Pozicija

2021.03.03 11:21

Vidmantas Martikonis. Koronė dėl koronos

Vidmantas Martikonis, Verslininkas, politinis veikėjas2021.03.03 11:21

Kiekvieną dieną, kaip bažnyčios varpai, maždaug tuo pačiu laiku skelbiama praėjusios paros koronaviruso statistika. Per visus naujienų portalus, televizijos žinias ar radiją pranešama, kiek patvirtinta naujų ligos atvejų, kiek numirė, kiek pasveiko. Kiek tyrimų padaryta, kiek skiepų suleista.

Net pasirūpinama, kad aš žinočiau, kiek sergančių per paskutinę parą paguldyta į ligoninę, kiek iš jų yra su deguonies aparatais ar prijungti prie dirbtinio ventiliavimo aparatų. Aišku, neužmirštama paminėti ir kiek šiuo metu gydoma reanimacijoje.

Ir taip diena iš dienos. Jau ištisus metus.

Galima suprasti, kai tokia detali statistika buvo skelbiama pandemijos pradžioje. Kada buvo svarbu pasiekti, kad žmonės suprastų naujai atsiradusio viruso grėsmę. Bet kai tai daroma jau visus metus, kyla klausimų dėl pastangų laikyti visuomenę įbaugintą ir nuolatinėje įtampoje. Neaišku tik, ar tai daroma sąmoningai, ar iš nesuvokimo. Bet kokiu atveju, abu variantai yra pavojingi.

Koronos skaičių propaganda ir nuolatinis smegenų plovimas padeda valdyti visuomenę ir stiprinti valdžios statusą. Kad tik nuo valdžios pastangų priklauso, kada virusas bus suvaldytas. Patys žmonės bejėgiai ir turi nuolankiai klausytis, ką pasakys valdžia.

Tai yra nenormalu ir primena kaimyninių valstybių iš rytų valdymą.

Ar tokios užuomazgos negali nuvesti ir prie planinės ekonomikos? Kada valdžia kasdien ims skelbti, kiek kaukių Lietuvoje reikia pagaminti, ar kiek tonų dezinfekcinio skysčio reikia kasdien sunaudoti. O žmonės tik ir lauks malonės, kiek ir kam „geroji“ valdžia padalins. Pagyvensim pamatysim. Bet kol kas kovidinė statistika viską valdo.

Ir jeigu kažkas išdrįsta suabejoti skelbiamų skaičių patikimumu, iš karto būna pastatytas į vietą. Taip atsitiko ir vienai rajono savivaldybės merei, kuri atskleidė, kad bent jos rajone pateikiama statistika yra neteisinga.

Žmonės jau seniai nebesupranta tos skaičių akrobatikos. Tai pranešama, kad šimtai mirčių nuo koronaviruso buvo kažkur pradingusios. Jos tada mistiniu būdu pripliusuojamos prie naujausių mirčių. Tai pasirodo informacija, kad serga gerokai mažiau žmonių, negu skelbia skaičiai.

Tokie atvejai žmones nuvilia. Imama įtariai ir su nepasitikėjimu žiūrėti į tai.

Pagaliau, liaudyje sakoma, kad šuo ir kariamas pripranta. Ištisus metus besiklausydami panikos, isterijos ir gąsdinimų, žmonės tiesiog tampa abejingi. Tokia apatija gali būti labai pavojinga ateityje. Kada nutiks kažkas daug rimtesnio, žmonės nebekreips dėmesio.

Kyla natūralūs klausimai. Kiek dar ilgai bus skelbiama koronaviruso statistika? Ir kodėl ji yra išskiriama ir sureikšminama iš kitų, ne mažiau pavojingų ligų? Kodėl kiekvieną dieną neskelbiama, kiek žmonių susirgo onkologinėmis ligomis, arba kiek patyrė insultų ar infarktų? Šie skaičiai ne mažiau svarbesni mūsų visuomenei.

A2 A4, B2 B4. Vyriausybė priruošusi daugybę kovos su pandemija planų. Žmonės juose jau nelabai ir susigaudo. Gal kažkuriame iš jų yra numatyta, kada nustoti skelbti informaciją apie naujus susirgimus ir mirtis?

Teisingai, nieko slėpti nuo visuomenės nereikia. Tačiau Vyriausybė su turima informacija privalo elgtis protingai ir atsakingai. Nereikia jos naudoti propagandai.

Siūlau ją skelbti specializuotuose internetiniuose puslapiuose, kur talpinama visa informacija apie įvairių ligų statistiką. Tas, kuriam įdomu, galėtų ten ir rasti žinių apie koronaviruso susirgimus mūsų šalyje.

Kažkaip normaliau ir protingiau viskas atrodytų. Ir žmonėms nereikėtų plauti smegenų.

Šis tekstas – asmeninė autoriaus nuomonė. LRT.lt portalo rubrikoje „Pozicija“ publikuojamos politinės ar kitos tematikos nuomonės, už kurias LRT.lt portalo redakcija neatsako.