Sportas

2015.09.08 13:45

Europos žaidynių atidarymą aptemdė Azerbaidžano ir Armėnijos nesantaika

BNS2015.09.08 13:45

Popmuzikos dievaitė Lady Gaga penktadienį suteikė žvaigždžių spindesio pirmųjų Europos žaidynių atidarymo ceremonijai, tačiau ją aptemdė priešiškas Azerbaidžano pagrindinės priešininkės Armėnijos delegacijos sutikimas.

Popmuzikos dievaitė Lady Gaga penktadienį suteikė žvaigždžių spindesio pirmųjų Europos žaidynių atidarymo ceremonijai, tačiau ją aptemdė priešiškas Azerbaidžano pagrindinės priešininkės Armėnijos delegacijos sutikimas.

Armėnai tikėjosi „šilto“ priėmimo ir jo sulaukė: šalies delegacija, kurioje iš pažiūros buvo mažai atletų ir daugiau pagyvenusių žilaplaukių vyro, buvo nušvilpta, o dalis žiūrovų skandavo „Azerbaidžanas!“ ir mojavo nacionalinėmis vėliavomis

Abi Kaukazo valstybės konfliktuoja nuo kruvino karo praėjusio amžiaus 10-ajame dešimtmetyje, kilusio subyrėjus Sovietų Sąjungai.

Toks azerbaidžaniečių elgesys buvo nemenkas diplomatinis akibrokštas Europos olimpinio komiteto prezidentui Patui Hickey, kuris buvo šių žaidynių varomoji jėga ir labai stengėsi, kad įtikintų armėnus dalyvauti.

P. Hickey, kuriam per šias žaidynes sukaks 70 metų, užsiminė apie žmogaus teisių problemas Azerbaidžane ir kritiką, kurios jis sulaukė dėl sprendimo leisti Baku organizuoti šį sporto renginį, savo kalboje pareiškęs, kad sportas gali padėti pakeisti visuomenę.

Tuojau po to Azerbaidžano prezidentas Ilhamas Aliyevas oficialiai paskelbė žaidynes atidarytomis, stebint Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui.

Ceremonija vyko griežto saugumo sąlygomis: visi vyresni negu 16 metų žiūrovai turėjo pateikti asmens tapatybės dokumentą, kuris būdavo nufotografuojamas.

Be V.Putino, atidarymo ceremonijoje dalyvavo dar per 30 valstybių vadovų, nors tarp jų buvo gana mažai Europos lyderių.

Saugumo patikrinimą praėję 68 tūkst. žiūrovų galėjo gėrėtis įspūdingu renginiu, kuriame taip pat dalyvavo per 2 tūkst. savanorių, daugiausiai azerbaidžaniečių, prieš šią ceremoniją surengusių daugiau negu 600 repeticijų. Šis žaidynių atidarymas atrodė netgi įspūdingesnis negu kai kurių olimpiadų atidarymo ceremonijos.

Renginiui, kuriame tradiciniai azerbaidžaniečių šokiai ir muzika buvo derinami su labiau šiuolaikiniais pasirodymais, nebuvo pagailėta išlaidų; jo meno režisierius Dimitris Papajoanus anksčiau vadovavo 2004 metų Atėnų olimpiados atidarymo ir uždarymo ceremonijoms.

„Šios didžiulės mašinos širdyje turi būti uždegta ugnis. Meno ugnis, kurios degalais šiuo atveju taptų Azerbaidžano kultūros alyva“, – D. Papajoanus, turėdamas omenyje, kad Azerbaidžanas yra vadinamas „Ugnies žeme“.

Ceremonijai toną uždavę stulbinamas pasirodymas, kuriame dalyvavo daugiau negu tūkstantis šokėjų moterų, dėvinčių didelius kūgio pavidalo sijonus. To šokio kulminacijoje besikeičiančių spalvų sijonai sudarė Azerbaidžano nacionalinę vėliavą.

Prieš atletams įžengiant į stadioną virš aikštės pakibo didžiulis granato vaisius – Azerbaidžano simbolis – kuriam prasivėrus pasklido daugybė raudonos spalvos balionų, panašių į granato sėklas.

Galbūt per ateinančias dvi savaites nebus pasiekta daug sporto rekordų, bet per žaidynių atidarymo ceremoniją buvo nustatytas kitoks rekordas: 16 lazerių savo spinduliais nupiešė Europos žemėlapį, – tokia animacija buvo didžiausia, kad nors surengta vienoje scenoje.

Su muzika kruopščiai suderintas pagrindinis 15 tūkst. raketų fejerverkas, kuris nušvietė Baku padangę per ceremonijos kulminaciją, vainikavo 5 tūkst. valandų trukusius pasiruošimus įspūdingame naujame stadione.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.