Pozicija

2021.04.28 16:15

Guoda Burokienė. Regionai – melo ir klastos pinklėse?

Guoda Burokienė, Seimo LVŽS frakcijos seniūno pirmoji pavaduotoja, Seimo Valstybės valdymo ir savivaldybių komiteto narė2021.04.28 16:15

Melas ir klasta – kvailių ir bailių ramstis. Taip yra pasakęs britų politikas Filipas Česterfildas. Būtent melu, paslaptimis, nutylėjimu ir įnirtingu darbu po uždanga apraizgytas valdančiųjų skirstomas Europos Komisijos (EK) pagalbos fondas.

Nerasime valstybės, kuri nepatyrė COVID-19 krizės sukelto sukrėtimo. Tarp jų ir Lietuva. Šalių narių ekonomikai kuo greičiau atgaivinti, EK sukūrė ekonomikos gaivinimo ir atsparumo didinimo fondą, kuriame – daugiau nei 2 mlrd. eurų.

Šalims pristačius ir suderinus savo planus su EK, šio fondo lėšos ir bus paskirstytos. Tačiau laikas planams pateikti tiksi, o fondo pyrago raikymas Vyriausybėje vyksta slapta. Tie, kurie turėtų būti pakviesti į fondo lėšų skirstymo aptarimą, nekviečiami. Tie, kurie turėtų pateikti savo pastabas ir galėtų tikėtis, jog į jas bus atsižvelgta, net neinformuojami.

Tačiau slaptam fondo dalybų faktui paaiškėjus, ministrių melas užliejo žiniasklaidos priemonių eterį. Finansų ministrė išdidžiai dėstė, jog EK nurodė plano neviešinti (kas netrukus išaiškėjo kaip visiška netiesa), ekonomikos ir inovacijų ministrė gi pabrėžė, jog dėl plano vyko viešos konsultacijos. Tik kas su kuo konsultavosi? Savi su savais? Iki plano pateikimo EK likus paskutinėms dienoms, planas ištraukiamas į dienos šviesą, tačiau nei į opozicijos, nei į savivaldybių, nei į nevyriausybinių organizacijų ir kt. siūlymus nebėra laiko atsižvelgti.

Na, o dabar, kai planas, lyg koks triušis, jau ištrauktas iš kepurės, pasižiūrėkime, dėl ko valdantiesiems reikėjo taip slapstytis ir meluoti. Plane numatytos lėšos žaliajai pertvarkai, skaitmenizacijai, švietimui, sveikatos komponentui, darbo rinkai ir socialinei įtraukčiai, inovacijoms ir mokslui. O kur iš fondo dalybų pyrago dingo Lietuvos regionai – kaimas, žemės ūkis? Ar pandemija užpuolė tik didmiesčius, pro kaimus ir miestelius praėjo nepastebėta?

Regionams gaivinti valdantieji nemato jokio reikalo. Jiems nenumatytas nė euras! Man asmeniškai Seime per Vyriausybės valandą vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės pasiteiravus, kiek konkrečiai lėšų bus skirta regionams, sulaukiau tik kažkokio nerišlaus teksto apie regionų skaitmenizaciją, duomenų atvėrimą...

Vykdydama parlamentinę kontrolę, tą patį klausimą uždaviau ir finansų viceministrei Vaidai Česnulevičiūtei. Nuskambėjo tie patys ilgi ir neaiškūs išvedžiojimai apie lėšas kvartalinei renovacijai, medicinai, švietimui.

Beje, po valdančiųjų paviešintų perversmų švietimo sistemoje, man skambina už galvų susiėmę mokyklų vadovai ir klausia, kas gi čia toj valdžioj vyksta? Po jų pertvarkų masiškai bus uždarinėjamos mokyklos. Vien Panevėžio rajono savivaldybėje iš 7 gimnazijų liks tik viena!

Tenka pabrėžti, jog šios fondo lėšos nėra valdančiųjų malonė, numatyta jų programoje, tai EK lėšos, skirtos padėti visai šaliai. Visai, o ne vadovaujantis galios situacija – skirsiu, neskirsiu.

Prieš rinkimus valdančiųjų šūksniai apie regioninę politiką, nukreiptą į miestelius ir kaimus, juose kuriamas darbo vietas, ekonomikos augimą, piliečių regionuose gyvenimo kokybės gerinimą ir t. t. tėra tik akių dūmimas. Melas ir klasta, kuria pasiramsčiuodami per kadenciją klibikščiuoja valdantieji.

Šis tekstas – asmeninė jo autoriaus (-ė) nuomonė. LRT.lt portalo rubrikoje „Pozicija“ publikuojamos politinės ar kitos tematikos nuomonės. Publikavimo taisykles galite rasti čia.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt