Naujienų srautas

Sportas2019.06.18 22:21

Olimpinės čempionės Semenyos pyktis: IAFF su manimi eksperimentavo kaip su jūrų kiaulyte

LRT.lt 2019.06.18 22:21

Londono ir Rio de Žaneiro olimpinių čempionė Caster Semenya toliau tęsią kovą dėl galimybės nevaržomai dalyvauti 800 m bėgimo distancijoje ir griežtai pasisako prieš bet kokių medikamentų vartojimą, kurie kontroliuotų sportininkės testosterono lygį organizme, praneša BBC.

Pietų Afrikos Respublikos (PAR) sportininkė teismuose bylinėjasi su Tarptautine lengvosios atletikos federacija (IAAF), kuri tvirtina, jog sportininkė privalo vartoti medikamentus arba turi varžytis kitose distancijose.

Tituluota bėgika tikina, kad medikamentai, kurie sumažina testosterono lygį jos organizme, sukelia „nuolatinį pykinimą“ ir gali turėti „nenusakomų pasekmių sveikaitai“.

Sporto arbitražo teismas (CAS) išplatino viešą 163 puslapių dokumentą, kuriame išsamiai paaiškiniama, kodėl buvo atmesta sportininkės apeliacija dėl IAAF nustatytų draudimų sportininkei.

Po CAS atmestos sportininkės apeliacijos C. Semenya kreipėsi į Aukščiausiąjį Šveicarijos federacijos teismą (SFT), kuris laikinai suspendavo IAAF įvestus draudimus.

„Neleisiu, kad IAAF naudotųsi manimi ir mano kūnu, – PAR bėgikė komentavo pasirodžiųsi CAS dokumentą. – Praeityje, paskirdama medikamentus, IAFF su manimi eksperimentavo kaip su jūrų kiaulyte. Jie stebėjo, kaip medikamentai paveikia testosterono lygį mano organizme. Nepaisant to, jog hormoniniai vaistai sukeldavo nuolatinį pykinimą, IAAF dabar nori įvesti dar griežtesnis priemones, kurios sukeltų nenusakomų pasekmių sveikaitai. Esu sunerimusi, jog kitos sportininkės pasiduos spaudimui ir leis, kad su jomis IAAF tikrintų įvairių medikamentų efektyvumą bei stebėtų šalutinį hormoninių vaistų poveikį sveikaitai. Negalima leisti, kad taip nutiktų.“

Po nustatytų suvaržymų 800 m bėgimo rungtyje, C. Semenya dalyvavo Paryžiuje surengtose „Meeting de Montreuil“ lengvosios atletikos varžybose bei triumfavo 2000 m distancijoje.

Sportininkė pateko į preliminarią PAR lengvaatlečių rinktinę, kuri dalyvaus pasaulio čempionate Dohoje (Katare), tačiau C. Semenya yra pasiruošusi dalyvauti tik 800 m bėgimo distancijoje. Ar sportininkė galės apginti 2017 m. Londone iškovotą pasaulio čempionės titulą, paaiškės tik po jos teisinės kovos rezultato.

CAS tvirtinimu, priimti taisyklių pakeitimai prieš lyties vystimosi sutrikimą turinčius sportininkus yra diskriminacinio pobūdžio, tačiau tokia diskriminacija buvo „būtina, racionali ir proporcinga“, siekiant apsagoti moterų lengvaatlečių sporto sąžiningumą.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi