Sportas

2015.09.08 13:45

Suimti aukšti FIFA pareigūnai, du korupcijos tyrimus atlieka JAV ir Šveicarija

BNS, DELFI.lt 2015.09.08 13:45

Šveicarijos federalinė prokuratūra trečiadienį pradėjo baudžiamąjį tyrimą dėl Tarptautinės futbolo federacijos (FIFA) veiksmų suteikiant teisę organizuoti pasaulio čempionatus Rusijoje 2018 ir Katare 2022 metais.

Šveicarijos federalinė prokuratūra trečiadienį pradėjo baudžiamąjį tyrimą dėl Tarptautinės futbolo federacijos (FIFA) veiksmų suteikiant teisę organizuoti pasaulio čempionatus Rusijoje 2018 ir Katare 2022 metais.

Ši žinia dar labiau pagilino FIFA krizę praėjus kelioms valandoms po to, kai Šveicarijos policija keliomis valandomis anksčiau suėmė šešis futbolo pareigūnus viename prabangiame Ciuricho viešbutyje, o Jungtinės Valstijos paviešino kaltinimus 14 pareigūnų pagal atskirai atliekamą korupcijos tyrimą.

Kita vertus, FIFA pareiškė nekeičianti planų penktadienį surengti savo prezidento rinkimus, per kuriuos Seppas Blatteris sieks būti perrinktas penktai kadencijai. Pats FIFA vadovas nėra siejamas su minėtais tyrimais.

FIFA taip pat atmetė galimybę iš naujo balsuoti dėl teisės surengti 2018 metų Pasaulio futbolo čempionatą, atitekusios Rusijai, ir 2022 metų žaidynes, kurias organizuos Kataras.

Šveicarijos prokuratūros pranešime sakoma, kad per trečiadienį atliktas kratas FIFA būstinėje buvo paimta „elektroninių duomenų ir dokumentų“. Policija nurodė apklausianti 10 FIFA vykdomojo komiteto narių, prisidėjusių organizuojant balsavimus 2010 metų gruodį dėl pasaulio čempionatų.

Šveicarijos tyrimas prieš „neįvardytus asmenis, įtariamus nusikalstamai nederamu vadovavimu ir pinigų plovimu“, dar labiau padidino abejones, ar tas balsavimas buvo sąžiningas.

Šis pranešimas buvo paskelbtas praėjus kelioms valandoms po to, kai šeši aukšto rango futbolo pareigūnai buvo suimti per Šveicarijos policijos reidą viename prabangiame Ciuricho viešbutyje, atsižvelgiant į JAV prašymą juos išduoti.

Tie areštai susiję su kyšiais, kurių „bendra suma didesnė negu 100 mln. dolerių“ ir kurie siejami su komerciniais sandoriais, vykdytais nuo praėjusio amžiaus 10-ojo dešimtmečio ir susijusiais su futbolo turnyrais Jungtinėse Valstijose ir Lotynų Amerikoje, sakoma Šveicarijos federalinio teisingumo biuro pranešime.

Prokuratūra pridūrė, kad JAV tyrimas yra nesusijęs su Šveicarijos atliekamu tyrimu, bet abiejų šalių institucijos bendradarbiauja.

12 val. Lietuvos laiku FIFA komunikacijos ir viešųjų ryšių direktorius Walteris de Gregorio surengė spaudos konferencija. Jis apgailestavo dėl įvykių, bet sakė, kad „tai į gerą FIFA, nors blogai FIFA įvaizdžiui ir reputacijai“. W. de Gregorio patvirtino, kad 2018 metų ir 2022 pasaulio čempionatai vyks ten, kur numatyta, o FIFA prezidentas neatsistatydins.

„Patvirtinu, kad pasaulio čempionatai vyks Rusijoje ir Katare. Jokio perbalsavimo nebus. Prezidentas S. Blatteris nesitrauks iš pareigų iki rinkimų (gegužės 29 d. – DELFI). S. Blatteris visiškai nesusijęs su areštais ir nėra sulaikytas. FIFA neatšauks nei Kongreso, nei prezidento rinkimų. Žinoma, S. Blatteris (dėl įvykių) nešoka iš džiaugsmo savo kabinete, bet lieka ramus.“

Prognozavo perrinkimą

Dešimtys futbolo pareigūnų šiuo metu yra susirinkę Šveicarijoje į FIFA suvažiavimą ir prezidento rinkimus, per kuriuos S.Blatteris, kaip daugelis prognozuoja, bus perrinktas toliau vadovauti pasaulio futbolui.

„Jis nėra vienas iš suimtųjų. Jis visiškai su tuo nesusijęs, – FIFA atstovas Walteris de Gregorio sakė naujienų agentūrai „The Associated Press“. – Stengiamės sužinoti daugiau iš policijos.“

Tarp apkaltintųjų minimi du dabartiniai FIFA viceprezidentai – Jeffrey Webbas ir Eugenio Figueredo, nurodė JAV Teisingumo departamentas.

Taip pat buvo pateikti kaltinimai aukšto rango pareigūnams Jackui Warneriui, Eduardo Li, Julio Rochai, Rafaeliui Esquiveliui, Jose Mariai Marinui ir Nicolas Leozui.

„Šie kaltinimai byloja apie korupciją, kuri yra vešinti, sisteminga ir giliai įsišaknijusi tiek užsienyje, tiek čia, Jungtinėse Valstijose, – sakoma JAV generalinės prokurorės Lorettos Lynch pranešime. – Ji apima bent dvi futbolo pareigūnų kartas – kurie, kaip manoma, piktnaudžiavo jiems suteiktu pasitikėjimu, kad įgytų milijonus dolerių kyšių ir dėkingumo mokesčių pavidalu.“

S.Blatteris planavo dalyvauti kitame viešbutyje Ciuricho centre vyksiančiame Afrikos futbolo konfederacijos (CAF) susitikime, bet atšaukė tą susitikimą.

S.Blatterio vienintelis varžovas penktadienį vyksiančiuose FIFA prezidento rinkimuose – Jordanijos princas Ali bin al Husseinas, sakė, kad tai „liūdna diena futbolui“, bet atsisakė plačiau komentuoti.

Minėti šeši pareigūnai buvo suimti Ciuricho centre prie ežero kranto esančiame viešbutyje „Baur au Lac“, kuriame dažnai apsistoja aukšto rango FIFA funkcionieriai. 2010 metų gruodį tame viešbutyje vyko įtempti lobistiniai susitikimai prieš nusprendžiant, kurioms šalims bus suteikta teisė organizuoti 2018 ir 2022 metų pasaulio čempionatus.

Šiaurės, Centrinės Amerikos ir Karibų asociacijų futbolo konfederacija (CONCACAF) 2012 metais pati kreipėsi į JAV mokesčių agentūrą dėl savo galimai nevykdytų mokestinių prievolių. Konfederacija, kurios būstinė tuo metu buvo įsikūrusi Niujorke, kelerius metus nemokėjo jokių mokesčių, kai jos prezidentas buvo J.Warneris, o generalinis sekretorius – amerikietis Chuckas Blazeris.

J.Warneris, kuris yra Trinidado ir Tobago pilietis, pasitraukė iš futbolo pasaulio 2011 metais, kad išvengtų FIFA sankcijų dėl kyšininkavimo skandalo, susijusio su tais metai vykusiais federacijos prezidento rinkimais. Ch.Blazeris pasitraukė iš CONCACAF 2013 metais ir padarė kaltės pripažinimo pareiškimą, sakoma Teisingumo departamento pranešime.

J.Warnerio įpėdinis CONCACAF vadovo ir FIFA viceprezidento poste yra Kaimanų salų pilietis J.Webbas, šią savaitę gyvenęs viešbutyje „Baur au Lac“.

Šveicarijos federalinio teisingumo biuro pranešime sakoma, kad JAV institucijos įtaria, kad tie šeši suimti pareigūnai paėmė arba mokėjo milijonus dolerių kyšių. Dėl tų nusikaltimų buvo tariamasi ir jiems ruošiamasi Jungtinėse Valstijose, o mokėjimai vykdyti per JAV bankus.

„Įtariamieji kyšininkavimu – sporto žiniasklaidos ir sporto reklamos bendrovių atstovai – kaip manoma, dalyvavo schemose, pagal kurias buvo atliekami mokėjimai futbolo funkcionieriams (FIFA delegatams) ir kitų FIFA pavaldžių organizacijų funkcionieriams – (kurių suma) didesnė negu 100 mln. JAV dolerių“, – sakoma teisingumo ministerijos pranešime.

Tame pranešime vokiečių kalba sakoma, kad tas tyrimas susijęs su futbolo turnyrais Jungtinėse Valstijose.

Tarptautinės žiniasklaidos reporteriai būriavosi prie įėjimo į „Baur au Lac“ viešbutį; tie vaizdai buvo panašūs į matytus per balsavimus prieš daugiau negu ketverius metus, kai Rusija ir Kataras užsitikrino teisę surengti Pasaulio futbolo čempionatus.

Tuomet buvęs JAV prezidentas Billas Clintonas tame viešbutyje susitiko su FIFA rinkikais, kurie vėliau atmetė Amerikos pasiūlymą, pasirinkdami Katarą. Tuo tarpu Londono lobistų delegacijoje, irgi patyrusioje nesėkmę, buvo Britanijos princas Williamas.

Po šių balsavimų FIFA nuolat persekiojo įtarimai dėl balsų pirkimo ir kitų nesąžiningų veiksmų.