Naujienų srautas

Sportas2015.09.08 13:45

J. Valančiūnas taikosi į pelningiausią Lietuvos kontraktą NBA

Jonas Valančiūnas ir Donatas Motiejūnas šį sezoną nebėgios ant blizgančio NBA parketo, bet lietuvių krepšininkų agentai jau raitojasi rankoves. Vasarą jų laukia darbymetis, kuris gali lemti jų visų finansinę gerovę.

Jonas Valančiūnas ir Donatas Motiejūnas šį sezoną nebėgios ant blizgančio NBA parketo, bet lietuvių krepšininkų agentai jau raitojasi rankoves. Vasarą jų laukia darbymetis, kuris gali lemti jų visų finansinę gerovę.

Prieš trejus metus į NBA įžengę kaip nedrąsūs naujokai iš Europos, dabar du Lietuvos rinktinės „bokštai“ – tvirti barzdoti vyrai, apie kuriuos sukasi nevaikiški pinigai.

Nuo liepos 1-osios iki spalio 31 d. „Toronto Raptors" turės galimybę pasirašyti ilgalaikę sutartį su Jonu Valančiūnu, o „Houston Rockets“ – su Donatu Motiejūnu.

Tai paskutinis šansas Hjustono ir Toronto komandoms pateikti aukštaūgiams pasiūlymus prieš 2016-ųjų vasarą, kai į aukštaūgių medžioklę galės įsitraukti kitos 29 komandos.

Kitų metų vasara bus tokia beprotiška, kad, pavyzdžiui, apsisaugodamas „Raptors“ klubas dabar gali pakelti J.Valančiūno atlyginimą bent keturis kartus. Kalba sukasi apie 15–16 milijonų JAV dolerių per metus.

Laukiama algų sprogimo

2016 metų vasarą NBA žaidėjų algos šaus į viršų.

Lyga sudarė naują įspūdingą televizijos transliacijų sutartį su ESPN ir „Turner“ kompanijomis. Dėl to komandų algų limitai nuo 66 mln. dolerių 2016–2017 m. sezoną pakils iki NBA dar neregėtų aukštumų – 88–92 milijonų.

Tai reiškia, kad maksimali sutartis NBA bus maždaug net 9 mln. dolerių brangesnė nei iki šiol. Šį skaičių įsidėmėjo ir didžiausios lygos žvaigždės.

Pavyzdžiui, „Cleveland Cavaliers“ lyderis LeBronas Jamesas kitąmet taps laisvuoju agentu ir sudarys naują maksimalią sutartį, pagal kurią vietoj 22,1 mln., kaip iki šiol, uždirbs maždaug 31,1 mln. per metus ir dar kas sezoną prisidės po maždaug 2,3 mln.

Gali pasiūlyti 16 mln. dolerių

Šiam algų sprogimui ruošiasi ir lietuviai.

Matematika paprasta: jei „Rockets“ ir „Raptors“ šiemet nesiims ryžtingų veiksmų, 2016-ųjų vasarą lietuvių išlaikymas gali būti gerokai brangesnis. NBA klubai praras milijonus, kurie už Atlanto skaičiuojami labai kruopščiai.

Todėl net ir po permainingo sezono „Raptors" turėtų pasiūlyti J.Valančiūnui naują sutartį.

Pagal NBA taisykles, jos trukmė gali siekti nuo 3 iki 5 metų, bet labiausiai tikėtina, kad tai bus ketverių metų sutartis.

„Lietuvos ryto“ žiniomis, J.Valančiūnas sieks pasirašyti maksimalią ketverių metų sutartį, o jei „Raptors" tokių pinigų mokėti negalės, lauks kitos vasaros.

Krepšininkams, kurie NBA žaidžia iki 6 metų, maksimali suma gali sudaryti 25 proc. algų limito (nuo 7 iki 9 metų – 30 proc., daugiau kaip 10 metų – 35 proc.).

Tai reiškia, kad 2015–2016 metų sezoną lietuvis gautų pagal ankstesnę sutartį numatytus 4,66 mln. dolerių, o nuo 2016-ųjų vasaros pagal naują sutartį į jo sąskaitą kapsėtų po beveik 16 mln. dolerių per metus.

Jei „Raptors“ delstų ir tokią sutartį pasirašytų kitais metais, iki 90 milijonų išaugęs algų apribojimas stipriai keistų situaciją. Skaičiuojant 25 proc. nuo 90 milijonų, J.Valančiūno metinis uždarbis siektų nebe 16, o net 6 milijonais daugiau – apie 22 milijonus dolerių.

eigu atlyginimas augs skaičiuojant procentus nuo algų limito, kuris, planuojama, tiktai pūsis, ketverių metų maksimali J.Valančiūno sutartis su „Raptors“ atrodytų taip – 22 mln. už pirmąjį (2016–2017 m.), 25 mln. – už antrąjį (2017–2018 m.), 27 mln. – už trečiąjį (2018–2019 m). ir net 30 mln. – už paskutinį sezoną (2019–2020 m.).

Jei „Raptors“ delstų iki kitų metų ir tada nesudarytų maksimalios sutarties, dėl išaugusių atlyginimų lietuvis turbūt vis tiek gautų ne mažiau nei 16 mln. dolerių.

Tiek jis nebūtų vertas nebent tuo atveju, jei gerokai smuktų jo statistikos rodikliai.

Šį sezoną jis žaidė palyginti mažai – po 26 minutes, bet vis tiek surinko solidžią statistiką. Tikėtina, kad ūgtelėjus minučių skaičiui ji bus dar geresnė.

Bet kuriuo atveju šią vasarą rizikuos abi pusės. „Raptors“ – pasirašydamas maksimalią sutartį ir įsipareigodamas lietuviui ketverius metus mokėti labai solidžią algą. Vidurio puolėjas – įsipareigodamas „Raptors“ ir puikaus žaidimo kitą sezoną atveju prarasdamas galimus milijonus.

Vis dėlto 16 mln. dolerių per metus – puikus saugumo garantas traumų ar nenuspėjamų karjeros posūkių atveju.

Lietuvis vertinamas NBA

Ketvirtasis sezonas jauniems NBA krepšininkams dažniausiai būna lemtingas. Pavyzdžiui, „Chicago Bulls“ žvaigždei Derrickui Rose’ui ketvirtąjį sezoną trūko kelio raiščiai ir dėl to jam daugiau nei metus teko praleisti be krepšinio. Įprastai ketvirtąjį sezoną žaidimo kreivė dažnai šauna arba į viršų, arba žemyn.

Jei „Raptors“ nepavyks susitarti su J.Valančiūnu, lietuvis turės sužaisti geriausią sezoną NBA ir taip pakelti savo vertę 2016-ųjų vasarai.

23-iąjį gimtadienį gegužės 6 dieną švęsiančio vidurio puolėjo akcijos NBA vertinamos palankiai.

J.Valančiūnas yra perspektyvus 213 cm ūgio žaidėjas, vienas taikliausių NBA (57,3 proc. – antras rezultatas lygoje), ne tik gali apsiginti vienas prieš vieną po krepšiu, bet ir pataikyti baudas.

Tikrųjų vidurio puolėjų NBA lieka vis mažiau, todėl komandos dažnai linkusios permokėti net už ribotų galimybių „centrus“.

O J.Valančiūno statistikos rodikliai po truputį auga.

2014–2015 m. sezonas jam buvo kol kas rezultatyviausias (vid. 12 tšk.) per karjerą, atkovotų kamuolių skaičius žaidžiant dviem minutėmis trumpiau negu pernai beveik nepasikeitė (8,7 atk. kam.), lietuvis taikliau atakuoja krepšį (57 proc. dvitaškių), blokuoja daugiau metimų (1,2) ir rečiau klysta (1,4).

Vis dėlto net jeigu“Raptors“ pratęs sutartį su J.Valančiūnu, tai nereiškia, kad lietuvis iki pat 2020-ųjų užsibus Kanadoje.

Jei „Raptors“ vadovas Masai Ujiri ir treneris Dwane’as Casey nuspręs, kad aukštaūgiui bus sunku pritapti prie nepalankių žaidimo schemų, arba „Raptors“ gaus pasiūlymą, kurio negalės atsisakyti, jis gali būti iškeistas dar šią vasarą.

J.Valančiūno duomenys patrauklūs NBA komandoms, o nauja solidesnė sutartis palengvintų „Raptors“ užduotį gauti aukšto lygio žaidėją.

D.Motiejūnui – kitokie rūpesčiai

Kito NBA lietuvio stovykloje – mažiau sujudimo. D.Motiejūnas gydosi nugaros traumą, dėl kurios reabilitacija gali užtrukti iki rugpjūčio mėnesio.

Kaip „Lietuvos rytui" teigė lietuviui atstovaujantis agentas, tai šiuo metu pagrindinis Donato rūpestis. „Dabar svarbiausia išsigydyti traumą, o tada žiūrėsime“, – sakė Tadas Bulotas.

Tačiau akivaizdu, kad pakilo ir D.Motiejūno akcijos. Šį sezoną jis buvo vienas labiausiai patobulėjusių NBA krepšininkų.

23 metų 213 cm ūgio puolėjas per 29 min. šį sezoną rinko po 12 taškų ir atkovojo 5,9 kamuolio, o krepšį atakavo 50,4 proc. taiklumu. Šie rodikliai beveik dvigubai geresni nei 2013–2014 m. sezoną (5,5 tšk., 3,6 atk. kam.).

Orientyras – turko sutartis

D.Motiejūnas 2011-ųjų NBA naujokų biržoje savo pavardę Niujorke išgirdo 20-asis, todėl gavo kuklesnį naujoko atlyginimą nei penktasis pasirinktas J.Valančiūnas.

Šį sezoną į J.Valančiūno banko sąskaitą įplaukė 3,67 mln. JAV dolerių (atskaičiavus Kanados mokesčius – 1,88 mln.), o D.Motiejūnas gavo 1,48 mln. (913 tūkst.).

T.Bulotas nesiryžo prognozuoti D.Motiejūno vertės NBA rinkoje, bet nesunku nuspėti, kad ji išaugo bent kelis kartus.

Mažiausias D.Motiejūno atskaitos taškas galėtų būti „Milwaukee Bucks“ sunkiojo krašto puolėjo Ersano Ilyasovos sutartis. 2012 metais „Bucks“ įsipareigojo turkui mokėti po 8 milijonus dolerių per metus iki 2016-ųjų.

Prieš pasirašydamas pelningą sutartį 2011–2012 metų sezoną E.Ilyasova pelnydavo po 13 taškų ir atkovodavo 8,8 kamuolio.

Kadangi NBA žaidėjų atlyginimai didės, JAV prognozuojama, kad D.Motiejūnas per metus galėtų uždirbti 6–10 milijonų JAV dolerių.

Vadovas pinigais nesišvaisto

Fantastiškais kojų judesiais, verpstėmis ir puskabliais išgarsėjęs lietuvis šį sezoną buvo pramintas Kapitonu Kabliu.

Metimais puskabliu D.Motiejūnas iki traumos buvo nepralenkiamas visoje NBA.

D.Motiejūnas taip pat pagerino tritaškių taiklumą ir dabar iš toli atakuoja 36,8 proc. tikslumu. Tokio plataus puolimo arsenalo ir 213 cm ūgio žaidėjai NBA – retenybė.

Kita vertus, „Rockets“ vadovas Darrylas Morey garsėja taupumu ir pratęsia sutartis tik su aukščiausio kalibro žaidėjais.

Pavyzdžiui, nors 2013–2014 metų sezoną buvęs „Rockets“ puolėjas Chandleris Parsonsas trečiaisiais metais NBA rinko po 16,6 taško, Hjustono ekipa nesutiko mokėti jam dešimčių milijonų ir krepšininką už 45 milijonus per trejus metus nugvelbė „Dallas Mavericks“.

D.Motiejūno atveju „Rockets“ dar turi ir apsispręsti. Toje pačioje pozicijoje žaidžia kitas jaunas ir pajėgus sunkiojo krašto puolėjas Terrence’as Jonesas (11,7 tšk., 6,7 atk. kam.).

Nors lietuvio galimybės didesnės nei 23 metų 206 cm ūgio amerikiečio, jie yra skirtingo plano žaidėjai, todėl jų ateitis Hjustone priklausys nuo trenerio Kevino McHale’o žaidimo strategijos pasirinkimo. Neabejojama, kad su abiem jais sutarčių pratęsti nepavyks, todėl vienas greičiausiai bus išmainytas.

Krepšininkų piniginės storėja

2012 metais į NBA išvykęs J.Valančiūnas ir D.Motiejūnas įsipareigojo savo komandoms pagal iki smulkmenų sustyguotas NBA atlyginimų taisykles.

Kadangi 2011-ųjų NBA naujokų biržoje buvo pašauktas penktas, 2015–2016 m. J.Valančiūnas pagal sutartį uždirbs 4,66 mln. JAV dolerių (atskaičiavus Kanados mokesčius, apie 2,37 mln. į rankas).

D.Motiejūnas savo pavardę Niujorke išgirdo 20-asis, todėl tenkinsis kuklesniu atlygiu – 2,28 mln. (atskaičiavus JAV mokesčius – maždaug 1,38 mln.).

Jei liks galioti senosios J.Valančiūno ir D.Motiejūno sutartys, kitų metų vasarą abu žaidėjai taps apribotaisiais laisvaisiais agentais. Tai reiškia, kad kitos NBA komandos lietuviams galės teikti pasiūlymus, bet pirmenybę visada turės Toronto ir Hjustono ekipos. Jeigu „Raptors“ ir „Rockets“ pasiūlys tiek pat pinigų, kiek konkurentai, J.Valančiūnas ir D.Motiejūnas nepakeis klubų.

Kitas etapas – kvalifikacinis pasiūlymas 2016–2017 metų sezonui. Iki 2016-ųjų birželio 30-osios „Raptors“ ir „Rockets" turės teisę pateikti lietuviams tokį sutarties variantą, pagal kurį žaidėjas dar metams įsipareigoja žaisti esamoje komandoje, bet 2017-ųjų vasarą bus nesuvaržytas ir galės laisvai rinktis bet kurio NBA klubo pasiūlymą. J.Valančiūno kvalifikacinio pasiūlymo vertė – 6,17 mln., D.Motiejūno – 3,27 mln. dolerių.

Pelningiausios lietuvių sutartys NBA (JAV dol.)

Žydrūnas Ilgauskas – 14,625 mln. (2004–2005 m., „Cleveland Cavaliers“).

Arvydas Sabonis – 11,250 mln. (2000–2001 m., „Portland Trail Blazers“).

Linas Kleiza – 4,995 mln. (2010– 2011 m., „Toronto Raptors“).

Darius Songaila – 4,818 mln. (2010–2011 m., „Philadelphia 76ers“).

Šarūnas Jasikevičius – 4 mln. (2005–2006 m., „Indiana Pacers“).

Arvydas Macijauskas – 2,5 mln. (2005–2006 m., „Oklahoma City Hornets“).

Šarūnas Marčiulionis – 2,5 mln. (1996–1996 m., „Denver Nuggets“).

Martynas Andriuškevičius – 664 tūkst. (2006–2007 m., „Chicago Bulls“).

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi