Sportas

2019.07.20 07:00

Pasaulio plaukimo čempionatas: sunkus Rapšio tvarkaraštis, estafetės tikslas ir jauniausios plaukikės iššūkis

LRT.lt iš Pietų Korėjos
Paulius Cubera, LRT.lt iš Pietų Korėjos2019.07.20 07:00

Gvangdžu mieste Pietų Korėjoje praėjusį penktadienį prasidėjo pasaulio vandens sporto šakų čempionatas, kuriame sekmadienį (liepos 21 d.) startuoja ir plaukimo varžybos. Didžiausios Lietuvos medalių viltys sudėtos į pirmas tris varžybų dienas, kai startuos Danas Rapšys. Tačiau Lietuvai čempionate atstovauja aštuoni plaukikai.

Per LRT PLIUS ir portale LRT.lt nuo liepos 21 d. kasdien nuo 14 val. žiūrėkite pasaulio plaukimo čempionatų trasliacijas.

Pietų Korėjoje varžysis šeši vyrai ir dvi moterys – tai Ugnė Mažutaitytė, Kotryna Teterevkova, Danas Rapšys, Andrius Šidlauskas, Giedrius Titenis, Simonas Bilis, Tadas Duškinas ir Deividas Margevičius.

Akivaizdi šios rinktinės žvaigždė – panevėžietis D. Rapšys, kuriam po Rūtos Meilutytės pasitraukimo iš didžiojo sporto teko Lietuvos plaukiko vėliavnešio vaidmuo. Pastaruosius dvejus metus įvairiose varžybose ne vieną medalį nuskynęs Danas pirmą kartą į pasaulio čempionatą važiuoja kaip vienas savo rungties favoritų. Nors plauks ir nugara, tačiau daugiausia iš jo tikimasi 200 ir 400 metrų laisvojo stiliaus rungtyse.

Kiti lietuviai į medalius greičiausiai nepretenduos, bet A. Šidlauskas ir S. Bilis tikrai gali pretenduoti į finalus.

Lietuvos plaukimo federacijos prezidentas Emilis Vaitkaitis teigė, kad ypač svarbus šio čempionato tikslas – į olimpines žaidynes patekti 4 po 100 metrų kombinuotos estafetės vyrų komandai. Tam reikia patekti į stipriausiųjų 12-uką.

– Pasaulio čempionate plauks 8 lietuviai. Ar tai visi sportininkai, kurie galėjo čia būti?

– Normatyvų yra įvykdyta ir daugiau, tas pats Arijus Pavlidis turi B normatyvą 200 m nugara, bet plaukia šį nuotolį Danas, todėl jam nebėra vietos. Kalbant apie Arijų, jam svarbiau kol kas yra jaunimo varžybos. Aišku, Rūta Meilutytė turėjo normatyvus ir galėjo plaukti, bet baigė karjerą.

– Kokia tvarka yra nusprendžiant, kuris sportininkas dalyvaus čempionate, jei du ar daugiau yra įvykdę B normatyvus?

– Pagal aukštesnį rezultatą – kuris greičiau yra nuplaukęs, tas ir dalyvauja. Neolimpinėse rungtyse mes iš sportininkų prašome įvykdyti A normatyvą. Mes negalime vežti į pasaulio čempionatą žmogaus, kuris gali dalyvauti tik neolimpinėje rungtyje ir yra įvykdęs tik B normatyvą. Pavyzdžiui, Tadas Duškinas plauks tik neolimpinėje 50 m peteliške rungtyje, bet yra joje įvykdęs A normatyvą. Vienoje rungtyje su B normatyvu viena šalis gali turėti tik vieną atstovą.

– Ar D. Rapšiui, kuris pretenduoja į aukščiausias vietas laisvojo stiliaus rungtyje, tas papildomas plaukimas nugara nėra nenaudingas?

– Varžybų programa Danui yra labai sunki. Po pirmų trijų dienų jis teoriškai galėtų važiuoti namo, nes per jas jis baigs tiek 200, tiek 400 metrų laisvuoju stiliumi rungtis. Programa jam tikrai nedėkinga, atsigauti bus labai sudėtinga.

Bet paskutinę dieną yra 4 po 100 kombinuota estafetė, tad jis dar plauks nugara, kad neužsisėdėtų iki to laiko be varžybų. Tačiau jo rezultatas nugara irgi yra pakankamai aukštas, praėjusiame pasaulio čempionate jis buvo aštuntas. Nemanau, kad šis plaukimas visai nereikalingas.

– Per pirmas tris dienas D. Rapšio laukia svarbiausi startai. Numatytas koks nors ypatingas atsigavimo planas?

– Planas yra maksimalus. Jau pirmą dieną 400 m laisvu stiliumi atrankoje reikia plaukti labai stipriai, nes į finalą tiesiogiai pateks aštuoni sportininkai, tad reikia plaukti nesitaupant. Nežinai, kaip varžovai pasirengę, savęs dar nepažįsti, tai pirmas startas ir jau pirmas šūvis turi būti taiklus ir stiprus.

Vakare finalas, o kitą dieną – jau 200 m atranka. Atsigauti laiko nedaug, bet tokia pati situacija buvo ir gruodį trumpo vandens čempionate. Danas tada 200 metrų rungtyje buvo antras, bet estafetėje tą patį nuotolį nuplaukė dar geresniu rezultatu, taip parodydamas, kad buvo pasirengęs geresniam rezultatui, bet poilsio turbūt nepakako. Kaip bus dabar – sunku pasakyti. Dėsime maksimalias pastangas, kad atstatytume jį ir parengtume.

– Ar jau žinote, kurie sportininkai plauks estafetėje?

– Nugara tikrai Danas, krūtine – A. Šidlauskas arba G. Titenis, priklausomai, kuris plauks greičiau čempionate, peteliške – turbūt D. Margevičius ir laisvuoju stiliumi – S. Bilis. Greičiausiai bus taip, jei nebus traumų ar kitų siurprizų.

Estafetė mums šiose varžybose yra labai svarbi, nes vyksta atranka į olimpines žaidynes. Iš 16 ten dalyvausiančių komandų iš pasaulio čempionato tiesiai patenka 12. Likusios keturios – per atrankinį laikotarpį ir kartais būna taip, kad tie rezultatai atrankose būna aukštesni nei dvyliktuko. Mūsų tikslas yra patekti į dvyliktuką, tai vienas pagrindinių tikslų visam čempionatui.

– Po pergalės 2016 m. trumpo vandens čempionate S. Bilis nebeplaukė taip greitai ir į panašias aukštumas neužkopė, buvo labiau susikoncentravęs į mokslus. Ar dabar jau galime iš jo tikėtis daugiau?

– Jeigu žiūrėsime į užimtas vietas – jos buvo žemesnės. Bet tame pačiame čempionate Kinijoje ar praėjusią vasarą Europos čempionate rezultatai gerėjo. Gal vietos žemesnės, varžovai plaukia greičiau, bet jo rezultatai irgi gerėja. Šis sezonas technikos prasme yra tikrai geras, nors kontrolinių varžybų rezultatai nebuvo labai geri. Bet įdėtas darbas dažniausiai niekur nedingsta.

– Jauniausia rinktinės narė – Kotryna Teterevkova. Ko tikitės iš jos?

– Jai labai intensyvi vasara. Ji tik ką grįžo iš Europos jaunimo čempionato Kazanėje, po savaitės su suaugusiaisiais važiuoja į pasaulio čempionatą, o rugpjūčio antroje pusėje startuos pasaulio jaunimo čempionate Budapešte. Labai intensyvus laikas ir viso to pagrindinis tikslas – olimpinis A normatyvas.

Galiu drąsiai sakyti, kad tam ji yra pasirengusi, tiesiog reikia kažkuriose varžybose tą rezultatą užfiksuoti ir pademonstruoti. Kazanėje jai nepavyko gerai nuplaukti 100 ir 200 m, bet tikimės, kad po truputį pradės rodyti savo pavardę ir suaugusiųjų arenoje.

– Ar gali būti, kad šis pasaulio čempionatas paskutinis bus Giedriui Titeniui?

– Gali, nes kitas čempionatas yra už dvejų metų, jau po olimpinių žaidynių, – tai visko gali būti. Dabar esame sutarę, kad tikslas yra olimpinės žaidynės, į kurias dar reikia patekti. Andrius Šidlauskas jau yra įvykdęs olimpinį A normatyvą, Giedrius – dar ne. Jam dar reikia jį įvykdyti ir tada ramiai ruoštis olimpinėms žaidynėms. O kaip bus po to – jau nežinau.

– Be D. Rapšio, tik A. Šidlauskas yra įvykdęs olimpinį A normatyvą. Ko iš jo tikitės Gvangdžu?

– Jis tikrai yra pajėgus plaukti finaluose, jau šį sezoną triskart plaukė „iš minutės“ (100 m krūtine), turi pakankamai patirties, praėjusiame pasaulio čempionate užėmė šeštąją vietą. Tikimės, kad pamažu įsitvirtins pasaulio brasistų elite.

Pasaulio plaukimo čempionatą Lietuvoje galite stebėti tik per LRT PLIUS ir portale LRT.lt, tiesioginės transliacijos startuoja liepos 21 d. 14 val.