Sportas

2019.04.25 13:27

Lyderio paieškos gali išgelbėti arba užbaigti „Žalgirio“ sezoną Eurolygoje

Rokas Skurdauskas, LRT.lt 2019.04.25 13:27

Antradienį Kauno „Žalgiris“ namie 57:66 apmaudžiai nusileido Stambulo „Fenerbahče“ ekipai. Aikštės šeimininkų strategas Šarūnas Jasikevičius po mačo apgailestavo dėl neišnaudoto puikaus šanso serijoje išsiveržti į priekį. Atsilikdami 1-2 kauniečiai laukia lemtingo mačo ketvirtadienį tarp savų sirgalių.

Žalgiriečiai antradienienį gynėsi nuostabiai – iki paskutinės vilties pražangų mačo gale leido varžovams surinkti tik 62 taškus. Varžovų lyderiai buvo provokuojami atlikti sudėtingus metimus, kurie dažniau atsitrenkdavo į lanką nei skrosdavo tinklelį.

Vienintelis krepšininkas, turėjęs sėkmės žaisdamas vienas prieš vieną – Marko Guduričius. Serbas pelnė 17 taškų ir žlugdė aikštės šeimininkus tolimais šūviais bei prasiveržimais. Vis dėlto, su tokiais varžovų pasirodymais reikia susitaikyti – Stambulo ekipa paprasčiausiai turi per daug talento, kad visi mėtytų pro šalį, nepaisant to, kokie tie metimai sudėtingi.

Gynyboje „Žalgirio“ trenerių štabas iš auklėtinių norės matyti tą patį agresyvumą ir drausmę, kuri ir leido trečiajame serijos mače su Eurolygos vicečempionais lygiai kautis 40 minučių.

Vienintelė bėda toje aikštės pusėje, kurią reikia išspręsti – varžovų atkovoti kamuoliai puolime. Jų „Fenerbahče“ antradienį nusiėmė net 16. Taip apribojamas aikštės šeimininkų atakų skaičius, kuris, anot Š. Jasikevičiaus, yra labai svarbus norint kovoti su tokio lygio ekipa kaip „Fenerbahče“.

Čia galime pasukti galvą į Brandoną Daviesą, kuriam esant aikštėje svečiai ir nusiėmė daugiausia kamuolių. Amerikiečiui tai nebuvo bėda pirmuose dviejuose serijos mačuose. Tereikia tos pačios drausmės atsitveriant varžovų aukštaūgius ir ši problema kaip mat išsispręs.

Deonas Thompsonas, kita vertus, tokių bėdų neturėjo. Jis gynyboje nusiėmė 5 kamuolius per 13 minučių žaidimo laiko ir puikiai svečių aukštaūgiams užkirsdavo kelią link papildomų atakų.

Deja, puikiai pasirodęs aukštaūgis antroje mačo dalyje žaidė mažiau nei 4 minutes. Šaras po mačo teigė, jog „galbūt Deonas nebuvo toks geras, kaip Stambule“. Vis dėlto, jam tikrai buvo galima suteikti tas 9 minutes, kurias aikštėje praleido mažai naudos suteikęs ir prasčiausių atkarpų metu rungtyniavęs Antanas Kavaliauskas.

Reguliariojo sezono pabaigoje neretai tekdavo matyti D. Thompsoną ir B. Daviesą kartu aikštėje, tačiau pastaruoju metu to atsisakyta. Galbūt aikštės šeimininkų trenerių štabui verta persigalvoti ir vėl išbandyti amerikiečių duetą kartu.

Pagrindinės bėdos išlindo kitoje aikštės pusėje. Banaliai skambantis žodžių junginys „bedantis puolimas“ labai tiksliai apibūdina „Žalgirio“ pasirodymą antradienį ir pirmose serijos rungtynėse.

Š. Jasikevičius visą sezoną žurnalistams aiškina, kad gynėjų darbas yra įtraukti komandos draugus ir „ardyti“ varžovų gynybą. Deja, serijos su „Fenerbahče“ metu jiems trūksta pastovumo.

Thomasas Walkupas nuostabiai sužaidė pirmąjį ketvirtį antradienį – pelnė 7 taškus ir atliko rezultatyvų perdavimą Aaronui White`ui, sugrūdusiam kamuolį į krepšį. Deja, likusią mačo dalį ir didžiąją dalį serijos buvo visiškai nematomas ir bijojo imtis iniciatyvos – pelnė 10 taškų kartu sudėjus.  Tinkamas nusiteikimas ir jaudulio valdymas – tokius vaistus galima išrašyti krepšininkui, kuris reguliariojo sezono pabaigoje jau parodė, kad gali būti vienas komandos vedlių.

Marius Grigonis ir Leo Westermannas taip pat atrodo paveikti įtampos. Lietuvis porą kartų negavo palankaus teisėjų švilpuko ir nustojo žaisti agresyviai bei laužyti varžovų gynybą taip, kaip tą darė pirmuose dvejuose mačuose, kai kartu sudėjus pelnė 19 taškų (antradienį – tik 4).

Prancūzas antrą reguliariojo sezono dalį buvo efektyviausias atakų organizatorius. Nuo atkrintamųjų pradžios jis yra atlikęs 6 rezultatyvius perdavimus ir praradęs 9 kamuolius. Gynėjas atrodo veikiamas netaiklių savo bandymų iš toli – 3/13 serijos metu. Nekrentant metimams L. Westermannas ima skubėti ir vadovaudamas atakoms, todėl privelia klaidų ir verčia Š. Jasikevičių jį sodinti ant atsarginių žaidėjų suolelio.

Šiems krepšininkams reikia prisiminti, kad jie turi vertės savo klubui net ir tada, kai nepataiko iš žaidimo. Solidi gynyba ir kamuolių skirstymas visada bus vertinami komandos draugų bei trenerių štabo – į tai galima ir koncentruotis.

A. Milaknis tikriausiai buvo nuvargintas solidaus  darbo gynyboje. Vienas geriausių metikų Eurolygoje pataikė tik 1 tolimą šūvį iš 6 bandymų. Iš jų net 5 buvo patogiose situacijose, kurias žalgirietis dažniausiai išnaudoja. Per 3 serijos rungtynes lietuvis yra pataikęs tik 3 iš 13 tritaškių. Belieka skėsčioti rankomis ir tikėtis, jog ketvirtadienį Milas pagaliau persilauš.

Vienintelis krepšininkas, antradienį solidžiai pasirodęs puolime, – Nate`as Woltersas. Gynėjas vienas sumetė pusę „Žalgirio“ tolimų bandymų – tris iš keturių bandymų. Visa komanda pasirodymą baigė pataikę 6 iš 17.

Amerikietis priminė, jog sezono pradžioje, iki jį ėmusių kankinti traumų, buvo geriausias aikštės šeimininkų krepšininkas puolime. Antradienį jis drąsiai žaidė vienas prieš vieną, pataikė sudėtingus metimus varžovų baudos aikštelėje ir vieną kartą iškišo gražų perdavimą B. Daviesui.

Vienintelis dalykas, kurį gynėjas galėtų patobulinti, – komandos draugų įtraukimas. N. Woltersas sugeba žaisti vienas prieš vieną ir patekti į varžovų baudos aikštelę, tačiau dažniausiai atakuoja pats. Varžovų krepšininkams spaudžiantis į baudos aikštelę neretai atsilaisvina likę perimetro krepšininkai, kuriems galbūt tiek ir tereikia pasitikėjimui savimi atgaivinti.

B. Daviesui, kaip ir gynyboje, puolime buvo juoda diena. Amerikietis pirmuosius taškus pelnė jau įpusėjus trečiajam kėliniui. Agresyvi svečių gynyba neleido jam patogiose situacijose žaisti nugara į krepšį, o ir „du prieš du“ derinių metu aukštaūgio kamuolys dažnai nepasiekė. B. Daviesas baigė mačą su 9 taškais (3/6 dvitaškių) ir jo indėlio stoka buvo labai jaučiama lemiamomis akimirkomis, kai taškų reikėjo labiausiai.

Kauno ekipa linkusi „gyventi ir mirti“ su aukštaūgio pasirodymais. Gera diena B. Daviesui reiškia, kad „Žalgiris“ gali įveikti bet ką. Priešingu atveju, nekrentantys metimai dažniausiai reiškia nesėkmę ir ekipai. Š. Jasikevičius turi paruošti B. Daviesą nenuleisti galvos, kad ir kaip sekasi puolime, nes gynyboje reikia jo indėlio, o tada ir atkovotų kamuolių problema išsprendžiama nesunkiai.

„Žalgiris“ jau antrajame serijos mače įrodė, kad gali surasti netikėtų atramų, kai to reikia labiausiai. Tada geriausiai pasirodė Edgaras Ulanovas, B. Daviesas, Marius Grigonis ir N. Woltersas. Rezultatas – 82 taškai ir iškovota pergalė.

Antradienį trūko pirmųjų trijų indėlio, o iškovoti pergalę remiantis T. Walkupo pirmu kėliniu ir N. Wolterso 15 taškų prieš tokio lygio komandą kaip „Fenerbahče“ – misija neįmanoma.

Taktiškai kauniečiams nereikia daug keisti, svarbiausia trenerių štabo užduotis, kaip teigė Šaras, paruošti žaidėjus gintis taip pat agresyviai, o puolime paskatinti auklėtinius nebijoti imtis iniciatyvos.

Vienas sėkmingas epizodas gali įkvėpti ne tik vieną žaidėją, tačiau ir visą komandą. Antradienį tai neįvyko, tačiau „Žalgiris“ jau parodė, kad gali atrasti krepšininkų, kurie gali žlugdyti net ir Eurolygos vicečempionus. Svarbiausia, kad patys žaidėjai tai prisimintų ir įgyvendintų. Ši serija dar nebaigta.