Sportas

2019.05.19 10:00

Į elitą įsiveržęs Danas Rapšys – apie nervinančius skrydžius lėktuvais, motyvaciją ir naują „skūrą“

Paulius Cubera, LRT.lt2019.05.19 10:00

Pastarieji keleri metai panevėžiečiui Danui Rapšiui klostosi tiesiog įspūdingai. Į pasaulio plaukimo elitą įsiveržęs 23-erių atletas šiemet skina pergales naujai sukurtoje FINA čempionų lygoje ir vis garsiau apie save praneša plaukimo laisvuoju stiliumi rungties varžovams. Su portalu LRT.lt plaukikas kalbasi apie svarbiausias metų varžybas, padarytą pažangą ir motyvaciją baseine.

Čempionų lygos sėkmė nėra netikėta

Praėjusį savaitgalį Budapešte plaukdamas 400 metrų laisvuoju stiliumi Danas daugiau nei pusę distancijos net kėsinosi į dešimties metų senumo pasaulio rekordą. D. Rapšys čia laimėjo tiek 200, tiek 400 metrų laisvuoju stiliumi rungtis ir dar kartą visam pasauliui parodė, kad liepos mėnesį pasaulio čempionate bus rimtas pretendentas į medalius.

Tačiau Danas nosies neužriečia ir teigia, kad apie medalius negalvoja: „Aš į čempionatą vykstu su mintimi, kad esu nauja skūra. Aš neturiu jokių titulų. Ateinu ir žinau, kad visi yra tokie pat stiprūs ir reikės varžytis. Neinu imti medalių, einu parodyti, ką galiu geriausio. Jeigu aš pasigerinčiau savo rezultatą, bet likčiau ketvirtas – tikrai neliūdėčiau. Žinočiau, kad viskas pavyko, bet tiesiog kiti buvo stipresni. Taip sporte dažnai nutinka.“

Dar metų pradžioje D. Rapšys pristatydamas savo tikslus ir pranešdamas apie dalyvavimą naujai sukurtoje FINA čempionų lygoje teigė, kad metai bus „labai įdomūs ir sėkmingi“. Tačiau tai nėra per didelis pasitikėjimas savimi, plaukikas tiesiog stengiasi į viską žiūrėti pozityviai.

„Jeigu taip kiekvienas žmogus galvotų visada teigiamai, manau, kad aplink tave būtų vien teigiamos mintys ir teigiama aplinka. Kai žmogus niūrus, galvoja, kad jam nesiseka, tai pastebi ir visi kiti. Jeigu savimi tiki, žinai, kad viskas bus gerai, taip ir būna. Net jeigu ir nebūna, vis tiek kažko pasimokai“, – teigė D. Rapšys.

Plaukikas tikėjosi gerai pasirodyti Čempionų lygoje, nes visuomet metų pradžioje būna greitas. Be to, Čempionų lyga sportininkus motyvuoja ir solidžiais piniginiais prizais. Kiekvieno etapo čempionas gauna 10 tūkst. dolerių, vicečempionas – 8, trečios vietos laimėtojas – 6, ketvirtos – 5 tūkst. dolerių. Papildomai mokamos net 20 tūkst. dolerių premijos už kiekvieną pasiektą pasaulio rekordą. Vien už atvykimą ir dalyvavimą etape sumokama dar 10 tūkst. dolerių.

Taigi po dviejų etapų Kinijoje ir Vengrijoje dukart pirmą, kartą antrą ir dukart ketvirtą vietą užėmęs lietuvis jau uždirbo 58 tūkst. dolerių.

„Plaukimas niekada nebuvo sportas, kuriame labai daug pinigų galima užsidirbti. Reikia laimėti pačias aukščiausias vietas, kad kažką uždirbtum. Piniginiai prizai Čempionų lygoje tikrai yra geri, bet vis tiek turi būti pirmas, jei nori jų užsidirbti daugiau. Žinoma, pinigai prideda motyvacijos, bet tai nėra pats svarbiausias dalykas. Tai lyg desertas prie maisto“, – apie finansinę varžybų pusę sakė D. Rapšys.

Puikus finišas 400 metrų varžybose Budapešte lietuviui suteikė ir olimpinį „A“ normatyvą, tad likus daugiau nei metams iki olimpinių Tokijo žaidynių D. Rapšys jau yra užtikrintas, kad olimpiadoje varžysis tiek 200, tiek 400 metrų laisvuoju stiliumi rungtyse.

Prieš pirmą startą Kinijoje naująjį turnyrą pasižaidimu vadinęs plaukikas dabar sako, kad šios varžybos – tikrai įdomios. Kiekviename iš trijų etapų dalyvauja tik keturi plaukikai vienoje rungtyje, nugalėtojas paaiškėja vienintelio plaukimo metu.

„Labai įdomios varžybos ir sportininkams, ir žiūrovams. Atsistoja plaukti keturi stipriausi, nėra atrankinių, kur visi maudosi. Manau, kad tai labai įdomus dalykas, mums, patiems sportininkams, irgi yra įdomu. Tikiuosi, kad ir kitais metais vyks.

Labai gera proga padirbėti ir psichologiškai. Tu žinai, kad tuos žmones sutiksi ir pasaulio čempionate, ir olimpiadoje. Labai gerai yra išsibandyti, pažiūrėti, kokių klaidų tu darai. Labai geros kontrolinės varžybos“, – po dviejų startų apie Čempionų lygą kalbėjo D. Rapšys.

Tiesa, prieš nusprendžiant dalyvauti naujojo pobūdžio varžybose buvo ir dvejonių. Viena priežasčių – ilgi skrydžiai, jų D. Rapšys tiesiog nekenčia. Per porą mėnesių sportininkui tenka pabūti trijuose žemynuose, mat pirmasis etapas vyko Kinijoje, antrasis buvo surengtas Budapešte, o trečiasis paskutinį gegužės savaitgalį jau vyks Indianapolyje. Liepos mėnesį teks grįžti į Aziją, nes Pietų Korėjoje vyks pasaulio čempionatas.

„Sėdėjimas ir nieko neveikimas man yra kažkoks košmaras. Sėdėti 11 valandų ir žiūrėti į vieną tašką, tada laukti kelias valandas kito skrydžio ir tada dar kokias šešias valandas skristi. Ne tik psichologiškai sunku, bet viskas nutirpsta, nugarą skauda, kaklą.

Man tie skrydžiai... Jei būčiau lėktuvų inžinierius, pakeisčiau viską – visas kėdes, geriau jų mažiau, bet kad žmogui būtų patogiau. Po kelionių būnu labai pavargęs. Iš Kinijos mano kelionė, skaičiuojant vien skrydžius, truko apie 19 valandų. Ir čia buvo vienas geresnių variantų. Kiti atsisėda ir miega, bet aš neįsivaizduoju, kaip galima taip miegoti. Dabar truputį pripratau, žinau, ko skrendu, dėl to truputį lengviau. O jei skristum tik kažkur sudalyvauti, būtų daug sunkiau“, – savo neapykantą ilgoms kelionėms lėktuvais apibūdina plaukikas.

Pažanga, motyvacija ir lyderio etiketė

Lietuvos rinktinės lyderis, geriausias šalies plaukikas – tokie ir panašūs epitetai pastaruoju metu rašomi ties D. Rapšio pavarde. Londono olimpinei čempionei Rūtai Meilutytei nutolus nuo sporto, o dabar dar pažeidus antidopingo taisykles, neoficialiu plaukimo veidu Lietuvoje tampa Danas.

Tiesa, pats sportininkas iš šios etiketės juokiasi: „Mes niekada komandoje neturėjome lyderio, kuris ten pagrindinis. Žinojome, kad visi esame stiprūs. Čia tik žmonių lūkesčiai, kad kažkokiu kapitonu tapai. Bet tarp mūsų kapitonų nėra. Mes juk skirtingus nuotolius plaukiame. Tiesiog darome savo darbą.“

Su D. Rapšiu į Čempionų lygos etapus kituose žemynuose vyksta ne jo ilgametė trenerė Ina Paipalienė, bet kineziterapeutas, mokslų daktaras Andrius Bogdelis. Jis visapusiškai rūpinasi Dano, o kituose turnyruose – ir kitų plaukikų gerove. Kaip sakė pats D. Rapšys: „Jis ir salės treneris, ir techniką pataiso, ir masažuotojas, ir kineziterapeutas, ir psichologas, ir motyvatorius. Viskas viename.“

„Jis toks žmogus, kurio nelabai kas supranta. Jis turi savų metodų, tam tikrų taktikų, gal ne visiems tai priimtina. Bet aš juo pasitikiu. Nors man kartais būna neįtikėtina, ką jis daro ir ką kalba, bet tai nereiškia, kad, jeigu aš nesuprantu, tai nesąmonė. Kai įsigilini, išbandai, pamatai, kad jis teisus“, – apie A. Bogdelį pasakoja D. Rapšys.

Kad Andrius Bogdelis puikiai išmano psichologiją bei moka motyvuoti, aišku su juos pabendravus vos kelias minutes. O tai įrodo ir 23-ejų D. Rapšio branda – apie sunkų darbą kalbantis ir dar daugiau dirbti ir treniruotis žadantis plaukikas teigia, kad jį motyvuoja visai ne tai, kas gali pasirodyti. Tai ne vien pinigai, šlovė ar aukso medaliai.

„Noriu padaryti gera kitiems. Smagu, kai tu laimi, o kiti džiaugiasi dėl to. Džiaugiesi ne tik pergalėmis, o ir artimųjų palaikymu, tuo, kad žmonėms įdomu pažiūrėti. Jeigu plauktume tik sau, dėl pinigų ar medalių – reikšmės didelės nebūtų. Būna, mieste su manimi pasisveikina nepažįstami žmonės, paduoda ranką, nusišypso. Tu nusišypsai, padėkoji – daug tokių atvejų būna. Smagu, tai tikrai veda į priekį“, – pasakoja D. Rapšys.

Žinoma, labai daug padėkos žodžių iš olimpiečio nuolat sulaukia ir jo trenerė I. Paipalienė. Ne vienerius metus su sportininku dirbanti specialistė Danui yra lyg antra mama. Kaip pats sako, pažįsta jį trenerė turbūt net geriau.

„Per sportą daug savybių atsiskleidžia. Atrodo, oi, koks aš čia stiprus, o iš tikrųjų skystalas esi. Pabandai 20 kilometrų nubėgti ir supranti, kad nė velnio aš nestiprus. Savęs pažinimas ir supratimas – visada yra kur tobulėti.

Aš sakau trenerei, kad negalėčiau būti treneriu. Kaip reikia užauginti olimpinį čempioną nuo mažų dienų – man čia kosmosas. Reikia kažkokios metodikos, taktikos, turi pažinti žmogų psichologiškai – man čia tokia aukštoji matematika“, – trenerės darbą vertina D. Rapšys.

Trečiasis FINA čempionų lygos etapas gegužės 31–birželio 1 d. vyks Indianapolyje (JAV), o pasaulio plaukimo čempionatas Pietų Korėjoje vyks liepos 21–28 dienomis. Pastarąjį čempionatą tiesiogiai transliuos kanalas LRT PLIUS ir portalas LRT.lt.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt