Pozicija

2021.03.16 09:21

Justas Džiugelis. Tautinių bendrijų kryžkelė – populizmas ar esminiai pokyčiai?

Justas Džiugelis, Seimo TS–LKD frakcijos narys2021.03.16 09:21

Tai ir vėl nutiko – dvikalbių gatvių pavadinimų korta vėl mesta. Neslėpsiu, šįkart nustebino. Paprastai ji būdavo pasitelkiama prieš savivaldos ar prezidento rinkimus, kuriuose tautinių mažumų palaikymo bet kokia kaina siekdavo Valdemaras Tomaševskis. Juk kas gali sutelkti geriau, nei populistinė kova prieš bendrą priešą?

Sunku pasakyti, kas labiau suveikdavo – „pasiaukojanti kova“ dėl gatvių lentelių ar grasinimai nebeteikti šildymo lengvatos ir už balsus pažadėta degtinė. Vis dėlto, jau daugiau nei dvidešimt metų LLRA-KŠS valdo Vilniaus kraštą, kuriame per visus tuos metus mažai kas pasikeitė. Na, žinoma, išskyrus kelias išasfaltuotas gatves, kuriomis į darbą važinėja įtakingi politikos veikėjai.

Šįkart įteisinti dvikalbį gatvių pavadinimų rašymą siūlo Teisingumo ministerija. Ir tai – populizmas, nes krašte, kur klesti korupcija, o gyventojai bene labiausiai visoje šalyje nusivylę valdžios institucijomis, lentelės su lenkų ar rusų kalba užrašytais gatvių pavadinimais nėra pagrindinis spręstinas klausimas.

Pats gimiau ir užaugau Vilniaus rajone, geriausi iki šiol ten gyvenančios mamos kaimynai – lenkai. Taip pat nuolat bendrauju su Nemenčinės ir Šalčininkų gyventojais, todėl žinau, kas jiems iš tiesų yra svarbu.

Svarbu gyventi klestinčiame, o ne viename skurdžiausių šalies rajonų.

Svarbu turėti galimybę įsidarbinti valstybinėje įstaigoje, net jei nesi įtakingo LLRA-KŠS veikėjo sūnus,
kaimynas ar kaimyno žentas.

Svarbu, kad vaikai gautų kokybišką išsilavinimą ir turėtų galimybę stoti į pasirinktą universitetą.
Svarbu turėti galimybę per rinkimus palaikyti tuos politikus, kuriais tiki ir nebijoti, kad dėl to gali netekti savivaldybės teikiamų lengvatų.

Svarbu turėti galimybę didžiuotis originalia, su visomis lotyniškomis raidėmis dokumentuose įrašyta sutuoktinio ar tėvo pavarde.

Svarbu gyventi santarvėje ir darnoje su kiekvienu kaimynu, nepaisant jo tautybės.

Tikiu, kad ir teisingumo ministrei Evelinai Dobrovolskai šie dalykai yra svarbūs. Žinoma, toli gražu ne jos valioje įgyvendinti visus šiuos tikslus, tačiau kai ką svarbaus gali nuveikti ir jai pavaldi ministerija. Kova su korupcija, skaidrūs rinkimai, net raidžių w, q ir x įteisinimas yra teisingumo ministro veiklos laukas.

Taip, galbūt šių problemų sprendimas ir neatneš greito rinkėjų prielankumo, tačiau ilgojoje perspektyvoje ne tik sukraus politinius dividendus, bet ir iš esmės pakeis tautinių mažumų gyvenimo kokybę.

Taigi, pasirinkimas paprastas: pigus populizmas, einant LLRA-KŠS jau pramintu keliu, ar esminiai ir ilgalaikiai pokyčiai, kuriuos rinkimų metu ir žadėjome piliečiams. Nežinau, kaip jūs, bet aš renkuosi antrąjį variantą ir kviečiu susitarti dėl to, dėl ko galime sutarti.

Šis tekstas – asmeninė autoriaus nuomonė. LRT.lt portalo rubrikoje „Pozicija“ publikuojamos politinės ar kitos tematikos nuomonės, už kurias LRT.lt portalo redakcija neatsako.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.