Pozicija

2021.11.19 12:18

Vytautas Landsbergis. Už Europos suverenitetą

Vytautas Landsbergis, Pirmasis atkurtos nepriklausomos Lietuvos valstybės vadovas2021.11.19 12:18

Kai Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas iškėlė mintį apie Europos suverenitetą kaip vertybę, kurią teks ginti (o Europa – „vertybių sąjunga“), man tai atrodė panašu į dovanėlę Kremliui – Vladimiro Putino Rusijai. Suprantant, realizuojant šį „kontinento suverenitetą“ kaip išdidžią nepriklausomybę ir atitolimą nuo JAV, kaip tik taip ir būtų buvę. 

Tačiau didžiajai ES varžovei Rusijai besidžiaugiant tokiais galimais fundamentaliais pokyčiais šachmatų lentoje – nuo euro-atlantinės demokratijų kaip sielų jungties į euro-rusiškąją nevertybinę pelno jungtį by arčiau papo – paaiškėjo, jog Prancūzijos lyderystė Europai gali tapti itin svarbi. Tai tuo atveju, jeigu Europa dar norėtų likti savimi, ne Rusijos priedu.

Gal ir Jungtinės Karalystės separatizmas nuo ES tada suprantamesnis ne kaip dovanėlė Kremliui – ES silpninimas (todėl dalis britų konservatorių, bent Europos Parlamente, tam priešinosi), o kaip instinktyvus noras ilgiau išlikti „ne-Rusija“.

ES jau slydo į rusišką pataikavimą ir korupciją. Džiūgavo šrioderizmas.

Kremliui numačius, kad per „amžinai nusikaltusią“ Vokietiją jis pasiims ir Europą – ES be JK –, pasirodė, kad Prancūzijoje dar esama garbės jausmo. Prancūzijos dvasinė lyderystė vėl turėtų pagrindo ir yra reikalinga Europai.

DDR dvasia – kaip sau nori; bet dabartinė didelė DDR su „STASI“ energetika – dar ne visa Europa.

Tautų apsisprendimas, kol jos ne benamiai „migrantai“, o tikros tautos su tapatybine atmintimi, dar tebėra ir kurį laiką liks lemiantis. Kaip ir tikėjimo, žmoniškumo dėmuo.

Todėl siektinas Europos – vertybinės, kultūrinės Europos – demokratinių šalių kongresas. Teapsisprendžia tautos. Teužgimsta nebe anglies ir plieno gamybininkų, o elgesio kultūros ir laisvės vertybininkų sąjunga arba aljansas.

Teužgimsta jis kiek ankstėliau, negu klimato volas ir homo faber savižudybė nutemps buvusią europiečių civilizaciją į Rusijos tundrų marmalą.

Šis tekstas – asmeninė jo autoriaus (-ė) nuomonė. LRT.lt portalo rubrikoje „Pozicija“ publikuojamos politinės ar kitos tematikos nuomonės. Publikavimo taisykles galite rasti čia.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt