Sportas

2019.05.01 09:03

Antrasis ledo ritulininkų varžovas – tik apie pergalę galvojantis Kazachstanas

LRT.lt2019.05.01 09:03

Lietuvos ledo ritulio rinktinė trečiadienį stos į savo antrąjį išbandymą pasaulio ledo ritulio IA diviziono čempionate. Mūsų šalies atstovų laukia ko gero didžiausias šių pirmenybių iššūkis: susitikimas su turnyro šeimininke bei bene pagrindine favorite kilti į elitinį divizioną – Kazachstano rinktine. Hockey.lt kviečia susipažinti su būsimais varžovais.

Rungtynių pradžia – 13:30 val. Lietuvos laiku. Tiesioginė transliacija - LRT PLIUS kanalu ir portale LRT.lt

Kazachstano rinktinės pastarieji metai

Nors Kazachstano rinktinė pirmą kartą į elitinį pasaulio čempionato divizioną pateko dar 1998 metais, įsitvirtinti jame jiems taip ir nepavyko. Net šešis iš aštuonių savo bandymų jie užbaigė kritimu žemyn, o išsilaikyti tarp stipriausių pasaulio čempionato komandų jiems nepavyko pastaruosius penkis kartus.

Tiesa, jei anksčiau Kazachstano atstovams didelių problemų sugrįžti į elitinį būrį nebūdavo ir jie buvo keturis kartus iš eilės laimėję I bei IA diviziono kovas, pastaraisiais metais jų kelias į elitą gerokai apsunko. Tiek 2017 metais, tiek ir pernai į priekį praleidusi dvi rinktines Kazachstano rinktinė turėjo susitaikyti su tuo, jog jiems dar metams teks varžytis šiame lygmenyje.

Po praėjusių metų nesėkmės Kazachstano rinktinė ne tik ryžosi organizuoti šį čempionatą, tačiau ir atitinkamai ruošė savo rinktinę. Po nesėkmingo vietinio specialisto pasirodymo rinktinei vadovauti vėl paskirtas užsienietis, kuriam į rankas patikėta ir reprezentacinio šalies klubo, žaidžiančio Kontinentinėje lygoje (KHL), „Barys“ vairas.

Čempionatas namuose, nemažėjantis aukšto lygio natūralizuotų žaidėjų kiekis, tobulėjantys vietiniai talentai – visa tai simbolizuoja faktą, jog Kazachstanas yra pasiruošęs sugrįžimui į elitą, o bet koks kitas rezultatas šioje šalyje būtų priimtas kaip visiškas fiasko.

Lietuva prieš Kazachstaną

Tarpusavio dvikovos: 4 Kazachstano pergalės, įvarčių santykis 5:38

Kazachstano rinktinė yra dar viena, kurios per šalies istoriją lietuviams įveikti dar nepavyko. Tarpusavio akistatų startas įvyko 2000-ųjų metų olimpinėje atrankoje, kur varžovai buvo gerokai stipresni, laimėję tą dvikovą 13:2. Identišku rezultatu baigėsi ir antrasis tarpusavio mūšis 2003 metais, šįkart jau pasaulio čempionato I divizione.

Rezultato prasme arčiausiai tikslo lietuviai buvo 2009 metais, kai pasaulio čempionatas vyko Vilniuje. Visgi, debiutinėse to turnyro rungtynėse varžovai labai greit pelnė du įvarčius ir nepaisant to, jog vėliau šeimininkams pavyko pristabdyti varžovus, jie džiaugėsi pergale 5:1. Paskutinėje tarpusavio akistatoje 2011 metais Kazachstano rinktinė džiaugėsi dar viena užtikrinta pergale 7:0.

Kazachstano rinktinės ginklai

Jei čempionato medaliai būtų išdalinti pagal individualų žaidėjų meistriškumą ir ledo ritulininkų pasiekimus jų karjeros metu – auksas neabejotinai keliautų šeimininkams. Penki NHL patirties turintys žaidėjai, 19 KHL jėgas pasitikrinusių ledo ritulininkų, iš kurių 16 ten žaidė ir praėjusį sezoną – vien tai yra rodikliai, su kuriais lygintis negali jokia kita šio diviziono rinktinė.

Pažvelgus į individualų žaidėjų meistriškumą, darosi akivaizdu, jog įveikti Kazachstaną galima tik bendromis pastangomis ir komandiniu darbu. Būtent šis žaidimo aspektas gali tapti tuo faktoriumi, kuris gali pakišti koją varžovams: neretai šios rinktinės ledo ritulininkai bando sužaisti individualiai, o ne perdavimu ieško savo komandos draugų.

Dėl aukšto Kazachstano rinktinės žaidėjų meistriškumo, rungtynėse prieš šią rinktinę itin svarbu vengti klaidų. Neatidus perdavimas savo aikštės zonoje gali greitai virsti itin pavojingu metimu į vartus, o klaidų kiekį patartina maksimaliai sumažinti ir kitose aikštės vietose, žinant tai, jog ši rinktinė gali labai sėkmingai išsiųsti greičiausius savo puolėjus į pasimatymą prieš varžovų vartininką.

Visų rungtynių metu Kazachstano rinktinė mėgsta taikyti aukštą spaudimą. Varžovus nuo pat akimirkos gavus ritulį iš arti neretai pasitinka ne tik trys puolėjai, bet ir šios rinktinės gynėjai, kurie pasitiki savo greičio savybėmis nepaleisti varžovų pabėgti į greitas atakas.

Dauguma Kazachstano rinktinės žaidėjų puikiai pažįsta vienas kitą iš žaidimo „Barys“ komandoje, kurios treneris Andrejus Skabelka dirba ir rinktinėje, o tai dar vienas jų pranašumas, kuris itin jaučiamas realizuojant kiekybinį pranašumą. Tiek ir ilgose atakose, tiek ir kokybinio pranašumo metu Kazachstano rinktinė mėgsta paspausti varžovų gynėjus prie vartų siųsdami du ar net tris savo ledo ritulininkus. Atsižvelgus į tai, jog mūsų rinktinėje dauguma gynėjų jauni – galime tikėtis ir dar aktyvesnio jų spaudimo, o pagalbos Lietuvos rinktinės gynyba turės sulaukti ir iš savo puolėjų.

Rinktinės daugumų realizacijai itin svarbus naujausias natūralizuotas Kazachstano rinktinės narys Darrenas Dietzas. Nors Kanadoje gimęs tvirto kūno sudėjimo gynėjas nesugebėjo įsitvirtinti NHL, o savo vertę jam sunkiai sekėsi įrodinėti ir laipteliu žemiau Amerikos ledo ritulio lygoje (AHL), šį sezoną jis žibėjo visame KHL kontekste.

Tiek įvarčiais, tiek ir rezultatyviais perdavimais jam visoje lygoje neprilygo joks kitas gynėjas, o jo sugebėjimai itin praverčia turint žaidėjų persvarą. Galingą metimą iš toli turintis žaidėjas, nesulaukęs tinkamos priežiūros, gali labai lengvai pasiųsti ritulį į vartus, o gavęs padidintą dėmesį iš varžovų jis suteikia daugiau erdvės savo puolėjams. Nenuostabu, kad D. Dietzas daugumos realizacijos metu beveik nesiilsi, kartais ant ledo praleisdamas ir visas dvi minutes.

Kazachstano rinktinėje neabejotinai išskyrimo verta ir Brandono Bochenski figūra. Nors per ilgą savo karjerą šis ledo ritulininkas NHL puikius rezultatus rodė tik pusę metų „Bruins“ komandoje 2006-2007 metų sezone, po kurio jis sėkmingai gynė ir JAV rinktinės garbę pasaulio čempionate, visose kitose lygose jis bet kurio sezono metu buvo tikra žvaigždė.

Ne išimtis ir šis sezonas, kuris 37-erių metų ledo ritulininkui buvo neįprastas – pernai šis puolėjas jau buvo nusprendęs baigti savo karjerą ir praleido metus be profesionalaus ledo ritulio. Visgi, apsigalvojęs jis dar kartą visiems priminė, kad nepaisant to, jog visos karjeros metu buvo kalbama, jog jam trūksta ūgio ir jėgos, jis yra natūralus žudikas kalbant apie atakų išpildymą, ypatingai žibėjęs atkrintamosiose varžybose (13 rezultatyvumo balų per 12 susitikimų).

Prie komandos lyderių galima vardinti ir kitą natūralizuotą legioną: vartininką Henriką Karlssoną, puolėjus Dustiną Boydą, Martiną St-Pierrre ir kitus, tačiau išskyrimo vertas ir didžiausias pastarojo metu Kazachstano vietinis talentas Nikita Mikhailis.

23-ejų metų žaidėjas lėtai ir užtikrintai kopė laiptais savo šalies ledo ritulio hierarchijoje, kol šiemet jis jau tvirtai gali vadintis tiek vienu „Barys“ komandos, tiek ir rinktinės lyderiu. Nepaisant žemo ūgio (173 cm) ir smulkaus sudėjimo, jis gali sužaisti itin agresyviai ir prasispaudęs pro varžovus atsidurti pavojingiausioje zonoje tada, kai to labiausiai reikia. Tai jis demonstravo tiek KHL lygoje (35 rezultatyvumo balai), tiek ir mače su Slovėnija, dukart įmušdamas įvarčius pataisydamas komandos draugų metimus.

Rungtynėse su aukšto meistriškumo ir gerai subalansuota komanda rasti raktą į pergalę tikrai nebus lengva. Nepaisant gana rizikingo žaidimo puolime, Kazachstano rinktinė ganėtinai sėkmingai ginasi prieš varžovų bandymus rengti greitas atakas, o daugiausiai problemų jiems kildavo tada, kai oponentai kurį laiką kontroliuodavo ritulį, neleisdami jiems rengti savų atakų. Ne visi šios rinktinės nariai mėgsta kantriai gintis, o tai galima pastebėti ilgesnių varžovų atakų metu, kai šios rinktinės nariai padarydavo pozicinių klaidų ar pažeisdavo taisykles stengdamiesi kuo greičiau perimti ritulio kontrolę.

Rungtynių svarba

Nors taškų šiame mače nori abi rinktinės, jų reikšmė komandoms skiriasi. Kazachams pergalė padėtų išsilaikyti lyderių trejetuke, o lietuviams taškai padėtų atitrūkti nuo dviejų nesėkmingai čempionatą pradėjusių rinktinių ir išlaikyti viltis kautis dėl vietos elitiniame divizione. Visgi, galutinės įtakos šis mačas gali ir neturėti – net ir patyrusi pralaimėjimą Kazachstano rinktinė viską laikytų savo rankose, o lietuviams net ir po pergalės vis dar reikėtų taškų norint užsitikrinti vietą šiame divizione ir kitiems metams.

Trys įdomūs faktai prieš laukiančią akistatą:
 
Nors Lietuvos rinktinėje netrūksta žaidėjų, kurie pastaraisiais metais žaidė Kazachstane (Nerijus Ališauskas, Arnoldas Bosas, Povilas Verenis ir Tadas Kumeliauskas), pažįstamų veidų šioje Kazachstano rinktinėje galėtų rasti nebent T. Kumeliauskas, kuris šį sezoną trumpai buvo komandos draugas „Saryarka“ komandoje su Sergejumi Kudryavcevu ir Leonidu Matalnikovu;

Kazachstano rinktinėje yra daugiau natūralizuotų žaidėjų (12), nei ledo ritulininkų gimusių ir užaugusių šioje šalyje;

Vos trys Kazachstano rinktinės žaidėjai yra sužaidę daugiau nei tris pasaulio čempionatus. Penkiems ledo ritulininkams tai trečiasis kartas šioje rinktinėje pasaulio čempionate, o likusiems šios rinktinės nariams tai arba debiutas, arba antrosios pirmenybės.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.