Naujienų srautas

Sportas2019.04.10 12:40

Pirmoje A lygos favoritų dvikovoje triumfavo vilniečiai: ar „Sūduvai“ jau laikas nerimauti?

Savaitgalį Lietuvos futbolo A lygoje įvyko pirmoji sezono favoritų – Vilniaus „Žalgirio“ ir čempionų titulą ginančios Marijampolės „Sūduvos“ – akistata. Minimalia persvara 1:0 ten triumfavo vilniečiai, tačiau su LRT.lt bendravęs futbolo žurnalistas, komentatorius ir laidų vedėjas Ervinas Kvitkauskas sako, jog reikšmingas išvadas apie realius komandų pajėgumus ir galimybes dar yra anksti.

E. Kvitkauskas pabrėžė, jog savaitgalio rungtynėse Vilniaus ekipa jam paliko brandesnės, geriau žinančios savo tikslus komandos įvaizdį.

„Labiausiai galbūt įsiminė tai, kad Žalgiris atrodė kaip komanda, kuri turėjo aiškiau išreikštą planą, labiau laikėsi drausmės ir buvo geriau paruošę namų darbus. „Sūduvai“ gal trūko nuoseklumo ir, matant tai, ką jie sukūrė, jautėsi tarsi nežinojimas, ką su kamuoliu daryti, ypatingai trečioje, atakos zonoje“, – sakė pašnekovas.

Tai buvo jau antrasis komandų susidūrimas šiemet. Vasario mėnesį Marijampolėje vykusioje dvikovoje dėl LFF Supertaurės triumfavo „Sūduva“, tačiau tada vilniečiai gyveno permainų nuotaikomis, vos kelias dienas dirbo su naujuoju savo treneriu Mareku Zubu, o marijampoliečiai visą laiką ruošėsi kryptingai ir tą susitikimą laimėjo.

Tos permainos turėjo įtakos ir Vilniaus komandos žaidimui, teigė E. Kvitkauskas.

„Žiūrint į sezono pradžią, „Sūduva“ pradėjo keliais žingsniais priekyje, turėjo gerus pamatus, ten niekas ryškiai nesikeitė. Tuo tarpu „Žalgiris“ kūrė visiškai naują komandą, naują viziją, atėjo naujas treneris, vadovybėje buvo pasikeitimų, o jie irgi prisideda prie naujos strategijos“, – esminius vilniečių pasikeitimus išskyrė pašnekovas. – Ne tik futbolininkai kuria produktą, jis prasideda ir nuo vadovybės, trenerio.

Sunku išskirti vieną vietą, kur „Žalgiris“ patobulėjo labiausiai, bet žiūrint bendrai – ta kreivė kyla, nors ir yra taisytinų momentų. Su ta pačia „Sūduva“, nors „Žalgiris“ ir atrodė protingesnė komanda, tačiau buvo klaidų. Dabar tos kokybės dar kažkiek trūksta, bet žiūrint iš komandinės darnos pusės, kolektyvo, kaip žaidėjai vienas kitą supranta trenerio idėjas, tai vilniečiai tikrai dėjo nemažą kokybinį žingsnį.

Apsipranta ir legionieriai, suvokia ko reikia, kad komanda laimėtų. Man visada kyla klausimas dėl žaidėjų, kurie atvyksta iš komandų, kuriose nebuvo reikalaujama visada laimėti, tad turi susiformuoti tas įgūdis, nugalėtojo mentalitetas, supratimas, jog esi klube, iš kurio, bent jau vietiniame fronte, yra reikalaujama laimėti viską. Panašu, kad ir tie legionieriai jau supranta, kas Lietuvoje yra „Žalgiris“, supranta, kad valdžia nori pergalių ir visai nesvarbu, prieš ką yra žaidžiama“, – akcentus dėliojo sporto komentatorius.

Galima paminėti, jog „Sūduvai“ tai buvo antrasis pralaimėjimas paeiliui – prieš tai buvo nusileista ir Kauno „Stumbrui“. Negana to, komanda jau dvejose rungtynėse neįmuša įvarčių, tačiau šių faktorių E. Kvitkauskas duobe dar nevadina.

„Nenorėčiau piešti katastrofos, daryti kažkokių išvadų. Dar prieš šias rungtynes, bendraudamas su kolegomis, sakiau, jog po jų nebus ryškių laimėtojų ar pralaimėtojų. Mačas turėjo parodyti, kokį žingsnį į priekį dėjo „Žalgiris“ ir kiek apskritai komandos yra pažengusios. Didelių problemų tikrai nenorėčiau ieškoti, sakyti, kad yra kažkokia duobė.

Jei būtų pralaimėta kokiam „Atlantui“ ir po to, sakykime, „Palangai“, kitoms vidurio komandoms, tada gal būtų galima kažką teigti, o dabar tiek „Žalgiris“, tiek tas pats Stumbras sezoną pradėjo labai gerai. Faktas, kad marijampoliečiams atakoje to aštrumo trūksta, bet matome, kad ten dabar vyksta nemaža rotacija, žaidėjai kaunasi dėl vietų aikštėje ir galbūt treneriui reikia rasti tą optimalų vienuoliktuką, kurį reikia leisti svarbiausiose rungtynėse“, – svarstė E. Kvitkauskas.

Komandą kažkiek išmušė ir keleto žaidėjo nebuvimas. Andro Švrljuga, įprastai aktyvus dešiniame krašte, buvo pakeistas Vytauto Andriuškevičiaus, žaidusio ne savo vietoje. Susidėjo įvairūs niuansai. Aikštės viduryje Paulius Golubickas, Gratas Sirgėdas dar kovoja dėl vietos, nauji žaidėjai bando įsijungti. Tiesiog komandai pasitaikė prastesnė savaitė ir tiek“.

Būtent minėtasis Vytautas Andriuškevičius buvo vienas iš labiausiai po mačo aptariamų futbolininkų. Ilgą laiką traumas besigydęs futbolininkas po daugiau nei pusmečio išbėgo į aikštę jam neįprastoje dešinio gynėjo pozicijoje, sužaidė kėlinį ir buvo pakeistas.

E. Kvitkausko manymu, V. Andriuškevičiaus formai gerėjant Marijampolės komanda bus tarsi priversta jam rasti poziciją aikštėje.

„Mes žinome, kad Vytautas yra labai aukšto lygio futbolininkas, ypatingai mūsų šalies standartais, ne veltui yra žaidęs geruose klubuose, lygose. Reikia suprasti, kad jis ilgai neturėjo žaidybinės praktikos, o bet kuriam žaidėjui tokioje situacijoje yra sunku. Taip pat patenki į naują aplinką, poziciją. Gal ir žiūrovų ar trenerių lūkesčiai yra kiek nepamatuoti, reikalaujama daugiau, tad visa tai susumavus didelių išvadų daryti irgi dar negalima“, – svarstė pašnekovas.

Jis jau daug metų įrodinėja savo vardą, turi vertę ir Europoje ir už Atlanto. Faktas, jog komandai reikės bandyti jam surasti vietą, nes Vaidas Slavickas kairiame krašte taip pat yra labai geras gynėjas, pastaruosius metus rodantis gerą formą, esantis praktiškai savo karjeros pike. Tos pačios pozicijos žaidėjai, tad nukonkuruoti Vaidą Vytui bus tikrai sunku. Tačiau gal treneris turi kitą viziją, tarkime, leisti Vytautui žaisti aukščiau arba paslenkant V. Slavicką labiau į centrą. Treneris turės sužiūrėti ir nuspręsti, kur juos geriausiai panaudoti, tačiau kad Vyto kvalifikacija yra aukšta – abejonių nekyla niekam“.

Kitas futbolininkas, vis dažniau atkreipiantis į save futbolo sirgalių dėmesį – naujasis vilniečių puolėjas Tomislavas Kišas.

Šis jau yra pasižymėjęs 6 kartus ir yra rezultatyviausias lygos futbolininkas. E. Kvitkauskas mano, jog kroatas gali būti tas žmogus, tempsiantis ekipą pirmyn.

„Matome, kad tas žaidėjas yra tikrai gero lygio, tai parodo ir jo įvarčiai, ir pats judėjimas aikštėje, manau, kad jis bus naudingas ir ves komandą į priekį. Kur jo lubos – pasakyti sunku, bet kol kas jis palieka tikrai gerą įspūdį. Man asmeniškai patinka ne tik įvarčiai, bet pats jo judėjimas aikštėje. Matosi, kad futbolininkas nebijo padirbti ir gynyboje, paspausti gynėjus. O ir tas pats įvartis į „Sūduvos“ vartus įmuštas iš už baudos aikštelės, vienu lietimu. Puolėjo įgūdžius jis turi, tad manau, jog su Liviu Antaliu ar Pau Moreru tas „Žalgirio“ puolimas yra grėsmingas jau dabar ir gali tapti dar grėsmingesniu ateityje“, – pagyrų T. Kišui negailėjo pašnekovas.

Sezono starte „Žalgiris“ taip pat eksperimentavo sudėtimi – vartuose patyrusį Armantą Vitkauską keitė naujokas Laurentiu Branescu, dešiniojo gynėjo pozicijoje vietoje rinktinės futbolininko Rolando Baravyko rungtyniavo bulgaras Venelinas Filipovas.

Tačiau pastaruosiuose dviejuose mačuose Marekas Zubas grąžino į aikštę abu lietuvius ir tai davė rezultatų – iškovotos dvi pergalės sausais skirtumais ir pakilta į turnyrinės lentelės viršų.

E. Kvitkausko teigimu, eksperimentai sezono starte yra suprantami, tačiau pasidžiaugė, jog R. Baravykas vėl išsikovojo vietą startinėje sudėtyje.

„Dėl vartininko situacijos sunku pasakyti – treneriai dažnai sako, jog yra smagus galvos skausmas turėti du gerus vartininkus, tad gal treneris tiesiog ruošiasi abu rotuoti. O sprendimas grąžinti Rolandą Baravyką tikrai yra labai sveikintinas, nes prieš tai žaidė Venelinas Filipovas, tačiau jis nėra tas tradicinis gynėjas, kuris gali duoti daug atakoje. Žinant, kad prieš daugelį komandų „Žalgiris“ turės kontrolę ir gynėjai galės jungtis į atakas, manau, kad Baravykas tikrai yra stipresnis“, – teigė E. Kvitkauskas. - Gal pradžioje treneris labiau pasitikėjo V. Filipovu, gal nesutarė su Baravyku, bet per pastaruosius metus jis padarė didelę pažangą, tad man jo grįžimas į dešinį kraštą, kaip Lietuvos futbolo fanui, yra tikrai smagus. Matome, kad jis muša ir įvarčius, tad tas grįžimas į pagrindinę sudėtį turėtų džiuginti ir rinktinės sirgalius, ir jį patį ir komandos trenerius“.

Po šio susitikimo komandų lauks nauji iššūkiai. Vilniečiai keliaus į Kauną, kur susitiks su puikią gynybą demonstruojančiu ir antroje vietoje šiuo metu esančiu „Stumbru“, tuo tarpu marijampoliečiai savo namų arenoje priims sezono pradžioje rimtai strigusią, tačiau neseniai pirmąją pergalę iškovojusią „Palangą“.

Ervinas Kvitkauskas sako, jog nepaisant to, kad abi komandos yra aiškios savo porų favoritės, lengvų susitikimų tikėtis nereikėtų.

„Turbūt galima sakyti, jog „Sūduvai“ reikės bandyti ne tik įveikti „Palangą“, bet ir pajausti žaidimo skonį, įmušti daug įvarčių, o „Žalgirio“ laukia dar vienas išbandymas. Derbyje kauniečiai pralaimėjo, tačiau negalima sakyti, kad ten jie žaidė labai prastai. „Žalgirio“ čia laukia dar vienas egzaminas, bandymas žengti į priekį, papildomas etapas naujos komandos statyme treneriui Zubui. Grįžtant prie „Sūduvos“ – tai rungtynės, kurias jie privalo ne tik laimėti, bet ir pademonstruoti gerą futbolą, reabilituotis prieš žiūrovus. Abiejose rungtynėse favoritai yra aiškūs, tačiau sunku nebus nei vienam, ypatingai prieš kauniečius“, – užbaigė E. Kvitkauskas.

Po penkių turų A lygoje „Žalgiris“ yra pirmas ir turi 13 taškų, tuo tarpu marijampoliečiai yra surinkę 9 ir rikiuojasi treti.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi