2019.06.18 10:00

„Mažas ir aštrus“, kurio laukė „Žalgiris“ – Lekavičiaus kelionės Atėnai–Kaunas akcentai

Rytis Kazlauskas, LRT.lt2019.06.18 10:00

2018-ųjų rugpjūčio 27-ąją vyriausiasis Kauno „Žalgirio“ komandos treneris Šarūnas Jasikevičius, kalbėdamas su žiniasklaida apie naujo įžaidėjo paieškas, juokaudamas užsiminė, jog ieškomas „mažas ir aštrus“ atakų organizatorius. Praėjusį pirmadienį kauniečiai į komandą po dviejų sezonų pertraukos susigrąžino tokį apibūdinimą įprasminantį gynėją Luką Lekavičių.

181 cm ūgio 25-erių metų L. Lekavičius užaugo „Žalgirio“ sistemoje. 2012 metais debiutavo Kauno „Žalgirio“ dubleriuose ir po dviejų metų jau prisijungė prie pagrindinės komandos, kurioje praleido tris sezonus. Sprogstančią energiją demonstruojantis Šilališkis 2016–2017 m. sezone kauniečių gretose Eurolygoje demonstravo puikų žaidimą – per 18 minučių rinkdavo po 8,5 taško ir atlikdavo po 3,5 rezultatyvaus perdavimo.

Tokia puiki statistika leido sulaukti, Holivudo kino filmų frazėmis kalbant, „pasiūlymo, kurio negalima atsisakyti“ – krepšininkas pasirašė sutartį dviem sezonams su Atėnų „Panathinaikos“ ekipa. Portalas LRT.lt siūlo trumpam sugrįžti į du L. Lekavičius sezonus Graikijoje, prisiminti įsimintiniausius įvykius bei pažvelgti, ką žada ateitis Kaune „Luku Skaivokeriu“ garsiojo trenerio Ricko Pitino pakrikštytam „mažam, bet aštriam“ gynėjui.

Dešimt L. Lekavičiaus pėdsakų ir įdomybių iš dviejų sezonų Graikijoje

STATISTIKA. L. Lekavičius Eurolygoje buvo rezervinis dviejų „Panathinaikos“ klubą per du sezonus treniravusių trenerių – Xavi Pascualio ir Ricko Pitinio atakų dirigentas. 2017-2018 m. sezone lietuvis ant parketo stipriausiame Europos klubiniame turnyre praleisdavo po beveik 13 min ir rinkdavo po 3,9 taško bei atlikdavo po 1,5 rezultatyvaus perdavimo. Graikijoje lietuvio statistika 2017-2018 m. buvo kiek geresnė – per 17 min po 7,2 tšk. ir 2,9 rez. perd.

Ką tik pasibaigusiame sezone amerikietis R. Pitino Eurolygoje L. Lekavičiui ant parketo jau rasdavo tik po 11 minučių, per kurias gynėjas pelnydavo po 4 taškus ir atlikdavo po 1,3 rezultatyvaus perdavimo. Graikijos lygoje šilališkis žaisdavo po 17 minučių, įmesdavo po 6,6 taško ir atlikdavo po 3 rezultatyvius perdavimus.

IŠKOVOTI TITULAI. Rungtyniaudamas „Žalgiryje“ L. Lekavičius spėjo triskart tapti LKL čempionu, o du sezonui Graikijoje atnešė ir du Graikijos krepšinio lygos čempiono titulus. Šiais metais po skandalais pasibaigusio Graikijos taurės pusfinalio lietuvis savo trofėjų kolekciją papildė ir šio turnyro nugalėtojo titulu.

DVIKOVOS PRIEŠ „ŽALGIRĮ“. L. Lekavičius Eurolygoje per du sezonus dukart užsuko į Kauną ir prieš tuomet savo buvusią komandą iš viso rungtyniavo keturis kartus. Tiesa, tik vienoje dvikovoje lietuvis pelnė daugiau nei tris taškus.

2017–2018 m. sezone vykusiame susitikime Atėnuose L. Lekavičius buvo negailestingas savo pirmajai karjeros komandai. Lietuvis pelnė 14 taškų (1/3 dvitaškių, 2/3 tritaškių, 6/6 baudų), o „Panathinakos“ po pratęsimo ir pergalingo Nicko Calatheso metimo palaužė kauniečius 94:93.

RICKO PITINO PAGYROS. Praėjusių metų gruodžio pabaigoje X. Pascualį vyriausiojo trenerio kėdėje pakeitęs amerikietis R. Pitino greitai įsidemėjo treniruotėse devynis prakaitus liejantį ir aikštėje didžiule energija spinduliuojantį L. Lekavičių. Jau po pirmųjų savo rungtynių Eurolygoje specialistas lietuvį pakrikštijo „Žvaigždžių karų“ filmo herojaus Luko Skaivokerio pavarde. Kiek vėliau R. Pitino gyrė L. Lekavičiaus darbo etiką ir pastangas.

„JAV turime puikų pavyzdį – Stepheną Curry, žaidėją, kuris yra puikus pavyzdys visiems vaikams. Jis nėra itin raumeningas ar didžiulis, bet jis turėjo galimybę ir ja pasinaudojo. Savo komandoje turime lygiai tokį pat žaidėją, į kurį galėtų lygiuotis visi vaikai. Tai – „Skaivokeris“ Lekavičius. Kai dar buvau vaikas, žiūrėdavau animacinį filmą „Galingasis peliukas“. Mūsų „Galingasis peliukas“ – Lukas Lekavičius. Visi vaikai turėtų norėti tapti „galingaisiais peliukais“, – tvirtino R. Pitino.

ĮVERTINTAS NICKO CALATHESO. Taip jau sutapo, jog pirmasis L. Lekavičiaus sezonas Eurolygoje „Panathinaikos“ gretose kartu tapo ir lūžiu kito atakų organizatoriaus – Nicko Calatheso karjeroje. Nors graikų kilmės amerikiečio statusas komandoje buvo nepajudinamas, būtent stabilus ir įspūdingas N. Calatheso žaidimas valgydavo potencialiai didesnes Lietuvos krepšininko minutes. Visgi, kalbėdamas su Joe Arlaucku tinklalaidėje „Crossover“, N. Calathesas atidavė duoklę L. Lekavičiaus sugebėjimams.

„Vyruti, jis nuvarys mane nuo kojų. Aš kiekvieną dieną turiu prieš jį gintis ir jis tikrai nubrauks vienus metus iš mano karjeros“, – sakė N.Calathesas „Crossover“ laidoje.

KETVIRTOJO KĖLINIO ŠOU MALAGOJE. 2017–2018 m. sezone L. Lekavičius Eurolygoje sugebėjo blykstelėti ne vieną kartą, tačiau pasirodymas 26-ojo turo rungtynėse Malagoje su vietos „Unicaja“ priminė apie lietuvio sugebėjimus.

Rungtynėse Malagoje tąkart „Panathinaikos” krepšininkams klostėsi sunkiai. Po dviejų kėlinių tuomet Joano Plazos treniruojami Ispanijos klubo krepšininkai pirmavo dviženkliu skirtumu 44:32. Visgi graikų ekipa per trečiąjį kėlinį gerokai prisivijo šeimininkus 58:60, o tuomet savo žodį tarė L. Lekavičius.

Įžadėjo tritaškis ir dvitaškis leido „Panathinaikos“ ekipa išsiveržti į priekį 63:60. Užsikūrusį Atėnų ekipos mechanizmą taškais pakurstė ir L. Lekavičiaus komandos draugai, o po dar penkių iš eilės gynėjo iš Lietuvos taškų „Panathinaikos“ gynėjo taškų svečiai nebegrįžtai nukeliavo pergalės link 90:79.

Iš viso per penkias pirmąsias ketvirtojo kėlinio minutes L. Lekavičius surinko 10 taškų, su kuriais ir baigė pasirodymą rungtynėse, priminusį apie sprogstamuosius krepšininko sugebėjimus.

ŠŪVIS IŠ AIKŠTĖS VIDURIO. 2018 m. rugsėjo 28 d. Atėnuose vykusio Pavlo Giannakopoulo vardo krepšinio turnyro metu L. Lekavičius pasižymėjo metimu iš pusės aikštės, o „Panathinaikos“ finale nugalėjo „Fenerbahče“ 85:80. Draugiško turnyro finale L. Lekavičius iš viso surinko 6 taškus.

REZULTATYVIAUSIOS RUNGTYNĖS EUROLYGOJE SU „PANATHINAIKOS“. 2018 m. lapkričio 9-osios penktadienį L. Lekavičius migreninį skausmą įvarė ne vienam Pirėjo „Olympiacos“ klubo sirgaliui.

„Panathinaikos“ gynėjas pergalingose reguliariojo sezono rungtynėse surinko 17 taškų (4/6 dvitaškiai, 3/7 tritaškiai), iš kurių net 10 pelnė lemiamo kėlinio metu, o „Panathinaikos“ šventė pergalę 93:80.

Po susitikimo Graikijos tinklalapis „sport24.gr” liaupsino lietuvį: „Leka“ vėl tai padarė! Lekavičius vėl buvo vienas pagrindinių „Panathinaikos“ žaidėjų ir tai ne pirmas kartas, kuomet šis 24-erių metų vyrukas įneša svarų indėlį grandų mūšyje.“

GREIČIO SAVYBIŲ PADEMONSTRAVIMAS. 2018–2019 m. Eurolygos sezono 11-ojo turo rungtynėse Atėnuose L. Lekavičius dar kartą savo talento gerbėjams pademonstravo savo greičio savybes. Nors „Panathinaikos“ nusileido „Fenerbahče“ ekipai (69:81), lietuvis sukūrė vieną gražiausių rungtynių epizodų.

Antrojo kėlinio pabaigoje, likus žaisti 5,8 sekundės, L. Lekavičius spėjo nuskuosti nuo savo aikštės pusės iki varžovų krepšio ir sudėtingu metimu, išvengęs serbo Nikola Kaliničiaus gynybos, sėkmingai užbaigė savo reidą.

PRALIETAS KRAUJAS. Pirmose 2018–2019 m. sezono Eurolygos ketvirtfinalio rungtynėse tarp Atėnų „Panathinaikos“ ir Madrido „Real“ buvo pažymėtos L. Lekavičiaus krauju. Trečiojo kėlinio pabaigoje lietuvis po kontakto su Ispanijos klubo gynėju Fabienu Causeuru buvo priverstas keliauti iš aikštės – įžaidėjui buvo prakirstas antaktis.

„Iki kraujo“ kovojęs ir sutvarstytas L. Lekavičius greitai grįžo ant atsarginių žaidėjo suolo, tačau aikštėje nebepasirodė, o „Panathinaikos“ patyrė pralaimėjimą 72:75. Šiose rungtynėse L. Lekavičius pasižymėjo per 7 minutes surinkdamas 7 taškus ir atkovojęs 1 kamuolį.

Sugrįžimas, kuriame abi šalys gaus apčiuopiamos naudos

Nauja sutartis su L. Lekavičiumi Kauno „Žalgirio“ klubo vadovybei turėtų būti brangesnė nei bet koks kitas kontraktas su panašaus lygio užsieniečiu.

Visų pirma, į ekipą grįžta žaidėjas, perėjęs visas organizacijos pakopas bei žinantis Šarūno Jasikevičiaus sistemą. Antra, tai – lietuvis krepšininkas, kurie žaidėjų rinkos jūroje yra gana retai pasitaikančios žuvys.

Grįžtant prie krepšinio pasaulyje smagiai linksniuotos „mažo, bet aštraus“ temos, Š. Jasikevičius savo schemose vėl turės žaidėją, kuris savo arsenale naudoja greitį ir staigumą draskydamas varžovų gynybą ir priversdamas prie savęs pritraukti didesnes oponentų pajėgas, jeigu pirmoji gynybos nesuspėja paskui L. Lekavičių. Tokiais atvejais krepšininkas gali sukurti papildomas erdves komandos draugams

L. Lekavičius, žinoma, jau stebėjo „Žalgirio“ komandos aukštaūgių grandies pirkinius bei dairosi į savo naujus draugus, kurie siūlys užtvaras puolime krepšininkui. Nedidelių gabaritų gynėjas gyvens iš komandos priekinės linijos žaidėjų užtvarų. Tokiose situacijose vėl bus galima laukti L. Lekavičius greičio išnaudojimo, likus žaisti prieš letėsnį varžovų komandos aukštaūgį.

Kuomet pastarąjį kartą Š. Jasikevičius treniravo L. Lekavičių 2016–2017 m. sezone, gynėjas Eurolygoje gaudavo 18 minučių žaidimo laiko. Į „Žalgirį“ sugrįžęs įžaidėjas, žinoma, gaus svarbesnę rolę nei turėjo „Panathinaikos“ gretose.

Lukas Eurolygoje turėtų kilti nuo suolo ir į „Žalgirio“ žaidimą įnešti papildomos energijos. Toks žaidimo planas, kuomet pagrindinis atakų organizatorius keičiamas į varžovų gynybą draskantį ir energingą gynėją, gali suteikti žalgiriečiams įvairių spalvų žaidime. Tokią taktiką Š. Jasikevičius bandė taikyti ir su „Žalgiryje“ praėjusiame sezone nepritapusiu amerikiečiu Derricku Waltonu, tačiau šiam koją pakišo adaptacijos europietiškame krepšinyje sunkumai.

Skirtingai nei D. Waltonas, L. Lekavičius yra geriau Š. Jasikevičiaus sistemą pažįstantis ir savo užduotis suprantantis gynėjas. L. Lekavičius gali apseiti ir su mažesnėmis improvizacijos galimybėmis bei visiškai atsiduoti žaidimo plano išpildymui.

Žinoma, prie L. Lekavičiaus žaidimo trūkumų verta išskirti žaidėjo gabaritus, kurie privers dairytis į komandos draugus laukiant pagalbos gynyboje prieš aukštus varžovų komandos gynėjus. Nors L. Lekavičių tinginiu gynyboje galėtų pavadinti tik krepšinio nežiūrintys asmenys, tačiau komandos draugos centimetrų trūkumą turės dangstyti ir likę žalgiriečiai.

Bus įdomu stebėti, kaip L. Lekavičius atrodys vėl gavęs svarbesnį vaidmenį Eurolygoje. Pavieniai blykstelėjimai „Panathinaikos“ gretose susidaryti bendro įspūdžio neleidžia, tačiau gali atsiųsti iki gerbėjų signalą, jog L. Lekavičius bus ištroškęs didesnių minučių ir žaidimo eigą keičiančio krepšininko statuso. Tą „Žalgiris“ savo sistemos sugrįžėliui pasiūlyti gali, o tai pirmoji sąlyga sėkmingo bendardbiavimo link.