Pozicija

2021.06.22 10:59

Vidmantas Martikonis. Apsimestiniai sandoriai valstybinių įmonių valdymo nepagerins

Vidmantas Martikonis, Verslininkas, politinis veikėjas2021.06.22 10:59

Viešai skelbiamos nepriklausomų narių atrankos į valstybės valdomų ir kontroliuojamų įmonių valdymo institucijas. Norima sudaryti įspūdį, kad valstybės kontroliuojamos įmonės taiko aukštus modernios ir skaidrios vadybos standartus. 

Bet čia tik paviršutinis vaizdas. Apie kokią „nepriklausomybę“ galima kalbėti, jeigu naujieji pretendentai į valdymo organus bus tvirtinami bendrovių akcininkų susirinkimuose. O ten visi sprendimai bus priimami taip, kaip norės pagrindinis akcininkas. Tai yra valstybei atstovaujantys valdžios atstovai patys ir nuspręs, kas jiems tinka būti „nepriklausomais“, o kas ne.

Privačiame sektoriuje tokie veiksmai, kai pats susitari su savimi, kontroliuojančių institucijų yra vadinami apsimestiniais sandoriais ir už tai yra baudžiama. Valstybiniame sektoriuje, pasirodo, tai vadinama modernia vadyba. Dar į tokius procesus yra įtraukiamos solidžios personalo atrankos bendrovės, kurioms patikėta atrinkti kandidatus. Visa tai papildomai kainuoja.

Galima būtų pateisinti šias išlaidas, jeigu šis atrankos procesas būtų realiai nepriklausomas. Tačiau, galutinius taškus dėl skiriamų personalijų sudėlioja tie patys valdininkai, atstovaudami valstybei bendrovės akcininkų susirinkime.

Jeigu norime, kad į valstybės kontroliuojamų įmonių valdymo organus patektų tikrai nepriklausomi asmenys, ir galbūt kitomis akimis pasižiūrėtų į ten vykstančius procesus, tai didysis akcininkas – valstybė, neturėtų dalyvauti sprendimuose dėl šių asmenų paskyrimo, šią teisę paliekant smulkiesiems akcininkams. Suprantama, kad tam tektų keisti įstatymus.

Kol kas tai atrodo sunkiai tikėtinas scenarijus, nes politikai nenori prarasti įtakos valstybės kontroliuojamose įmonėse. Todėl ir vyksta tokie žaidimai, prisidengiant viešaisiais ryšiais. Bet kiek povo plunksnomis bepuoštum vištą, ji vis tiek liks višta.

Šis tekstas – asmeninė jo autoriaus (-ė) nuomonė. LRT.lt portalo rubrikoje „Pozicija“ publikuojamos politinės ar kitos tematikos nuomonės. Publikavimo taisykles galite rasti čia.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.