Spalį startavęs Eurolygos sezonas, tradiciškai pažėręs ne viena netikėtumą, finišuos jau šį savaitgalį. Keturios stipriausios Europos krepšinio komandos susitiks Vitorijoje, kur susikaus dėl pagrindinio Europos klubinio krepšinio trofėjaus. Portalas LRT.lt kviečia iš arčiau susipažinti su tuo, kas ateinantį savaitgalį vyks krepšinio šventėje Ispanijoje.
Titulo medžioklėje vis dar aktyviai dalyvauja praėjusių metų čempionai Madrido „Real“, finale pralaimėję Stambulo „Fenerbahče“, ketvirti pernai likę Maskvos CSKA bei pirmą kartą nuo 2001–ųjų į finalo ketvertą prasibrovę Stambulo „Anadolu Efes“.
Pirmame pusfinalyje – emocingas turkiškas derbis
Penktą kartą iš eilės į finalo ketvertą patekę Stambulo „Fenerbahče“ krepšininkai, vadovaujami legendinio Željko Obradovičiaus, kasmet yra vadinami turnyro favoritais, tačiau taurę į viršų kėlė tik vieną kartą – 2017-aisiais.
Du kartus buvo pralaimėti finalai (2016–aisiais ir 2018–aisiais), viename sezone finalo ketverte Turkijos ekipa liko be pergalių (2015–aisiais).
Reguliariajame sezone Turkijos komanda gerino ne vieną rekordą. Visų pirma, daugkartiniams savo šalies čempionams pavyko pasiekti geriausią naujausio Eurolygos modelio rezultatą ir per 30 rungtynių iškovoti 25 pergales. Kitas įspūdingas rodiklis – buvo laimėtos visos 15 rungtynių savo namų arenoje. Demonstruodama tokius rezultatus „Fenerbahče“ ganėtinai nesunkiai tapo reguliaraus sezono laimėtoja.
Atkrintamosiose turkų laukė paskutinę sekundę į nuvažiuojantį ketvirtfinalio traukinį įšokęs Kauno „Žalgiris“. Būtent kauniečiai tapo pirmąja komanda, nugalėję turkus jų namų aikštėje, kai antrose serijos rungtynėse laimėjo 82:80.
Nepaisant to, Ž. Obradovičiaus auklėtiniai vėliau du kartus laimėjo Kaune ir taip užsitikrino vietą eiliniame finalo ketverte.
Tačiau tada prasidėjo sunkumai. Ilgą laiką traumuotas buvęs Janas Vesely po ketvirtfinalio vėl iškrito iš rikiuotės, pirmajame mače Kaune susižeidė Nikola Kaliničius, Turkijos taurės dvikovoje traumą gavo Luigi Datome, taip pat jau nuo vasario pradžios nerungtyniauja Joffrey Lauvergne`as.

Jau anksčiau paskelbta, jog du pastarieji krepšininkai finalo ketvertą tikrai praleis, o J. Vesely ir N. Kaliničiaus situacija paaiškės tik prieš pat rungtynes.
Su tuo, jog Turkijos komandos favoritės statusas susvyravo, sutinka ir „TV Play Sports“ komentatorius Rytis Vyšniauskas.
„Kai žaidžiamas toks formatas, kur viską lemia vienerios rungtynės, tai faktas, kad komanda, neturėdama trijų-keturių geriausių žaidėjų nebeatrodo tokia akivaizdi favoritė. Nežinau, ar tokiame formate apskritai galima ieškoti favoritų. Šiemet į finalo ketvertą pateko pirmos keturios reguliaraus sezono komandos ir visos jos yra labai aukšto lygio. Vertinant visą sezoną, tai „Fenerbahče“ yra geriausia Europos komanda, tačiau jei komanda žaidžia be tiek lyderių - tai viską keičia“, – portalui LRT.lt kalbėjo R. Vyšniauskas.
Tokiomis aplinkybėmis turėtų dar labiau išaugti Kosto Slouko ir Marko Guduričiaus svarba Turkijos komandai. Graikų įžaidėjas garsėja kaip puikus svarbių rungtynių specialistas, tuo tarpu Marko Guduričius sužaidė puikią seriją su „Žalgiriu“(vid. 13 taškų ir 14 naudingumo balų per rungtynes), ir bus vienas pagrindinių kandidatų pakeisti iškritusius lyderius.
Pasinaudoti varžovų sunkumais bandys kita Stambulo ekipa – pirmą kartą per aštuonuolika metų tarp keturių stipriausių komandų patekusi „Anadolu Efes“ komanda.
Šuolis po praėjusio sezono buvo tikrai neeilinis – vos 7 laimėjimus iškovojusi ir paskutinėje vietoje likusi Stambulo ekipa šiemet puikiai atliko namų darbus, susirinko konkurencingą sudėtį ir su 20 pergalių reguliariajame sezone liko ketvirti.
„Anadolu Efes“ strategas Erginas Atamanas dažnai yra laikomas gana konservatyviu treneriu, tačiau šiemet jo žaidėjai gauna daug laisvės ir sėkmingai ją išnaudoja. Vienas tokių – po praėjusio sezono iš Kauno „Žalgirio“ atvykęs Vasilije Micičius, neseniai ir pats pripažinęs, jog Atamano taktinės schemos jam yra parankesnės, negu pernai jo strategu buvusio Šarūno Jasikevičiaus.
Šiemet serbas Eurolygoje vidutiniškai renka po 12,1 taško, 13,9 naudingumo balo ir yra antras naudingiausias ekipos krepšininkas. Jo indėlis buvo pastebimas ir ketvirtfinalio serijoje su „Barcelona“, kur penkių mačų akistatoje gynėjas rinko po 12,8 taško, atliko po 6,6 rezultatyvaus perdavimo ir kaupė po 15,8 naudingumo balo per mačą.

„Dabar „Anadolu Efes" yra geriausias šansas kabintis - į finalo ketvertą jie vyksta be didesnių problemų, visi žaidėjai sveiki, pagerinę savo formą ketvirtfinaliams, – E. Atamano komandos pliusus vardino Rytis Vyšniauskas. – Vasilije Micičius žaidžia karjeros sezoną be didesnių nuopolių, tad dabar tikrai yra geriausias laikas jiems pabandyti iškovoti pergalę. Didelis šansas visai organizacijai pasiekti gal net aukščiausią tašką ir laimėti turnyrą. Prieš sezoną buvo puikiai pasiruošta su komplektacija, treneris netrukdo žaidėjams atsiskleisti. Perimetro žaidėjai ten diktuoja madas, tačiau „Anadolu Efes“ yra pajėgūs ir po krepšiu. Po kelių blankių sezonų jie šiemet investavo į sudėtį ir, panašu, neprašovė“.
Net ir prieš traumų išretintą „Fenerbahče“ E. Atamano auklėtiniams lengva nebus, tačiau šiemet jie jau įrodė, jog Eurolygoje laimėti prieš principinius varžovus gali – ketvirtajame reguliaraus sezono ture „Anadolu Efes“ triumfavo 89:83.
Ar CSKA pasieks revanšą už praėjusį sezoną?
Pernai sezone ilgą laiką dominavusi Maskvos CSKA komanda užstrigo svarbiausioje krepšinio metų fazėje – finalo ketverto varžybose.
Pirmąją vietą reguliariajame sezone iškovoję maskviečiai pusfinalyje susikovė su Madrido „Real“ ir buvo laikomi dvikovos favoritais, tačiau tokio savo statuso nepateisino ir ispanams nusileido 83:92.
Neradę jėgų atsitiesti, CSKA vėliau krito ir kovoje dėl trečios vietos prieš Kauno „Žalgirį“, tad natūralu, jog po tokio sezono vis garsiau buvo kalbama apie tai, jog vyriausiasis komandos treneris Dimitris Itoudis gali palikti savo postą.
Tačiau graikas kėdę išsaugojo ir šiemet turi turbūt paskutinį šansą išlaikyti trenerio poziciją ir kitam sezonui. Reguliariajame sezone rusai iškovojo 24 pergales, liko antri, o ketvirtfinalyje 3:1 nugalėjo finalo ketvertą savo mieste praleisiančius „Baskonia“ krepšininkus.

Rytis Vyšniauskas taip pat svarsto, jog dar vieno sezono be Eurolygos titulo CSKA vadovai netoleruotų ir su D. Itoudžiu neabejotinai būtų atsisveikinta.
„Dirbant CSKA treneriu, spaudimas yra tavo kasdienybė. Tai yra klubas, kuriam sezonas yra sėkmingas tik tada, kai tu laimi viską – tiek Eurolygą, tiek Vieningąją lygą (VTB). Kai ant vienerių rungtynių stovi viso sezono įvertinimas – aišku, tai nėra geros sąlygos treneriui dirbti. CSKA yra kasmetiniai finalo ketverto dalyviai, tačiau dėl įvairių priežasčių vis nepasiseka. Galbūt ir įtampa neleidžia jiems pasirodyti gerai svarbiausiu metu, nepaisant to, kad reguliariojo sezono metu komanda rungtyniauja gerai, treneris ją valdo. Sutinku, kad jei CSKA ir šiemet liktų be titulo, komandos vadovai jau imtųsi permainų“, – dėstė komentatorius.
Kaip įprasta, CSKA į priekį veda legionieriai. Šiemet komandoje pirmaisiais smuikais griežia 14,8 taško per rungtynes pelnantis Cory Higginsas, 14,5 meta Nando de Colo, solidų vaidmenį turi ir Willas Clyburnas, renkantis po 13,2 taško bei 6,9 atkovoto kamuolio per rungtynes. Beje, amerikietis buvo išrinktas ir į pirmąją Eurolygos sezono komandą.

Tačiau Maskvos ekipos kelyje stovi titulą ginanti Madrido „Real“ komanda, sieksianti tapti vos trečiuoju klubu, čempionų taurę laimėjusiu du kartus paeiliui – praeityje tai padaryti yra pavykę Tel Avivo „Maccabi“ ir Pirėjo „Olympiacos“ ekipoms.
Nors komanda po praėjusio sezono prarado naudingiausią finalo ketverto žaidėją Luką Dončičių, tačiau sudėtyje yra išlikusi didžioji dalis praėjusių metų triumfo autorių, žinančių, kaip žaisti svarbiausias sezono rungtynes.
Reguliariajame sezone karališkasis klubas laimėjo 22 kartus, liko treti ir ketvirtfinalyje gavo trigubą pasimatymą su Atėnų „Panathinaikos“. Nors graikai antroje sezono pusėje ženkliai pagerino savo žaidimą, Pablo Laso ekipa didelių sunkumų neturėjo ir laimėjo seriją 3:0.
Vienas pagrindinių sėkmingos serijos iniciatorių buvo komandos įžaidėjas Facundo Campazzo. Argentinietis per trejas atkrintamųjų rungtynes pelnydavo vidutiniškai po 12,3 taško, atlikdavo po 8,3 rezultatyvaus perdavimo bei rinkdavo net po 24,3 naudingumo balo per rungtynes.

Komandos įžaidėjui simpatijų neslėpė ir R. Vyšniauskas.
„Esu sakęs, kad F. Campazzo man yra pats estetiškiausias įžaidėjas Eurolygoje šį sezoną. Nuostabus žaidėjas, daug improvizuoja, tačiau priima gerus sprendimus ir yra padaręs neįtikėtinai didelę pažangą. Šiuo metu jis yra pasiekęs geriausią formą ir dažnai rungtynių pabaigose jis, o ne Sergio Llullas būna su kamuoliu savo rankose ir priima sprendimus, – sakė sporto komentatorius.
Tačiau nesakyčiau, kad jis bus pagrindinė figūra, nes visa Madrido komanda yra labai gerai sukomplektuota visose pozicijose, be to, įprastai tokios svarbiausios kovos yra S. Llullo laikas. Po traumų jis nesiekia savo geriausio žaidimo, tačiau su savo patirtimi vis tiek vaidina labai didelį vaidmenį. Prieš CSKA jie turi ir akivaizdų ūgio pranašumą – pernai pusfinalyje po krepšiu dominavo Gustavo Ayonas, taip pat yra ir Walteris Tavaresas. Bus įdomu stebėti, kuri komanda primes savo žaidimą - „Real“ su aukšta priekine linija, ar CSKA, kurios aukštaūgiai yra žemesni, tačiau mobilesni".
Kokių netikėtumų gali pateikti MVP rinkimai?
Tradiciškai po kiekvieno finalo ketverto turnyro yra renkami naudingiausi žaidėjai. Aišku, kad praėjusio sezono laimėtojas Luka Dončičius šio titulo negins, o favoritai atrodo ganėtinai aiškūs – Kostas Sloukas, Janas Vesely, Sergio Llullas, Willas Clyburnas ar Nando de Colo. Paklaustas apie tai, ar tokiame trumpame turnyre iššauti ir MVP titulą gali iškovoti mažesnę rolę savo komandoje turintis žaidėjas, R. Vyšniauskas pirmiausia atsiminė „Fenerbahče“ serbą.
„Jei reiktų žvelgti į komandas ir ieškoti mažiau tikėtinų pavardžių, „Fenerbahče“ ekipoje matyčiau Marko Guduričių, kuris sužaidė fantastinę seriją su Kauno „Žalgiriu“ ir apskritai žaidžia puikų sezoną, yra vienas didžiausių talentų, tad būtent jis gali tapti vienu iš kertinių komandos žaidėjų Vitorijoje, - pagyrų M. Guduričiui negailėjo R. Vyšniauskas.

„Anadolu Efes“ iš esmės yra komanda, kurioje nežinai, kas tave gali nubausti, labai priklauso nuo tritaškių, pataikančių ten yra labai daug. Labai gerų rungtynių šiemet yra turėjęs ir Krunoslavas Simonas, tad iš šios komandos nuspėti galima naudingiausią žaidėją labai sunku.
„Apie „Real“ jau užsiminau, ten gali sužaisti bet kas, pradedant gynėjais kaip Campazzo ar Llullas, baigiant aukštaūgiais Tavaresu, Ayonu ar Randolphu.
Jei CSKA pasiektų savo tikslą ir laimėtų Eurolygą, tai MVP neabejotinai taptų vienas iš jų „didžiojo ketverto“ narių – Cory Higginsas, Nando de Colo, Sergio Rodriguezas arba Willas Clyburnas. Būtent Clyburnas su Higginsu man šiemet paliko geriausią įspūdį“, – teigė R. Vyšniauskas.
Finalo ketverto varžybose pirmą kartą švilps moteris
Šių metų Eurolygos sezono finišas bus pažymėtas ir dar vienu pirmu kartu – svarbiausiose turnyro kovose pirmą kartą teisėjaus moteris. Ja tapo vokietė Anne Panther, teisėjaujanti Eurolygoje jau trečiąjį sezoną. Tokį organizatorių žingsnį R. Vyšniauskas vadina visiškai natūraliu ir tikėtu.
„Anne Panther nėra naujas veidas Eurolygoje, dirba su kitais elitiniais teisėjais. Mano manymu, tai yra visiškai tikėtas žingsnis, tačiau aš to asmeniškai nesureikšminu – nesvarbu, teisėjauja vyras ar moteris, reikia, kad teisėjas turėtų reikiamą kvalifikaciją. A. Panther sezono metu įrodė, kad nesutrinka ir svarbiose rungtynėse, yra dirbusi ir su Luigi Lamonica ir su kitais geriausiais teisėjais brigadoje. Labai džiaugiuosi už ją ir tikiuosi, kad finalo ketverte greitu metu bus ir lietuvių. Šiemet jau matėme Gytį Vilių, Artūras Šukys taip pat teisėjavo reguliariajame sezone, tad sezonas lietuviams buvo neblogas“ – teigė pašnekovas.

Eurolygos pusfinalio rungtynės vyks penktadienį, o akistata dėl trečios vietos ir finalas – sekmadienį.