Naujienų srautas

Sportas2019.06.07 09:05

Pasaulio moterų futbolo čempionatas: komandų apžvalga, ryškiausios žvaigždės ir įdomiausi faktai

Paulius Cubera, LRT.lt 2019.06.07 09:05

Jau birželio 7 dieną Prancūzijoje startuoja didžiausias šių metų futbolo renginys – FIFA pasaulio moterų futbolo čempionatas. Parengėme jums išsamią čempionato rinktinių apžvalgą su ryškiausiomis kiekvienos jų žvaigždėmis, įdomiais faktais ir smulkiais lietuviškais akcentais.

Mėnesį truksiančiame turnyre varžysis 24 komandos, o futbolo pasaulis pagaliau atrodo nuoširdžiai susidomėjęs ir moterų čempionatu. Prognozuojama, kad 2019-ųjų turnyras bus rekordinis tiek susidomėjimu, tiek žiūrimumu ir rungtynių lankomumu.

Oficialus čempionato transliuotojas Lietuvoje – LRT PLIUS ir portalas LRT.lt. Nuo birželio 24 dienos tiesiogiai transliuosime 10 čempionato rungtynių. Tikslus tvarkaraštis – teksto apačioje.

ČEMPIONĖS. Tai bus aštuntasis moterų pasaulio čempionatas, trečią kartą jis vyks Europoje. Praėjusiais metais čempionate Kanadoje trečią kartą istorijoje triumfavo JAV rinktinė, finale 5:2 įveikusi Japonijos futbolininkes.

Iki šiol pasaulio čempionėmis gali vadintis tik 4 šalių rinktinės – JAV (laimėjo 1991, 1999 ir 2015 m.), Vokietijos (2003 ir 2007 m.), Norvegijos (1995 m.) ir Japonijos (2011 m.). Be šių keturių, tik Brazilija ir Nigerija yra dalyvavusios visose pirmenybėse nuo 1991 metų, tačiau niekada jų nelaimėjo.

DEBIUTAS. Čempionate debiutuoja keturios rinktinės – Škotija, Pietų Afrikos Respublika, Čilė ir Jamaika.

TRENERIAI (-ĖS). Pasaulio čempionate rinktinėms vadovauja 16 trenerių vyrų ir aštuonios moterys.

LANKOMUMAS. Moterų pasaulio čempionatas paprastai yra puikiai stadionuose lankomas renginys, gerokai lenkiantis nacionalinius šalių čempionatus klubiniame futbole.

Štai 2015 m. čempionate Kanadoje vienerias rungtynes žiūrėjo vidutiniškai 26 tūkst. žiūrovų, o 1999 ir 2007 m. čempionatuose žiūrovų vidurkis viršijo 37 tūkst. Prancūzijoje rekordinis vidurkis pasiektas greičiausiai nebus, nes tik du stadionai, kuriuose vyks čempionatas, talpina daugiau nei 37 tūkst. žiūrovų.

Vis dėlto šis čempionatas greičiausiai bus pats matomiausias pasaulyje – FIFA suteikė licencijas transliuoti turnyrą net 137 valstybėse. Tarp jų ir Lietuvoje – oficialus čempionato transliuotojas yra LRT, parodysiantis 10 turnyro rungtynių.

Įdomu, kad šiais metais net trijose Europos šalyse buvo užfiksuoti moterų futbolo lankomumo rekordai. Ispanijoje net 60,7 tūkst. sirgalių palaikė „Atletico“ merginas kovoje su „Barcelona“. Italijoje 39 tūkst. sirgalių Turine susirinko į vietos „Juventus“ moterų ekipos mačą su „Fiorentina“, o Prancūzijoje beveik 26 tūkst. sirgalių palaikė „Lyon“ ekipą lemiamose rungtynėse su PSG.

Tiesa, tai buvo išskirtiniai atvejai. Tos pačios „Atletico“ moterų komandos sezono lankomumo vidurkis – vos 600 sirgalių, „Juventus“ – 450. „Lyon“ skaičiai kiek geresni – rungtynes stebi vidutiniškai 1428 sirgaliai.

MIESTAI IR STADIONAI. Čempionatas vyks 9 Prancūzijos miestuose ir stadionuose:

Lionas, „Par Olympique Lyonais“ stadionas, 59 tūkst. vietų. Vyks tik pusfinaliai ir finalas;

Paryžius, „Parc des Princes“ stadionas, 48,5 tūkst. vietų;

Nica, „Allianz Riviera“ stadionas, 35,6 tūkst. vietų;

Monpeljė, „Stade de la Mosson“ stadionas, 32,9 tūkst. vietų;

Renas, „Roazhon Park“ stadionas, 29 tūkst. vietų;

Havras, „Stade Oceane“ stadionas, 25 tūkst. vietų;

Valansjenas, „Stade du Hainaut“ stadionas, 25 tūkst. vietų;

Reimsas, „Stade Auguste-Delaune“ stadionas, 21 tūkst. vietų;

Grenoblis, „Stade des Alpes“ stadionas, 20 tūkst. vietų.

FORMATAS. Šešios grupės po keturias komandas, iš kurių po dvi keliauja tiesiai į aštuntfinalį. Iš šešių trečiąsias vietas grupėje užimsiančių komandų į aštuntfinalį pateks keturios geriausios.

KOMANDOS

A grupė

PRANCŪZIJA

FIFA reitingas: 4

Pasiekimai: 4 vieta 2011 metais.

Trenerė: Corinne Diacre, 44 metų buvusi futbolininkė, sužaidusi 121 mačą rinktinėje. 2014 m. tapo pirmąja moterimi trenere Prancūzijoje, vadovavusia profesionaliai vyrų komandai. Moterų rinktinei vadovauja nuo 2017 m.

Žvaigždės: Eugénie Le Sommer jau yra įmušusi 73 įvarčius nacionalinėje rinktinėje – tai antras geriausias rezultatas istorijoje. Saugė Amandine Henry dukart užėmė antrąją vietą UEFA metų žaidėjos rinkimuose, o vartininkė Sarah Bouhaddi tris kartus pripažinta geriausia pasaulyje.

Tikslas: pakartoti geriausią rezultatą – pasiekti pusfinalį. Tiesa, tai gali būti labai sunku, nes net ir laimėjus grupėje, ketvirtfinalyje greičiausiai lauktų pasaulio čempionių amerikiečių barjeras.

PIETŲ KORĖJA

FIFA reitingas: 11

Pasiekimai: 2015 m. pasiektas čempionato aštuntfinalis.

Treneris: Yoon Deok-yeo, žaidė Pietų Korėjos vyrų rinktinėje 1990 m. pasaulio čempionate, ten pasižymėjo tiesiogine raudona kortele paskutinėse grupės rungtynėse. Moterų rinktinei vadovauja nuo 2013 m.

Žvaigždės: komandos kapitonė Cho So-hyun yra ne tik daugiausia rungtynių rinktinėje sužaidusi futbolininkė, bet 2019 m. prisijungė prie „West Ham“ klubo Anglijoje. Kita komandos lyderė – „Chelsea“ rungtyniaujanti Ji So-yun rinktinėje per 115 mačų jau yra pelniusi 54 įvarčius. Pirmąjį įvartį rinktinėje ji pelnė būdama vos 15-os, o „Chelsea“ gretose yra laimėjusi geriausios Anglijos metų futbolininkės titulą.

Tikslas: atkrintamosios varžybos.

NORVEGIJA

FIFA reitingas: 14

Pasiekimai: 1995 m. pasaulio čempionės, 1993 m. Europos čempionės. Bet 2011 m. pasaulio čempionate neišėjo iš grupės, 2015-aisiais krito aštuntfinalyje.

Treneris: Martinas Sjogrenas, 42 metų švedas, profesionaliame futbole kalnų nenuvertęs. Kaip treneris dirbo Švedijos klubuose, o Norvegijos rinktinę treniruoja nuo 2016 m.

Žvaigždės: didžiausios Norvegijos žvaigždės pirmenybėse nebus. Geriausia pasaulio futbolininkė Ada Hegerberg nuo 2017 metų yra paskelbusi boikotą rinktinei dėl nelygių vyrų ir moterų futbolininkų teisių šalyje.

Be jos, norvegių gretose spindi dvi „Chelsea“ klube rungtyniaujančios gynėjos – Maren Mjelde ir Maria Thorisdottir. Tačiau didžiausia šios rinktinės žvaigždė neabejotinai bus dešiniojo krašto puolėja Graham Hansen, šį sezoną su „Wolfsburg“ ekipa laimėjusi Vokietijos lygos ir taurės dublį bei pasirašiusi sutartį su „Barcelona“.

Tikslas: sunku tikėtis čempionių titulo, tačiau pirmasis ketvertas yra Norvegijos futbolininkių tikslas.

NIGERIJA

FIFA reitingas: 38

Pasiekimai: 1999 m. pasiekė pasaulio čempionato ketvirtfinalį, 2004 m. pasiekė olimpinių žaidynių turnyro ketvirtfinalį. 11 kartų iš 13 laimėjo Afrikos moterų čempionatą.

Treneris: Thomas Dennerby, 59 metų švedas, 2005–2012 m. vadovavęs savo šalies moterų rinktinei, kuri 2011 m. pasaulio čempionate iškovojo bronzą.

Žvaigždės: geriausia ir rezultatyviausia 2014 metų pasaulio U-20 čempionato žaidėja Asisat Oshoala šį sezoną įmušė 8 įvarčius „Barcelona“ gretose. Visų dėmesys kryps ir į 18 metų talentę Amama Imo, neseniai pasirašiusią sutartį su viena geriausių Švedijos ekipų „FC Rosengard“.

Tikslas: Nigerija yra aiški grupės autsaiderė ir nepralaimėti visų trijų susitikimų jau būtų geras rezultatas. Tiesa, komanda yra jauna, kovinga ir techniška, o tai sukels sunkumų visoms varžovėms.

B GRUPĖ

VOKIETIJA

FIFA reitingas: 2

Pasiekimai: 2003 ir 2007 m. pasaulio čempionės, 1995 m. laimėjo sidabrą. Europos čempionate nuo 1989 iki 2013 m. nelaimėjo tik sykį, bet 2017 m. suklupo ketvirtfinalyje. 2016 m. olimpinės čempionės.

Trenerė: Martina Voss-Tecklenburg, 51 metų trenerė kaip žaidėja dalyvavo trijuose pasaulio ir penkiuose Europos čempionatuose, iš kurių keturis vokietės laimėjo. Su „Duisburg“ ekipa kaip trenerė triumfavo 2009 m. moterų Čempionų lygoje. 2012–2018 m. treniravo Šveicarijos rinktinę.

Žvaigždės: Europos zonos atrankoje vokietės įmušė daugiausia įvarčių – net 38. Už tai labiausiai komanda dėkinga puolėjoms – Vokietijos čempionei, vienai „Wolfsburg“ lyderių Alexandrai Popp bei trečiąją vietą geriausios planetos futbolininkės rinkimuose užėmusiai Vengrijoje gimusiai Dzsenifer Marozsan. Pastaroji šiemet su „Lyon“ laimėjo visus svarbiausius turnyrus, tarp kurių – ir moterų Čempionų lyga.

Tikslas: čempionių titulas. Nors vokietės nebėra tokia dominuojanti jėga pasaulio futbole, tačiau kelias iki pusfinalio joms – sąlyginai lengvas.

KINIJA

FIFA reitingas: 16

Pasiekimai: 1999 m. pasaulio čempionato finalas. 2003–2015 m. turnyruose suklupo ketvirtfinalyje, kaip ir 2016 m. olimpinėse žaidynėse.

Treneris: Jia Xiuquanas, 55 metų specialistas, anksčiau treniravęs įvairaus amžiaus Kinijos vaikinų rinktines, klubuose dirbęs tik savo šalyje. 1987 m. su kolega Liu Haiguangu tapo vienais Kinijos futbolo pionierių Europoje, kai pasirašė sutartį su Belgrado „Partizan“. 1988 m. su Kinijos rinktine kaip žaidėjas dalyvavo olimpinėse žaidynėse.

Žvaigždės: vienintelė ne Kinijoje rungtyniaujanti komandos žaidėja yra 24 metų Wang Shuang, žaidžianti PSG klube ir dėl savo įspūdingų įgūdžių kontroliuojant kamuolį praminta Ledi Messi. 2018 metais ji pripažinta geriausia Azijos futbolininke.

Puolimas, kuris yra pagrindinis komandos ginklas, labai priklauso nuo 28-erių puolėjos Yang Li, ji rinktinėje per 42 mačus yra pelniusi 23 įvarčius.

Tikslas: sugrąžinti Kinijos moterų futbolo šlovę. Tiesa, tai padaryti bus labai sunku. Vokietės yra grupės favoritės, o su ispanėmis teks grumtis dėl antrosios vietos, tačiau net ir laimėjus Kinijos rinktinės lubos ir vėl greičiausiai bus ketvirtfinalis.

ISPANIJA

FIFA reitingas: 13

Pasiekimai: 2015 m. buvo pirmas kartas, kai ispanės žaidė pasaulio čempionate, bet iš grupės neišėjo. Europos čempionate 1997 m. pasiekė pusfinalį.

Treneris: Jorge Vilda, 37 metų ispanas, su merginų U-17 rinktine laimėjęs 2010 ir 2011 m. Europos čempionatus. 2014 m. nominuotas tarp geriausių pasaulio moterų futbolo trenerių. Jis šiame čempionate yra jauniausias treneris

Žvaigždės: atrankoje į čempionatą Ispanija vienintelė Europoje laimėjo visas 8 rungtynes, įmušė 25 įvarčius, o praleido tik 2. Komandos gynybą cementuoja Irene Paredes ir Ivana Andres, o puolime komanda ypač priklausoma nuo lyderės Jennifer Hermoso. 29-erių puolėja tiesiogiai prisidėjo prie 13 iš 25 įvarčių atrankoje – pati įmušė 7 ir atliko 6 rezultatyvius perdavimus.

Įdomu, kad visas šis trejetas rungtyniauja skirtingose komandose, kai net 10 rinktinės atstovių žaidžia „Barcelona“ gretose. Puikus viena kitos supratimas irgi yra viena Ispanijos rinktinės stiprybių.

Tikslas: šios rinktinės aukso amžius dar ateityje (Ispanijos merginos laimėjo 2018 m. U-17 pasaulio pirmenybes, o U-20 rinktinė tų pačių metų pasaulio čempionate pralaimėjo tik finale), bet tikrai galime tikėtis geriausio rezultato istorijoje – sėkmingai įveikto grupės etapo. Toliau – jau kaip Dievas ir Fortūna duos.

PIETŲ AFRIKOS RESPUBLIKA

FIFA reitingas: 49

Pasiekimai: pasaulio čempionato debiutantės. 2018 m. Afrikos moterų čempionato finalininkės.

Trenerė: Desiree Ellis, 56 metų trenerė, per savo futbolininkės karjerą sužaidusi 600 mačų. Vėliau dirbo futbolo komentatore ir eksperte PAR, rinktinę treniruoja nuo 2016 m. Ji yra viena PAR moterų futbolo rinktinės suformavimo iniciatorių.

Žvaigždės: PAR rinktinės jėga – gynyba. Tai ji įrodė dar 2016 m. Rio olimpinėse žaidynėse, ten per 3 rungtynes praleido tik 3 įvarčius. Gynybą cementuoja komandos veteranės – Janine Van Wyk (159 mačai rinktinėje) ir Noko Matlou (89). Puolimo žvaigždė – Kinijoje rungtyniaujanti 23 metų Thembi Kgatlana, išrinkta geriausia 2018 metų Afrikos žemyno futbolininke.

Įdomu, kad PAR gretose žaidžia dvi Lietuvos čempionių Šiaulių „Gintros-Universiteto“ atstovės. Tai 30 m. gynėja Nothando Vilakazi ir 25 m. puolėja Jermaine Seoposenwe. Kita puolėja Leandra Smeda žaidė Šiauliuose 2018 metais.

Tikslas: savo didžiausią tikslą PAR rinktinė jau pasiekė. Net ir už tris pralaimėjimus komandos niekas neteis, o bent vienas iškovotas taškas būtų puikus pasiekimas debiutantėms.

C GRUPĖ

AUSTRALIJA

FIFA reitingas: 6

Pasiekimai: 2007, 2011 ir 2015 m. pasaulio čempionatuose pasiekė ketvirtfinalį, kaip ir 2016 m. olimpinėse žaidynėse.

Treneris: Ante Milicicius, buvęs futbolininkas, žaidęs puolėju ir 2003–2004 m. sezone tapęs rezultatyviausiu Australijos čempionate. Sužaidęs 6 mačus nacionalinėje rinktinėje (5 įvarčiai). Beveik visą karjerą praleido Australijoje, trumpai po du sezonus žaidė Nyderlanduose ir Kroatijoje. 2014–2018 m. buvo Australijos vyrų rinktinės trenerio asistentas, vėliau dirbo vyriausiuoju U-23 ir U-20 rinktinių treneriu, moterų rinktinę treniruoja nuo 2019-ųjų.

Žvaigždės: didžiausia rinktinės žvaigždė yra kapitonė Sam Kerr, viena geriausių pasaulio futbolininkių, nominuota 2018 m. rinkimuose. 25-erių puolėja jau yra sužaidusi 77 rungtynes rinktinėje, įmušusi 31 įvartį, tačiau niekada nepasižymėjusi pasaulio čempionate. Kadangi JAV ir Australijos futbolo lygų sezonai vyksta skirtingu laiku, S. Kerr spėja žaisti dviejose komandose vienu metu – Čikagos „Red Star“ ir Perto „Glory“. Pernai ji tapo rezultatyviausia čempionato futbolininke tiek Australijos, tiek JAV lygose.

Tikslas: pirmą kartą istorijoje įveikti ketvirtfinalio barjerą ir kautis dėl medalių.

ITALIJA

FIFA reitingas: 16

Pasiekimai: 1991 m. pasiektas pasaulio čempionato ketvirtfinalis. Nuo 2003 m. į čempionatus nepatekdavo. 1993 ir 1997 m. laimėjo Europos čempionato sidabrą.

Trenerė: Milena Bertolini, 52 metų trenerė, buvusi gynėja, laimėjusi tris Italijos čempionės titulus, sužaidusi daugiau nei 240 rungtynių ir įtraukta į Italijos futbolo šlovės muziejų. Rinktinę treniruoti ėmėsi 2017 m. ir išvedė nacionalinę komandą į pasaulio čempionatą pirmą kartą nuo 2009 m. M. Bertolini turi UEFA Pro trenerės licenciją, tad galėtų treniruoti ir aukščiausio lygio vyrų komandas.

Žvaigždės: Barbara Bonansea yra „Juventus“ moterų ekipos lyderė, atrankoje į pasaulio pirmenybes įmušusi 3 įvarčius ir atlikusi 6 rezultatyvius perdavimus per 8 mačus. 21-erių Valentina Giacinti – rezultatyviausia „Serie A“ žaidėja, pelniusi 21 įvartį praėjusiame sezone.

Tikslas: įveikti grupės etapą. Niekas nesitiki, kad italės nuvers didelius kalnus, tačiau trečia vieta grupėje po 20-ies metų pertraukos būtų geras pasiekimas. Kol kas. Moterų futbolas Italijoje išgyvena tikrą populiarumo bangą, mat istoriniai „Serie A“ klubai ir grandai vis daugiau pinigų skiria moterų komandoms. Jos naudojasi klubo treniruočių bazėmis, aikštėmis, gydytojų ir kineziterapeutų paslaugomis ir t. t. Visa tai leido sustiprėti ir rinktinei. Futbolo sirgaliai taip pat vis labiau domisi ir moterų rungtynėmis, ypač nacionalinės rinktinės.

BRAZILIJA

FIFA reitingas: 10

Pasiekimai: 1999 m. laimėjo bronzą. 2007 m. – sidabrą. Nuo 1991 m. rengiamą „Copa America“ moterų turnyrą laimėjo 7 kartus iš 8.

Treneris: Vadao, 62 metų specialistas, niekada nežaidęs futbolo profesionaliai. 2014–2016 m. jau treniravo moterų rinktinę, o 2017 m. grįžo pamėginti tai padaryti dar kartą. Didžiąją karjeros dalį dirbo Brazilijoje, yra treniravęs ir tokias vyrų komandas kaip „Sao Paulo“, „Corinthians“ ar „Atletico Paranaense“.

Žvaigždės: žinoma, Marta, šešis kartus geriausia planetos futbolininkė, yra rezultatyviausia (15 įvarčių) pasaulio čempionato žaidėja. Tiesa, jai jau 33-eji, tačiau komandos kapitonė vis dar yra ir viena lyderių.

41-erių Formiga dalyvaus jau septintajame pasaulio čempionate. Ji rinktinėje jau yra sužaidusi net 160 rungtynių. Tiesa, veteranėms reikės ir jaunųjų žaidėjų indėlio, tačiau daugelis jų dar stokoja patirties tokio rango rungtynėse.

Įdomu, kad atakuojančių brazilių trio (Marta, Formiga ir Cristiane) amžiaus suma – 108 metai.

Tikslas: iš septynių komandų, kurios nuo 1991 m. dalyvavo visuose moterų pasaulio čempionatuose, tik brazilės ir nigerietės nelaimėjo titulo. Žinoma, Brazilija visada galvoja apie čempionių titulą, tačiau greičiausiai ir šiemet jo iškovoti nepavyks, o komandos lubomis taps pusfinalis.

JAMAIKA

FIFA reitingas: 53

Pasiekimai: pasaulio čempionato debiutantės. 2018 m. CONCACAF turnyro trečios vietos laimėtojos.

Treneris: Hue Menziesas, 55 metų treneris, trumpai profesionaliai žaidęs JAV komandose Orlando „Lions“ ir Hjustono „Dynamos“. Vėliau ir trenerio patirtį kaupė JAV, buvo U-19 rinktinės trenerio asistentu. Jamaikos rinktinę treniruoja nuo 2015 m., kartu yra ir rinktinės techninis direktorius.

Žvaigždės: 17 metų puolėja Jody Brown įmušė keturis įvarčius CONCACAF moterų čempionate ir buvo išrinkta geriausia jaunąja žaidėja. Kita svarbi žaidėja – 18 metų saugė Olufolasade Adamolekun. Jamaikos rinktinėje yra keturios 20-ies arba jaunesnės futbolininkės, o jaunesnių nei 25-erių – net 14 iš 22-iejų žaidėjų.

Gynėja Toriana Patterson 2017 m. yra žaidusi Šiaulių „Gintros-Universiteto“ komandoje.

Tikslas: Jamaika – žemiausią FIFA reitingą turinti komanda, kada nors patekusi į čempionatą. Taip pat ji yra pirmoji Karibų valstybė pirmenybėse. 2010 metais Jamaikos futbolo federacija nutraukė finansavimą moterų futbolui, bet po ketverių metų legendinio Bobo Marley dukra Cedella Marley atgaivino rinktinę. Ji tapo jos ambasadore ir pagrindine rėmėja per B. Marley fondą. Jamaikietės nesako, kad yra patenkintos vien buvimu čempionate, juolab, kad vienos pergalės grupėje gali pakakti, kad patektų į aštuntfinalį. Tą pergalę rinktinė gali iškovoti.

D GRUPĖ

ANGLIJA

FIFA reitingas:

Pasiekimai: 2015 m. pasaulio čempionate iškovota 3 vieta, 2017 m. Europos čempionate pasiektas pusfinalis.

Treneris: Philas Neville`as, 42 metų „Manchester United“ legenda. Jį pagrįstai galime vadinti garsiausiu čempionato treneriu. Tiesa, kaip treneris jis dar žalias, o vienintelis rimtesnis darbas – „Valencia“ trenerio asistentas. Darbo su moterų rinktine ėmėsi 2018 m.

Žvaigždės: gynėja Lucy Bronze („Lyon“) ir puolėja Toni Duggan („Barcelona“) šiemet žaidė Čempionų lygos finale. Tačiau bene didžiausia rinktinės talentė yra „Man City“ praėjusiame sezone žaidusi Nikita Parris, per 19 rungtynių Anglijos čempionate pelniusi 19 įvarčių ir persikėlusi į „Lyon“. Kitaip nei prieš ketverius metus, visos šių metų rinktinės žaidėjos yra profesionalios futbolininkės. 

Tikslas: auksas. Kaip ir Italijoje, Anglijoje moterų futbolas išgyvena pakilimą, o P. Neville`o žaidėjų pasirinkimas čempionatui socialiniuose tinkluose pritraukė net 170 mln. auditoriją. Anglai prilipę prie ekranų stebės savo liūčių kovą Prancūzijoje, o tai komandą įkvėps neregėtoms pergalėms.

ŠKOTIJA

FIFA reitingas: 20

Pasiekimai: pasaulio čempionato debiutantės.

Trenerė: Shelley Kerr, 49 metų trenerė, buvusi gynėja, Škotijoje per futbolininkės karjerą laimėjusi visus įmanomus titulus, sužaidusi 59 rungtynes rinktinėje. Rinktinę treniruoja nuo 2017 metų, yra dirbusi „Arsenal“ moterų komandos vyr. trenere.

Žvaigždės: 33 metų Kim Little yra viena labiausiai patyrusių rinktinės žaidėjų ir laikoma viena geriausių pasaulyje saugių. 53 įvarčius rinktinėje pelniusi „Arsenal“ žaidėja kone metus nežaidė dėl kryžminių kelio raiščių traumos, tačiau sugrįžusi į aikštę vėl spindi. 26-erių Emma Mitchell ir 28-erių Jennifer Beattie (124 rungtynės rinktinėje) bus škočių gynybos ramsčiai. Jeigu ieškotume perspektyviausios futbolininkės – ja galime tituluoti 20 metų puolėją Erin Cuthbert.

Tikslas: kadangi grupėje aiški autsaiderė yra Argentina, galime prognozuoti Škotijos kelią į atkrintamąsias. Kiekvienos laimėtos rungtynės jose – papildomas „bonusas“.

ARGENTINA

FIFA reitingas: 37 

Pasiekimai: pasaulio čempionate žais trečią kartą, 2003 ir 2007 m. neišėjo iš grupės. 2018 m. užėmė trečią vietą „Copa America“ turnyre.

Treneris: Carlosas Borello, 63 metų specialistas, pats profesionaliai futbolo nežaidęs. Ilgametis rinktinės treneris, jai vadovavęs 1998–2012 m., sugrįžęs 2017-aisiais. Taip pat treniravo merginų U-17 ir U-20 rinktines. Būtent jis išvedė nacionalinę komandą į visus tris pasaulio čempionatus bei olimpines žaidynes, o U-20 rinktinę į tris pasaulio jaunimo čempionatus.

Žvaigždės: didžiausia rinktinės žvaigždė yra 28 metų Estefania Banini, žaidžianti 10-uoju numeriu pažymėtais marškinėliais. „Levante“ klubo kūrybinga saugė turi daugiausia aukšto lygio futbolo patirties.

Tikslas: aiški D grupės autsaiderė. Bent vieno mačo laimėjimas prilygtų kone stebuklui, tačiau vien patekimas į čempionatą pirmą kartą nuo 2007 m. jau yra pasiekimas.

Argentinos moterų futbolas vis dar nėra visiškai profesionalus, o šių metų kovą „San Lorenzo“ klubas tapo pirmuoju, pasiūliusiu savo žaidėjams profesionalius kontraktus. Algų ir sąlygų nelygybė tarp moterų ir vyrų futbolininkų Argentinoje vis dar didžiulė. Šalies federaciją nuolat lydi skandalai, o tarp 2015 ir 2017 m. moterų rinktinė net nebuvo formuojama, neturėjo trenerio ir nesužaidė nė vieno mačo. Futbolininkės buvo priverstos kovoti su savo federacija dėl bent kokio finansavimo ir galimybių atstovauti šaliai.

JAPONIJA

FIFA reitingas:

Pasiekimai: 2011 m. pasaulio čempionės, 2015 m. pralaimėjo finale. 2012 m. olimpinėse žaidynėse iškovojo sidabrą, 2014 ir 2018 m. laimėjo Azijos taurę.

Trenerė: Asako Takakura, 51 metų specialistė, profesionaliai sužaidusi virš 200 rungtynių klube ir 79 mačus Japonijos moterų rinktinėje. Rinktinėje ji debiutavo vos 16 metų. Kaip trenerė su Japonijos merginų U-17 rinktine laimėjo pasaulio čempionatą, vėliau su U-20 rinktine užėmė trečiąją vietą šios amžiaus grupės pasaulio pirmenybėse. Nacionalinę moterų rinktinę treniruoja nuo 2016-ųjų.

Žvaigždės: Saki Kumagai nuo 2013 m. žaidžia „Lyon“ gretose ir su ekipa laimėjo keturis pastaruosius Čempionų lygos titulus. Patyrusi 28 metų atraminės saugės ir gynėjos pozicijose žaidžianti futbolininkė rinktinėje debiutavo būdama 17-os ir jau sužaidė 104 rungtynes.

Tikslas: pastaruosiuose dviejuose čempionatuose finalą pasiekusi Japonijos rinktinė yra gerokai atjaunėjusi, tik dvi žaidėjos rungtyniauja užsienyje. Sunku tikėtis, kad japonės pakartos ankstesniuosius pasiekimus, lubomis greičiausiai taps ketvirtfinalis ar net aštuntfinalis.

E GRUPĖ

KANADA

FIFA reitingas: 5

Pasiekimai: 2003 m. pasaulio čempionate iškovojo 4 vietą, 2015 m. pasiekė ketvirtfinalį. 2012 ir 2016 m. olimpinės bronzos medalininkės.

Treneris: Kennethas Heineris-Molleris, 48 metų danas, didelių aukštumų kaip žaidėjas nepasiekęs. Futbolo gerbėjams labiau žinomas Christianseno pavarde, mat Moller yra jo žmonos pavardė, jis ją pasiėmė po vedybų. Trenerio karjerą pradėjo 2002 m., padirbęs su jaunimu ėmėsi treniruoti moteris. 2006–2013 m. vadovavo Danijos moterų rinktinei, su ja dalyvavo 2007 m. pasaulio čempionate. Ten danės neišėjo iš grupės. 2015 m. tapo Kanados rinktinės trenerio asistentu, o nuo 2018 m. komandai jau vadovauja pats.

Žvaigždės: 35 metų veteranė puolėja Christine Sinclair išlieka didžiausia Kanados rinktinės žvaigžde ir viena svarbiausių žaidėjų. Rinktinei ji atstovavo jau 282 kartus ir įmušė net 181 įvartį – iki Ammy Wambach pasaulio rekordo jai trūksta tik 3 taiklių smūgių į vartus.

23 metų gynėja Kadeisha Buchanan jau yra sužaidusi 88 rungtynes rinktinėje, o klubiniame futbole žaidžia stipriausioje pasaulio komandoje – „Lyon“. 2015 m. pasaulio pirmenybėse ji buvo pripažinta geriausia jaunąja žaidėja.

Naujosios kartos žvaigždė – kūrybinga saugė Jessie Fleming, dar yra tik 21-erių, bet rinktinėje sužaidusi jau 65 rungtynes. Nors vis dar žaidžia tik universiteto komandoje JAV, tačiau su rinktine jau dalyvavo tiek planetos pirmenybėse, tiek olimpinėse žaidynėse.

Tikslas: medaliai. Kanadai reikia užimti pirmąją vietą grupėje, tokiu atveju iki pat pusfinalio netektų žaisti nei su JAV, nei su Vokietija, nei su Anglija, nei su Prancūzija.

KAMERŪNAS

FIFA reitingas: 46

Pasiekimai: rinktinei – tai antrasis pasaulio čempionatas. 2015 m. žaidė aštuntfinalyje.

Treneris: Alainas Djeumfa, 46 metų kamerūnietis, pats profesionaliai futbolo nežaidęs. Iki šiol dirbęs tik Kamerūno vyrų futbolo klubuose, o moterų rinktinėje atsidūrė kaip fizinio rengimo treneris. Vyriausiuoju treneriu paskirtas tik 2019 m. sausį.

Žvaigždės: Gabrielle Onguene, Rusijoje žaidžianti 30 metų puolėja, įmušė pergalingą įvartį 2015 m. pasaulio čempionato rungtynėse su Šveicarija, išvedusį Kamerūną į aštuntfinalį. Jos įvartis Afrikos tautų turnyre į Malio rinktinės vartus išvedė Kamerūną į šias planetos pirmenybes. Tikra komandos gelbėtoja.

Tikslas: išeiti iš grupės. Komanda yra patyrusi, žaidėjų amžiaus vidurkis siekia 27 metus. Komandoje yra 12 iš 13-os praėjusio čempionato aštuntfinalyje žaidusių futbolininkių. Tiesa, kamerūnietės nuo praėjusių metų lapkričio sužaidė tik trejas rungtynes aukščiausiame lygyje, o šalies moterų čempionatas dar nėra prasidėjęs. Ši netvarka ir žaidimo laiko trūkumas gali atsiliepti skaudžiai.

NAUJOJI ZELANDIJA

FIFA reitingas: 19

Pasiekimai: dalyvavo 4 čempionatuose, niekada neįveikė grupės etapo.

Treneris: Tomas Shermanni, 64 metų škotas, trumpai žaidęs Anglijoje, vėliau gimtinėje, Australijoje bei Naujojoje Zelandijoje. Yra vadovavęs tiek vyrų, tiek moterų klubams, o rinktinių lygyje treniravo Australiją (1994–1996 ir 2005–2012) ir JAV (2013–2014). Naujosios Zelandijos rinktinei vadovauja nuo 2018-ųjų.

Žvaigždės: Abby Erceg – patyrusi 29 metų gynėja, rungtyniaujanti JAV moterų futbolo pirmenybių čempionės Šiaurės Karolinos „Courage“ komandoje. 16-os debiutavusi rinktinėje, ši veteranė dalyvaus jau ketvirtajame pasaulio čempionate.

Tikslas: iki šiol per 4 pasaulio čempionatus zelandietės įmušė vos 7 įvarčius per 12 rungtynių ir niekada nelaimėjo mačo. Pergalė prieš Kamerūną ir taškas per kitas dvejas rungtynes leistų pasiekti aštuntfinalį. To komanda ir sieks.

NYDERLANDAI

FIFA reitingas: 8

Pasiekimai: 2015 m. debiutavo pasaulio pirmenybėse ir pasiekė aštuntfinalį. 2017 m. Europos čempionės.

Trenerė: Sarina Wiegman, 49 metų trenerė, pati Nyderlandų moterų rinktinėje sužaidusi 104 rungtynes. 7 metus treniravo Haagos ADO moterų komandą, o nuo 2014-ųjų su pertraukomis buvo rinktinės trenerių asistentė. Vyr. trenere tapo 2017 m. ir iškart su komanda laimėjo Europos čempionatą bei FIFA „The Best“ rinkimuose buvo pripažinta geriausia pasaulio trenere.

Žvaigždės: Jackie Groenen – 2010 metų Europos jaunimo iki 17 metų dziudo bronzos medalininkė, būdama 17 metų pasirinko futbolą. Vėliau bandė pakeisti rinktinę ir atstovauti Belgijai, bet UEFA to neleido. Su Nyderlandų rinktine triumfavo 2017-ųjų Europos čempionate, buvo išrinkta į simbolinę turnyro komandą. Atstovauja „Manchester United“.

Lieke Mertens – „Barcelona“ klubo puolėja, geriausia 2017 m. Europos čempionato žaidėja ir geriausia 2017 m. Europos ir pasaulio futbolininkė.

Tikslas: Europos čempionės tikrai svajoja apie medalius, tačiau jauna ir mažai patirties turinti komanda (amžiaus vidurkis – 25) nebūtinai išpildys sirgalių viltis. Tiesa, Nyderlandų moterų futbolas į priekį žengia septynmyliais žingsniais ir šiame čempionate gali užgimti dar ne viena ryški olandų žvaigždė.

F GRUPĖ

JAV

FIFA reitingas: 1

Pasiekimai: 1991, 1999 ir 2015 m. pasaulio čempionės; 1996, 2004, 2008 ir 2012 m. olimpinės čempionės.

Trenerė: Jill Ellis, 52 metų anglė, su tėvais į JAV persikėlusi būdama 15 metų. Profesionaliai futbolo nežaidė. 14 metų vadovavo dviem JAV aukštųjų mokyklų komandoms, jai iki šiol priklauso visų laikų pergalių rekordas (248 perg., 63 pral., 11 lyg.). Dirbusi su jaunimo rinktinėmis, kelerius metus buvusi asistente, vyriausiąja rinktinės trenere ji tapo 2014-aisiais. 2015 metais amerikietėms tapus pasaulio čempionėmis J. Ellis buvo pripažinta geriausia pasaulio moterų futbolo trenere.

Žvaigždės: po fiasko 2016 m. olimpinėse žaidynėse, kai amerikietės nepasiekė net pusfinalio, į rinktinę įlieta jauno kraujo, sužibo daug naujų talentingų žaidėjų. Amerikietės turi daugiau aukščiausios klasės atakuojančių futbolininkių, nei reikia, ir drąsiai vieną kitą galėtų paskolinti kitoms rinktinėms.

Visų akys puolime pirmiausia kryps į 29-erių puolėją Alex Morgan. 101 įvartis rinktinėje ir puiki forma pastaruosius 18 mėnesių rodo, kad veteranė dar gali žibėti aukščiausiame lygyje. 33 metų Megan Rapinoe irgi atsigavo po traumų. Tai kūrybinga žaidėja, sukurianti progų komandos draugėms, ir viena rinktinės kapitonių, turinti svarų žodį rūbinėje.

Tikslas: čempionių taurė ir aukso medaliai. Tačiau amerikietėms trūksta užtikrintumo ir patirties kitoje aikštės pusėje – gynyboje. Komandai trūksta patyrusių aukšto lygio gynėjų, o dažnai šioje grandyje rungtyniauja Chrystal Dunn, kurios natūrali pozicija yra aikštės viduryje ar net arčiau varžovų vartų. Gynyba amerikietėms gali labiausiai kišti koją.

TAILANDAS

FIFA reitingas: 34

Pasiekimai: antras čempionatas, 2015 m. neįveikė grupės etapo.

Treneris: Nuengrutai Srathongvianas, 47 metų treneris, žaidęs futbolą ir žolės riedulį, neseniai pakeitęs lytį ir tapęs vyru. 1995 m. su Tailando moterų žolės riedulio rinktine N. Srathongvian, dar būdama moteris, laimėjo auksą Pietryčių Azijos šalių žaidynėse. Tailando rinktinę treniravo 2014–2015 m., prie komandos vairo sugrįžo 2017-aisiais.

Žvaigždės: JAV gimusi Miranda Nild (arba Suchawadee Nildhamrong) yra viena geriausių puolėjų Kalifornijos universiteto istorijoje, savo pirmajame sezone įmušusi 13 įvarčių. Ji jau žaidė pasaulio pirmenybėse 2015 m., o dabar yra viena svarbiausių rinktinės žaidėjų ir pirma pagal pavojų prie varžovių vartų.

Tikslas: laimėti bent 1 mačą. 2015-aisiais turnyre Kanadoje tailandietės praleido net 10 įvarčių per trejas rungtynes, tačiau vis tiek iškovojo pergalę, kai 3:2 įveikė Dramblio Kaulo Kranto rinktinę. To pasiekti aštuntfinaliui nepakako. Nors komandos gynyba atrodo geriau, bet šiemet pergalių pasiekti greičiausiai nepavyks.

ČILĖ

FIFA reitingas: 39

Pasiekimai: pasaulio čempionato debiutantės.

Treneris: Jose Letelieris, 53 metų buvęs vartininkas, didelių aukštumų futbole nepasiekęs. Su „Colo-Colo“ moterų komanda laimėjo 10 iš eilės šalies moterų čempionatų bei „Copa Libertadores“ turnyrą. 2015 m. tapo Čilės moterų rinktinės techniniu direktoriumi ir treneriu, 2018 m. Pietų Amerikos čempionate („Copa America“) su rinktine pasiekė finalą ir tai garantavo kelialapį į planetos pirmenybes.

Žvaigždės: Christiane Endler – PSG klubo vartininkė, tiesa – ne pagrindinė. Vis dėlto Čilės rinktinėje jos talentas nekvestionuojamas, o atletiškumas ir reakcija stebina daugelį pasaulio futbolo specialistų. Galime tikėtis, kad autsaiderių vartų sargė tikrai turės nemažai progų parodyti savo talentą gelbėdama komandą nuo įvarčių.

Tikslas: Čilės futbolininkės patekusios į pirmenybes sužaidė net 11 draugiškų rungtynių su čempionato dalyvėmis, Australijoje net sugebėjo įveikti vietos rinktinę. Tiesa, per du mačus su JAV praleido 9 įvarčius, australės joms atsirevanšavo 5:0, olandės sumušė net 7:0, patirti du pralaimėjimai prieš Jamaiką.

Komandos talento įveikti tailandietes pakaks, tačiau galimi skaudūs pralaimėjimai JAV ir Švedijai greičiausiai neleis čilietėms svajoti apie aštuntfinalį.

ŠVEDIJA

FIFA reitingas: 9

Pasiekimai: 2003 m. pasaulio vicečempionės, 1984 m. Europos čempionės. 2016 m. olimpinėse žaidynėse pralaimėjo tik finale.

Treneris: Peteris Gerhardssonas, 59 metų buvęs puolėjas, 2009–2016 m. treniravęs vyrų „Hacken“ klubą, su juo laimėjo Švedijos taurės turnyrą, 2013 m. didžiausio šalies dienraščio buvo pavadintas geriausiu metų treneriu. Nuo 2017 m. vadovauja moterų nacionalinei rinktinei.

Žvaigždės: Švedija turi 6 futbolininkes, sužaidusias daugiau nei 100 rungtynių rinktinėje, tačiau niekas neprilygsta 34-erių atakuojančiai saugei Caroline Seger – 193 rungtynės. Vis dar aukščiausios klasės žaidėja yra puiki atakų organizatorė, kartais įmušanti ir pati (27 įvarčiai rinktinėje).

Vartininkei Hedvig Lindahl jau net 36-eri, tačiau ji išlieka viena geriausių ir patikimiausių pasaulyje (157 rungtynės rinktinėje). Ji puikiai perpranta žaidimą ir organizuoja komandos gynybą, tad yra pagrindinis švedžių ginklas.

Tikslas: pakartoti olimpinių žaidynių sėkmę. Bet tai padaryti gali būti itin sunku. Iš grupės švedės tikrai išeis, tačiau gynyba besiremiančiai rinktinei ypač trūksta įvarčių. Viena geriausių ekipos puolėjų Sofia Jakobsson rinktinėje per 100 mačų yra pasižymėjusi tik 17 sykių.

2019 FIFA moterų pasaulio futbolo čempionato transliacijos per LRT:

TIK PORTALE LRT.lt 06.24 d. 21.50 val. Aštuntfinalis. Tiesioginė transliacija iš Paryžiaus.

TIK PORTALE LRT.lt 06.25 d. 21.50 val. Aštuntfinalis. Tiesioginė transliacija iš Reno.

TIK PORTALE LRT.lt 06.27 d. 21.50 val. Ketvirtfinalis (1). Tiesioginė transliacija iš Havro.

TIK PORTALE LRT.lt 06.28 d. 21.50 val. Ketvirtfinalis (2). Tiesioginė transliacija iš Paryžiaus.

TIK PORTALE LRT.lt 06.29 d. 15.50 val. Ketvirtfinalis (3). Tiesioginė transliacija iš Valansjeno.

TIK PORTALE LRT.lt 06.29 d. 19.20 Ketvirtfinalis (4). Tiesioginė transliacija iš Reno.

07.02 d. 21.50 val. Pusfinalis (1). Tiesioginė transliacija iš Liono.

07.03 d. 21.50 val. Pusfinalis (2). Tiesioginė transliacija iš Liono.

07.06 d. 17.50 val. Rungtynės dėl 3 vietos. Tiesioginė transliacija iš Nicos.

07.07 d. 17.50 val. Finalas. Tiesioginė transliacija iš Liono.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi