Sportas

2019.06.22 12:05

Didžiausi futbolo pasaulio išlaidūnai – Mančesterio klubų duetas

LRT.lt2019.06.22 12:05

Europos futbolo milžinai kone kiekvieną vasarą rinką drebina brangiais pirkiniais ir kone kasmet pagerina vis naujus perėjimų rekordus. Tačiau išleidžiami pinigai nebūtinai atneša titulus. LRT.lt paskaičiavo, kurie klubai per pastaruosius penkis sezonus išleido daugiausia pinigų naujiems žaidėjams.

Brangiausi žaidėjai

Šiuo metu brangiausiu visų laikų žaidėju išlieka brazilas Neymaras, 2017 m. vasarą Paryžiaus „Saint-Germain“ kainavęs net 222 mln. eurų.

Praėjusią vasarą „Liverpool“ pagerino brangiausio gynėjo rekordą, kai už olandą Virgilą van Dijką paklojo 84,5 mln. eurų. Tuo tarpu „Chelsea“ brangiausiu visų laikų vartininku padarė ispaną Kepą Arrizabalaga, kai už jį sumokėjo 80 mln. eurų.

Brangiausio paauglio titulas (iki 20 metų) irgi nuo praėjusios vasaros priklauso prancūzui Kylianui Mbappe, už kurį PSG paklojo 135 mln. eurų.

Šie rekordai gali būti pagerinti bet kada, mat šiandieninė futbolo rinka pučiasi neregėtų tempu. Žaidėjų algos auga kasmet, klubai generuoja vis daugiau pajamų, tad vis daugiau gali sau leisti ir išlaidų.

Pirkėjai ir pardavėjai

Futbolo rinką galime suskirstyti į kelias dalis. Jos viršūnėje paprastai visi įsivaizduoja kelis didžiuosius Anglijos klubus, Italijos čempioną „Juventus“, Vokietijos grandą „Bayern“, prancūzų PSG bei abu Ispanijos grandus – „Real“ ir „Barceona“.

Kiti klubai rikiuojasi už jų, tiesa, hierarchija irgi gana aiški. Vis dėlto mūsų įsivaizdavimas apie daugiausiai sau galinčius leisti klubus gali ne visada būti teisingas. Liverpulio „Everton“ klubas nėra Anglijos elite, tačiau pagal per pastaruosius penkerius metus iškleistus pinigus naujiems žaidėjams patenka į dešimtuką.

Skaičiuojant nuo 2014-2015 m. sezono daugiausiai pinigų naujokams ištaškė Kataro šeichų remiamas „Manchester City“ klubas – net 904 mln. eurų. Po to seka „Barcelona“ (846 mln.), „Chelsea“ (831 mln.), „Juventus“ (827 mln.), „Manchester United“ (817 mln.) ir PSG (800 mln.).

Ne vienerius metus didžiausias pasaulio futbolo žvaigždes kolekcionavęs „Real“ klubas pagal išlaidas (452 mln. eurų) Europoje yra tik 15 vietoje ir jį lenkia tokie klubai kaip „Everton“, „Roma“ ar „Milan“.

Tačiau dar įdomiau pasidaro paskaičiavus išleistų ir uždirbtų pinigų balansą. Klubai žaidėjus ne tik perka, bet ir parduoda.

Pagal šį skaičių matome, kad penkerius metus „Real“ gyveno kone visiškai pagal kišenę. Karališkasis klubas išleido beveik 452 mln. eurų, tačiau pardavęs žaidėjus uždirbo beveik 428 mln. „Minusas“ – tik 24 mln. eurų. Todėl madridiečiai ir gali sau leisti šią vasarą tikrai daug. „Real“ jau  išleido virš 300 mln. eurų, o dar tik birželio vidurys.

Tad pažiūrėkime į balansą. Didžiausiais Europos išlaidūnais išlieka „Manchester City“ su „minus“ 625 mln. eurų. Po jų seka „Man Utd“, išleidęs tik šiek tiek mažiau – 542 mln. Tada eina PSG, „AC Milan“ ir „Barcelona“.

Pagal perėjimų balansą į didžiausių išlaidūnų 20-uką patenka tokie klubai kaip „Everton“, „West Ham United“, „Bournemouth“, „Crystal Palace“ ar Leipcigo „Red Bull“.

O kas geriausiai moka uždirbti pinigus?

„Monaco“ klubas per pastaruosius 5 sezonus iš žaidėjų pardavimo uždirbo 403 mln. eurų „pliuso“. Netoli yra Lisabonos „Benfica“, uždirbusi 386 mln., o trečią vietą užimantis „Porto“ jau atsilieka dvigubai – 186 mln. eurų.

Tiesa, jeigu visi šio dešimtuko klubai yra ir suprantami, kaip futbolo talentų augintojai ir pardavėjai, „Monaco“ istorija kiek kitokia. Iki mūsų aptariamojo laikotarpio pradžios „Monaco“ bandė įsiterpti į geriausių Europos klubų kompaniją ir negailėjo naujokams įspūdingų sumų. Tačiau vėliau pinigų kranelis užsisuko, brangiausi žaidėjai imti kasmet pardavinėti, o į jų vietą perkami perspektyvūs, tačiau dar aukščiausio piko nepasiekę talentai.

Žinoma, Monako kunigaikštystės klubas turi ir neblogą futbolo akademiją, kurioje užaugo minėtas K. Mbappe. Tačiau per pastaruosius 5 metus „Monaco“ pardavė net keletą prieš tai pigiau įsigytų talentų. Geriausi pavyzdžiai – 6 mln. kainavęs Fabinho, pernai už 45 mln. parduotas „Liverpool“ ar vos 4 mln. atsiėjęs Thomas Lemaras, kurį pernai „Atletico“ pavyko parduoti net už 80 mln. eurų.