Naujienų srautas

Sportas2019.04.26 13:18

Šarui kartėlį palikusi „Žalgirio“ serija su „Fenerbahče“ – pritrūko ir talento, ir sėkmės

Rokas Skurdauskas, LRT.lt 2019.04.26 13:18

Kauno „Žalgirio“ sezonas Eurolygoe ketvirtadienį baigėsi įspūdingu Stambulo „Fenerbahče“ žaidimu. Čempionišką krepšinį demonstravęs Turkijos klubas visas rungtynes atakavo krepšį nuostabiu taiklumu, o ypač išsiskyrė Ali Muhammedas. Nors serija su „Fenerbahče“ treneriui Šarūnui Jasikevičiui ir paliko kartėlį, tačiau Šaras pripažino, kad sezonas Eurolygoje buvo fantastiškas. LRT.lt apžvelgė, ko trūko iki dar geresnių rezultatų.

„Jis sužaidė fantastiškas rungtynes. Tai žmogus su labai dideliais kiaušiniais, visi tą žino. Kovotojas iš didžiosios raidės“, – apie A.Muhammedą, ketvirtadienį paskandinusį „Žalgirio“ Eurolygos sezoną, kalbėjo kauniečių strategas Šarūnas Jasikevičius.

Turkijos pilietybę turintis krepšininkas rungtynes pradėjo metimu iš vidutinio nuotolio per Brandoną Daviesą. Solidžiai besigynusiam žalgiriečiui teliko nuleisti galvą prieš varžovą, nekreipusį dėmesio į jo iškeltą ranką.

Ši pirma „Fenerbahče“ mačo ataka tebuvo anonsas to, ką gynėjas pademonstruos toliau. 178 cm ūgio krepšininkas pirmąjį kėlinį baigė su 13 taškų. Jis buvo pataikęs 5 iš 5 metimų iš žaidimo, o svečiai užbaigė ketvirtį sėkmingai realizavę net 12 bandymų iš 14.

Buvo epizodų, kai Leo Westermannas, B.Daviesas ar Aaronas White`as pražangomis galėjo stabdyti varžovų atakas, tačiau, nepaisant to, „Žalgiris“ gynyboje sužaidė puikų kėlinį ir po jo vis tiek turėjo 14 taškų deficitą – 16:30.

Antrajame ketvirtyje atrodė, kad aikštės šeimininkai atsities – B. Daviesas ir Nate`as Woltersas varpė oponentų gynybą bei pagaliau ėmė kristi tolimi metimai. „Fenerbahče“ į kauniečių pastangas nekreipė dėmesio – toliau šaltakraujiškai taškus rinko vienu sudėtingu metimu po kito ir prasidedant ilgajai pertraukai turėjo 8 taškų pranašumą – 49:41.

Antroje mačo pusėje Šaras buvo paprasčiausiai įveiktas šachmatų dvikovoje. Lietuvių ekipos strategas gynyboje auklėtiniams buvo nurodęs keistis dengiamaisiais. Tai reiškė, kad varžovų deriniai neveiks, o reiks išnaudoti susidariusias mikrodvikovas.

Jei prieš ilgąją pertrauką daugiau matėme sudėtingų metimų lietų, nesusijusį su šia strategija, po jo „Fenerbahče“ ataką po atakos žlugdė aikštės šeimininkus žaisdami vienas prieš vieną. Kostas Sloukas, Marko Guduričius ir A. Muhammedas ne tik šaudė iš toli, tačiau ir apeidavo lėtesnius „Žalgirio“ aukštaūgius, taip įtraukdami komandos draugus.

Kitu atveju, svečiai ieškojo Jano Vesely šalia baudos aikštelės. Prie čeko susikeitus dengiamaisiais likdavo aikštės šeimininkų gynėjai, kurie nieko negalėjo padaryti prieš varžovų aukštaūgį. Š. Jasikevičius tokias situacijas bandė išspręsti dvigubindamas čeką, tačiau ir čia „Fenerbahče“ turėjo atsakymą – J. Vesely puikiai matė aikštę ir ėmė tinkamiausiu laiku skirstyti kamuolius komandos draugams.

Čekas surinko 6 rezultatyvius perdavimus ir dar ne kartą atliko vadinamą ledo ritulio perdavimą – perdavimą, po kurio sekdavo dar vienas ir Željko Obradovičiaus auklėtinių taškai. Kauniečiai lyg ir spėdavo laiku rotuoti prie krepšininkų, kuriems buvo skirti kamuoliai šiose situacijose, tačiau Stambulo ekipai buvo viena tų dienų – turkai mačą užbaigė pataikę net 15 tritaškių iš 22 bandymų ir pelnę net 99 taškus.

Nors „Žalgirio“ strategas buvo įveiktas ketvirtadienį, serijos metu jis su savo trenerių štabu pasirūpino, kad varžovams būtų kuo sunkiau susikurti norimus metimus. Deja, tada išlindo Stambulo ekipos talento pranašumas.

M. Guduričius reguliariojo sezono metu buvo penktas rezultatyviausias „Fenerbahče“ krepšininkas, o ketvirtfinalio serijoje visiškai žlugdė „Žalgirį“ šaltakraujiškais šūviais per iškeltas lietuvių rankas. Serbas baigė seriją vidutiniškai rinkdamas po 13 taškų ir iš toli atakuodamas 55 proc. taiklumu.

Luigi Datome, K. Sloukas ir A. Muhammedas per ketverias rungtynes vidutiniškai pelnė po 10,3 taško ir taip pat prisidėjo prie kauniečių skausmo. Italas buvo vienas pagrindinių faktorių, leidusių Ž. Obradovičiaus auklėtiniams kovoti dėl pergalės antrajame mače. Graikas užtikrino, kad į žaidimą būtų įtraukti komandos draugai, taip pat pasirūpino, kad neatsiliktų nuo jų sudėtingų metimų skaičiumi, o apie pastarojo pasirodymą ketvirtadienį jau žinome.

Negalima pamiršti ir puikų pasirodymą pirmajame serijos mače pademonstravusio bei solidžia gynyba iki traumos išsiskyrusio Nikola Kaliničiaus. Jis labai apsunkino „Žalgirio“ atakas, kai Stambulo krepšininkai susikeisdavo dengiamaisiais. Serbas sugebėdavo spausti B. Daviesą, E. Ulanovą bei Antaną Kavaliauską tiek, kad kauniečiai neretai klydo bandydami pastariesiems atlikti perdavimą.

J. Vesely, nors buvo visiškai „išjungtas“ serijos atidarymo susitikime, nuo antrosios akistatos buvo stabilus ir tik ketvirtadienį turėjo mačą, kur atrodė kaip tas J. Vesely, kuris viso sezono metu buvo laikomas vienu realiausių kandidatų į naudingiausio Eurolygos krepšininko titulą. Čekas seriją baigė rinkdamas po 9 taškus, 2 atkovotus kamuolius ir 2,8 rezultatyvaus perdavimo.

„Žalgiris“, savo ruožtu, turėjo kliautis B. Daviesu ir N. Woltersu. Aukštaūgis vidutiniškai pelnė 12,5 taško ir atkovojo po 4 kamuolius. Ši statistika kiek išpūsta dėl ketvirtadienį pelnytų 25 taškų ir 7 atkovotų kamuolių. B. Daviesas puikiai rungtyniavo serijos uždaromajame mače bei antrosiose rungtynėse, kai pelnė 13 taškų. Jo solidus žaidimas tą vakarą buvo viena iš priežasčių, kodėl kauniečiai sugebėjo „pavogti“ pergalę iš „Fenerbahče“.

Deja, pirmajame susitikime amerikietis greitai prisirinko pražangų, todėl nesugebėjo pajausti žaidimo ritmo ir baigė rungtynes tik su 3 taškais. Antradienį Kaune jam esant aikštėje svečiai dominavo po aikštės šeimininkų krepšiais – nusiėmė net 16 kamuolių, o puolime B. Daviesas po tuščios pirmosios mačo dalies pasirodymą baigė su 9 taškais.

N. Woltersas tikriausiai buvo stabiliausias Š. Jasikevičiaus kariaunos krepšininkas visos serijos metu. Nors pirmajame susitikime gynėjas buvo vidutiniškas, toliau pelnė 14, 15 ir 18 taškų atitinkamai. Amerikietis prasiveržimais varpė drausmingą Stambulo ekipos gynybą ir buvo vienintelis žalgirietis, stabiliai galėjęs sužaisti vienas prieš vieną.

Toliau ginklų puolime teko paieškoti. Vieną kartą Stambule iššovė E. Ulanovas, solidžiai jam tą vakarą talkino Marius Grigonis, tačiau pritrūko L. Westermanno, Artūro Milaknio ir A. White`o indėlio.

Šarui po serijos buvo apmaudu, kad „Žalgiris“ nesugebėjo sukurti „dar vieno mažo stebuklo“. Vis dėlto, pats strategas pripažino, kad kauniečiai, atsižvelgus į aplinkybes, turėjo nuostabų sezoną ir kad jis didžiuojasi savo auklėtiniais.

„Turite jais didžiuotis“, – po ketvirtadienio pergalės teigė ir Ž. Obradovičius. Kauno ekipos gerbėjai, prieš du mėnesius nesitikėję, kad balandžio mėnesio pabaigoje jų palaikomas klubas varžysis su geriausia Eurolygos reguliariojo sezono komanda, gali pasidžiaugti krepšininkų kovingumu bei puikiu trenerių štabo darbu.

Iškritus iš stipriausio Europos turnyro „Žalgirio“ laukia kovos dėl LKL titulų, o vasarą – darbas siekiant pakeisti turtingesnių klubų akį patraukusius krepšininkus. Kauno ekipos galimybėmis Eurolygoje buvo abejojama paskutinius du sezonus. Po jų metu pasiektos sėkmės Šaro kariaunos laukia ne abejonės, o lūkesčiai pakartoti puikius rezultatus.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi