Naujienų srautas

Sportas2019.06.07 11:16

Žvilgsnis į ateitį: kam atiteks dvylika Adomaičio bilietų į Kiniją?

Rytis Kazlauskas, LRT.lt 2019.06.07 11:16

Ketvirtadienį Vilniuje buvo pristatytas išplėstinis Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės kandidatų sąrašas, į kurį įtrauktos 24-ių žaidėjų pavardės. Nors dalies kandidatų situacija neaiški, portalas LRT.lt pabandė sudėlioti potencialų rinktinės dvyliktuką, kuris rugsėjį gins mūsų šalies garbę Kinijoje vyksiančiame Pasaulio taurės turnyre.

Įžaidėjų grandis: aiškus tandemas

Vyriausiasis rinktinės treneris Dainius Adomaitis naujienas iš Prancūzijos krepšinio čempionato, kuriame toliau dėl nugalėtojų titulo su Vilerbano ASVEL klubu kovoja Mantas Kalnietis, seks linkėdamas sveikatos būsimam pagrindiniam rinktinės atakų organizatoriui.

M. Kalnietis jau ne vienerius metus iš eilės neturi jokios konkurencijos pagrindinio įžaidėjo pozicijoje ir krepšinio gerbėjams belieka tikėtis, jog neišsipildys 2014 m. scenarijus, kuomet draugiškose rungtynėse su Kroatija M. Kalnietis patyrė peties traumą ir praleido Pasaulio taurės turnyrą Ispanijoje.

ASVEL gretose M. Kalnietis rungtyniavo solidžiai Europos taurės turnyre. Per sužaistas 18 rungtynių gynėjas įmesdavo po 10,2 taško ir atlikdavo po 5,7 rezultatyvaus perdavimo. Prancūzijos čempionate gynėjo statistika yra kiek kuklesnė – 36 rungtynės, 7,9 taško ir 5,6 rezultatyvaus perdavimo.

Belieka priminti, jog per pastaruosius tris turnyrus su rinktine M. Kalnietis fiksuodavo žvėrišką statistiką – rinkdavo dviženklį rezultatyvumą ir atlikdavo ne mažiau nei po 7 rezultatyvius perdavimus.

M. Kalniečio dublerio vaidmenį rinktinėje jau dabar galima drąsiai patikėti Atėnų „Panathinaikos“ gynėjui Lukui Lekavičiui. Jau 2017-ųjų Europos čempionate šilališkis turėjo tapti antruoju pasirinkimu įžaidėjo pozicijoje, tačiau viltis prisijungti prie nacionalinės ekipos sudaužė draugiškose rungtynėse patirta pėdos trauma.

Prie rinktinės 25-erių metų 181 cm ūgio įžaidėjas prisijungs po blankaus asmeninio sezono Graikijoje. Eurolygoje Ricko Pitino schemose L. Lekavičiui atsirasdavo vidutiniškai po 11 minučių, per kurias krepšininkas pelnydavo po 4 taškus ir atlikdavo po 1,3 rezultatyvaus perdavimo. 

Graikijos čempionate L. Lekavičius džiaugdavosi didesniu minučių skaičiumi (17 min) ir aikštelėje demonstruodavo kiek solidesnę statistiką – 6,6 taško ir 3 rezultatyvaus perdavimo.

Į rinktinę žaidėjas neabejotinai atvyks pasiilgęs svarbesnio vaidmens, nei galėjo sulaukti Graikijoje, o D. Adomaitis minučių greitaeigiui krepšininkui tikrai atras.

Beje, M. Kalniečio ir L. Lekavičiaus tandemas čempionatų lygmenyje buvo išbandytas tik kartą – 2015 m. Senojo žemyno pirmenybėse. Nuo to laiko L. Lekavičius nė sykio nerungtyniavo galutiniame rinktinės dvyliktuke. Ši tendencija, neabejotinai, bus sulaužyta šį rudenį.

Atakuojantys gynėjai: patirtis, tritaškiai ir kieta gynyba

Šiame dešimtmetyje 33-ejų metų 195 cm ūgio atakuojantis gynėjas Renaldas Seibutis nerungtyniavo tik dviejuose turnyruose – 2011 ir 2017 m. Europos čempionatuose.

Su Saragosos „Tecnyconta“ klubu R. Seibutis jau nutildė skeptikus ir pateko į „Liga Endesa“ čempionato pusfinalį, o pajėgiame Ispanijos krepšinio čempionate patyręs krepšininkas demonstruoja solidžią statistiką – 35 rngt., 11,2 tšk. (37,8 proc. tritaškių), 2,3 atk. kam., 2,3 rez. perd.

Nors prieš dvejus metus rungtyniaudamas Kauno „Žalgirio“ gretose R. Seibutis buvo pakrikštytas tik kaip gynybinio plano žaidėjas, nuo 2017–2018 m. Klaipėdos „Neptūno“ iki dabar matome krepšininką, kuris vėl jaučiasi užtikrintai puldamas varžovų krepšį ir yra itin pavojingas greitajame puolime. R. Seibučio kandidatūra rinktinės dvyliktuke yra sunkiai išjudinama.

Iš R. Seibučio rinktinė gali gauti ne tik patikimą gynybą, bet ir solidų žaidimą greitajame puolime bei, tikėtina, pagalbos organizuojant atakas. Gynėjas nacionalinei ekipai ne kartą padėdavo suktis iš bėdos epizodiškai perimdamas įžaidėjo funkcijas. Tai atsispindi ir skaičiuose – per pastaruosius žaistus 5 turnyrus R. Seibučio rezultatyvių perdavimų vidurkis svyravo nuo 2 iki 3,1 rezultatyvaus perdavimo.

Marius Grigonis – kitas ryškus antrosios linijos grandies pretendentas šauti tiesiai į dvyliktuką. 25-erių metų 198 cm antrasis numeris, reikalui esant, nesutriktų ir trečiojo numerio pozicijoje, ten susitvarkytų su savo užduotimis gynyboje, o toks universalumas yra reikalingas bet kuriam treneriui.

Kauno „Žalgirio“ gynėją rinktinės dvyliktuke matėme dvejuose čempionatuose – Rio olimpinėse žaidynėse ir 2017 m. Europos čempionate. Pirmosios patirtys M. Grigonio potencialio neatskleidė, tačiau reikia neužmiršti, jog dar iki 2017–2018 m. sezono kaunietis nebuvo išbandęs savęs nei Europos taurėje, nei Eurolygoje.

Pastarieji dveji metai padėjo M. Grigoniui sukaupti nemažą Europos aukščiausio lygio krepšinio patirtį. Tai leidžia manyti, jog Eurolygoje po 8,7 taško (tritaškiai 44,2 proc.) pelnęs ir 1,9 perdavimo atlikęs žaidėjas sužais kol kas savo geriausią turnyrą nacionalinės ekipos gretose.

Toliau – darosi įdomiau. Dainiui Adomaičiui gali tekti rinktis tarp dviejų – Artūro Milaknio ir Roko Giedraičio kandidatūrų.

32-ejų metų 195 cm ūgio „Žalgirio“ snaiperis yra užgrūdintas Eurolygos kovų ir pastaraisiais sezonais gerokai pagerinęs savo asmeninę gynybą. A. Milaknio tritaškių taiklumas per pastaruosius penkis karjeros sezonus stipriausiame Senojo žemyno klubiniame turnyre nebuvo mažesnis nei 39 procentai.

Vien žaidėjo pasirodymas ant parketo Eurolygoje priversdavo varžovų gynybą po susikeitimo dengiamaisiais iškart likti prie krepšininko. Taip žalgiriečiai puolime galėdavo susikurti pranašumo situacijas, jeigu kamuolys tiksliai pasiekdavo baudos aikštelėje esančius aukštaūgius.

A. Milaknis nacionalinės ekipos garbę gynė dviejuose Europos čempionatuose, tačiau nė karto neišsiskyrė ryškesniu vaidmeniu.

Savo ruožtu Berlyno ALBA gretose šiame sezone žibėjęs ir į pirmąją Europos taurės turnyro sezono geriausiųjų komandą patekęs R. Giedraitis vėl garsiai beldžiasi į rinktinės dvyliktuko duris, kurių savo karjeroje dar nė sykio nėra atidaręs.

Europos taurėje žaidėjas rinko po 14,8 taško (tritaškiai 42 proc.) ir atkovodavo po 4 kamuolius. Be to, krepšininkas neblogai vogdavo kamuolius iš varžovų (1,6 per. kam.), o tai suteikdavo R. Giedraičiui pademonstruoti įgūdžius greitajame puolime, čia krepšininkas jaučiasi kaip žuvis vandenyje.

R. Giedraičio viltys patekti į dvyliktuką priklauso ir nuo Jono Mačiulio sveikatos būklės. Jeigu patyręs Lietuvos rinktinės puolėjas spės pasveikti po rankos traumos, patirtos dar kovo mėnesį, R. Giedraičiui vietos dvyliktuke gali neatsirasti dar vieną vasarą iš eilės.  

Lengvieji krašto puolėjai: kol kas tik viena užtikrinta pozicija

J. Mačiulis nepraleido nė vieno stambaus rinktinės turnyro nuo 2012 iki 2017-ųjų. Krepšininkas išbėgo ant parketo ir ketveriose Pasaulio taurės atrankos turnyro rungtynėse, tačiau kortas dėl kelionės į Kiniją su rinktine gerokai sumaišė jau anksčiau minėta rankos trauma.

Kovo pabaigoje FIBA Čempionų lygos rungtynėse J. Mačiulis susilaužė alkūnės kaulą, plyšo dvi kairiosios rankos sausgyslės. Kaune nepamainomam rinktinės „trečiajam“ numeriui buvo atlikta operacija, po jos prabėgo du mėnesiai. Nors krepšininkas sparčiai sveiksta, į pirmąją rinktinės stovyklą liepos 22-ąją kaunietis atvyktų, geriausiu atveju, tik ką atsigavęs po sunkios traumos. D. Adomaitis neatmeta galimybės, jog krepšininkas padės nacionalinei ekipai, tačiau viltys išlieka ne pačios didžiausios.

Vienintelis trečiasis numeris, tikras dėl savo vietos dvyliktuke, yra Edgaras Ulanovas. Kauno „Žalgiryje“ ką tik savo penktąjį sezoną užbaigęs kaunietis LKL finalo serijoje susižėrė naudingiausio krepšininko apdovanojimą.

Šiame sezone Eurolygoje E. Ulanovas pelnydavo po 7,2 taško ir atkovodavo po 3,4 kamuolio. Nors pirmoji sezono dalis krepšininkui buvo blanki, antrojoje krepšinio sirgaliai išvydo geresnę žaidimo bangą pagavusį Ulią.

E. Ulanovo koziriai – puiki gynyba prieš kelių pozicijų krepšininkus. Be to, niekam ne paslaptis, jog žalgiriečiui nesvetima ir „ketvirtojo“ numerio pozicija ir itin mėgstamas puikiai įvaldytas puolimo elementas „žaidimas ant ūselio“. D. Adomaitis neabejotinai apdovanos bilietu į dvyliktuką E. Ulanovą, šiam tai būtų antrasis turnyras su rinktine po 2017 m. Europos čempionato.

Sunkieji krašto puolėjai: pasirinkimo nedaug, teks eksperimentuoti

Paulius Jankūnas dar nėra atsisveikinęs su rinktine. 35-erių metų 203 cm ūgio veteranui Pasaulio taurės turnyras gali tapti paskutine proga užsivilti nacionalinės ekipos marškinėlius.

Pastarąjį kartą rinktinėje P. Jankūną matėme Rio de Žaneiro olimpinėse žaidynėse, ten Kauno „Žalgirio“ aukštaūgis rinkdavo po 8,2 taško ir atkovodavo po 3,8 kamuolio. Šiame sezone krepšininką persekiojo traumos ir tai gali būti rimtas argumentas skeptikams atmesti P. Jankūno kandidatūrą diskusijose dėl galutinio dvyliktuko.

Visgi traumas išsigydęs ir rinktinei pasiruošęs P. Jankūnas būtų itin rimta paspirtis nacionalinei komandai. Krepšininkas gynyboje galėtų atsilaikyti prieš tvirtus varžovų komandos oponentus. Be to, kaunietis gali būti gerai išnaudojamas „pikenpopo“ derinių situacijose ir praplėsti aikštę atakuodamas iš tolimesnio vidutinio nuotolio. Jeigu tik P. Jankūnas bus sveikas ir turės noro, dvyliktuke jį galime išvysti.

Noro įrodyti savo vertę ir atsigauti po permainingo ir nesėkmingai pasibaigusio sezono su Milano „AX Armani“ bus pritvinkęs Mindaugas Kuzminskas.

29-erių metų 205 cm ūgio krepšininkui labiausiai patinka užduotys „trečiojo“ numerio pozicijoje, tačiau rinktinėje Kuziai gali tekti nemažai rungtyniauti ir „ketvirtuoju“ numeriu. Čia, žinoma, užduotys gynyboje gerokai sunkesnės, tačiau kitoje aikštės pusėje M. Kuzminskas gali tapti viena svarbiausių nacionalinės ekipos pozicijų puolime.

Dar 2017 m. Europos čempionate M. Kuzminskas išryškėjo kaip D. Adomaičio treniruojamos rinktinės lyderis, pelnydavęs po 15,3 taško ir atkvodavęs po 3,8 kamuolio. Nepanašu, jog kažkas pasikeistų ir Pasaulio taurės turnyre. Lėktuvo bilietą į Kiniją Milano klubo krepšininkui galima užsakyti jau dabar.

„Ketvirtojo“ numerio pozicijoje Pasaulio taurės turnyre tikrai išvysime ir Domantą Sabonį. Vienas Indianos „Pacers“ klubo svarbiausių žaidėjų geriausiai atsiskleidžia vidurio puolėjo rolėje, tačiau jau ir Pasaulio taurės atrankos turnyro metu matėme D. Sabonį, aikštėje rungtyniaujantį kartu su Jonu Valančiūnu.

Vidurio puolėjai: pozicija, kelsianti varžovams baimę

Jeigu Artūras Gudaitis vasario mėnesį nebūtų patyręs nelemtos priekinių kryžminių kelio raiščių traumos, D. Adomaitis turėtų malonų galvos skausmą – tris aukščiausio lygio vidurio puolėjus – Domantą Sabonį, Joną Valančiūną ir Artūrą Gudaitį. Po A. Gudaičio traumos stalai apsisuko, todėl rinktinės vairininkui teks pasukti galvą ir kartu stebėti, kaip sparčiai gyja traumuotas Milano „AX Armani“ vidurio puolėjo kelis.

Lagaminus į Kiniją jau dabar pakuotis gali D. Sabonis ir Memfio „Grizzlies“ klube sezoną užbaigę J. Valančiūnas. Apie D. Sabonį jau kalbėjome – jis gali žaisti dviejose pozicijose, o sezonas su „Pacers“ klubu buvo kaip niekada viltingai nuteikiantis ateityje matyti dar labiau NBA lygoje apsitrynusį ir varžovams grėsmę keliantį aukštaūgį.

J. Valančiūnas, po mainų atsidūręs Memfyje, greitai pasižymėjo kaip krepšininkas, į kurį Grizlių vadovybė turi atkreipti dėmesį, mąstydama apie naują ilgalaikį kontraktą.
Uteniškis NBA čempionato atkarpoje su Memfio ekipa vidutiniškai rinkdavo po 19,9 taško, atkovodavo po 10,7 kamuolio ir atlikdavo po 2,2 rezultatyvaus perdavimo. Visa ši statistika – geriausia Jono karjeroje NBA čempionate.

Ilgai aušinti burnos apie D. Sabonio ir J. Valančiūno šansus dvyliktuke neverta. Abu šie žaidėjai bus vieni svarbiausių nacionalinės ekipos ramsčių ir kels didelį galvos skausmą varžovų komandos trenerių štabui, bandysiančiam parengti žaidimo su Lietuvos rinktine planą.

Grįžkime prie A. Gudaičio. Jeigu krepšininkas nesuspės pasveikti iki pirmosios rinktinės stovyklos liepos 22-ąją, D. Adomaitis gali kviestis kitą vidurio puolėją, jų kandidatų sąraše netrūksta. Įvertinus patirties ir meistriškumo santykį, tokiu atveju po trijų metų pertraukos rinktinėje greičiausiai išvystume Antaną Kavaliauską.

34-erių metų 208 cm ūgio krepšininkas puikiai tinka jėgos dvikovose su tvirtai sudėtais varžovų vidurio puolėjais ir puolime. Gavęs kamuolį giliai varžovų baudos aikštelėje, jis gali priversti oponentus rinktis pražangas. A. Kavaliauskas puikiai tinka pagalbinio vidurio puolėjo vaidmeniui ir nebūtų paskutinis rotacijos žaidėjas.

PROGNOZUOJAMAS LIETUVOS VYRŲ KREPŠINIO RINKTINĖS DVYLIKTUKAS:

ĮŽAIDĖJAI: Mantas Kalnietis, Lukas Lekavičius

ATAKUOJANTYS GYNĖJAI: Marius Grigonis, Renaldas Seibutis, Artūras Milaknis

LENGVIEJI KRAŠTO PUOLĖJAI: Edgaras Ulanovas, Jonas Mačiulis (arba Rokas Giedraitis)

SUNKIEJI KRAŠTO PUOLĖJAI: Mindaugas Kuzminskas, Paulius Jankūnas

VIDURIO PUOLĖJAI: Jonas Valančiūnas, Domantas Sabonis, Artūras Gudaitis (arba Antanas Kavaliauskas)

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi