Sportas

2019.04.20 13:14

Jaunasis „Juventus“ talentas, daug išmokęs iš Mario Balotelli: Moise Keano istorija

LRT.lt2019.04.20 13:14

Šis paauglys galbūt dar nėra pasaulinio lygio žvaigždė, tačiau jį supantys žmonės sako – jis tokia taps. Futbolininkas gerino rekordus Italijoje ir Europoje ir, nepaisant to, kad praėjusį savaitgalį jo komandą pralaimėjo, sezoną tikrai baigs kaip šalies čempionas. Kokia jo istorija? Kodėl jis toks geras ir kaip jis sėmėsi įkvėpimo iš Mario Balotelli? Į visa tai bandė pažvelgti BBC.

Vietinis didvyris

Keanas gimė 2000-ųjų vasario 28-ąją Šiaurės Italijoje Dramblio kaulo kranto piliečių šeimoje ir šešerius metus praleido „Juventus“ akademijoje.

Dar iki debiutuojant pagrindinėje komandoje jis jau spėjo pasauliui apie save pranešti, kai 2015–2016 metų sezone, atstovaudamas antrai Turino klubo komandai, per 25 mačus pelnė 24 įvarčius. Tokie rodikliai netruko atkreipti tokių grandų kaip „Manchester City“ ar „Arsenal“ dėmesį.

Būdamas vos šešiolikos, M. Keanas gavo pirmąjį profesionalų kontraktą, o 2016-ųjų lapkritį tapo jauniausiu kada nors aikštėje pasirodžiusiu Turino ekipos futbolininku.

Vos po kelių dienų jis vėl įsirašė į istoriją, kai tapo pirmuoju žaidėju, gimusiu jau 21 amžiuje, išbėgusiu į aikštę Čempionų lygos rungtynėse. Paskutinę 2016 –2017 metų sezono dieną jis buvo pirmasis, gimęs 21 amžiuje, pelnęs įvartį „Serie A“ pirmenybėse, kai paskutinę minutę pasiuntė pergalingą smūgį į „Bologna“ vartus.

Nepaisant to, tame sezone jaunuolis į aikštę žengė vos keturis kartus, tad vėliau sekė persikėlimas nuomos pagrindais į „Hellas Verona“ gretas. Ten per 19 rungtynių pelnyti 4 įvarčiai neišgelbėjo komandos nuo iškritimo į žemesnę lygą, tačiau pačiam Keanui patirtis buvo neįkainojama.

Prancūzijos žurnalistas Julienas Laurensas sakė, jog toks žaidėjo pasirinkimas jam išėjo į naudą.

„Ar naudingiau yra likti klube, kuriame daug nežaisi, tačiau treniruotėse dirbsi su tokiais žaidėjais kaip Miralemas Pjaničius ar Giorgio Chiellini, ar geriau išvykti kitur, treniruotėse būti geriausiu ir žaisti beveik kiekvieną savaitę? Šiuo atveju atrodo, kad toks pasirinkimas jam buvo tinkamiausias“, – svarstė žurnalistas.

Į Turiną grįžęs jaunuolis čia rado už daugiau nei šimtą milijonų eurų iš Madrido atvykusį Cristiano Ronaldo. Jo atsakymas? Semtis futbolo išminties iš naujojo komandos draugo.

„Iš Ronaldo daug mokausi treniruotėse, bandau „pavogti“ jo paslaptis“, – kiek anksčiau yra sakęs M. Keanas. – Visada treniruojuosi ir noriu būti pasiruošęs, kai mano laikas ateis. Žinau, kad dar turiu daug rekordų, kuriuos noriu pasiekti, tai ir bandysiu daryti“.

Šalies futbolo prikėlimas naujam gyvenimui

Futbolininkas prieš tai minėtus žodžius pavertė realybe. Kovo mėnesį jis pasiekė dar du rekordus tarptautiniame lygyje – tapo jauniausiu Italijos rinktinės starto sudėties futbolininku nuo 1912-ųjų bei jauniausiu oficialiose rungtynėse įvartį pelniusiu žaidėju per visą šalies futbolo istoriją.

Žaidėjas pasižymėjo abiejose atrankos į kitų metų Europos čempionatą rungtynėse – prieš Suomiją ir Lichtenšteiną.

M. Keanas yra vienas iš keleto jaunų žaidėjų, iš kurių tikimasi, jog jie padės atgaivinti Italijos futbolą po to, kai šalis nepateko į praėjusių metų pasaulio čempionatą.

Rinktinės treneris Roberto Mancini yra žinomas kaip specialistas, dažnai pasikliaujantis jaunais žaidėjais. Būtent jis suteikė progą debiuoti ir Mario Balotelli, dar treniruodamas Milano „Inter“ komandą.

Nuo tada, kai perėmė Italijos rinktinės vairą, R. Mancini debiutus suteikė jau keturiems jaunesniems nei 21 metų amžiaus žaidėjams, tarp kurių – ir Nicolo Zaniolo, į rinktinę pakviestas dar nedebiutavęs „Roma“ komandoje.

Italų futbolo ekspertas Jamesas Horncastle’as teigia, jog Mancini yra linkęs pasitikėti žaidėjais, praėjusiais metais tapusiais Europos U-19 futbolo čempionato antros vietos laimėtojais.

„Treneris įvertino pagrindinius tos rinktinės žaidėjus – Keaną, Zaniolo, Sandro Tonali ir pasakė, jog nori jiems suteikti šansą UEFA Tautų lygoje ir pirmose Europos čempionato rungtynėse. Tai yra Italijos rinktinė, kuri nori žaisti perdavimais paremtą futbolą, nori dominuoti ir nesilaiko nuostatos, kad reikia žaisti gynyboje ir laukti progų greitose atakose“, – sakė Horncastle`as. – Rinktinėje yra daug naujų veidų ir tai yra viena iš priežasčių, kodėl sirgaliai įgauna vis daugiau entuziazmo ir svarsto, kad pagaliau yra verčiamas naujas puslapis“.

Toks trenerio žingsnis pasiteisina – italai laimėjo tris pastaruosius mačus, o nepralaimėję yra šešių akistatų paeiliui.

„Keanas savo šansą pagriebė abiem rankomis, – sako Horncastle`as. – Tame įvartyje prieš Lichtenšteiną buvo kažkas ypatingo.

Po skerso perdavimo iš krašto komandos veteranas Fabio Quagliarella, tą vakarą įmušęs dukart, numetė kamuolį Keanui. Susidūrė dvi šalies futbolo kartos – vyriausias įvartį įmušęs Italijos futbolininkas puikiai sužaidė su jauniausiu. Tokie epizodai šalyje kelia vis daugiau entuziazmo“, – kalbėjo žurnalistas.

Moise Keano įvartis Lichtenšteinui - nuo 2:43:

Santykis su Mario Balotellis ir „Futbolo universitetas"

M. Keanas dėl savo proveržio klube ir rinktinėje gali būti dėkingas ir Mario Balotelli.

Buvęs „Manchester City“ puolėjas per savo laiką Anglijoje yra pasižymėjęs ne vienu įdomiu poelgiu, pavyzdžiui, strėlyčių mėtymu į akademijos futbolininką arba fejerverkais padegtu savo vonios kambariu. Tačiau M. Keanui jis turėjo teigiamos įtakos.

M. Balotellis taip pat gimė afrikiečių šeimoje ir į Italiją persikėlė būdamas dvejų metų. Abu buvo atsidūrę rasizmo skandalų sūkuryje ir abu susidūrė su pilietybės gavimo klausimais.

Tai pabrėžė ir J. Horncastle`as.

„Keanas ne kartą yra kalbėjęs apie savo santykį su M. Balotelli. Juos skiria dešimties metų skirtumas, tad Mario yra pataręs Keanui, jog šis nekartotų jo anksčiau darytų klaidų“, – sakė žurnalistas.

Keano iškilimas Italijoje buvo labai politizuotas, čia pilietybės klausimas yra ganėtinai diskriminuojantis. Jeigu gimei ir užaugai ne italų šeimoje (net jei ir pačioje Italijoje), turi sulaukti aštuoniolikos metų, kad galėtum gauti šalies pilietybę.

Kadangi jo tėvai Italijoje gyveno daugiau nei 30 metų, pagal visus logikos dėsnius jis turėtų turėti pilietybę nuo gimimo. Jis ir pats buvo apie tai paklaustas. Jam pilietybė iš esmės buvo suteikta anksčiau išimties tvarka, kaip ir M. Balotelliui, tad abu šie žaidėjai yra matomi kaip tam tikri kultiniai pavyzdžiai“, – teigė J. Horncastle`as.

Pats futbolininkas yra patenkintas Turine ir yra pavadinęs savo komandą „futbolo universitetu“, turėdamas omenyje ten esančių talentingų žaidėjų kiekį, ir dėl to atsisakė galimybės persikelti į „Ajax“ bei AC „Milan“ klubus.

Jėga, greitis ir didžiulis alkis

Moise Keanas dažnai yra sulyginamas su savo herojumi M. Balotelli ypač dėl jėgos, suderintos su greičiu, ir žaidimo skaitymu.

„Juventus“ treneris Masimilliano Allegri apie savo auklėtinį neseniai yra pasakęs, jog jam reikia likti Turine, kad galėtų gerinti savo žaidimo techniką treniruodamasis su geriausiais, tačiau jam reikia dar sustiprėti psichologiškai.

Savo talentą futbolininkas jau įrodė ne kartą, o vienas tokių pavyzdžių buvo balandžio pradžioje, kai po keitimo aikštėje pasirodęs M. Keanas paskutinėmis minutėmis pelnė pergalingą įvartį į „Milan“ vartus.

Nepaisant to, Ispanijos futbolo žurnalistas Guillemas Belague sako, jog vietos tobulėjimui dar yra per akis.

„Keanas labiau mėgsta žaisti atvirose erdvėse ir nemėgsta ilgai užsibūti su kamuoliu, taip pat jis turi daugybę jėgos ir greičio pirmuosiuose penkiolikoje metrų. Jo užbaigimas yra labai geras, tačiau mažuose plotuose jis nesijaučia komfortabiliai“, – svarstė Belague.

Anot J. Horncastle`o,  reikia suprasti, kad M. Keanas – neeilinis talentas ir į priekį žengia didžiuliais žingsniais.

„Negalima nesistebėti šio žaidėjo augimu, tai tiesiog atima žadą. Jis yra centro puolėjas, tačiau yra pasiruošęs žaisti ir krašte. Jo dešinė koja yra stipresnė už kairę, tačiau jis yra netoli to, kad abiem žaistų vienodai gerai. M. Keanas yra pasiruošęs daryti viską, kad tik prasimuštų į komandą, ir turi didžiulį alkį futbolui“, – užbaigė J. Horncastle’as.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.