Pozicija

2021.03.05 16:57

Reda Jureliavičiūtė. Prievarta – nėštumas – abortas. Pateisinama, bet ar įmanoma?

Reda Jureliavičiūtė, Moterų teisių judėjimo aktyvistė2021.03.05 16:57

Prieš daugiau nei metus, vienoje „Facebook“ grupėje teko skaityti paviešintą merginos išprievartavimo istoriją, kai naktį ją dar autobuse įsižiūrėjęs vyriškis sekė, užkalbino, siūlydamas pagalbą (ji buvo pasiklydusi), o pamatęs, kad mergina nori sprukti, ją žiauriai sumušė ir išžaginęs paliko. Manė, kad uždaužė negyvai.

Išprievartavimas. Vertimas. Prievarta. Giminingi žodžiai, susiję su priverstiniu „kažkam kažko“ darymu. Žodis nepaaiškina, koks, kaip ir kas, ar ką priverčia. Kaip ir pats išprievartavimo faktas. Jeigu anksčiau, kalbant apie išprievartavimą, iškildavo šiam fenomenui būtini fizinio ir psichologinio smurto vaizdai, kai kada, netikėtai iš kažin kur išnirdavo nusikaltėlis, brutaliai užpuolantis auką, tada sekdavo riksmai, šauksmai ir panašūs, akivaizdūs smurto ženklai (kaip pradžioje mano minėtoje istorijoje).

Taip šią dieną yra aišku, kad (pri)vertimui kažką daryti arba nedaryti būdų yra daug subtilesnių (tai gerai iliustruoja ir prekybos žmonėmis aukų istorijos), o ir pačios situacijos gali būti labai painios. Smurtas, prievarta, išprievartavimas galimas tarp pažįstamų, kaimynų, draugų, giminių ar artimųjų, galimas netgi bažnyčiose... Išprievartavimas galimas ir šeimose, teisiškai deklaruotuose santykiuose. Taip pat tarp rizikos grupėse atsidūrusių, prostitucija besiverčiančių asmenų.

Išprievartavimų skaičiai dideli. Statistikos yra daug ir iš įvairių pusių. Bet ekspertai teigia, kad numatomi prievartos aukų skaičiai yra gerokai didesni nei oficialūs. Kodėl šie skaičiai neatitinka? Priežasčių daug. Didžioji dalis moterų ir merginų nesikreipia/nenori kreiptis dėl išprievartavimo, nes dar gajus įsitikinimas/tikėjimas, kad moteris viliojančiai šoko, išgėrė per daug, nuėjo ne ten, apsirengė ne tą, per garsiai juokėsi, provokavo. Ji negali persigalvoti, negali nesutikti.

Tuo tarpu į tokią „keblią“ padėtį (išprievartavimą) patekęs vargšas prievartautojas ar grupelė jų, nenorėdami išgėrė per daug, ne taip suprato, negalėjo susivaldyti, neišgirdo „ne“, ne toje vietoje atsirado ir jau nebegalėjo sustoti. O jeigu prievartautojas dar ir jaunas, tai negi gadinsi jam ateitį?

Moterys, jaunuolės, mergaitės dažniausiai nenori kreiptis pagalbos, nes bijo, nesupranta, yra šoke, neturi įrodymų. Patyrusios lytinę prievartą jos (didžiąją daugumą ją patyrusių sudaro moterys, nors yra ir vyrų) kenčia visą eilę su tuo susijusių fiziologinių bei psichologinių pasekmių, netgi bando žudytis.

Tik tokiu atveju, kai nusikaltimą pavyksta įrodyti, o moteris, jaunuolė, mergaitė yra nėščia, šalyse, kur galioja griežti aborto ribojimai (pavyzdžiui, kaip kaimyninėje Lenkijoje), moteris gali (jai būtų leidžiama!) darytis abortą... Jeigu (!) ji gali ir nebijo kreiptis pagalbos, jeigu turi reikiamą palaikymą, jeigu nusikaltimas bus įrodytas ir visa tai bus atlikta iki tol, kol abortas dar vis leistinas...

Jau minėtoje kaimyninėje Lenkijoje abortų, atliktų dėl išprievartavimo ir grėsmės moters gyvybei, kartu sudėjus yra vos 2 procentai! Galima manyti, kad Lenkija labai saugi šalis, besirūpinanti savo moterimis (ir vyrais), saugo jas (ir juos) nuo smurto bei seksualinės prievartos...

Tačiau European women's lobby dar 2011 metais trumpai pristatytoje analizėje teigė, kad maži skaičiai registruotų lytinės prievartos nusikaltimų visiškai neatspindi skaudžios realybės. Pasak European women's lobby, Lenkijos moterys į teisėsaugą nesikreipia dėl aukai nepalankių aplinkybių, dėl apsunkintų biurokratinių mechanizmų ir prastų policijos pareigūnų, teismo darbuotojų ir kitų šiame procese dalyvaujančių institucijų darbuotojų, pasiruošimo.

Prievarta – nėštumas – abortas. Tai schema, kurią pateisina daugelis. Tačiau kiek ji iš tiesų reali ir apsauganti moteris? Ar tai nėra dvigubos stigmos kūrimas? Pasaulis su (aborto) draudimais, tai pasaulis, kuriame nėra pasirinkimo, kur Dievas tau siunčia tavo likimą, o tu jį taikiai priimi, suklydęs priklaupi, sukalbi tris „Tėve mūsų“, prisipažįsti kaltas ir daugiau neklysti. Jei ant tavęs ir su tavimi suklydo tas kitas – priimi tai kaip duotybę ir atleidi klydusiam. Tai pasaulis be sąmonės, pasąmonės, nesąmonės. Logikos, teisybės ir lygybės čia nėra.

Nors moteris savo reprodukcinius procesus turi priimti kaip duotybę, kaip kažką, kas nepriklauso jai ir nuo jos, visgi kai kurie kiti gali apie tai už ją nuspręsti. Tokiame pasaulyje moteris nuo seksualines prievartos yra saugoma mažiau nei nuo aborto.

Išprievartavimas kaip vienintelė (beveik vienintelė legitimi) aborto priežastis yra žiauri, kelia neviltį ir rodo tokio įstatymo priimančiųjų nesupratimą, nežinojimą arba atvirkščiai, žinojimą ir moters pasmerkimą, palikimą kančiose.

Deja, būtina pridėti (nes ne visi supranta), kad niekas nesirenka aborto dėl malonumo, niekas jo ir nesiūlo dėl malonumo. Tai tėra atitinkamoje, tiksliau, netinkamoje situacijoje atsidūrusios moters sprendimas... Palikime jį jai. Nes moteris gali brandų sprendimą priimti pati.

Šis tekstas – asmeninė autoriaus nuomonė. LRT.lt portalo rubrikoje „Pozicija“ publikuojamos politinės ar kitos tematikos nuomonės, už kurias LRT.lt portalo redakcija neatsako.