Sportas

2019.06.13 12:26

Žvilgsnis į „Žalgirio“ naujoką Hayesą: nuo kovotojo prieš rasizmą iki intriguojančio Eurolygos debiutanto

Rytis Kazlauskas, LRT.lt2019.06.13 12:26

Kito sezono komandos sudėties komplektacijos darbus tęsiantis Kauno „Žalgirio“ klubas savo gerbėjams pranešė apie dar vieną įsigytą naujoką. Kauniečiai sudarė sudarė vienerių metų kontraktą su galimybe jį pratęsti dar vienam sezonui su 24-erių metų 203 cm ūgio amerikiečiu Nigelu Hayesu.

Praėjusiame sezone krepšininkas pirmą kartą karjeroje pakėlė sparnus į Europą ir pasirašė sutartį su Stambulo „Galatasaray“ ekipa. Europos taurės turnyre debiutavęs žaidėjas fiksavo solidžią statistiką – per 10 rungtynių rinkdavo po 15,7 taško, atkovodavo po 5,6 kamuolio ir fiksuodavo 17,8 naudingumo balų vidurkį.

„Žalgirio“ klube atletiškas, įspūdingą ištiestų rankų ilgį turintis naujokas pakeis komandoje pastaruosius dvejus metus rungtyniavusį savo tautietį Aaroną White`ą.

Visgi norėdami apžvelgti giliau pažvelgti į N. Hayeso žaidimo stilių ir asmenybę, turime grįžti į amerikiečio studijų laikus, kuomet žaidėjas gynė Viskonsino „Badgers“ universiteto komandos garbę.

Portalas LRT.lt kviečia susipažinti su Kaune kitą sezoną rungtyniausiančiu amerikiečiu.

Universiteto komandos lyderis ir savo nuomonės pareikšti nebijantis studentas

„Žalgiryje“ A. White`ą pakeisiantis N. Hayesas, kaip ir buvęs žalgirietis, yra kilęs iš Ohajo valstijos. Įdomu tai, jog gimtuosius abiejų krepšininkų miestus – Strongsvilį ir Vestervilį – skiria vos mažiau nei 200 km, o abu aukštaūgiai universiteto laikais ne kartą susidūrė rungtyniaudami toje pačioje „Big Ten“ konferencijoje.

Viskonsino „Badgers“ („Barsukų“ – lt.) gretose N. Hayesas praleido visus ketverius metus ir su komanda dvejus metus iš eilės pasiekė prestižinę JAV studentų krepšinio sceną – NCAA finalo ketvertą. 2014-2015 m. sezone Viskonsino komanda žaidė NCAA turnyro finale, kuriame pralaimėjo Djuko universitetui (63:68), o N. Hayesas finale pasižymėjo pelnydamas 13 taškų.

Po pirmojo sezono „Barsukų“ gretose N. Hayesas transformavosi iš geriausio „Big Ten“ konferencijos šeštojo žaidėjo į startinę Viskonsino universiteto komandos jėgą. Per tris paskutinius savo sezonus (2014-2017 m.) universitete krepšininkas visas rungtynes pradėdavo starto penkete.

Trečiajame sezone Viskonsine N. Hayesas fiksavo solidžiausius karjeros rodiklius studentų krepšinyje – rinkdavo po 15,7 taško, atkovodavo po 5,8 kamuolio ir atlikdavo po 3 rezultatyvius perdavimus. Sėkmingas pasirodymas užaugino didesnį krepšininko pasitikėjimą savo jėgomis ir N. Hayesas net buvo padavęs paraišką 2016-ųjų NBA naujokų biržai. Visgi žaidėjas greitai atsiėmė paraišką, o kadangi dar nebuvo nusisamdęs agento, galėjo sužaisti ir paskutinį sezoną universiteto komandos gretose.

Po paskutinio sezono, kuriame iš žaidimo krepšininkas atakavo 45,7 procentų tikslumu (tritaškiai 31,4 proc.) bei rinkdavo po 14 taškų, N. Hayesas tikėjosi būti pašauktas NBA naujokų biržoje. Ekspertų prognozės amerikiečiui nebuvo itin palankios – daugiausiai „ketvirtuoju“ numeriu universitete žaidusiam krepšininkui buvo žadamas vėlyvas šaukimas antrajame biržos rate.

Prieš 2017-ųjų NBA naujokų biržą tinklalapis nbascoutinglive.com apžvelgė stipriąsias ir silpnąsias amerikiečio žaidimo puses. Buvo akcentuota, jog N. Hayesas puikiai užbaigia atakas būdamas arčiau krepšio bei greitajame puolime. Pabrėžta, jog amerikietis neblogai atakuoja po driblingo bei iškart sugavęs kamuolį. Tarp kitų teigiamų savybių išskirtas puikus aikštės matymas bei galimybė kurti progas komandas draugams, puiki kova dėl atšokusių kamuolių. Išskirtos ir teigiamos charakterio savybės.

Tarp žaidimo minusų – nestabilus pataikymas iš distancijos, puolime pasitaikančios klaidos bei greitai susirenkamos pražangos.

Studijuodamas universitete, N. Hayesas greitai išgarsėjo, kaip už lygias teises kovojantis studentas, ginantis afroamerikiečių bendruomenės interesus.

Krepšininkas griežtai ragino Viskonsino universiteto vadovybę imtis griežtų veiksmų dėl 2016 m. spalio pabaigoje įvykusio rasizmo protrūkio – keli žiūrovai Viskonsino universiteto amerikietiškojo futbolo komandos rungtynių metu tribūnose pasirodė su buvusio prezidento Barako Obamos kaukėmis, užsirišę kartuvių kilpas ant kaklų.

„Daugybė žmonių galvoja, jog juodaodžiai studentai sportininkai yra atsparūs rasinei neteisybei, kuri matoma universiteto aplinkoje. Kaip bebūtų, mūsų išgyvenimai nėra apsaugoti „W“ raidės, kurią nešiojame ant savo marškinėlių. Mūsų patirtys yra lygiai tokios pat kaip ir visų. Mus myli rungtynių metu, bet greitai tampe rasistinių išpuolių taikiniais, kuomet gyvename įprastinį gyvenimą“, – tokia žinute krepšininkas su dar keliais studentais dalinosi savo asmeninėje „Twitter“ paskyroje.

Iškart po studijų, 2017-aisiais, krepšininkas savo išgyvenimais ir patirtimi reiškiant nuomonę socialiniame tinkle „Twitter“ pasidalino asmeniniame populiariame, sportininkų patirtis nušviečiančiame portale „The Player‘s Tribune“.

Krepšininkas dalinosi mintimis apie tai, jog nenorėjo būti tik krepšinį žaidžiantis studentas – sportininkas, kuriam užčiaupiama burna, kaskart pareiškus savo nuomonę apie temą, nesusijusią su sportu.

Be to, N. Hayesas pažėrė kritikos ir NCAA organizacijai už tai, jog ši neskiria draudžia studentams uždirbti pinigus. Finansų bakalauro diplomą gavęs krepšininkas pabrėžė, jog koledžų atletikos sekcija „yra vienintelė Amerikos industrija, kuri nesivadovaujanti įprastiniais pasiūlos – paklausos principais, būdingais amerikietiškąjai rinkos ekonomikais“.

Universitete N. Hayesas pagarsėjo ne tik ugningais pasisakymais afroamerikiečių teisių ar NCAA užmokesčio temomis.

„Žalgirio“ naujoko buvę komandos draugai universitete girdavo amerikietį už iškalbą ir geros nuotaikos spinduliavimą komandos rūbinėje. Krepšininkas buvo patekęs į smagią istoriją 2015-aisiais metais įvykusios NCAA finalo ketverto spaudos konferencijos metu.

Spaudos konferencijos metu N. Hayesas sumanė papokštauti ir pradėjo vardinti sudėtingus anglų kalbos žodžius, sumanęs patikrinti vietinės stenografės gabumus. Kitos NCAA finalo ketverto spaudos konferencijos metu amerikietis į mikrofoną garsiai leptelėjo, jog stenografė „yra labai graži“.

Vaizdo įrašas su fraze ir susigėdusio N. Hayeso reakcija tapo „virusiniu“ – buvo peržiūrėtas daugiau nei 10 milijonų kartų.

N. Hayeso vidinius talentus puikiai apibūdina ir asmeninėje „Twitter“ paskyroje paviešintas vaizdo klipas, kuriame amerikietis savo mamai 50-mečio jubiliejaus padovanojo unikalią dovaną – išmoko sugroti Liudviko van Bethoveno „Mėnesienos sonatą“.

Prisivilęs pirmasis profesionalo sezonas NBA ir dominavimas „G-lygoje“

Nepakviestas NBA naujokų biržoje, N. Hayesas į stipriausią planetos krepšinio lygą kelią bandė rasti 2017 m. rugpjūčio mėnesį pasirašydamas dalinai garantuotą sutartį su Niujorko „Knicks“ ekipa. Tiesa, dar net neprasidėjus NBA sezonui, amerikietis buvo atleistas ir persikėlė į dublerinį „Knicks“ komandą „G-lygoje“ – Niujorko „Westchester Knicks“.

„G-lygoje“ krepšininkas greitai tapo komandos lyderiu – per sezone sužaistas 38 rungtynes rinkdavo po 16,1 taško, atkovodavo po 6,7 kamuolio ir atlikdavo po 2,1 rezultatyvaus perdavimo. „Westerchester Knicks“ gretose N. Hayesas demonstravo stabilų pataikymą iš tolimos distancijos – per rungtynes išmesdavo po 5,4 tritaškio ir pataikydavo po 2,5 (45,4 proc. tikslumas – karjeros rekordas).

Sėkmingas žaidimas žemesnėje lygoje privertė atkreipti ir NBA klubų dėmesį. Pirmasis N. Hayeso pajėgumus išbandė Los Andželo „Lakers“ klubas, su kuriuo krepšininkas pasirašė 10 dienų kontraktą bei spėjo sužaisti dvejas rungtynes, per kurias surinko 3 taškus. Netrukus N. Hayesas grįžo į „G-lygą“.

Antrosios galimybės N. Hayesas sulaukė iš Toronto „Raptors“ ekipos, su kuria buvo pasirašęs du 10-ies dienų kontraktus. Toronte krepšininkas sužaidė dvejas rungtynes, iš viso pelnė 6 taškus, o labiausiai išgarsėjo pataikęs tritaškį į Niujorko „Knicks“ krepšį ir grįždamas į gynybą pademonstravęs įmituoto „šūvio iš lanko“ manevrą į „Knicks“ atsarginių žaidėjų suolą. Toks epizodas dvikovoje prajuokino Kanados klube tuomet rungtyniavusį Joną Valančiūną.

Trumpai pažaidęs Toronto klubo dukterinėje komandoje „G-lygoje“, N. Hayesas trečiąjį kartą NBA pasirodė jau kaip Sakramento „Kings“ narys. Sudaręs sutartį su „karaliais“ iki 2017-2018 m. pabaigos, krepšininkas spėjo sužaisti penkerias rungtynes. Geriausiai N. Hayesas pasirodė dvikovoje su San Antonijo „Spurs“, kurioje pasižymėjo 7 taškais ir 9 atkovotais kamuoliais.

Akivaizdu, jog patirtis NBA nebuvo tokia, kokios tikėjosi pats žaidėjas, o patekimas į geriausiųjų „G-lygos“ sezono žaidėjų rinktinę buvo menka paguoda krepšininkui, kuris tikėjosi užsikabinti stipriausioje planetos krepšinio lygoje. Kelio atgal į NBA N. Hayesas nusprendė ieškoti per Europą, į kurią pakėlė sparnus antrajame profesionalo karjeros sezone.

Solidus debiutas Europoje ir vienas geriausių „ketvirtųjų“ numerių Europos taurėje

Galimybe pasirašyti sutartį su darbo Senajame žemyne ieškojusiu N. Hayesu pasinaudojo Stambulo „Galatasaray“ klubas. Reguliariajame sezone turkų ekipa A grupėje liko paskutinė ir nepateko į kitą etapą, tačiau komandos naujokas iš už Atlanto demonstravo stabilų žaidimą dešimtyje reguliariojo sezono rungtynių.

N. Hayeso debiutinės rungtynės antrajame pagal pajėgumą Europos klubiniame turyre įvyko prieš Andoros „MoraBanc“ ekipą. Amerikietis per 30 minučių surinko 19 taškų (8/8 dvitaškių, 1/5 tritaškių) ir buvo pagrindinis komandos pergalės kalvis.

Iš viso „ketvirtasis“ Turkijos ekipos numeris „Galatasaray“ gerbėjus džiugino puikiu pataikymu iš žaidimo ir užfiksavo neoficialų patekimą į „50-40-90” klubą – dvitaškius metė 57,4 procento, tritaškius – 43,2 proc., o baudų metimus – 91,7 proc. tikslumu.

Europos taurės turnyre N. Hayesas buvo pirmoji „Galatasaray“ opcija puolima – pirmavo ekipoje pagal rezultatyvumą, buvo antras pagal išmetamus dvitaškius ir pirmas pagal išmetamus tritaškius metimus. Be to, savo klube krepšininkas buvo antras pagal atkovotus ir perimtus kamuolius.

Krepšininkas, nepaisant komandos rezultatų, surengė puikų debiutą Europos taurėje ir pasižymėjo kaip vienas geriausiai situacijose vienas prieš vieną žaidžiančių turnyro krepšininkų. Pridėjus N. Hayeso atletiškumą bei neblogą pataikymą iš distancijos, „Galatasaray“ turėjo krepšininką, galintį bausti varžovus įvairiais būdais.

Gynyboje žaidėjui ypač gerai talkino ilgos rankos. Krepšininko ištiestų rankų ilgis siekia net 221 cm. Greitai dirbančios tokios ilgos rankos yra tikras košmaras tiesioginiams amerikiečio oponentams toliau nuo krepšio bei puikiai pasitarnauja kovoje dėl atšokusių kamuolių.

Reziumė: intriguojantis „Žalgirio“ naujokas, galintis sužibėti Eurolygoje

Kauno „Žalgirio“ klubas pasirašė sutartį su tokiu krepšininku, kokio „ketvirtoje“ pozicijoje neturėjo jau kuris laikas. Aaronas White`as spindėjo atletiškumu, tačiau nebuvo tas, kuris galėtų sustiprinti žalgiriečių pataikymą ties perimetru – amerikiečiui trūko stabilumo atakuojant iš tolimos distancijos.

Kiek anksčiau kauniečių gretose rungtyniavo kitas „ketvirtasis“ numeris – australas Brockas Motumas. Aukštaūgis neblogai pataikydavo iš distancijos, tačiau krepšininkui trūko geresnio vienas prieš vieną situacijų skaitymo.

Jeigu N. Hayesas savo gerą žaidimą „Galatasaray“ gretose konvertuos į tokį pat sėkmingą pasirodymą Šarūno Jasikevičiaus sistemoje, žalgiriečiai gali turėti itin skaudžiai varžovams smogiantį ginklą aukštaūgių grandyje.

„Žalgirio“ trenerių štabas, galima nesunkiai atspėti, tikisi, jog N. Hayesas padės savo tritaškiais praplėsti komandos puolimą. Amerikietis pretenduoja tapti stabiliausiu priekinės linijos tritaškininkų per kelių pastarųjų sezonų Kauno ekipos sezonų atkarpą. Jeigu toks scenarijus išsipildys, varžovų gynyba bus priversita išsiblaškyti didesniame savo aikštės plote, tokiu atveju žalgiriečiai įgaus daugiau galimybių smogti.

Nepamirškime, jog N. Hayesas gyvas ne tik tritaškiais metimais. Krepšininkas gerai skaito situacijas vienas prieš vieną, o atsidūrimas greitajame puolime – amerikiečio mėgstamas krepšinio elementas, kurį jis išnaudoja puikiai.

Kitas intriguojantis aspektas – amerikiečio universalumas. Tritaškius it „trečiajam“ numeriui Europos taurėje svaidžiusiam krepšininkui nėra svetima lengvojo krašto puolėjo pozicija, kurioje kartas nuo karto 24-erių metų 203 cm ūgio žaidėjas rungtyniaudavo Viskonsino universiteto komandoje.

Trumpose atkarpose Š. Jasikevičius gali pastumti N. Hayesą į „trečiojo“ numerio poziciją, taip varžovams pasiūlydamas aukštą, atletišką ir varžovų puolimui problemų sukeliantį penketą. Žinoma, apie šį scenarijų bus galima pakalbėti plačiau, sužinojus galutinę kauniečių sudėtį naujajam sezonui.

Tai, jog „Žalgirio“ klubui pavyko sukirsti rankomis su viena pirmųjų pageidautų opcijų sunkiojo krašto puolėjo pozicijoje jau yra didelis organizacijos laimėjimas. Dabar belieka tik laukti ir įsitikinti, ar N. Hayesas taps naujuoju „Žalgirio“ ekipos lyderiu.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.