Sportas

2015.09.08 13:45

FIFA korupcijos skandalas plečiasi, aukštas pareigūnas prisipažino ėmęs kyšius

Paaiškėjo, jog buvęs aukštas FIFA pareigūnas Chuckas Blazeris prisipažino, kad jis ir kiti vykdomojo komiteto nariai ėmė kyšius, susijusius su sprendimu leisti Pietų Afrikos Respublikai surengti 2010 pasaulio čempionatą, o buvęs FIFA viceprezidentas Jackas Warneris sakosi tyrėjams perdavęs dokumentus, susijusius su organizacijos machinacijomis. Tuo tapru Šveicarijos ir JAV tyrėjai telkia dėmesį į artėjančių Pasaulio futbolo čempionatų Rusijoje ir Katare organizavimą.

Paaiškėjo, jog buvęs aukštas FIFA pareigūnas Chuckas Blazeris prisipažino, kad jis ir kiti vykdomojo komiteto nariai ėmė kyšius, susijusius su sprendimu leisti Pietų Afrikos Respublikai surengti 2010 pasaulio čempionatą, o buvęs FIFA viceprezidentas Jackas Warneris sakosi tyrėjams perdavęs dokumentus, susijusius su organizacijos machinacijomis. Tuo tapru Šveicarijos ir JAV tyrėjai telkia dėmesį į artėjančių Pasaulio futbolo čempionatų Rusijoje ir Katare organizavimą.

Aukštų pareigūnų prispažinimai

Amerikietis Ch. Blazeris teigė, kad buvo susijęs su kyšiais dėl 1998 m. taurės. Tai paaiškėjo paviešinus 2013 m. metais vykusių teismo posėdžių stenogramas, kur jis prisipažino kaltu dėl 10 jam pateiktų kaltinimų.

Trečiadienį buvo paskelbtas iš dalies cenzūruotas 2013 metais vykusio uždaro JAV federalinio teismo posėdžio protokolas, rodantis, kad 1997–2013 metais FIFA vykdomajame komitete dirbęs Chuckas Blazeris prisipažino kartu su kitais federacijos pareigūnais susitaręs priimti kyšius, vykstant konkursams dėl teisės surengti 1998 ir 2010 metų Pasaulio futbolo čempionatus bei kitus turnyrus.

„Be kita ko, maždaug 1992 metais susitariau su kitais asmenimis paskatinti kyšio priėmimą, susijusį su 1998 metų pasaulio futbolo čempionatą turėjusios organizuoti šalies atranka“, – sakoma Ch. Blazerio kaltės pripažinimo pareiškime, pateiktame teisėjui Niujorke.

Tas turnyras galiausiai buvo surengtas Prancūzijoje, bet atskiruose teismo dokumentuose prokurorai kelia prielaidą, kad tame konkurse dalyvavęs Marokas sumokėjo kyšį kitam aukšto rango FIFA vadovui Jackui Warneriui ir kad Ch. Blazeris atliko tame sandoryje tarpininko vaidmenį.

Trečiadienį buvęs FIFA viceprezidentas Jackas Warneris pasirodė išskirtinėje televizijos transliacijoje ir paskelbė, kad, bijodamas dėl savo gyvybės, atsakingoms institucijoms perdavė dokumentus, įrodančius FIFA finansines machinacijas ir organizacijos kišimąsi į J. Warnerio gimtojo Trinidado ir Tobago 2010 m. valdžios rinkimus, praneša „The Guardian“.

J. Warneris yra vienas iš Interpolo ieškomų su FIFA skandalu susijusių asmenų. „Daugiau nesaugosiu FIFA vadovų paslapčių“, – jis pareiškė „The Guardian“ paskelbtoje transliacijoje ir pridėjo, kad paskelbti dokumentai „atskleidžia man žinomus FIFA mokėjimus, kurie įtraukia ir jos prezidentą Seppą Blatterį, nors neapsiriboja tik juo.“

S. Blatteris į šiuos kaltinimus dar neatsakė. Įtariama, kad FIFA pareigūnai per daugiau nei 20 metų kyšiais galėjo gauti daugiau nei 150 milijonų dolerių.

JAV ir Šveicarijos tyrėjai plečia tyrimą dėl artėjančių čempionatų

JAV federalinis tyrimų biuras (FTB), tiriantis kyšininkavimą ir korupciją Tarptautinėje futbolo federacijoje (FIFA), sutelkė dėmesį į konkursus, per kuriuos Rusijai ir Katarui buvo suteikta teisė organizuoti pasaulio futbolo čempionatus, pranešė vienas JAV teisėsaugos pareigūnas.

Rusija ir Kataras neigė kaip nors nusižengusios, kai kovojo dėl teisės surengti tuos turnyrus 2018 ir 2022 metais. Tokie pažeidimai taip pat nebuvo minimi futbolo pasaulį supurčiusiame kaltinamajame akte, kurį JAV prokurorai prieš savaitę paskelbė dėl įtariamų FIFA pareigūnų veiksmų.

Su naujienų agentūra „Reuters“ kalbėjęsis vienas JAV teisėsaugos pareigūnas, pageidavęs neviešinti jo vardo, sakė, kad FIFA konkursai patenka į išplėsto tyrimo, susijusio su jau paskelbtais kaltinimais, akiratį. Be to, FTB aiškinasi, koks buvo ilgamečio FIFA prezidento S. Blatterio vaidmuo.

Šveicarijos prokurorai paskelbė pradėję atskirą baudžiamąjį tyrimą dėl 2018-ųjų ir 2022-ųjų Pasaulio futbolo čempionatų konkursų.

Daugelį stebino sprendimas suteikti teisę organizuoti Pasaulio čempionatą mažai dykumų šaliai Katarui, neturinčiam gilių futbolo tradicijų, juolab kad vasarą oro temperatūra ten neretai viršija 40 laipsnių Celsijaus.

Kataro užsienio reikalų ministras šeichas Khaledas al Attiyah pareiškė, kad teisė surengti čempionatą jokiu būdu negali būti atimta iš jo šalies.

„Kai kuriems labai sunku susitaikyti, kad šis turnyras rengiamas islamiškos arabų šalies, tarsi tokia teisė negalėtų būti suteikta arabų valstybei“, – jis sakė Paryžiuje, duodamas interviu „Reuters“.

„Esu įsitikinęs, kad ši kritikos prieš Katarą kampanija vyksta dėl išankstinio nusistatymo ir rasizmo“, – pabrėžė ministras.

Tuo tarpu Rusija irgi atmetė spėliones, kad iš jos gali būti atimta teisė rengti čempionatą.

„Bendradarbiavimas su FIFA vyksta, ir svarbiausia, kad Rusija toliau ruošiasi 2018-ųjų Pasaulio futbolo čempionatui“, – sakė prezidento Vladimiro Putino atstovas Dmitrijus Peskovas.

Vienas FIFA artimas šaltinis sakė, kad S. Blatterio patarėjai rekomendavo jam atsistatydinti. Pasak kritikų, šį žingsnį veikiausiai nulėmė besiplečiantis baudžiamasis tyrimas, FIFA rėmėjų nepasitenkinimas ir Europos futbolo institucijos UEFA spaudimas.