Sportas

2019.06.05 14:14

Dopingo skandalas Šuklinui kainuos ne tik olimpinį sidabrą, bet ir solidžią pinigų sumą

atnaujinta 16.42
LRT.lt, LRT TV naujienų tarnyba2019.06.05 14:14

Londono olimpiados prizininkas Jevgenijus Šuklinas pastaruoju metu gyvena ne pačiomis geriausiomis nuotaikomis. Buvęs irkluotojas, kaltinamas neleistinų preparatų vartojimu, sulaukė prastų naujienų, esą teigiamas buvo ir buvusio sportininko neišgelbėjo B testo tyrimas. J. Šuklinas, tikėtina, neteks ir medalio, ir už laimėjimą gautos premijos.

Pats buvęs sportininkas LRT TELEVIZIJOS naujienų tarnybai telefonu patvirtino, jog naujienas jau girdėjo, tačiau lengvai pasiduoti neketina.

„Gavau atsakymą, kad B mėginio rezultatai atitinka A mėginio rezultatus. Nesiuntė detalių išvadų, tiesiog paprastai – B atitinka A testą.

„Tiesiog buvo atsiųsta laiškas, jog B mėginys sutampa su A. Nebuvo prisegta kokių nors  rezultatų. Buvo viena eilutė – „atitinka A“. Kažkas tokio. Dabar laukiame disciplinarinės komisijos. Bet ką ten? Susirinko ten žmonės, kurie nei įpareigoti, nei ką. Ne mokslininkai, o tiesiog žmonės iš įvairių sričių, kaip  atskiras organas. Nuotoliniu būdu dlyvavau konferencijoje, pasisakiau. Jie teigė, jog „supranta, bet negalintys nepasitikėti laboratorijų išvadomis”. Visgi čia yra neaiškumų, reiks kreiptis į arbitražinį teismą“, – telefonu su LRT TELEVIZIJOS naujien7 tarnyba kalbėjo J. Šuklinas.

Buvęs sportininkas teigė, jog nesiims jokių tolimesnių veiksmų, kol negaus oficialaus laiško iš Tarptautinio olimpinio komiteto (TOK) disciplinarinės komisijos. Sulaukęs laiško, J. Šuklinas bandys ieškoti finansinės paramos Sporto arbitražo teismo (CAS) išlaidoms. 

„Vienas posėdis kainuoja 30 tūkstančių eurų, plius, juridinės paslaugos. Taip pat reikia kažkokio mokslininko, nes pas mus Lietuvoje nėra tokių specialistų. Radome vieną Kanadoje, bet ten honoraras sieks vos ne 50 tūkst. eurų. Ten aukšto lygio mokslininkai. Susikaupia labai didelė pinigų suma“, – tvirtino pašnekovas. 

Irkluotojui gali tekti grąžinti 58 tūkstančių eurų premiją, gautą už olimpinį sidabro medalį. Po karjeros pabaigos buvęs atletas už laimėjimus gauna ir valstybinę rentą, tad gali tekti grąžinti ir ją. Bendra suma, kurią J. Šuklinui gali tekti paaukoti, siekia apie 100 tūkstančių eurų.

Jeigu J. Šuklino atveju pasitvirtins blogiausias scenarijus, Lietuvos tautinis olimpinis komitetas (LTOK) ir turės pasirūpinti, jog sportininkas grąžintų medalį ir valstybinę piniginę premiją. Apie tai su LRT TELEVIZIJOS naujienų tarnyba kalbėjusi LTOK prezidentė Daina Gudzinevičiūtė tikino, dar negavusi oficialaus laiško su disciplinarinės komisijos posėdžio nutarimu.

„Čia naujiena turbūt ir nelabai nauja, bet oficialiai tokių duomenų neturime, – aiškino LTOK prezidentė D. Gudzinevičiūtė. – Tiesiog laukiame galutinės išvados. Galutinė išvada paprastai yra Tarptautinio olimpinio komiteto Disciplinarinės komisijos posėdžio nutarimas, kurio aš iki šiol dar neturiu.“

Primename, jog 2012-ųjų Londono olimpiadoje 200 metrų vienviečių kanojų rungtynes J. Šuklinas iškovojo sidabro medalį.

„Turiu pasakyti, kad niekada nevartojau draudžiamų preparatų, man sportas yra asmeninis iššūkis įrodyti sau, kad galiu kažką pasiekti. Visada bendradarbiaudavau su dopingo kontrolieriais, nesu jokių įspėjimų gavęs, todėl esu šimtu procentu savimi įsitikinęs. Prieš olimpiadą atsisakiau ir bet kokių maisto papildų, kuriuos paprastai vartojau, niekad nevartojau vaistų.

Peržiūrėjau dabar savo dienoraščius varžybų, per tą laiką tikrai buvau tikrintas, dabar sunku pasakyti, bet virš 50-ies kartų. Ir prieš olimpines žaidynes, ir per visą sezoną, ir iškart po olimpinio finalo. Tada (po finalo – LRT.lt) laukėme ilgai. Po mėnesio gal gavome neigiamą atsakymą iš kraujo mėginio, gal po poros mėnesių ir šlapimas buvo patikrintas. Iškart po olimpiados dar atvyko pas mane į namus tikrinti. Septyneri metai praėjo, sunku jau viską atsiminti“, – vasarį LRT.lt pasakojo J. Šuklinas

Žinių apie įtarimus dopingo vartojimu lietuvis sulaukė šių metų vasarį, gavęs laišką, kur buvo kaltinamas dopingo vartojimu žaidynių metu. Tiesa, laiške buvo nurodyta neteisinga, Daluzyan pavardė. Armėnijos sportininkė Melanie šia pavardė praėjusių metų pabaigoje buvo diskvalifikuota už dopingo vartojimą. 

Tačiau visi kiti duomenys padėjo identifikuoti būtent J. Šukliną. Ir laiškas atvyko į Lietuvą, o ne į Armėniją.

Dopingo testai retrospektyviai atliekami nuo 2004-ųjų, juos atlieka Pasaulinės dopingo agentūros (WADA) laboratorija Lozanoje. Būtent ten yra saugomi daugybė buteliukų su įvairių sportininkų mėginiais, kuriuos galima tikrinti pažangesniais metodais, jie yra laikomi dešimt metų. Praėjus numatytam laikotarpiui, buteliukai yra tiesiog sunaikinami.

Susiklosčius tokiai situacijai, pasikeis ir medalių rikiuotė. Sidabro medalis bus įteiktas trečiąją vietą užėmusiam rusui Ivanui Štiliui, bronza atiteks ketvirtam finišavusiam ispanui Sete`ui Benevidesui.

Taip pat skaitykite:

J. Šuklino dopingo istorija rimta: tikrinamas „B“ mėginys, steroidas skirtas raumenų auginimui

B mėginio rezultato laukiančiam Šuklinui – neguodžianti specialistų prognozė

Kaltinimų dopingo vartojimu sulaukęs Šuklinas viliasi, jog bus išteisintas

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.