Pozicija

2021.09.26 14:49

Vytautas Landsbergis. Eglutė

Vytautas Landsbergis, Pirmasis atkurtos nepriklausomos Lietuvos valstybės vadovas2021.09.26 14:49

Išlydėjom Eglutę, Eglę Griciuvienę. Jau močiutę, o vis dar dukrą ir dukterėčią, anūkę ir proanūkę, kuriai ne tik jos pačios ir artimųjų palikuonių gyvenimas, bet sykiu tėvų-senelių-prosenelių gyvenimas buvo tapatybės dalis, veiklos ir pašaukimo laukas.

Turėjo pirmiausia mokslinio darbo lauką. Paliko tyrimų ir įspūdingų archeologės knygų kaip senųjų kuršių kultūros tyrėja. Darbavosi ir Lietuvos šeimų archeologijoje, prisidėjo formuojant dar neįtvirtintą, bemaž nė neįvardytą konceptą, kad Lietuvos istorija – tai jos šeimų istorija. Be Eglutės tritomio nematytume vieno vaisingo – taip regis – vaisingo kelmo, kuriam ir pats priklausau. Todėl turėčiau būti varžomas kalbėti; tačiau dabar – apie Eglutės darbus.

Norėjo nūnai, po knygos apie jos senelį Tadą Petkevičių, imtis – buvom patylom sutarę – knygos apie močiutės-Motulės brolį Joną Jablonskį jaunesnįjį, diplomatą, vertėją ir rezistentą, bet anos lemtingosios ir kartais nelemtos deivės nutarė kitaip. Pakaks, Eglute, laikas poilsio. Trys blokai – apie senuosius Jablonskius, apie Juliją Jablonskytę-Petkevičienę, apie Tadą Petkevičių – tai paminklas ir tiems pasitraukusiems.

Paskatino vieną dėdę neapsileisti, rūpintis ir Pirmosios respublikos Landsbergiais. O kas pasirūpins Vileišiais, Lozoraičiais, Mašiotais? Sukruskit, giminaičiai. Šlapeliai Vilniuje jau neišnaikinami. Gerai, kad profesorius Arimantas Dumčius parašė ir išleido knygą apie gimtosios Sūduvos Dumčius. Žinau, kas rūpinasi Šilingais.

Turėjo vieną pastebėjimą, kad kultūros istorijoje mažai dėmesio skiriama žmonoms. Todėl ir pakreipė savo pirmą didelį šio žanro darbą į Konstancijos ir Jono Jablonskių istoriją. Ne atvirkščiai.

Ji labai troško pabaigti dirbamus darbus. Darbovietė paspartino leidybos procesą ir Eglutė dar suspėjo pamatyti įspūdingą dokumentinę monografiją apei savo senelį, teisininką, diplomatą, rezistentą Tadą Petkevičių.

Reikia rūpintis tautos atmintimi, nes tai gyvybė. Bet reikia ir užsispyrimo dirbti, ko su kaupu turėjo tylioji Eglutė. Ir supratimo, kad Lietuvos istorija – tai šeimų istorija.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt