2019.04.24 15:30

Dar vieną bilietą į Stambulą medžiosiantis „Žalgiris“ turi išnaudoti rezervus

LRT.lt, Rytis Kazlauskas2019.04.24 15:30

Antradienį „Žalgirio“ arena po metų pertraukos vėl alsavo Eurolygos atkrintamųjų varžybų emocijomis. Sausakimšos tribūnos, didžiulis būrys Lietuvos garsenybių ir pagerbti 1999-aisiais Eurolygoje triumfavę tuometiniai žalgiriečiai – vakaras buvo kupinas įspūdžių. Tiesa, trūko tik vieno – tik šeimininkų pergalės.

Šarūno Jasikevičiaus auklėtiniai trečiose ketvirtfinalio serijos rungtynėse nusileido svečiams iš Stambulo „Fenerbahce“ krepšininkams – 57:66. Nors žalgiriečiai „Fenerbahce“ krepšininkų puolimą apribojo iki antro pagal nerezultatyvumą šio sezono ekipos rezultato, antroje rungtynių dalyje puolime užstrigę šeimininkai sirgalių lauktos pergalės neiškovojo ir ketvirtadienį dar sykį namuose stos į „mirk arba gyvenk“ rungtynes serijoje iki 3 pergalių atsilikdami 1:2.

„Labiausiai į akis krito neatkovoti kamuoliai po savąją lenta. Prametėme daug metimų, bet laukėme ir tikėjomės „Fenerbahce“ kovos dėl atšokusių kamuolių. Žinojome, kad ir jie žiūrės buvusias rungtynes bei analizuos šį momentą“, – po dvikovos rūbinėje kalbėjo „Žalgirio“ snaiperis Artūras Milaknis.

Iš tiesų, Stambulo ekipos puolime atkovoti kamuoliai neretai priversdavo Kauno klubo sirgalius iš nevilties susiimti už galvos. Iš viso „Fenerbahce“ antradienio rungtynėse atsikovojo net 16 kamuolių po žalgiriečių lenta. Palyginimui, per pirmąsias dvejas serijos rungtynes turkų ekipa iš viso atsikovojo tik 9 kamuolius puolime.

Prie „Žalgirio“ krepšio ištryškusį „Fenerbahce“ atkovotų kamuolių puolant fontaną iš dalies galima paaiškinti ir netaiklių metimų gausa. Taikliausiai dvitaškius ir tritaškius lygoje metanti Željko Obradovičiaus kariauna Kaune atakavo žemiau savo galimybių ribų – 44 procentai dvitaškių ir tik 29,4 procentai tritaškių ir iš viso pataikė tik 21 metimą iš 59. Tiesa, tai tik viena medalio pusė.

Jau pirmoji „Fenerbahce“ rungtynių ataka, atrodė, leido suprasti, jog kovoti dėl kamuolių gynyboje „Žalgiriui“ bus be proto sunku. Turkijos klubas pirmajame susitikimo išpuolyje atsikovojo 2 kamuolius, ataka truko net 44 sekundes ir pasibaigė 2 taškais Nicola Melli taškais iš po krepšio.

Po netaiklių metimų „Fenerbahce“ bandydavo rizikuoti ir dažniausiai aukštaūgiai kamuolius po pramestų komandos draugų metimų stengdavosi mušti į gynėjų pusę. Tokie rizikingi, labiau tinklinio nei krepšinio rungtynes primenantys žaidimo momentai, leido Ž. Obradovičiaus ekipai pirmoje susitikimo dalyje sugriebti 4 kamuolius puolime vien bandant juos atsikovoti mušinėjimais.

Nors antraisiais bandymais „Fenerbahce“ dvikovoje surinko tik nežymiai daugiau taškų nei „Žalgiris“ (16:12), neatkovoti kamuoliai gynyboje pavirsdavo ir kitus žalgiriečiams koją kišusius šalutinius produktus – asmenines pražangas, didesnį nuovargį dėl papildomo darbo ginantis ir, žinoma, mažesnį savų atakų skaičių susitikime.

Apie šį svarbų „Fenerbahce“ pusėje buvusį statistikos faktorių po dvikovos kalbėjo ir amerikietis Thomas Walkupas.

„Neatkovoti kamuoliai po sava lenta buvo didelė problema. Manau, kad visų rungynių metu gynėmės puikiai, bet, atrodė, kad „Fenerbahce“ antruosius šansus susikuria visų rungtynių metu. Tai mus daužė“, – tvirtino T. Walkupas.

Pirmąją susitikimo dalį, bent iš dalies, žalgiriečiams buvo galima vadinti keliančią pozityvą. Per pirmąsias 6 pirmojo ir pirmąsias 4 antrojo kėlinių minutes „Fenerbahce“ iš viso surinko tik 7 taškus. Šeimininkų puolimo mechanizmas taip pat nedemonstravo visiškai sklandaus darbo, bet antrojo ketvirčio metu Artūro Milaknio tritaškis buvo leidęs kauniečiams pirmauti 9 taškais – 32:23. Visgi tuomet jau žalgiriečių puolime atsirado didesnio sąstingio – paskutinę 3:39 minučių atkarpą antrojo kėlinio pabaigoje šeimininkai pralaimėjo 2:8.

„Man nepatiko ir pirmoji mūsų rungtynių pusė, kurioje turėjome ryškų pranašumą. Viską stengdavomės išspręsti labai greitai su pirma opcija. Reikia pripažinti, kad aikštėje pasirodę žaidėjai nesugebėjo to pakoreguoti“, – po rungtynių tvirtino vyriausiasis „Žalgirio“ treneris Šarūnas Jasikevičius.

Su tokiomis tuščiomis puolimo atkarpomis žalgiriečiams teko gyventi visą antrąją susitikimo dalį. Trečiajame kėlinyje po Edgaro Ulanovo tritaškio „Žalgiris“ pirmavo 4 taškų persvara – 37:33, tačiau kiti taškai buvo pelnyti tik po puspenktos minutės, o „Fenerbahce“ jau buvo priekyje – 39:41.

Dar viena tokia atkarpa nutiko jau kėlinio pabaigoje – Brandonas Daviesas dvitaškiu lygino rezultatą – 41:41, o Nate`o Wolterso tolimas metimas po daugiau nei pustrečios minutės vėl gaivino žalgiriečių puolimą – 44:47. Tai iš viso net 7 minutės be taškų per ketvirtį.

Ketvirtajame kėlinyje tuščia 4:16 minutės atkarpa leido nerezultatyviame mače „Fenerbahce“ toliau išlaikyti pranašumą ir kėlinio viduryje pirmauti keturiais taškais – 50:54.

Tokio prasto Kauno ekipos puolimo rezultatų galima ieškoti gynėjų žaidime. Prancūzas Leo Westermannas per 15:31 min ant parketo surinko tik 3 taškus (0/1 dvitaškių, 1/4 tritaškių) ir susitikimą baigė su -7 naudingumo balais, Marius Grigonis įmetė 4 taškus (1/5 dvitaškių, 0/2 tritaškių) ir surinko 5 naudingumo balus.

Vienintelis Nate`as Woltersas išsiskyrė šioje trijulėje – pelnė 15 taškų (3/5 dvitaškių, 3/4 tritaškių). Amerikietis tik vienas komandoje peržengė dviženklio rezultatyvumo ribą ir savo metimais lemiamo ketvirčio metu palaikydavo šeimininkų pergalės viltis gyvas.

„Reikia, kad Thomas, kad Marius ir Nate`as veržtųsi arčiau krepšio. Stambule vienas iš pergalės faktorių buvo žaidimas vienas prieš vieną. Mes labai daug susikūrėme gerų metimų, ar po jų pagalbų – atšokusių kamuolių, ar išprovokavome pražangas. Šiandien to buvo mažiau ir per mažai, kad laimėtume prieš „Fenerbahce“, – po antradienio dvikovos gynėjų žaidimo svarbą visos serijos metu akcentavo Š. Jasikevičius.

Jeigu šioje serijoje pašalinsime iš konteksto pirmąsias itin nepasisekusias rungtynes žalgiriečiams (43:76) bei kalbėsime apie antrąjį ir trečiąjį susitikimus, pamatysime, jog ketvirtadienio dvikovai „Žalgiris“ dar turi rezervų.

Laimėtose rungtynėse Stambule (82:80) Kauno ekipos gretose 21 tašką kartu pelnė aukštaūgiai – Brandonas Daviesas ir Deonas Thompsonas.

Amerikiečių dueto indėlis gerokai sumenko trečiajame susitikime – žaidėjai kartu įmėtė 11 taškų. Be to, „Žalgiriui“ gerokai kortas sumaišė 3 greitos B. Davieso pražangos pirmoje susitikimo dalyje. Ant parketo žengusiam Antanui Kavaliauskui nepavyko tinkamai pavaduoti savo komandos draugo – 0 taškų ir 3 atkovoti kamuoliai.

Kauno ekipai bus labai svarbu sulaukti geresnio priekinės linijos žaidėjų pasirodymo. Antradienį matėme ne visada aukštaūgius pasiekusius kamuolius baudos aikštelėje po to, kai „Fenerbahce“ gynyboje susikeisdavo dengiamaisiais ir žalgiriečių bokštai likdavo prieš mažesnį oponentą.

Kitas ir jau aptartas faktorius – gynėjų grandies žaidimas. Solidesnis L. Westermanno ir M. Grigonio pasirodymas leistų lengviau kvėpuoti puolime „Žalgiriu“, kuris šioje serijoje neturi didelės prabangos gyventi laisviau prieš tokį pat kietą žaidimą žaidžiantį „Fenerbahce“.

Savo rungtynių ketvirtfinalyje dar nesužaidė ir snaiperis Artūras Milaknis. Krepšininkas atlieka daug nematomo darbo vien būdamas aikštėje ir priversdamas papildomai dirbti varžovų gynybą, siekiant neutralizuoti snaiperį. Tiesa, per pirmąsias trejas rungtynes A. Milaknis pataikė tik 3 tritaškius iš 13.

Š. Jasikevičius jau spaudos konferencijoje po trečiojo susitikimo minėjo, jog vaizdo peržiūros metu paaiškės ir visos problemos dėl neatsikovotų kamuolių. Po pirmųjų ketvirtfinalio rungtynių iki paryčių klaidas analizavę Kauno klubo treneriai negalvos apie poilsį ir prieš ketvirtadienio dvikovą.

Trumpai tariant, šiuo metu žalgiriečiai yra priremti prie sienos. Pralaimėjimas ir ketvirtose rungtynėse palaidotų šeimininkų viltis dar pakovoti dėl bilieto į finalo ketvertą. Pergalė – dar sykį perkeltų seriją į Stambulą jau lemiamoms, penktosioms rungtynėms.

Vieną kartą šiame sezone „Žalgiris“ jau buvo panašiai priremtas varžovų. Tąkart reguliariojo sezono finišo tiesiojoje žalgiriečiai laimėjo šešis susitikimus iš eilės ir įšoko į atkrintamųjų traukinį.

Panašu, jog jau ne sykį ketvirtfinalyje į atlapus „Fenerbahce“ klubui kibę žalgiriečiai tiki, jog gali dar sykį nustebinti skeptikus ir įveikti vieną sezono favoritų laimėti titulą.

„Visu šimtu procentų esu įsitikinęs, jog galime laimėti šią seriją. Turime prisiminti, ką darėme gerai antrajame serijos susitikime bei toliau žaisti kietą krepšinį. Rungtynės turi būti iškovotos sunkiu darbu. Jokia paslalptis, jog galime kovoti su „Fenerbahce“. Šimtu procentų tikime, jog galime kovoti ir laimėti“, – antradienio vakarą kalbėjo T. Walkupas.

Žalgiriečių pergalės atveju dvikovoje ketvirtadienį, lemiamos rungtynės bus žaidžiamos kitą antradienį Stambule.