Naujienų srautas

Sportas2019.05.08 17:17

Dopingas – ne vien atleto savybių pagerinimas: kas ir kodėl draudžiama?

LRT.lt 2019.05.08 17:17

Dopingo taisyklių pažeidimų kartais neišvengia ir patys žinomiausi Lietuvos ar pasaulio sportininkai, skelbiame pranešime spaudai.

Daugelis sporto aistruolių yra bent šiek tiek girdėję apie sportininkus, kurie dėl vienų ar kitų priežaščių – tyčia ar netyčia – nesilaikė taisyklių.

Tačiau ne visi žino, jog dopingas – tai ne vien tik medžiagos, kurios gerina atletų gebėjimus varžytis sporte.

Kas yra dopingas, kokios medžiagos draudžiamos ir kodėl jos atsiduria draudžiamųjų sąraše, glaustai ir konkrečiai paaiškino Lietuvos antidopingo agentūros atstovė Rūta Banytė televizijos laidoje „Lietuvos mokyklų žaidynės“.

„Kai kalbame apie dopingą, visi galvojame apie draudžiamas medžiagas. Bet dopingas gali būti ir dopingo kontrolės vengimas. Tikrinimui yra skirtos sistemos, kur pažymima tavo buvimo vieta ir daugelis kitų dalykų“ , – teigė R. Banytė.

Pasak antidopingo specialistės, draudžiamos medžiagos yra kelių klasių: draudžiamos varžybų metu, ne varžybų metu ir varžybų metu, ir tik tam tikrose sporto šakose.

„Suprantama, kyla klausimas - kodėl ir kaip medžiaga įtraukiama ir būna uždrausta. Kriterijai yra pakankamai paprasti: jei medžiaga pagerina arba gali pagerinti sportininko pasirodymą, gali grėsti sportininko sveikatai, pažeidžia olimpinę dvasią arba turi maskuojamųjų savybių“, – aiškino gydytoja.

Ji pasiūlė prisiminti prieš trejus metus išgarsėjusį mildronatą, kai nemažai sportininkų atsidūrė kontrolierių akiratyje. „Mildronatas buvo įtrauktas į draudžiamų medžiagų sąrašą dėl to kad 2015 metais, kai Azerbaidžane vyko pirmosios Europos žaidynės, buvo pastebėta, kad daugelis prizininkų vartoja šį preparatą. Ką tai reiškia? Tai gali pagerinti sportininko pasirodymą“, – teigė R. Banytė.

Dar viena dopingo rūšis – preparatai, kurie gali sukelti grėsmę sveikatai. „Yra tam tikros medžiagos, kurios yra skirtos gydyti ligoms. Pvz. yra toks vaistas tamoksifenas, kuris yra skirtas gydyti vėžiui. Bet kai kurie sportininkai tai naudoja norėdami pagerinti savo pasirodymą. Yra kitas vaistas – klemuterolis, kuris yra skirtas arkliams gydyti. Bet sportininkai preparatą vartoja norėdami numesti svorio“, – kalbėjo gydytoja.

Tam tikros medžiagos gali nepagerinti pasirodymo, bet pažeisti olimpinę dvasią. „Kas visgi yra olimpinė dvasia? Tai - švari ir teisinga kova prieš savo konkurentus ir įstatymų nepažeidimas. Todėl tokie įstatymais uždrausti preparatai kaip narkotikai ar kanapės irgi yra draudžiamos kaip dopingas“, - aiškino antidopingo agentūros atstovė.

Paskutinis dopingo kriterijus -  maskuojamosios savybės. „Tai yra elementariausi vaistai, kurie padeda vandeniui pasišalinti iš organizmo“, – trumpai apibendrino R. Banytė.

 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi