2019.06.03 10:12

Rokas Skurdauskas apžvelgia: apie komandinio žaidimo svarbą ir grožį priminę „Warriors“ triumfavo Toronte

Rokas Skurdauskas, LRT.lt 2019.06.03 10:12

Ankstyvą pirmadienio rytą Oklando „Golden State Warriors“ 109:104 palaužė aikštės šeimininkus Toronto „Raptors“ krepšininkus ir iš pastarųjų NBA finale atėmė namų pranašumą. Serija keliasi į Kaliforniją, kur ekipos sužais ateinančius du mačus. LRT.lt žurnalistas ir NBA komentatorius Rokas Skurdauskas apžvelgia pagrindinius faktorius, nulėmusius Steve`o Kerro auklėtinių pergalę ir jų reikšmę tolimesniems susitikimams.

„Strenght in numbers“ – Oklando klubo šūkis. Jis teigia, kad sėkmė aikštėje yra paremta komandiniu žaidimu ir didele rotacija. Kai atkrintamosiose varžybose dauguma komandų nuo suolo į aikštę leidžia ne daugiau nei 3 krepšininkus, „Warriors“ rotacija didesnė.  Tai leidžia startiniam penketui pailsėti prieš lemiamas susitikimo akimirkas, o varžovams sunkiau nuspėti, kuris žaidėjas imsis iniciatyvos. Nutiko taip, kad jos ėmėsi beveik visi 6 atsarginiai NBA čempionų nariai.

Po pirmosios mačo dalies atrodė, kad tai – klaida. Nuo suolo ant parketo pasirodę Kalifornijos ekipos krepšininkai buvo pelnę tik 2 taškus. Palyginimui, „Raptors“ atsarginiai žaidėjai tuo metu jau turėjo 19 taškų, iš kurių už 12 buvo atsakingas įžaidėjas Fredas VanVleetas.

Būtent per pirmuosius du kėlinius „Raptors“ visiškai dominavo ir antrojo kėlinio viduryje turėjo 12 taškų pranašumą – 47:35. Čempionų gretose iki tada solidžiai rungtyniavo tik Klay`us Thompsonas. Visi kiti turėjo nuvilti klubo gerbėjus.

Stephenas Curry prametė pirmus keturis bandymus „iš žaidimo“. Draymondas Greenas, savo ruožtu, realizavo 2 iš 6 metimų. Jonas Jerebko, Alfonzo McKinnie ir DeMarcusas Cousinsas šaudė pro šalį, o Andre Iguodala į krepšį išvis nežiūrėjo.

Čia atsibudo D. Greenas – aukštaūgis ėmė provokuoti vieną pražangą po kitos ir gynyboje griauti visus „Raptors“ planus. Jam geriausiai talkino S. Curry. Įžaidėjas rungtynių pradžioje nekaip jautėsi ir vienu metu net turėjo grįžti į rūbinę. Grįžęs jis jautėsi geriau – per paskutines 4 pirmosios pusės minutes gynėjas pelnė 12 taškų ir padėjo iki tol labai prastai rungtyniavusiems „Warriors“ sumažinti atsilikimą iki 5 taškų prieš prasidedant ilgajai pertraukai – 59:54.

Pailsėję NBA čempionai įjungė aukščiausią pavarą ir parodė tą legendinį „trečiojo kėlinio „Warriors“ žaidimą, kurį lygos žiūrovai regi nuo pirmojo titulo 2015 metais. Oklando ekipa antrąją mačo dalį pradėjo 20:0 atkarpa – tai didžiausias toks spurtas NBA finalų istorijoje per daugiau nei 40 metų.

A. Iguodala pelnė 5 taškus iš eilės, K. Thompsonas ir S. Curry toliau kankino Toronto klubo gynybą taikliais šūviais iš sudėtingų situacijų. S. Livingstonas vis sėkmingiau kirsdavo į baudos aikštelę ir ten, priėmęs perdavimą iš D. Greeno, lengvai rinko taškus. Aikštėje net pasirodė prieš tai serijoje minučių negavęs australas Andrew Bogutas, kuris pelnė 6 taškus po komandos draugų „alley-oop“ perdavimų.

Didžiulis faktorius buvo ir D. Cousinsas, kuris puikiai talkino D. Greenui ir vis rasdavo laisvą komandos draugą po krepšiu ar prie trijų taškų linijos. Tai padarė čempionų puolimą dar labiau nenuspėjamą ir nesustabdomą. Kitoje aikštės pusėje „Raptors“ metimai tiesiog nekrito. Vienintelis, sugebėjęs sėkmingai rungtyniauti trečiajame ketvirtyje buvo Kawhi Leonardas. Puolėjas daug žaidė vienas prieš vieną. Dengiamas dviejų, o kartais net trijų oponentų, puolėjas per kėlinį pelnė 10 taškų ir pasirūpino, kad viltis serijoje iškovoti antrąją pergalę išliktų gyva.

Kanadiečių laimei ir „Warriors“ gerbėjų bei krepšininkų siaubui, paskutiniajame ketvirtyje traumą atakuodamas iš toli patyrė K. Thompsonas. Krepšininkas pasitempė pakinklio raumenį ir turėjo palikti aikštę iki finalinės sirenos likus 8 minutėms. Tai jau buvo antroji čempionų trauma šiame susitikime – prieš tai Kevonas Looney susimušė raktikaulį ir taip pat nebegrįžo ant parketo.

Atrodė, kad vienu metu abi ekipos užmiršo, kaip pulti. Oklando ekipos gretose prieš tai 3 tolimus šūvius pataikęs Quinnas Cookas bijojo žiūrėti į krepšį. Agresyviai nebežaidė ir D. Cousinsas, kuris įprastai naudojasi kiekviena proga atlikti metimą. D. Greenas ėmė dalinti kamuolius varžovams, o S. Curry bandymai taip pat nebepasiekė tikslo.

„Raptors“ atakų baigtis buvo panaši – F. VanVleetas ir K. Leonardas švaistė vieną patogų šansą po kito – rezultatas daugiau nei 3 minutes išliko 106:98 svečių naudai. Netrukus Toronto krepšininkai sukūrė trumpą 6:0 atkarpą ir likus 27 sekundėms iki mačo pabaigos sumažino atsilikimą iki 2 tašlkų.

Nickas Nurse‘as paskatino savo auklėtinius spausti varžovus ir bet kokia kaina perimti kamuolį arba, jei tai nepavyks, prasižengti. Likus mažiau nei 10 sekundžių iki finalinės sirenos planas beveik pavyko – du krepšininkai spaudė S. Curry, kuris atliko labai rizikingą perdavimą S. Livingtonui, kuris šiaip ne taip atrado A. Iguodala.

Puolėjas gavo kamuolį prie tritaškių metimos linijos visiškai laisvas. Jis pasižiūrėjo į krepšį, prisitaikė ir, sugaišęs dar papildomą sekundę, smeigė tritaškį, nuskandinusį „Raptors“ viltis švęsti pergalę.

Taktiškai „Warriors“ neatliko keitimų nuo pirmojo serijos mačo. Prieš K. Leonardą vis dar buvo dvigubinama gynyba – kiti krepšininkai buvo paliekami laisvi. Problema, kad jie tiesiog neišnaudojo progų – „Raptors“ pataikė tik 11 tritaškių iš 38. Palyginimui, pirmosiose rungtynėse tinklelį skrodė 13 iš 33. Neatrodo, kad skirtumas toks didelis, tačiau įtemptame mače tai nulėmė nugalėtoją.

Kitoje aikštės pusėje situacija vėl identiška – S. Curry judėjimas be kamuolio ir užtvaros bei D. Greeno aikštės matymas buvo kertinė puolimo dalis. Vienintelis skirtumas – šįkart prisijungė ir jau minėtas D. Cousinsas, iš kurio 6 rezultatyvių perdavimų kanadiečiai paprasčiausiai nelaukė.

Visa kita gerbėjams iš dalies turėtų priminti pirmąją „Raptors“ pergalę – nuo suolo kilę krepšininkai padarė savo darbą ir sumetė tuos metimus, kurie jiems sukuriami, kai gynyba koncentruojasi į lyderius.

Abi komandos turėjo po vieną mačą, kai jų atsarginiai žaidėjai pasirodė geriau nei įprastai. Teoriškai Toronto klubas turėtų gerai jaustis dėl savo šansų – neaiškios Kevino Duranto, K. Thompsono ir K. Looney galimybės pasirodyti aikštėje, S. Curry bei A. Iguodala taip pat turi sveikatos problemų, o Q. Cookas kitame mače tikriausiai nebesugebės pataikyti 3 ganėtinai sudėtingų tritaškių.

Serija keliasi į Oklandą, kur traumų iškankinti „Warriors“ turi didžiulį pranašumą. Atmosfera „Oracle“ arenoje būna nuostabi ir tai kartais trikdo varžovus. Vis dėlto, tuo nepavyks pasinaudoti, jei du ar trys svarbūs rotacijos žaidėjai negalės išbėgti į aikštelę.

Penktas sezonas NBA finale pagaliau atsiliepė čempionams. Jie – labiau pažeidžiami nei bet kada. Ar „Raptors“ sugebės užbaigti jų dinastiją, ar kovingumas bei komandinis krepšinis triumfuos dar kartą? Atsakymas į šį klausimą ims aiškėti ankstyvą ketvirtadienio rytą, kai 4 val. Lietuvos laiku šie klubai susigrums trečiąjį kartą.