Sportas

2019.05.09 09:43

Iš pasaulio čempionatą priimsiančio stadiono Dohoje grįžusi Palšytė: buvo vėsu

Paulius Cubera, LRT.lt 2019.05.09 09:43

Nuo bronzos medaliu ant kaklo pasibaigusio Europos uždarų patalpų čempionato Glazge kovo pradžioje varžybose nestartavusi Airinė Palšytė praėjusį penktadienį dalyvavo pirmajame Deimantinės lygos etape Dohoje.  Kalnų ten nenuvertusi atletė rami – tai tik metų pradžia ir formos pikui dar ne laikas. LRT.lt Airinė papasakojo apie naują Dohos stadioną, jame tvyrantį nemalonų šaltį bei pasirengimą pasaulio čempionatui.

Pirmose varžybose po ilgokos pertraukos Dohoje dalyvavusi A. Palšytė įveikė 188 cm aukštį ir užėmė 6-ąją vietą. Rezultatas nėra aukštas, tačiau tai atletė pasiekė po tris savaites trukusios sporto stovyklos, į Dohą atvykusi neturėdama tikslo pasiekti tam tikrą rezultatą ar vietą.

Sportininkės noras buvo pamatyti naująjį Dohos lengvosios atletikos stadioną, kuriame šių metų rugsėjo pabaigoje laukia svarbiausias metų startas – pasaulio čempionatas: „Pagrindinis tikslas buvo įvertinti, koks tai sektorius, danga, organizacija, kad atvykusi rugsėjo pabaigoje jau viską žinočiau ir man tai nebūtų nauja. Kai stadione esi nebe pirmą kartą, jau turi nedidelį moralinį pranašumą prieš kitus.“

Dohoje sportininkė startavo be trenerės Tatjanos Krasauskienės – jai padėjo tik su kineziterapeutas Mantas Lesnickas. Svarbiausias metų startas laukia po penkių mėnesių, tad geriausiai sportinei formai dar ne laikas.

„Per treniruotę jau šokau 190 cm, tačiau jų buvo vos pora, dar trūksta stabilumo. Vykau ten tiesiai po trijų savaičių sporto stovyklos – tai žinantys sportininkai tikrai mane supras. Po stovyklos dažniausiai savaitę ilsiesi, o aš vykau į varžybas. Normalu, kad aukštos formos nesiekiau, iki pasaulio čempionato dar turiu penkis mėnesius, man aukščiausią formą reikia pasiekti tada, o ne dabar“, – interviu LRT.lt sakė A. Palšytė.

Naujasis Dohos stadionas sportininkei paliko teigiamą įspūdį ir pasirodė panašus į Pekino olimpinį stadioną. Šuolių į aukštį sektorių atletė pavadino jaukiu, kuriame tikrai galima siekti aukštų rezultatų, tačiau Deimantinės lygos varžybose sportininkams trukdė šaltis.

Žodžiai „vėsa“ ir „Kataras“ viename sakinyje skamba keistai, tačiau sportininkus nuo kaitros norintys gelbėti organizatoriai persistengė. Varžybų metu stadione kondicionieriai palaikė maždaug 22 laipsnių temperatūrą – toks oras per šaltas lengvaatlečiams.

„Dideli kondicionieriai išdėstyti per visą stadiono perimetrą. Jie išdėstyti aplink visą bėgimo takelį, kita juosta yra aukščiau, o trečia – pačiame viršuje. Tad net ir stadione sėdintys žiūrovai jaučia tą pačią temperatūrą. Mes su Mantu ten sutikome Kataro rinktinėje dirbantį lietuvį, jis pasakojo, kad per prieš tai vykusį Azijos čempionatą žiūrovams buvo šalta, jie sėdėjo su striukėmis“, – pasakojo A. Palšytė.

Nors neatrodo, kad 22 laipsniai galėtų būti per šalta, tačiau lengvaatlečiams, norint pasiekti gerų rezultatų, reikalingas šiltesnis oras.

„Norint gerų rezultatų, turi būti atitinkamas raumenų įšildymas, ne veltui sportininkai daro apšilimą – jis skirtas raumenų temperatūrai pakelti, kad jie būtų elastingesni, staigesni ir pan. Galbūt metikams tai ne tiek aktualu, žinau, kad ilgų nuotolių bėgikams geriau, kai vėsiau.

Bet visos trumpos distancijos, sprinto rungtys, šuolinės rungtys – ypač aukštis, tolis, trišuolis, kartis – tai rungtys, reikalaujančios šilumos. Atrankoje kartais tenka pasėdėti pusę valandos ir tai daryti pusiau nusirengus prie 22 laipsnių šalčio (juokiasi) nėra labai malonu. Geriausi rezultatai dažniausiai pasiekiami, kai yra šilta. Deimantinės lygos etapuose Osle ir Stokholme rezultatai visada prastesni“, – apie šilumos svarbą pasakojo atletė.

Varžybose Dohoje šuolių į aukštį gerbėjai neišvydo kovos mėnesį Europos uždarų patalpų čempionate triumfavusios rusės Marijos Lasickienės bei sidabrą pelniusios ukrainietės Julijus Levčenkos. Geriausią rezultatą čia pasiekė jos tautietė, tik rugsėjį 18-ąjį gimtadienį švęsianti jaunoji žvaigždė Jaroslava Mahučich. Pasaulio jaunių čempionė įveikė 196 cm aukštį ir tapo pirmoji pasaulyje, įvykdžiusi Tokijo olimpinių žaidynių normatyvą.

Kitų sportininkių rezultatai buvo prastesni, neskaitant ukrainietės, maksimalus įveiktas aukštis – 191 cm.

„Praleidusi žiemos sezoną dalyvavo Demireva, olimpinė vicečempionė, niekas nežinojo jos formos ir 191 cm tikrai nėra stebuklingas rezultatas. Kiti rezultatai irgi nebuvo stebuklingi. Taip, jauna talentinga Mahučich rodo, kad kažkam yra pasiruošusi, bet klausimas, kaip jai tai seksis daryti iki rugsėjo pabaigos. Dažnai būna, kad aukštai šokančios sezono pradžioje nebūtinai išsilaiko iki galo. Ypač žinant, kad sezonas bus labai ilgas“, – pirmąjį metų startą komentavo A. Palšytė.

Lietuvė teigė, kad stengiasi niekada neatsisakyti Deimantinės lygos organizatorių kvietimų – tai  papildoma proga užsidirbti, papildoma proga įsivertinti savo būklę. O ir pirmajame šių metų etape konkurencija ir varžovių lygis buvo aukštas. Deimantinėje lygoje silpnų varžovų nebūna, juolab kad tarptautinė lengvosios atletikos federacija (IAAF) naujoje savo reitingų sistemoje skiria tiek pat taškų už prizinę vietą tiek šiose varžybose, tiek Europos ar pasaulio čempionatuose.

A. Palšytė iki pasaulio čempionato rugsėjo pabaigoje žada dalyvauti visuose Deimantinės lygos etapuose, Lietuvos čempionate Palangoje bei Europos komandinėse varžybose. Dvejoja atletė tik dėl federacijų taurės varžybų, kurios įsiterpia tarp Deimantinės lygos etapų Stokholme (gegužės 30 d.) ir Osle (birželio 13 d.).

Pasaulio čempionato normatyvą (194 cm) Airinė jau yra įvykdžiusi, tad visą vasarą varžybose galės dėmesį skirti pasirengimui ir aukščiausios formos pasiekimui.

„Anksčiau buvo gerai, kai normatyvas galiodavo dvejus metus. Kai esi spraudžiamas į rėmus, tas įtampos kėlimas niekada nepadeda, nors aš dažniausiai būdavau įvykdžiusi normatyvą. Manau, kad ir olimpinį normatyvą (196 cm) pasieksiu ir nereikės laukti reitingų.

IAAF tobulėja, ieško būdų, kaip padaryti įdomiau – reitingai yra naujas dalykas, manau, kad bus sportininkų, kurie neįvykdys normatyvų, bet praeis per reitingus. Jiems gal bus daugiau streso, bet normatyvo turėjimas visada suteikia daug ramybės. Tada net ir startai, kurie rezultatų prasme nėra sėkmingi, nenuteikia negatyviai. Tutik  supranti, kad tai – pasiruošimo etapas“, – kalbėjo A. Palšytė.

Pasaulio lengvosios atletikos čempionatas Dohoje vyks rugsėjo 28 – spalio 6 dienomis. Tiesioginės čempionato transliacijos – LRT PLIUS kanalu ir portale LRT.lt.