Sportas

2019.05.06 09:16

Pirmasis pasaulio čempionatas Lietuvos istorijoje – rimta irkluotojų svajonė

Paulius Cubera, LRT.lt 2019.05.06 09:16

Pasaulinė irklavimo federacija (FISA) neseniai paskelbė Trakus vienais iš trijų kandidatų rengti 2023 metų suaugusiųjų pasaulio irklavimo čempionatą. Lietuvos irklavimo sostinė varžysis su Belgradu ir Poznane dėl teisės surengti svarbiausias šios sporto šakos varžybas. Mūsų šaliai – tai istorinė galimybė, apie kurią Lietuvos irklavimo federacija (LIF) svajoja ne vienerius metus.

Pirmuosius žingsnius LIF jau žengė, tad FISA pripažino Trakus kandidatais organizuoti 2023-ųjų čempionatą. Dabar laukia trečiasis žingsnis – gauti oficialią valstybės garantiją, kurios dydis – apie 3 mln. eurų.

„Vis dar dėliojamės, kokia reali suma. Buvome vyriausybėje, iki premjero neatėjome, bet buvo suorganizuotas susitikimas su jų žmonėmis. Pritarimą vyriausybėje ir švietimo ministerijoje gavome, tačiau garanto dar neturime. Dabar ministerija turi teikti vyriausybei, kuri priims sprendimą. Laukiame.

Sumos dar diskusinės, kurias gegužės 23 dieną Lozanoje dar galime pakeisti. Didelė mokesčio dalis yra televizijos transliacijų teisės, kurių pirkimo tvarka dar ne iki galo aiški. Suma siekia apie 600 tūkstančių eurų, kuriuos sumoka organizatorius, tačiau vėliau TV teises galime parduoti, pavyzdžiui „Eurosport“, – LRT.lt pasakojo LIF prezidentas Dainius Pavilionis.

Lietuva yra suplanavusi organizuoti tris aukšto lygio renginius: 2021 metų pasaulio jaunių čempionatą, vieną 2022 metų pasaulio taurės etapą, kuris būtų lyg generalinė repeticija prieš 2023-ųjų pasaulio čempionatą.

Jeigu Trakai iš tiesų gautų teisę organizuoti šią varžybas, tai būtų pirmasis  olimpinės sporto šakos suaugusiųjų pasaulio čempionatas Lietuvoje.

„Bandyti reikia, nes galimybė yra istorinė. Vien Europoje yra aštuoni geri kanalai, kuriuose galima rengti pasaulio čempionatą. Jau galimybė kandidatuoti yra pasiekimas, o gavus čempionatą būtų kažkas nerealaus. Nors čempionatas vyksta kasmet, bet olimpiniai metai išsimeta (pasaulio čempionate olimpiniais metais organizuojamos tik neolimpinės rungtys – aut past.), po olimpinių žaidynių dažniausiai čempionatą duoda rengti kitame žemyne – tai realiai iš ketverių metų tu turi du. Konkurencija yra didžiulė“, – teigė D. Pavilionis.

Poznanė pasaulio čempionatą jau yra rengusi 2009 metais – tuomet FISA lyg ir nusižengė D. Pavilionio minėtai tradicijai po olimpinių žaidynių rengti čempionatą kitame žemyne. Tačiau po kitų žaidynių būdavo būtent taip – 2005-ųjų čempionatas vyko Japonijoje, 2013-ųjų – Pietų Korėjoje, o 2017-ųjų – JAV. Po 2020 metų žaidynių Tokijuje pasaulio irklavimo čempionatas 2021-aisiais vyks Kinijoje.

Nors organizavimo planą reikia pristatyti FISA, dėl čempionato vietos sprendžia organizacijos kongresas. Tai 153 šalys narės, kurios balsuoja dėl čempionato vietos.

„Mums reikia maksimaliai gerai pasirengti, parodyti FISA, kad mes pasirengę. Jeigu turi palaikymą iš valstybės – pirmas etapas jau įveiktas. Toliau mes turime patirties kongrese, kaip įtikinti kitas šalis. Trakai yra žinomi irklavimo pasaulyje, čia daug važiuoja posovietinės šalys, o toliau jau laukia darbas su kitais delegatais. Turi juos įtikinti, kad pas mus yra gerai“, – pasakojo D. Pavilionis.

Trakuose jau yra vykęs ne vienas aukšto lygio irklavimo čempionatas. Čia 2013 ir 2017 metais vyko pasaulio jaunių čempionatas, 2012 m. buvo surengtas pasaulio jaunimo iki 23 metų čempionatas.

Ko dar trūksta Trakams iki aukšto lygio renginio organizavimo?

Kaip sakė D. Pavilionis, jau yra numatytos lėšos naujo viešbučio Trakuose statybai, kuriame bus 40 vietų. Vis dar reikia lėšų pačios irklavimo bazės renovacijai.

„Pati distancija sutvarkyta, starto įranga yra nauja, finišo bokštelis geras, yra smulkmenų, kurias reikia sutvarkyti pačiame vandenyje. Trakuose trūksta vietos sausumoje, tai reiktų sutvarkyti logistiką. Viešbučių pakanka – Trakai būtų užkrauti šimtu procentų, o toliau jau naudotumėmės Vilniumi. Iki jo tik 30 kilometrų, tad sutvarkius logistiką ir Vilnius gautų viešbučiuose žmonių.

Bazę mes kasmet tvarkome, traukiame valstybės investicijas po truputį, kad neprašytume iškart per daug. Prieš dvejus metus buvo įvykdytas trasos išgilinimo, praplatinimo projektas, dabar yra aštuoni takeliai. Dar yra planas padaryti daugiau vietos žiūrovams šalia esančioje saloje. Jau padėjau daryti žygius. Reikia salą aptvarkyti, pastatyti tiltą, iškirsti sausuolius – tada prasiplėstų žiūrovų zona, būtų labai gerai. Pastačius tribūną, iš jos matytųsi beveik visa distancija“, – pasakojo D. Pavilionis.

2023 metų pasaulio čempionato šeimininkai bus paskelbti rugsėjo 2 dieną vyksiančiame FISA kongrese.