Pozicija

2021.06.19 21:11

Vytautas Landsbergis. Kai kurie Tomo Venclovos teiginiai

Vytautas Landsbergis, Pirmasis atkurtos nepriklausomos Lietuvos valstybės vadovas2021.06.19 21:11

„Yra paplitęs liūdnas sąmojis“, – šio birželio proga pastebi rašytojas Tomas Venclova. „Šiandien lietuviu laikomas tas, kuris myli tėvynę ir neigia ar minimizuoja savo tautiečių dalyvavimą Holokauste.“

Tiesiog neteko girdėti tokio „sąmojaus“, tad pirmiausia negaliu vertinti, ar jis liūdnas, ar linksmas. Bet leidžiu sau abejoti, ar jis paplitęs. Kur paplitęs? Kažkuriuose inteligentų rateliuose? Tąsyk paplitimo žinutė neteisinga.

Nesiimu vertinti, ar pasitaiko tokių, kurie maksimizuoja tautiečių dalyvavimą Holokauste. Tiesiog manau, kad nėra gera atsainiai apibendrinti visos tautos arba „tautiečių“ kokiam tikram, ar prasimanytam arba perdėtam vertinimui.

Negera, neteisinga sakyti: žydai tą ir tą, žydai tokie. Negera sakyti: rusai tą ir tą, rusai tokie. Negera sakyti: lietuviai tą ir tą, lietuviai tokie. Prieš 30 daugiau metų rašiau bloknotėlyje (išliko, paskelbtas) ir buvo toks pareiškimas Sąjūdžio vardu: „Nusikaltimas neturi tautybės“. Nusikaltimus daro nusikaltėliai, o ne čigonai, lietuviai ar žydai. Deja, ši nuostata nepaplito, jos nesilaikoma, užtat sėkmingai verdama tautų kiršinimo košė.

O šiandien verdama dar baisesnė – žmonių prieš žmones kiršinimo košė. Tuoj bus ji pasukta prieš šalį, prieš parlamentinę demokratiją ir nepriklausomybę. „Blogį – lauk!“

Šis tekstas – asmeninė jo autoriaus (-ė) nuomonė. LRT.lt portalo rubrikoje „Pozicija“ publikuojamos politinės ar kitos tematikos nuomonės. Publikavimo taisykles galite rasti čia.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.