios „Kasandros grupės“ perbėgo juoda katė. Stadiono valdytojų iškelti finansiniai reikalavimai už aikštyno nuomą tapo neįkandami beisbolo klubui „Vėtra“ ir tokiu būdu miesto beisbolininkai turėjo ieškoti naujos vietos tęsti savo veiklą.

„Nuo to laiko praradome sporto šakos masiškumą mieste. Turėjome visų pakopų komandas, bet dabar liko tik keli klubai. Žaidžiančių vaikų praktiškai nelieka. Mes negalime glaustis prie mokyklos stadionų, nes tai nėra saugu, – apie situaciją Utenoje kalbėjo vienas rinktinės veteranų uteniškis Dalius Neliupšis. – Esame susitarę su žemės ūkio mokykla, turime plotą, kuriame žaidžiame. Žinoma, aikštelė nėra tokia, kokia galėtų būti, jeigu būtų galimybė žaisti šiame aikštyne.“

LBA dar turėjo viltį atgaivinti Utenos beisbolo stadioną. Organizacijos atstovai išsiuntė Utenos beisbolo stadiono, jau ketverius metus nepriimančio beisbolininkų, nuotraukas Europos beisbolo konfederacijos Techninei komisijai. Komisija išgirdo lietuvių argumentus – leidus surengti atkrintamųjų seriją su Izraeliu, Utenos beisbolo stadionas bus renovuotas ir vėl paruoštas aukščiausio lygio beisbolui. Tokiu būdu LBA gavo žalią šviesą surengti rungtynių seriją su Izraeliu.

Antradienį įvyko ilgai lauktas LBA atstovų, Utenos rajono savivaldybės ir „Kasandros grupės“ susitikimas. Pokalbio metu rastas kompromisas – Lietuvos rinktinė gali žaisti dvikovas su Izraeliu Utenoje, o stadiono koncesininkė trims dienoms išnuomoja stadioną kelis kartus žemesne nei rinkos kaina.

Išgirdus itin džiugias naujienas LBA laukia dideli darbai – iki liepos 26-osios paruošti Utenos beisbolo stadioną mažiausiai dviems dvikovoms su Izraeliu.

„Laiko dar turime, manau, kad spėsime susitvarkyti. Hipodrome yra žiūrovų tribūnos, tačiau mąstysime apie variantus, tinkamus beisbolo rungtynėms“, – apie artėjančius artimiausius darbus kalbėjo V. Neverauskas.

Visos atkrintamųjų serijos su Izraeliu rungtynės bus žaidžiamos Utenos hipodrome esančiame beisbolo stadione. Seriją iki dviejų pergalių Lietuvos rinktinė pradės liepos 26-ąją nuo 14 valandos.

Antrosios rungtynės vyks liepos 27-ąją nuo 14 val. Jeigu prireiks trečiosios dvikovos, ji bus žaidžiama liepos 28-ąją nuo 14 val.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi