Naujienų srautas

Sportas2019.04.28 13:00

„Pacers“ vasaros klausimai, iš kurių vienas pagrindinių – Domanto Sabonio likimas

Rokas Skurdauskas, LRT.lt 2019.04.28 13:00

Indianos „Pacers“ iš kovos dėl NBA čempionų žiedų pasitraukė jau balandį, kai Rytų konferencijos pirmojo etapo atkrintamųjų serijoje 0-4 nusileido Bostono „Celtics“ krepšininkams. Dabar prasideda ilgas tarpsezonis, kurio metu Domanto Sabonio ekipai reikia atsakyti į nemažai klausimų, iš kurių vienas yra ir lietuvio likimas.

Prieš 3 mėnesius komandos lyderiui Victorui Oladipo plyšo keturgalvis raumuo, dėl kurio gynėjas turėjo praleisti likusią sezono dalį. Krepšininkas iki jos vidutiniškai pelnė po 18,8 taško, atliko po  5,2 rezultatyvaus perdavimo ir atkovojo 5,6 kamuolio.

Po naudingiausio klubo krepšininko traumos „Pacers“ reguliarujį sezoną užbaigė iškovodami 16 pergalių ir patirdami 19 pralaimėjimų, o galutinis rezultatas buvo 48-34. Pagrindinės opcijos puolime vaidmenį perėmė Bojanas Bogdanovičius, po Visų žvaigždžių savaitgalio vidutiniškai pelnęs po 20,8 taško per rungtynes.

Kroatas šią vasarą tampa laisvuoju agentu ir „Pacers“ vadovybei verta rimtai pasvarstyti, ką daryti su puolėju. Iš vienos pusės, jis įrodė, kad gali būti solidus krepšininkas puolime ir padėti V. Oladipo tempti klubo puolimą, tačiau, kita vertus, jam jau 30 metų, o tai reiškia, kad netrukus europiečio žaidimo kreivė ims kristi.

Be to, B. Bogdanovičius Indianos ekipos gretose šį sezoną uždirbo 10,5 mln. JAV dolerių, o puikiu pasirodymu iš rikiuotės iškritus komandos lyderiui užsitikrino didesnį atlyginimą. Kroatas ne kartą yra pasakęs, kad jam nerūpi, kokiame mieste žaisti – jis nori būti svarbi dalis organizacijos, patenkančios į atkrintamąsias varžybas ar net kovojančias dėl NBA titulo.

Panaši situacija ir su vienu „Pacers“ gynybos ramsčių – Thaddeusu Youngu. Vasarą laisvuoju agentu tapsiantis puolėjas šį sezoną pelnydavo po 12,6 taško, atkovodavo po 6,5 atkovoto kamuolio ir atlikdavo po 2,5 rezultatyvaus perdavimo.

Jis kamšo skyles gynyboje, gali keistis dengiamaisiais ir prižiūrėti individualiai pajėgiausius varžovų krepšininkus. Kitoje aikštės pusėje T. Youngas taip pat solidus – geba veržtis, atakuoti iš vidutinio nuotolio ar iš toli (34,9 proc. taiklumas), taip pat žaisti nugara į krepšį prieš žemesnius ir fiziškai silpnesnius oponentus.

Kita medalio pusė – birželį aukštaūgiui sueina 31-eri. Kaip ir kroato, jo žaidimo kreivė per artimiausius 2-3 metus ims ristis žemyn, todėl „Pacers“ turėtų būti atsargūs siūlydami didelius pinigus savo kapitonui.

Nors T. Youngas akivaizdžiai nori likti Indianoje, jis šį sezoną uždirbo 13,8 mln. JAV dolerių, o vasarą vaikysis paskutinės pelningos sutarties. Neabejojama, kad „Pacers“ su universaliuoju krepšininku gali pasiekti susitarimą, tačiau užtenka vienos kitos organizacijos, kuri pasiūlytų ilgesnį ar didesnį kontraktą ir verstų „Pacers“ persvarstyti savo poziciją šiuo klausimu.

Laisvaisiais agentais vasarą tampa ir įžaidėjai Darrenas Collisonas, Cory Josephas bei atakuojančio gyėjo ar lengvo krašto puolėjo pozicijose rungtyniaujantys Wesley Matthewsas ir Tyreke`as Evansas. Visi šie žaidėjai, išskyrus C. Josephą, kuriam 27-eri, amžiumi persirito arba netrukus persiris į ketvirtą dešimtį.

Tai reiškia, kad jų sugrįžimo į Indianą šansai lieka migloti arba net neegzistuojantys. Trys kertiniai „Pacers“ krepšininkai – Mylesas Turneris, D. Sabonis ir V. Oladipo – visi dar yra sąlyginai jauni ir turi potencialo tobulėti. Vyriausiasis iš jų –   pastarasis, kuriam gegužę sueis 27-eri.

Organizacijos vadovybė negali sau leisti jaunojo branduolio apstatyti senstančiais krepšininkais, kurių pamažu slopstančios fizinės galimybės apribos ir naudingas savybes aikštelėje. Neabejojama, kad klubas bandys kalbėti su laisvaisiais agentais, tačiau istoriškai sutarčių besidairantys krepšininkai nėra linkę atvykti į Indianą.

Būtų įmanoma pakalbinti Kemba Walkerį ar Khrisą Middletoną, tačiau tada tektų atsisakyti visų minėtų laisvųjų agentų, nes pastarųjų kaina turėtų prasidėti nuo 25 mln. JAV dolerių per sezoną.

Vienintelis realistiškas būdas į Indianą atgabenti talentingą krepšininką – mainai. Tokiu atveju tektų išmainyti vieną iš dviejų svarbiausių ekipos aukštaūgių – D. Sabonį arba M. Turnerį.

Lietuvis šį sezoną vidutiniškai aikštėje praleido po 25 minutes, per kurias pelnė po 14,1 taško, atkovojo po 9,3 kamuolio, rinko po 2,9 rezultatyvaus perdavimo, o iš žaidimo atakavo net 59 proc. taiklumu. Tokie pasirodymai leido krepšininką laikyti kandidatu į geriausiojo šeštojo žaidėjo apdovanojimą.

Aukštaūgis puikiai mato aikštę, prideda daug vertės kovodamas dėl atšokusių kamuolių. D. Sabonis yra bene tobulas „du prieš du“ partneris, kuris pasirūpina, kad komandos puolimas veiktų net ir ant suolelio sėdint rezultatyviausiems krepšininkams.

Visgi, jis turi savo ribotumų – prastai atakuoja iš toli, o iš vidutinio nuotolio taip pat nėra įspūdingas. Taip pat lietuvis gynyboje apribotas dėl atletiškumo trūkumo ir trumpų rankų. Žinoma, jis turi aukštą krepšinio IQ ir yra dar jaunas – 22-ejų – todėl galima tikėtis, jog visose srityse aukštaūgis dar patobulės.

D. Sabonis turi dar metus galiojantį kontraktą ir jau šią vasarą gali pasirašyti naują sutartį su Indianos ekipa. Neabejojama, kad kita sutartis, kurią jis gaus, turėtų viršyti 12 mln. JAV dolerių per sezoną ribą ir, galbūt, net pakilti iki 18-20 mln.

M. Turneris, savo ruožtu, žymiai geriau saugo baudos aikštelę ir jau šį sezoną yra vienas iš pagrindinių kandidatų į geriausiai besiginančio NBA žaidėjo apdovanojimą.

Taip pat amerikietis solidžiai atakuoja iš toli – 38,8 proc. taiklumas šį sezoną. Jis dar yra pademonstravęs gebėjimų žaisti nugara į krepšį, tačiau išlieka fiziškai silpnas ir retai sugeba imtis iniciatyvos ir vienas „ištempti“ pergalę, kaip tai daro V. Oladipo, o kartais ir B. Bogdanovičius.

NBA ekspertai sutinka, jog M. Turneris turi daugiau potencialo nei lietuvis, tačiau puolime jo tobulėjimas lėtesnis nei to norėtų „Pacers“ ekipa ar jos gerbėjai. Vis dėlto, jo 4 metų 70 mln. JAV dolerių vertės kontraktas laikomas atitinkamos vertės klubui, o jo vertė gali ir kilti, jei vidurio puolėjas pasieks potencialą.

Šie aukštaūgiai parodė ribotą gebėjimą žaisti kartu – per 429 minutes šį sezoną (arba kiek mažiau nei 7 minutes per rungtynes) „Pacers“ renka 3,3 taškais daugiau nei varžovai per 100 atakų. Deja, D. Sabonis yra per lėtas susitvarkyti su varžovų sunkiojo krašto puolėjais, o Mylesas Turneris praranda efektyvumą toje aikštės pusėje, kai negali nuolat saugoti baudos aikštelės.

Taigi, „Pacers“ turi tikrą dilemą – kurį iš aukštaūgių pasilikti. O jei abu – reikia išsiaiškinti, ar jie gali rungtyniauti kartu, nes, kitu atveju, vienam ar abiems bus suteikiama per mažai žaidimo laiko palyginus su kontrakto verte ir nauda komandai.

Klubo vadovybė parodė tikėjimą M. Turneriu, suteikdama jam pelningą ilgalaikę sutartį. Kita vertus, jie teigė, jog neketina paleisti D. Sabonio. Bet kuriuo atveju, „Pacers“ šią vasarą laukia pokyčiai ir į juos gali būti įtrauktas mūsų palaikomas lietuvis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi