Penktadienio vakarą Vilniaus LFF stadione Lietuvos nacionalinė futbolo rinktinė sieks pirmųjų taškų kitų metų Europos futbolo čempionato atrankos varžybose. Valdo Urbono auklėtinių lauks Liuksemburgo rinktinė, su kuria cikle jau buvo susitikta, bet taškų iškovoti nepavyko – teko nuryti karčią piliulę pralaimėjus 1:2. LRT.lt siūlo atkreipti dėmesį į pagrindinius akcentus, kurie bus svarbūs penktadienio vakaro dvikovoje.
Kovo 22-os dienos rungtynės Liuksemburgo Josy Barthel stadione buvo pirmasis išbandymas metų pradžioje paskirtam naujajam Lietuvos rinktinės treneriui Valdui Urbonui.
Debiutas prisvilo – nors lietuviai po ankstyvo Fedoro Černycho įvarčio buvo išsiveržę į priekį, tačiau tada iniciatyvą visiškai perėmė šeimininkai ir kėlinio pabaigoje Leandro Barreiro rezultatą išlygino.
Lietuvių padėtis dar labiau komplikavosi antrajame kėlinyje sužaidus apie dešimt minučių, kai Liuksemburgo ekipos lyderis Gersonas Rodriguesas puikiu smūgiu iš toli nuginklavo Ernestą Šetkų.
Per likusį laiką rimtesnių progų lietuviai sukurti nesugebėjo, o šeimininkai turėjo dar kelis šansus padidinti savo persvarą, tačiau iki mačo pabaigos daugiau nepasižymėjo nė viena komanda.
Startas Europos čempionato atrankoje
Lietuviams tas mačas buvo pirmasis ir kol kas vienintelis atrankoje į kitų metų Europos futbolo čempionatą, o Liuksemburgo ekipa po kelių dienų sužaidė ir antrąjį susitikimą, kuriame B grupės rungtynėse namuose priėmė Ukrainos komandą.
Ir tose rungtynėse Luco Holtzo auklėtiniai demonstravo gerą žaidimą ir kurį laiką pirmavo po Davido Turpelio įvarčio. Tačiau netrukus ukrainiečiai rezultatą išlygino, o antro kėlinio finiše Gersonas Rodriguesas pasiuntė kamuolį į savo vartus, taip padovanodamas taškus varžovams.
Po dvejų rungtynių tris taškus turintis Liuksemburgas šiuo metu yra antroje grupės vietoje, o vieną mačą sužaidę ir jį pralaimėję lietuviai rikiuojasi paskutiniai, penkti.
Tarpusavio rungtynių istorija
Be šių metų akistatos Liuksemburge, šių dviejų rinktinių keliai buvo susidūrę dar du kartus.
2009-ųjų rugpjūtį draugiškose rungtynėse išvykoje lietuviai iškovojo pergalę 1:0, o tame mače dalyvavo ir dabartinėje rinktinėje esantis krašto saugas Saulius Mikoliūnas.

Skaudesnis lietuviams yra 2013-ųjų metų rugpjūčio dvikovos rezultatas. Tada lietuviai irgi žaidė išvykoje, bet draugiškose rungtynėse pasiekti pergalės nesugebėjo ir neprilygo varžovams 1:2. Lietuviams tada vienintelį įvartį pelnė į rinktinę nebekviečiamas puolėjas Deivydas Matulevičius.
Tas pralaimėjimas tapo viena paskutinių vinių į tuometinio rinktinės stratego vengro Csaba Lazslo karstą, mat praėjus porai mėnesių po šios nesėkmės buvo nuspręsta su treneriu atsisveikinti.
Sudėtyje – ir trenerio sūnus
Dabartinėje Liuksemburgo sudėtyje akylesni futbolo sirgaliai gali pastebėti ir pavardę, kurią prieš tai matė prie vyriausiojo komandos trenerio. Nuo 2010-ųjų nacionalinę komandą treniruojančio stratego Luco Holtzo sūnus Kevinas prieš šią stovyklą sulaukė pirmojo kvietimo į rinktinę ir joje jau spėjo debiutuoti draugiškose rungtynėse su Madagaskaru, čia Liuksemburgas ilgai atsiliko 1:3, tačiau paskutinėmis minutėmis pelnė du įvarčius ir išlygino rezultatą.
Gimtosios šalies „Etzella Etterbruck“ gretose visą savo karjerą žaidžiantis 26-erių saugas kol kas nėra pagrindinės sudėties žaidėjas, tačiau draugiškose rungtynėse buvo pastebimas ir gali savo šanso sulaukti Vilniuje.
Kalbant apie kitas išskirtines figūras Liuksemburgo rinktinėje, akys visų pirma turėtų krypti į Lietuvą pirmame mače baudusį Gersoną Rodriguesą.
Japonijos „Jubila Iwata“ žaidžiantis futbolininkas pirmame tarpusavio mače kėlė lietuviams daug problemų ir pelnė pergalingą įvartį, tad Valdas Urbonas neabejotinai bus priverstas didesnį dėmesį skirti būtent šiam žaidėjui. Jo svarbą išskyrė ir vyriausiasis rinktinės treneris Lucas Holtzas.
„Taip, pirmose rungtynėse jis sužaidė gerai, tačiau gerai žaidė ir visa komanda. Norint kovoti dėl pergalės Lietuvoje mums vėl reikės gero jo žaidimo“, – kalbėjo Liuksemburgo strategas.

Beje, tas pats G. Rodriguesas po rungtynių buvo apkalbėtas dar labiau, mat pasipylė įtarimai, kad šis rungtyniauti dvikovoje negalėjo.
G. Rodriguesas yra gimęs Portugalijoje, o Liuksemburge rungtyniavo nuo 2013-ųjų iki 2017-ųjų, po to atstovavo Nyderlandų, Moldovos ir Japonijos klubams. Situacijos reikšminga tuo, kad, pagal UEFA taisykles, natūralizuotas žaidėjas rinktinėje gali rungtyniauti tik tuo atveju, jei jis arba jo tėvai buvo gimę toje šalyje arba jei žaidėjas be pertraukos toje valstybėje rungtyniavo penkerius metus.
Rodriguesas neatitinka nė vienos iš šių sąlygų, tad buvo atsiradusi galimybė, jog Liuksemburgo komandai bus skirtas techninis pralaimėjimas.
Tačiau LFF vadovai į šią situaciją daug vilčių nedėjo. Ir ne be reikalo – palankus Lietuvai sprendimas priimtas nebuvo ir pirminis rezultatas liko galioti.
Išskirti galima ir kitą įvartį tame mače pelniusį futbolininką Lenadro Barreira. Šis priklauso vokiečių „Mainz“ klubui ir, nepaisant to, kad praėjusį sezoną pirmoje komandoje jis sužaidė vos vienerias rungtynes, galima matyti, kad komanda su juo sieja nemažas viltis: dar praėjusių metų lapkritį su futbolininku buvo pratęstas kontraktas, kuris dabar galioja iki 2022-ųjų metų vasaros.
Dėmesio verti ir broliai Thilliai, jiems piešiama gera ateitis.
Vyresnysis brolis Oli šiuo metu rungtyniauja Rusijos „Premier“ lygos „Ufa“ klube, čia jis buvo svarbus ekipos žaidėjas, tai parodo ir skaičiai – saugas žaidė 22 susitikimuose ir per juos pasižymėjo 1 įvarčiu bei 2 rezultatyviais perdavimais.
Sezono metu jam teko susitikti ir su Maskvos „Dinamo“ žaidžiančiu F. Černychu ir O. Thillis apie lietuvį atsiliepė pagarbiai.
„Taip, teko prieš jį rungtyniauti, jis tikrai yra pajėgus varžovas. Tačiau negalima koncentruotis vien į jį, mat Lietuvos rinktinėje yra ir daugiau pajėgių žaidėjų“, – prieš rungtynes kalbėjo O. Thillis.

Jo jaunesnysis brolis Vincentas priklauso „Metz“ komandai, kuri šiemet triumfavo antroje Prancūzijos lygoje, o pats žaidėjas sezoną nuomos pagrindais praleido trečiojo diviziono „Pau“ ekipoje, ten per 25 rungtynes įmušė 10 įvarčių.
Po sezono futbolininkas grįš į „Metz“ ekipą ir sieks įrodyti savo vertę pirmoje komandoje, kuri vėl startuos aukščiausiame Prancūzijos divizione.
Į rinktinę iškviesti ir abu puolėjai, kurie 2013-aisiais pasižymėjo tiksliais smūgiais į Lietuvos rinktinės vartus – Aurelienas Joachimas ir Stefano Bensi.
Pastarojo meto forma
Nuo 2017-ųjų Liuksemburgo rinktinė nuosekliai gerina savo formą ir per kiek daugiau nei dvejus metus sugebėjo iškovoti 9 pergales, 5 kartus sužaisti lygiosiomis ir patirti 8 pralaimėjimus.
Praėjusių metų UEFA tautų lygos varžybose Luco Holtzo auklėtiniai D diviziono antroje grupėje užėmė antrąją poziciją, nusileisdami tik triumfavusiems Baltarusijos futbolininkams, tačiau galėjo pasigirti triuškinančiomis pergalėmis prieš Moldovą (4:0) ir San Mariną (3:0), taip pat draugiškose rungtynėse pavyko taikiai 0:0 išsiskirti su Prancūzijos ekipa.
Charakterį komanda pademonstravo ir jau minėtose birželio 2-osios draugiškose rungtynėse su Madagaskaru, kai panaikino dviejų įvarčių deficitą ir išplėšė lygiąsias 3:3.
L. Holtzo teigimu, Liuksemburgo rinktinės žaidimui įtakos neturėtų daryti ir dirbtinė LFF stadiono danga, ant kurios dauguma ekipos žaidėjų nerungtyniauja.
„Mes labiau koncentruojamės į savo techniką, moralę. Žinoma, reikės prisitaikyti prie to, kad tokioje aikštėje kamuolys riedės greičiau, tačiau manau, kad didelių problemų dėl to nekils. Aikštė atrodo geriau, negu mes tikėjomės“, – prieš ketvirtadienio treniruotę spaudos konferencijoje kalbėjo treneris.

Pastaraisiais metais vis daugiau techniškų žaidėjų turintis Liuksemburgas propaguoja žaidimą su kamuoliu ir nebėra ta komanda, kuri vien atsimušinėtų nuo savų vartų ir laimės priekyje ieškotų atsitiktiniais išpuoliais.
Tiesioginę rungtynių tarp Lietuvos ir Liuksemburgo transliaciją nuo 21:30 galėsite tiesiogiai stebėti LRT PLIUS kanalu ir portale LRT.lt.