Pozicija

2021.10.26 17:05

Robertas Šarknickas. Skamba skamba kankliai gali nebeskambėti

Robertas Šarknickas, Seimo LVŽS frakcijos narys, Seimo Kultūros komiteto pirmininko pavaduotojas2021.10.26 17:05

Tai seniausias folkloro festivalis Lietuvoje! Lietuvos kultūros taryba vėl priminė apie save. Jau keletą metų girdėti nuogąstavimai dėl taryboje veikiančių ekspertų, vertinančių paraiškas finansavimui, kompetencijos stokos.

Lietuvos kultūros taryba spalio 6 dieną paskelbė sprendimą dėl strateginį finansavimą 2022–2024 metais gausiančių organizacijų ir renginių programoje „Strateginis tarptautinių renginių finansavimas“. Deja, tačiau tarp atrinktųjų paraiškų nepateko Tarptautinis folkloro festivalis „Skamba skamba kankliai“ – jam pritrūko surinktų balų, reikalingų finansavimui gauti.

Nesuprantu, kaip galima suabejoti šio festivalio kultūrine ir menine verte? Festivalis „Skamba skamba kankliai“ yra vienas pirmųjų tarptautinių folkloro renginių Lietuvoje (vyksta nuo 1973 m.), kilęs iš augančio rezistencinio folkloro sąjūdžio, stiprinęs tautinę savimonę, padaręs didžiulę įtaką tradicinės kultūros išlikimui, miestų folkloro ansamblių gausėjimui, etninės kultūros tyrimų plėtrai, atvėręs visuomenei neblėstančias tautos kūrybos vertybes ir prisidėjęs prie profesionalios lietuvių kultūros savitumo.

Maža to, festivalis nuo 2018 m. jis yra įtrauktas į Lietuvos nematerialaus kultūros paveldo vertybių sąvadą. Festivaliui skirta vieta šiame sąvade – svarbus įvertinimas, bylojantis, kad renginys pripažintas kaip istoriniu, kultūriniu požiūriu vertingas ir Lietuvos visuomenei svarbus reiškinys.

Apskritai yra nesuprantama, kodėl tokios meninės vertės renginys, skaičiuojantis jau beveik 50 metų sukaktį, turi konkuruoti su kitais projektais ir pakartotinai įrodinėti savo kultūrinę vertę.

Šioje vietoje akivaizdu, kad Lietuvos kultūros tarybos ekspertai stokoja rimtesnio ir atsakingesnio požiūrio į nematerialaus kultūros paveldo tradicijų išsaugojimą ir aktualizavimą. Kitaip tokį sprendimą sunku paaiškinti.

Tuo metu festivalio „Skamba skamba kankliai“ organizatoriams siūlau nepasiduoti ir savo interesus bei teises ginti teisiniu būdu ir skųsti tokį sprendimą arba finansavimo siekti kitose programose. Toks renginys privalo išlikti ir toliau skleisti tradicinės kultūros vertybes.

Šis tekstas – asmeninė jo autoriaus (-ė) nuomonė. LRT.lt portalo rubrikoje „Pozicija“ publikuojamos politinės ar kitos tematikos nuomonės. Publikavimo taisykles galite rasti čia.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt