Sportas

2015.09.08 13:45

„Nevėžio“ ylos lenda iš maišo: klubą purto ir FNTT

Kėdainių „Nevėžiu“ pastaruoju metu labiau domisi ne krepšinio mėgėjai, o teisėsaugininkai. Kol Lietuvos kriminalinės policijos biuras tiria galimai sutartas „Nevėžio“ rungtynes, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) aiškinasi, ar dviem juridiniais asmenimis prisidengęs klubas neapgavo buvusių komandos krepšininkų.

Kėdainių „Nevėžiu“ pastaruoju metu labiau domisi ne krepšinio mėgėjai, o teisėsaugininkai. Kol Lietuvos kriminalinės policijos biuras tiria galimai sutartas „Nevėžio“ rungtynes, Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) aiškinasi, ar dviem juridiniais asmenimis prisidengęs klubas neapgavo buvusių komandos krepšininkų.

Vengė bankroto – gavo ikiteisminį tyrimą

Pajamos – vienoje kišenėje, skolos – kitoje. Tokia finansų ekvilibristika pastaraisiais metais užsiima „Nevėžio“ klubas.

Nors Kėdainių ekipa visą sezoną rungtyniavo Lietuvos krepšinio lygoje (LKL) ir išmokėjo žaidėjams didžiąją dalį atlyginimų, į prasiskolinusį klubą nusitaikiusiems antstoliams „Nevėžio“ piniginė yra nepasiekiama.

LKL licenciją turinti viešoji įstaiga „Veržlusis Nevėžis“ nėra sudariusi sutarties nė su vienu krepšininku.

Visi šiame sezone klube rungtyniavę krepšininkai formaliai buvo pasiskolinti iš 2012 metais įsteigtos VšĮ „Kėdainių krepšinio perspektyvos“.

Būtent į pastarosios sąskaitą keliauja „Nevėžio“ rėmėjų pinigai ir kitos klubo pajamos. Tuo metu visas dešimtmetį skaičiuojančios VšĮ „Veržlusis Nevėžis“ bagažas – tik šimtatūkstantinės skolos žaidėjams, kurie komandos spalvas gynė praėjusiame sezone.

DELFI paklaustas, kam klubui reikalingi du juridiniai asmenys, „Nevėžio“ prezidentas Petras Staliorius skėstelėjo rankomis.

„Kito varianto neturėjome – priešingu atveju „Nevėžis“ būtų bankrutavęs“, – atviras buvo P. Staliorius.

Bet ar klubo vadovų rasta išeitis neprieštarauja įstatymams, dabar aiškinasi finansinių nusikaltimų tyrėjai. FNTT Kauno apygardos valdybos viršininkas Alvydas Packevičius DELFI patvirtino, kad jo pavaldiniai atlieka ikiteisminį tyrimą dėl turtinės žalos padarymo apgaule.

Baudžiamajame kodekse tam, kas apgaule vengė atsiskaityti už suteiktas paslaugas ir dėl to kitam asmeniui padarė turtinės žalos, numatyta ne tik piniginė bauda, bet ir laisvės atėmimas iki dvejų metų.

Jaučiasi palikti už borto

FNTT ikiteisminį tyrimą pradėjo sulaukusi buvusio „Nevėžio“ vidurio puolėjo Povilo Butkevičiaus pareiškimo.

27-erių aukštaūgio sutartis buvo sudaryta su VšĮ „Veržlusis Nevėžis“, todėl jis nieko nepešė net teisme prisiteisęs neišmokėtą atlyginimą.

„Mes, buvę žaidėjai, esame kvailoje situacijoje: pinigai priteisti, o antstolis negali jų išieškoti. Vietoje dešimties atlyginimų praėjusiame sezone vieni krepšininkai gavo keturis ar penkis, kiti – šešis. Atėję nauji klubo vadovai mus paliko už borto ir net nesistengia grąžinti skolų. Iš tos sumos per visą šį sezoną nesu gavęs nė euro“, – DELFI skundėsi P. Butkevičius.

Krepšininkas pasakojo ne kartą bandęs kalbėtis su „Nevėžio“ direktoriumi Antanu Sakavicku, tačiau nesulaukė jokios reakcijos.

„Galėtume tartis dėl skolų išmokėjimo grafiko, bet net neišeina bendrauti su vadovais. Praėjo metai, o su jais neįmanoma nei susitikti, nei susiskambinti. Situacija beviltiška“, – atsiduso žaidėjas.

Jis teigė ketinantis sekti kai kurių buvusių komandos draugų pėdomis ir prašyti teismo iškelti VšĮ „Veržlusis Nevėžis“ bankroto bylą.

Taip pasielgė praėjusiame sezone „Nevėžiui“ atstovavę Valdas Dabkus, Simas Buterlevičius ir Vilmantas Dilys. DELFI žiniomis, jiems klubas buvo įsiskolinęs apie 50 tūkst. eurų.

Pabūgus, kad bankrutavus VšĮ „Veržlusis Nevėžis“ komanda neteks LKL licencijos, „Nevėžio“ vadovybė su krepšininkais sudarė taikos sutartį ir sudėliojo skolų mokėjimo grafiką.

Bet pastariesiems gali tekti pakartotinai kreiptis į teismą, kadangi klubas laiku sumokėjo tik pirmą įmoką.

M. Janišius – vis dar klube

Sezono pradžioje „Nevėžio“ įsiskolinimai sudarė maždaug 400 tūkst. eurų, o kokie jie šiuo metu, nežino nė klubo prezidentas.

Praėjusią savaitę vykusiame VšĮ „Veržlusis Nevėžis“ valdybos posėdyje direktorius A. Sakavickas negalėjo pateikti skaičių motyvuodamas tuo, kad įstaigos finansinius dokumentus perėmė FNTT pareigūnai.

Paklaustas, ar nesibaimina ikiteisminio tyrimo išvadų, P. Staliorius traukė pečiais.

„Nežinau, kas čia patarė dėl tos schemos, gal iš „Žalgirio“ atkeliavo. Teisininkai tada žiūrėjo ir sakė, kad elgiamės pagal įstatymus. O jeigu jie kažką pražiūrėjo, tada bus taip, kaip jūs sakote. Bet kol kas jokių piktų atgarsių iš pareigūnų negirdėjome“, – svarstė „Nevėžio“ prezidentas.

Priminus, jog pikčiausia šioje situacijoje buvusiems komandos atstovams, negavusiems žadėtų atlyginimų, P. Staliorius teisinosi, kad algos praėjusiame sezone buvo pernelyg išpūstos.

„Sutartys su kai kuriais žaidėjais buvo nesąmoningos, bet tai – jau atskira tema“, – sakė P. Staliorius.

VšĮ „Veržlusis Nevėžis“ valdyba spręsti susidariusios padėties dar kartą renkasi trečiadienį vakare.

Posėdyje bus keliamas ir A. Sakavicko tolesnio darbo klube klausimas. Įdomu, kad praėjusį gruodį į klubo direktoriaus pareigas paskirtas alytiškis iki šiol nėra registruotas nei VšĮ „Veržlusis Nevėžis“, nei VšĮ „Kėdainių krepšinio perspektyvos“ vadovu.

Sprendžiant iš Registrų centrui praėjusį spalį pateiktų paskutinių VšĮ „Kėdainių krepšinio perspektyvos“ dokumentų, šios įstaigos dalininkai yra įtarimų dėl balandį kilusio lažybų skandalo sulaukęs buvęs krepšininkas Marius Janišius, kartu su juo į „Nevėžio“ valdymą pernai įsijungęs verslininkas Ernestas Kičas ir buvęs klubo direktorius Karolis Kalvaitis.

LKL žvalgosi į pareigūnus

Virš priešpaskutinėje 10-oje vietoje LKL sezoną užbaigusio „Nevėžio“ kybo ne tik kaltinimai apgaule ar bankroto perspektyva.

Gegužės pabaigoje LKL valdyba spręs dėl sankcijų Kėdainių klubui, įsivėlusiam į parduotų rungtynių skandalą. „Nevėžiui“ gresia bauda arba diskvalifikacija iki dvejų metų.

Tiesa, lygos generalinis direktorius Romualdas Brazauskas neatmetė tikimybės, kad sprendimas gali būti priimtas vėliau.

„Viskas priklausys nuo to, kokie bus teisėsaugos tyrimo rezultatai. Būtų paprasčiausia, jeigu iki to laiko gautume juos. O jei taip nebus, klausimas, kaip į situaciją žiūrės valdybos nariai“, – DELFI sakė R. Brazauskas.

Primename, kad sutartų rungtynių šešėlis LKL užtemdė balandžio viduryje.

Gavusi informacijos iš lažybų rinkos prievaizdų, LKL ryžosi nukelti balandžio 16 d. turėjusias vykti „Nevėžio“ rungtynes su „Mažeikiais“. Surinkta medžiaga vėliau buvo perduota teisėsaugai, ikiteisminį tyrimą vykdo Lietuvos kriminalinės policijos biuras.

Lygos vadovai signalų dėl įtartinų statymų buvo sulaukę ir po balandžio 12 d. susitikimo, kuriame „Nevėžį“ rezultatu 109:74 sutriuškino „Šiauliai“, bei prieš gruodžio 15 d. vykusias „Nevėžio“ ir Klaipėdos „Neptūno“ rungtynes, kuriose Kėdainių klubas buvo sutryptas 73:116, o paskutinį ketvirtį pralaimėjo 8:36.

Praėjusią savaitę DELFI paklaustas, kas galėtų būti atsakingas dėl „Nevėžį“ supančių įtarimų, P. Staliorius paminėjo M. Janišių.

„Mes girdime tai, kas rašoma ir komentuojama viešai. O versijų... Man realiausia atrodo, kad čia galbūt Janišius kažkur kažką darė, bet pas mus jo jau nebėra“, – svarstė klubo prezidentas, anot kurio, vasarį M. Janišius paliko VšĮ „Veržlusis Nevėžis“ valdybą.