Sportas

2019.07.03 13:44

Ne visus futsalo rinktinės kandidatus nuotraukoje atpažinęs treneris: apginsime šalies garbę

Paulius Cubera, LRT.lt2019.07.03 13:44

Lietuvoje jau po metų startuos pasaulio salės futbolo čempionatas, tačiau rimtą pasirengimą LFF pradeda tik dabar. Neseniai apie futsalo centro įkūrimą Kaune pranešusi LFF iškart sulaukė kritikos, tačiau rinktinės treneris ukrainietis Jevgenijus Ryvkinas žada, kad šalies garbė bus apginta. Tiesa, patyręs aukšto lygio specialistas neslepia, kad darbas su lietuviais sunkus, o ant kortos – ir jo paties įvaizdis.

2020 m. Lietuvos laukia didžiausias futbolo renginys šalies istorijoje, tačiau likus metams dar nėra visiškai aišku, kuriuose miestuose vyks pirmenybės. Kaip spaudos konferencijoje sakė LFF generalinis sekretorius Edgaras Stankevičius, pagal naujausią planą greičiausiai turnyras nuo žadėtų 5 miestų susitrauks iki 3 – Kauno, Vilniaus ir Klaipėdos.

Anot E. Stankevičiaus, Panevėžyje ir Šiauliuose nėra pakankamai reikiamo lygio viešbučių, o FIFA reikalavimus apgyvendinimui įvardijo kur kas griežtesniais, nei susidūrė 2011 m. krepšinio čempionato Lietuvoje organizatoriai.

„FIFA netoleruoja, kad vienos komandos gyventų prastesniuose viešbučiuose, kone kaimo turizmo sodybose, o kitose – geruose viešbučiuose, kaip Panevėžio „Romantic“ viešbutis. Tokių tragikomiškų situacijų, kaip per krepšinio čempionatą, kai ispanai dalijosi visokiomis nuotraukomis iš gyvenamosios vietos, negali būti“, – teigė E. Stankevičius.

Generalinis sekretorius teigė, kad čempionato biudžetas sieks apie 12 mln. eurų, iš kurių šiek tiek virš 4 mln. prašoma iš vyriausybės. Bet ir biudžeto klausimai dar ne visi uždaryti ir sprendimai nepriimti.

Vis dar daug klausimų kelia ir treniruočių bazės, kuriose čempionate dalyvausiančios komandos galės sportuoti ir rengtis varžyboms. Kaune jų yra pakankamai, tačiau Vilniuje – ne visos problemos išspręstos. E. Stankevičius atskleidė, kad kalbamasi ir su „Ryto“ arena, ir su „Sportima“ – net galvojama apie laikino futsalo parketo išklojimą joje.

Birželio pradžioje LFF paskelbė kurianti treniruočių centrą Kaune, kuriame sukviesti rinktinės kandidatai, kurie per vasarą treniruosis centre, taip stengdamiesi nenutolti nuo salės futbolo.

Tiesa, LFF pranešime įvardijo, kad į Kauną susirinko „geriausi šalies salės futbolo žaidėjai“, nors futsalo bendruomenei buvo akivaizdu, kad iki geriausiųjų toli. Portalas delfi.lt išspausdino straipsnį, kuriame pasirengimą 2020 m. čempionatui pavadino karikatūra ir prognozuoja fiasko pasaulio pirmenybėse.

LFF suskubo taisyti situaciją ir bandė paaiškinti darbo ir pasirengimo čempionatui principus.

„Kaune nuo centro sukūrimo dirbo mano asistentas, kuris yra labai kvalifikuotas treneris ir pilnai vykdo dalykus, kuriuos aš jam sakau. Aš dalyvavau ir dalyvauju didžiojoje dalyje treniruočių, kapitonas gali tai patvirtinti. Bet šiai dienai turime konstatuoti, kad centras – tai nėra rinktinė. Su dalykais, kuriuos aš noriu pateikti rinktinei, ne visi futbolininkai dar gali susidoroti. Tik po to, kai surinksime visus, aš maksimaliai būsiu su komanda ir su ja dirbsiu.

Dabar irgi stengiuosi kuo daugiau laiko praleisti Lietuvoje ir kontroliuoti procesus. Kai baigsis didžiojo futbolo sezonas – tada bus surinkti visi. Centras pradėjo dirbti nuo elementų, kurie mokami sporto mokykloje“, – kalbėjo futsalo rinktinės treneris J. Ryvkinas.

Specialistas spaudos konferencijos metu buvo paprašytas išvardyti 20-ies žaidėjų, kurie Kauno centro pradžioje buvo pakviesti į treniruotes, pavardes. Nors ir žiūrėjo į komandos nuotrauką, treneris to padaryti negalėjo, tačiau čia pat pabandė paaiškinti situaciją.

„Kvietėme visus stipriausius futbolininkus, kai kas galėjo atvykti, kai kas negalėjo. Ši fotografija – yra žaidėjai, kurie pradėjo treniruočių procesą tam, kad vyktų normalios treniruotės. Su 5 žaidėjais mes to negalime daryti. Jeigu nufotografuotume komandą dabar – ji būtų gerokai kitokia. Procesas vyksta nuolat. Manau, kad nesusipratimas su jų pavadinimu „geriausiais“ buvo gana apmaudus“, – kalbėjo ukrainietis.

J. Ryvkinas užtikrino, kad darbas Lietuvos futsalo rinktinėje yra vienintelės jo pareigos ir kitur jis nedirba. Tiesiog dėl šeimyninių aplinkybių negali nuolat būti Lietuvoje, tad treniruotes veda jo asistentai.

Kalbėdamas apie priimtą iššūkį, J. Ryvkinas gana atvirai vardijo Lietuvos salės futbolo bėdas – nėra profesionalių klubų, itin trūksta pakankamo lygio trenerių, žaidėjai vasarą turi rungtyniauti lauko futbolo komandose, privalo dirbti, kad išlaikytų save ir šeimas, todėl ne visi gali nuolat treniruotis su rinktine.

„Kai atvykau dirbti pas jus, supratau, kaip tai bus sudėtinga. Reikia suprasti, kad salės futbolo lygis daug žemesnis, nei leidžia galimybės ir infrastruktūra, kuri leido organizuoti pasaulio čempionatą. Bet mes garbingai apginsime šalies garbę.

Jau galiu sakyti, kad yra septyni stiprūs talentingi žaidėjai, kurie gerai supranta salės futbolą ir tik juo užsiima. Kauno centras padeda jiems palaikyti sportinę formą. Tačiau du iš 7 žaidžia Anglijoje ir į Lietuvą treniruotėms gali atvykti tik vasarą. Deja, susidūriau su situacijomis, kai žaidėjai atsisako žaisti rinktinėje. Puikiai suprantu, kad salės futbolas čia nėra profesionalus ir vaikinai turi savo darbus, bet man nesuprantama, kaip galima atsisakyti ginti savo valstybės garbę“, – stebėjosi J. Ryvkinas.

Jis teigė, kad centre Kaune žaidėjai iš pradžių buvo mokinami kone futsalo pagrindų, o darbą, kurį kitos šalys nueina per dešimtmetį ar net du, Lietuvoje teks atlikti per metus. T.y. – suformuoti rinktinę, kuri 2020 m. pasaulio čempionate netaptų patrankų mėsa.

Kalbėdamas apie savo pasiekimus, treneris pažymėjo, kad su Charkovo „Lokomotiv“ klubu buvo patekęs į futsal Čempionų lygos stipriausiųjų aštuonetą, Ukrainos nacionalinę rinktinę išvedęs į Europos čempionatą.

Kodėl aukšto lygio strategas nusprendė imtis darbo šalyje, kurioje salės futbolas, kaip pats įvardijo, iki šiol buvo tik posūnis didžiajam futbolui?

„Man šį klausimą dažnai uždavinėja kolegos. Žinote, pasiekiau gana gerų rezultatų Ukrainos klubuose. Pavyko rinktinę išvesti į finalinį Europos čempionato etapą. Buvo du keliai – eiti į klubą ir dirbti su pasirengusiais žaidėjais, ramiai būti komforto zonoje – bet man tai neįdomu. Mano nuomone, treneris turi nuolat kažko ieškoti, išeiti iš komforto zonos ir kovoti su sunkumais. Kai gavau Lietuvos rinktinės kvietimą, labai ilgai galvojau, o tai buvo prieš tai, kai Lietuva gavo teisę rengti čempionatą. Pasakiau sau, kad aš turiu pabandyti, kad ir kaip tai būtų sunku. Todėl aš esu čia. Man norisi augti, o tam reikia nuolat dirbti“ – teigė J. Ryvkinas, netrukus pažymėjęs, kad spendimą imtis darbo su lietuviais priėmė dar prieš Lietuvai suteikiant teisę rengti pasaulio pirmenybes.

Lietuvos futsal rinktinė galutinai į vieną vietą nuolat rinktinės galės tik rudenį, kai baigsis lauko futbolo čempionatai. Tada pasirengimas pasaulio čempionatui tęsis.

2020 m. FIFA futsal pasaulio čempionatas Lietuvoje vyks kitų metų rugsėjo 12–spalio 4 dienomis.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.