Naujienų srautas

Sportas2019.07.01 15:53

Kantrybės šarvais apsidengiančiame „Grizzlies“ klube Valančiūnas turės savo vaidmenį

Rytis Kazlauskas, LRT.lt 2019.07.01 15:53

Per 26-erių metų Memfio „Grizzlies“ klubo gyvavimą NBA čempionate rokenrolo karaliaus Elvio Preslio valstijos krepšinio sirgaliai išmoko būti kantrūs ir vertinti ne visada pasitaikančias saldžias pergales. Sutartį su lietuviu Jonu Valančiūnu pratęsusi ir komandos pertvarkymą pradėjusi „Grizzlies“ organizacija sirgaliams kala naujus kantrybės šarvus, kuriais teks apsidengti artimiausius kelis sezonus laukiant rezultatų.

Portalas LRT.lt siūlo pažvelgti į tai, kokia ateities kryptimi juda „Grizzlies“ ekipa ir koks vaidmuo pasikeitusioje komandoje laukia lietuvio Jono Valančiūno.

Su „Grizzlies“ įžaidėjo išvykimu pasibaigusi klubo era

2018–2019 m. sezone pradėjo „Grit and Grind“ eros uždarymą. Tiesiogiai į lietuvių kalbą šios eros pavadinimą išversti nėra lengva. Arčiausias mums žinomas posakis leistų to laikmečio „Grizzlies“ ekipą pavadinti besikabinančią į varžovus „sumalančią į miltus“.

Paklauskite bet kurio „Grizzlies“ gerbėjo ir jis nesunkiai paaiškins – „Grit and Grind“ eros metu Memfio komanda demonstravo geriausią ir tikriausiai kovingiausią krepšinį visoje lygoje. 2010–2018 m. laikotarpyje tokie žaidėjai kaip Marcas Gasolis, Mike`as Conley ar Zachas Randolphas įprasmino niekada nepasiduodančią ir varžovus savo kietu žaidimu gynyboje varginančią žaidėjų kapelą.

Tokią kovotojų kultūrą sukūrusi komanda septynis sezonus iš eilės žaidė NBA atkrintamosiose, o 2012–2013 m. sezone iškovojo net 56 pergales iš 82 galimų ir užfiksavo geriausią klubo pasiekimą istorijoje. 2014–2015 m. sezone įsigebėjusius „Grizzlies“ Vakarų konferencijos finale sustabdė tik būsimi čempionai Oklando „Warriors“, kurie seriją su „grizliais“ pradėjo atsilikdami 0:2.

2017-aisiais komandą paliko aukštaūgis Zachas Randolphas, kurio žaidimo Memfyje dienos vieną dieną neabejotinai bus prisimintos į „FedExForum“ arenos palubes iškėlus žaidėjo marškinėlius.

Po 2018–2019 m. sezone įvykusių mainų Marcas Gasolis už Joną Valančiūną, Deloną Wrightą, C.J. Milesą ir 2024 m. antrojo naujokų biržos rato šaukimą buvo išsiųstas į Toronto „Raptors“ ekipą, su kuria vėliau pirmą kartą karjeroje tapo lygos čempionu.

Galų gale, Mike`as Conley, tapęs paskutiniu „Grit and Grind“ eros šaukliu, su Memfiu atsisveikino šių metų birželį.

Kad ir koks būtų skaudus išsiskyrimas su 31-erių metų 185 cm ūgio atakų organizatoriumi, išvykęs M. Conley padovanojo paskutinę dovaną „Grizzlies“ organizacijai – už krepšininką mainų su Jutos „Jazz“ būdu gautus žaidėjus (Jae Crowderis, Kyle`as Korveris, Graysonas Allenas), 21-ąją šių metų biržos šaukimą, kuris tapo aukštaūgiu Brandonu Clarke`u, bei apsaugotą ateities naujokų biržos šaukimą.

Tiesa, tai buvo ne viskas. Mainuose su „Jazz“ Memfio organizacija pasinaudojo „mainų išimties“ taisykle, kuri sukūrė 25,1 milijonų JAV dolerių vertės sumą algų kepurėje, leidusia „Grizzlies“ organizacijai, atsidarius laisvųjų agentų turgui, dar sykį mainų turguje su NBA klubais.

Naktį iš sekmadienį į pirmadienį Lietuvos laiku, „Grizzlies“ sutiko prisiimti Oklando „Warriors“ ekipai priklausiusį 17,2 milijonų JAV dolerių vertės Andre Iguodalos kontraktą. Be to, Memfis vėl gavo šaukimą – klubui atiteko „Warriors“ 2024 m. naujokų biržos pirmojo rato šaukimas, turintis palankių saugiklių Oklando klubui.

Naujasis klubo veidas ir J. Valančiūno vaidmuo

Apie tai, kad „Grizzlies“ žengs nauju keliu buvo aišku visą praėjusį sezoną. Kalbos apie M. Gasolio ir M. Conley mainus sklido aiškiai nuo 2018 m. rudens, o tam pagrindo turėjo ir nauja klubo vizija – burti sudėtį aplink 2018-ųjų biržoje 4-uoju numeriu pasirinktą 211 cm ūgio aukštaūgį Jarreną Jacksoną.

Tai reiškė, jog Memfio sirgaliai kuriam laikui turės pamiršti šlovingus „Grit and Grind“ eros laikus. Jau 2018–2019 m. sezone komanda pasirodymą baigė iškovodama 33 pergales ir patirdama 49 pralaimėjimus bei po būsimos naujokų biržos loterijos gaudama antrąjį naujokų biržos šaukimą, kuris pavirto į „naująjį Mike`ą Conley“ – 19-metį 191 cm ūgio įžaidėją Ją Morantą.

Būtent aplink J. Jacksoną ir J. Morantą yra lipdomas, vadovybės ir sirgalių nuomone, šviesios klubo ateities paveikslas. Prie J. Moranto temos mes dar sugrįšime, o dabar apžvelgime aukštaūgių liniją.

J. Jacksonas jau pirmajame savo sezone lygoje rinkdavo po 13,8 taško ir atkovodavo po 4,7 kamuolio. Visgi dar tik nagus ir dantis NBA lygoje galandančiam ir raumenis auginančiam perspektyviam aukštaūgiui treniruotėse reiks tvirto dvikovų partnerio, o juo tikrai galės būti trejų metų 45 milijonų JAV dolerių sutartį su „Grizzlies“ sudaręs J. Valančiūnas.

Tvirtą kūną turintis lietuvis „Grizzlies“ komandai šiuo metu reikalingas tikrai ne dėl to, jog vestų komandą į pergales. Paprasčiausiai tų pergalių daug ir nebus, o centras iš Utenos padės lygoje dar labiau „apsidaužyti“ J. Jacksonui. Sezono antroje pusėje į Memfį atvykęs lietuvis, atrodo, patinka ir pačiam J. Jacksonui, kuris po rungtynių lietuviui dalinant interviu žurnalistams, mėgsta linksmai apkumščiuoti barzdotąjį komandos draugą.

Anot portalo „Grizzly Bear Blues“, J. Jacksonas su J. Valančiūnu sudarys smagią porą komandos priekinėje linijoje. Teigiama, jog abu aukštaūgiai gali kartu kurti „pikenrolo“ situacijas, kuriose J. Jacksonas atiduotų kamuolį į varžovų baudos aikštelę besislenkančiam lietuviui.

„Grizzlies“ komanda turi sutartį ir su kitu perspektyviu vidurio puolėju – 22 m. 211 cm ūgio Ivanu Rabbu, kuris savo potencialo dar neįrodė ir per pimuosius dvejus sezonus neatsakė į klausimą, ar yra užtkrinta Memfio ateities dėlionės detalė. I. Rabbas pasižymi atletiškumu ir ilgomis rankomis, tačiau jam, kaip ir J. Jackosnui, dar trūksta papildomos „geležies“ kūne, kad galėtų stoti į lygiavertes dvikovas su labiau patyrusiais varžovais.

Be to, jauną ir perspektyvomis dvelkiančią „Grizzlies“ priekinę liniją po šių metų naujokų biržos papildė ir 21-asis šaukimas Brandonas Clarke`as. Į klubą iš Gonzagos universiteto atvyksiantis 203 cm ūgio 22-ejų metų sunkusis krašto puolėjas studentų krepšinio lygoje NCAA rinkdavo po 16,9 taško ir atkovodavo po 8,6 kamuolio. „Iš žaidimo“ krepšininkas atakuodavo taikliausiai visame pirmajame NCAA divizione – 68,7 procento tikslumu.

B. Clarke`as, kaip ir J. Valančiūnas, labiau varžovų baudos aikštelėje žaidžiantis aukštaūgis, todėl jo žaidimo su lietuviu galimybės, anot „Grizzly Bear Blues“, yra kiek labiau ribotos, tačiau nėra neįmanomos. Pridedama, jog lietuvis savo minutėmis aikštėje leis organiškai augti J. Jacksonui ir B. Clarke`ui bei neleis jiems pervargti ir „perdegti“ aikštėje.

Grįžkime prie J. Moranto temos. Kalbant apie įžaidėjo poziciją, vos atvykęs į „Grizzlies“ J. Valančiūnas žavėjosi M. Conley žaidimu, kuriam tik „reikia pastatyti tvirtą užtvartą ir jis tave suras“. Protingas ir gudrus kaip lapinas M. Conley įprasmino kietą gynyboje ir protingai puolime žaidžiantį atakų organizatorių.

J. Morantas yra kiek kitokio plano žaidėjas. Krepšininkas pasižymi savo pozicijai labai vertinamu atletiškumu ir sprogstamuoju greičiu. Gynėjas puikiai juda aikštėje ir tranzicijoje gerai atranda komandos draugus. Jaunasis įžaidėjas mėgsta įsiveržimus į varžovų baudos aikštelę, todėl prie savęs gali sutraukti oponentų gynybos pajėgų, kurios trumpam tikėtina atsipalaiduotų ir nuo J. Valančiūno.

Tiesa, „nbadraft“, prieš naujokų biržą įvertinusi J. Moranto stiprybes ir trūkumus, pabrėžė, jog žaidėjas dar turi tobulinti savo žaidimo „du prieš du“ situacijose įgudžius. NBA kūną ir jėgą turintis J. Valančiūnas galės tapti geru „du prieš du“ žaidimo derinių su J. Morantu praktikos pagalbininku. Į NBA tik ateinantis J. Morantas turės visą veiksmų laisvę „Grizzlies“ klube ir niekas už klaidas ant suolo krepšininko staigiai nesodins.

Trumpai kalbant, J. Valančiūnas neatrodo iš konteksto iššokantis žaidėjas artimiausioje „Grizzlies“ ateityje. Trejų metų lietuvio pagalba komandai gali duoti naudos auginantis raumenis bei kaupiant patirtį. Ar lietuvis taps dar vienu itin Memfio sirgalių gerbiamu žaidėju parodys tik artimiausia ateitis.

„Grizzlies“ sudėtyje dėl J. Valančiūno kol kas pasiekta klaustukus nutrynusi situacija. Visgi nėra aišku, kaip Memfio klubo vadovybė su komandos generaliniu vadybininku Zachu Kleimanu pasielgs su komandos naujokais, dar nespėjais aspivilikti komandos markšinėlių.

NBA apžvalgininkai jau kalba, jog klubas gali išpirkti A. Iguodalos kontraktą ir jo „Grizzlies“ gretose neišvysime. Jeigu „Iggy“ sezoną Memfyje visgi pradėtų, klubas savo sudėtyje turėtų patyrusį žaidėją, kuris ne tik galėtų padėti grūdinti jaunuosius krepšininkus, bet ir prieš užsidarant lygos mainų langui, galėtų tapti dar vienu „Grizzlies“ pasiūlymu kitiems NBA klubams.

Sezono metu „Grizzlies“ drąsiai gali siūlyti ir kitus šį tarpsezonį gautus krepšininkus – veteraną Kyle`ą Korverį ar puolėją Jae Crowderį, todėl klubo pozicija aiški – kaupti talentus ir toliau ateičiai burti pajėgią komandos sudėtį.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi